DIY Electronic projects

Full Version: Upravo stiglo
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Evo kako izgleda poluproizvod od kog se prave noževi koji nisu ručno kovani:

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4...t&_sacat=0

Kažeš od čega drška, koje sečivo, koji materijal i oblik. Čovek napravi. Bombona.
(08-07-2017, 10:31 PM)Zvu Wrote: [ -> ]Liči, ali nikako isto... Generalno kao uostalom i sve kinesko.

Zvu, biće bi drago ako je to pravi kovani nož. Indetični kineski noževi bez šare su se ovde pojavili još
u SFRJ, čim su moji jatovci počeli da rade šverc na veliko iz kine sa DC10.
Na netu te damask noževe zovu pakistanci zato što su tamo glavni kobajagi proizvođači.
Što se tiče linka koji si zakačio ovo je sigurno fake http://www.ralebladesmith.com/knives_f/d...msc028.JPG

Jako bih voleo da vidim taj tvoj nož i da ga držim u ruci. Nadam se da si upravu, i da je ipak pravi.

Ako je ovaj pravi onda se nešto jako promenilo u tehnologijama jer košta 25 $ https://www.amazon.com/dp/B01MY0XGML?psc=1
(08-07-2017, 10:57 PM)branko tod Wrote: [ -> ]........Ako je ovaj pravi onda se nešto jako promenilo u tehnologijama jer košta 25 $ https://www.amazon.com/dp/B01MY0XGML?psc=1

Taj nož je prelep i da nisam kupio ovaj, kupio bih taj. Tehnologija se jeste promenila jer se damask čelik sada radi mašinski, a nekada se radio ručno. Industrijska revolucija je donela puno prednosti kad se ovo prodaje za 8 dolara sada, a koliko bi koštalo da Novak kovač sakuje jedan:

https://www.amazon.com/TAC-FORCE-Spring-...711&sr=1-1

Bilo kako bilo Branko, jedini način da se proveri da li je nož pravi ili ne jeste da ga ispoliram i ponovo ecujem. Ako ti to hoćeš da uradiš, rado ti dam pa se igraj. Meni stvarno ne pada na pamet to da radim. Imam nešto pametnija posla u životu. Kum mi radi u JAT-u i donese ti za dž da ne plaćaš ni poštarinu Wink

U ponudi gde sam kupio nož ima egzotičnijih oblika sečiva ali se meni baš oblik pakistanca sviđa. Moj brat je dobio pakistanca od nerđajućeg čelika pre 20-ak godina tako da znam da postoji.
(08-07-2017, 10:29 PM)Gosha Wrote: [ -> ]Koji ste vi koljaci....ccccc......Sve cu vas prijavim Smile

Ovaj moj je poderao podosta farmerki (nosio ga u zadnjem dzepu) i "priklao" nebrojeno kablova,
koristio ga za blankiranje, onaj najveci je vec imao konkretnu primjenu kod pod 45* rezanja meze-Hi.-
pOz ekipi

@Zvu, damaskus dobijen masinskim kovanjem ni izdaleka ne postize svojstva kakva se dobiju rucnim kovanjem.
Imam japansku katanu i Tanto noz koji bez ikakvog ostecenja presjece nogu zeljezne stolice ili slican materijal.
Najveca odlika tako kovanih ostrica je nevjerovatna ostrina i izdrljivost-skoro da je nemoguce takvu ostricu
unistiti.-
(08-07-2017, 11:10 PM)emiSAr Wrote: [ -> ]@Zvu, damaskus dobijen masinskim kovanjem ni izdaleka ne postize svojstva kakva se dobiju rucnim kovanjem.
Imam japansku katanu i Tanto noz koji bez ikakvog ostecenja presjece nogu zeljezne stolice ili slican materijal.
Najveca odlika tako kovanih ostrica je nevjerovatna ostrina i izdrljivost-skoro da je nemoguce takvu ostricu
unistiti.-

Ja sam mislio da se svojstva postižu kaljenjem i vrstom materijala kao i brojem slojeva tj nisam znao da čelik razlikuje rukom vođen čekić od mašinski vođenog.

No, pošto nemam nameru da idem u rat s britvom niti da obaram neko drvo njome, već nameravam da idem na kampovanje i sečem suvo meso i slaninu (obična ili barena sve jedno je) to što ne mogu da presečem nakovanj Novaka kovača me ne dotiče nešto. To prepuštam Marku Kraljeviću Smile

Ja kad manu Zvule dimiskijom,
Na slaninu lepu, slojevitu,
Ne da na se slanina slasna,
Ali bije svakojako Zvule
Isječe je na tri polovine,
Odnese ih svojoj staroj majci.
To sam tebe danas isjekao.
Pravi damaskin se kovao u Damasku od poluproizvoda iz Indije. Kažu da je recept izgubljen.
Takav nož ili sablja nisu bili tada ecovani i nisu gubili šaru na oštrici.

[Image: Watered_pattern_on_sword_blade1.Iran.JPG]

Najnovija ispitivanja starih sablji po Vikipediji kažu: A team of researchers based at the Technical University of Dresden that used x-rays and electron microscopy to examine Damascus steel discovered the presence of cementite nanowires[24] and carbon nanotubes.[25] Peter Paufler, a member of the Dresden team, says that these nanostructures are a result of the forging process.[9][26]

Prema tome za te noževe govoriti da su "Damascus steel" je svetogrđe.
(08-07-2017, 11:15 PM)branko tod Wrote: [ -> ]Pravi damaskin se kovao u Damasku od poluproizvoda iz Indije. Kažu da je recept izgubljen.
Takav nož ili sablja nisu bili tada ecovani i nisu gubili šaru na oštrici.

Imam i ja vikipediju (:

Šara se pojavljivala prirodnom oksidacijom metala, a nije se gubila jer je Marko Kraljević nije polirao.

Kako znaš da Zvuova dimiskija nema nanowires i carbon nanotubes ? Moja nije ispitivana u Drezdenu pod elektronskim mikroskopom. Ja ti je šaljem da je staviš pod SEM da vidimo prvo je li fake, pa onda da li ima nanowires and nanotubeles (:
A kako znaš da ima nano tubes 24

Valjda ćemo se sresti jedared pa ćemo natenane proučiti nožekanju.
Za sada da završimo priču.
Inače sada ima izvanrednih čelika i prohroma, naročito magnetičnih,
od koih mogu da se prave baš dobri noževi.

Rimski recept za odličan mač:
Uzme se gožđe iz ....., kuje ga ....., i kada se završi dovedeš najhrabrijeg
svog roba, usijač mač kao sunce pred smiraj i zabodeč ga robu u grudi.
Ne znam. Ja ne tvrdim ni da ima, ni da nema.

Ti tvrdiš da nema i da je Zvuova dimiskija "svetogrđe" - šta god to bilo sveto kod damask čelika pa ga moja britva grdi.. Ja te pitao na osnovu čega tvrdiš ?

Možda si u pravu samo treba da mi pojasniš na šta tačno misliš Smile
Mislim da bi trebalo da se lagano pređe na drugu temu kako ne bi došlo do zle krvi... Smile
U Srbiji ima dosta kovaca koji su na svetskom nivou.
Outdoor forum je pun informacija o istim.
@Zvu
Noz ti je od rdjajuceg celika, odrzavanje je obavezno.
Pretpostavljam da misliš na neko ulje.
Održavanje samo sredstvima 3N - slanninica! Smile
Takva mu je sudba Smile
Pa ako je slaninica bila, a sigurno jeste, u soli bar nedelju dana onda mu i nije neka sudbina Big Grin
Posle upotrebe obavezno dobro odmascivanje i nauljivanje.
Pa ili to ili da je koristim svaki dan. Mislim da znam šta ću (:
Mislim da od jednom znam da citam ljudima misli Big Grin
Ima stručnjaka kojima sečiva rđaju od samog pogleda. Zvu, stavi ti to u vakum tube i u vitrinu, pa će trajati duže od večnosti.
Noževi su da se koriste i prave novi, bolji i lepši. Što se tiče metalurgije i kovanja, mene oduševljava rad ovog Ukrajinca. Čovek je metalurg i zna šta radi bez mnogo mudroseranja.

https://www.youtube.com/channel/UCGieG0S...ZKzHGhHhUw

[Image: 25731713n.jpg]
Ovo je pravi rad, pogledajte te šare

[Image: slika_19.jpg]
Evo domaceg foruma o nozevima i slicnim alatkama, ostrenju, pravljenju... Na tom forumu je jedan od majstora i onaj koji je pravio "problematicni" noz Smile.

http://outdoors-forum.com/forum/