DIY Electronic projects

Full Version: Upravo stiglo
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Koristite WD40 u te svrhe.
Može odlično i najobičniji sapun. Burgije ili testere povučete preko njega pre upotrebe. Manje se lepi špon po alatu i lakše se obriše posle.
Petrolej pa nafta su zakon.
Preselio sam se pre par dana u novu kancelariju, pa obzirom da provodim dosta vremena na poslu, odmah nakon instalacije radnog stola i rasvete morao sam da ubacim neko zadovoljavajuće ozvučenje, jer plastikaneri uz PC nisu rešenje Smile
Naleteh po oglasima na ove Grunding M2100 zvučne kutije. Cena 25 Eura par... Prilično sam se iznenadio kako lepo sviraju. Priključene na moj pojačavač i streamer. Nadam se da ću naći malo vremena da skockam još jedan BatoMM da zamenim postojeći pojačavač, možda izvučem još bar 30% bolje da sviraju Smile

[Image: 1_23_34605115.jpg]
Napokon uzeo da organizujem malo svoje komponentice i da rascistim malo sve :Smile
 
[Image: 20160924_144752.jpg]

A stigli i "delovi" za novi DIY zanimljiv projekat Smile

[Image: 20160924_144808.jpg]
Narucio komad iz radoznalosti
Jer ima neko iskustva sa XS3868 Bluetooth Stereo Audio Module OVC3860 Chip
Evo sta sam pronasao do sad
Došlo jučer, 2 komada kineskih napajanja 12V 3A, ništa posebno, ali za novo radno svjetlo iznad stola će biti taman.

Radi se o ovim napajanjima na aliexpresu, ja sam ih dobio za 5.39$ po komadu, vidim da je sada cijena skočila za 10 centi.

Ništa posebno, standard napajanje sa UC3842, flyback tip, Ulaz im je 110 ili 220V autoselect, isprobao naravno, izlaz podesiv od 10.6 do 15.1V, rezultati su sljedeći, 

Ulazni napon 232.1V @ 47.6W, izlaz 12.105 @ 36.5W što bi dalo korisnost od 77%
Faktor snage je koma, kojih 0.56
Ulazni napon 108.4V @ 52.2W. izlaz 12.083 @ 36.4W što bi dalo korisnost od 70%

Ganjal sam ga 2 sata na max opterećenju, najtopliji je bio trafo, čak 93 stupnja !!! fet i dioda na 56 stupnjeva.
Mjereno sa IR termometrom preko poklopca, moram ga rastaviti pa ću sa kontaktnim termometrom preciznije izmjeriti ali mislim da će rezultati biti tu negdje. 

Uglavnom ja ću ga tjerati sa samo 1A u najgorem slučaju i po mom mišljenju do 2A može prirodno hlađenje, a za 3A bi ipak trebalo ugraditi neki ventilatorčić jer je za moj ukus 93 stupnja u kineskom napajanju puno previše.

Na 5A ulazi u hiccup mode, 10 minuta sam ga forsirao tako i ništa mu nije bilo.

Evo i koja slika Big Grin

[Image: ojqd5x.jpg]

[Image: bgp950.jpg]
Lako za sve ovo a da li pravi smetnje skopu,to je najbitnije. Smile
Velis nema veze sto MOS kafu skuhat ujutro prije posla haha. Al no load potrošnja je 0.2W, struja oko 7.3 mA no load na 230V not bad, not bad at all Smile
ja sam moje izbacio posle 5 minuta. Glava mi je pucala od njega a u usima kao da sam bio celo vece u svadbi. trafo grec kond i redni tranz je majka
Ja nemam problema sa takvim napajanjima.
Koristim ih i na poslu i u kući u raznim varijacijama 12/24/48V i 3-10A i poprilično su pouzdana.
Postoji i varijanta takvog napajanja kojoj se mogu okačiti backup baterije pa služi kao UPS sa DC izlazom na odgovarajućem naponu.
Ekstra za rezervno osvetljenje u kući ukoliko dođe do nestanka struje (za one koji koriste LED osvetljenje) i napajanje mrežnih (LAN i Wi-Fi) uređaja i sl.
Ni ja nisam nikad imao problema s njima, ja ih na poslu nabavim i popravljam, imam jedno 400W, 12V 33A, kojem je kvar bio nećete vjerovat, kapljica nekakve tekućine kod TL494, to oprao sa isopropanolom i napajanje dela ko novo hehe, par komada 12V 150W i 5 24V 8A koji čekaju popravak, tj 4, jedno je popravljeno.

Ja seljo nisam podesio IR termometar... Zato je pokazivao 93 stupnja... Evo imam još slikica testiranja, nisam mogao a da ne rastavim jednog haha.

Kreativni nered na stolu haha, eto i osciloskopa uključenog pored napajanja samo za kolegu khadgara Big Grin

[Image: x5bblu.jpg]

Sonda osciloskopa pored napajanja, otvorenog ofc

[Image: x581fl.jpg]

Izlazni napon pri punom teretu, malo sam povećao izlazni napon.

[Image: 295cv0h.jpg]

Evo prave temperature trafića, i nije tako strašno, to je mjereno sondom položenom na namotaje

[Image: 20z782a.jpg]

Temperatura FET-a

[Image: mw34uv.jpg]

Temperatura izlaznog ispravljača

[Image: 11lrdwz.jpg]

Temperatura izlaznih elektrolita, tu dosta trafo podiže temperaturu

[Image: 1z688s5.jpg]

Temperatura ulaznog elektrolita

[Image: 2a9rx3a.jpg]

I mali ventilatorčić, 12V 120 mA, izvađen iz pokvarenog modula centrale panične rasvjete, za tako mali ventilator je jako tih Big Grin
On će ići na napajanje ako će baš biti potrebe za njime, u kombinaciji sa nekim NTC otporom za kontrolu brzine.

[Image: 2qcmes7.jpg]
2 x 1000 komada waasner grain oriented laminati za izlazni trafo. EI78 i EI66.
Nakon sto zavrsim proracune i simulacije napraviti cu par trafoa da vidim sta mogu postici, ali moram prvo skontati kako da snimim prenosnu karakteristiku. 


[Image: 2l8ke1c.jpg]

20 komada PL84 vakuumskih cijevi za eksperimentisanje... Smile
Morao sam macka izbaciti iz sobe jer mi je ukrao jednu... Samo sto sam se okrenuo uzeo je u zube i pobjegao u spavacu...  

[Image: 29go2t0.jpg]
U jeee!
Naoštrili smo se za opasan rad sa cevkama :-)

Nije teško snimiti karakteristiku trafoa.

Reci šta te tačno interesuje pa ću pomoći koliko mogu.

P. S.

Za početak moraš definisati raspon frekvencija sa kojima želiš raditi.
PL84 je super cevka za audio.
Pravio sam pre možda skoro tri decenije jedan maleni amp sa njima, u A klasi i to je sjajno radilo.

Koji koncept ti je u planu? PP u AB ili SE u A klasi?
Možda probaš nešto novo, poput trafoa u katodama i nekom "lakšom" cevi za drive, sa većim naponom napajanja za nju.

Nisam probao nikad ali veoma obećava zbog posebno niske impendanse i linearnosti cevi kao kathode folower.
Zelim ustvari da napravim 2 pojacala. Oba ce biti push pull od prilike 5-10W max.
Jedan ce biti malo gitarsko pojacalo 5W, za vjezbu u kuci. Frekvencije 70hz-10khz... ustvari mislim da je donja granica za gitaru 82Hz. gornja je 10 ili 11khz, nisam siguran sad.
Drugi ce biti namjenjen za slusanje muzike. Zelim sa ovim prvim da zapocnem jer je lakse. Napravio sam vec neke simulacije u ltspice-u, ali nisam jos sve razradio. Ako zapnem postaviti cu ovdje fajlove pa traziti pomoc.

U vezi frekv. karakteristike trafo-a.
Mislio sam da bi mozda mogao samo da uradim sweep funkciju sa signal generatorom i da dobijem frekv. karakteristiku na osciloskopu. Nisam probao pa ne znam sta cu dobiti...
Aha. To želiš.

Nezgodno je simulirati realni trafo u LT spice jer je ekstremno složeno napraviti pravi model, posebno za čitav audio opseg.
U suštini bi morao da znaš sve parazitne osobine i krivu magnećenja da bi mogao skockati upotrebljiv model.
Biće ti daleko lakše po nekom od proračuna da napraviš trafo, potom da testiraš čitav amp.
Tu se sa NFB može napraviti svašta, a može i dosta linearno.

Preporučujem ti knjigu od Tihomira Jelakovića: "Transformatori i prigušnice".
Tu imaš odlične proračune i za audio transformatore, a i vrlo slikovit prikaz kako se odvija magnećenje jezgra u odnosu na amplitudu, i posledice tog.

Ja je imam u fotografisanom obliku i jedino ti je mogu poslati na mail pošto je oko 12MB.
(09-28-2016, 10:52 PM)Macola Wrote: [ -> ]Preporučujem ti knjigu od Tihomira Jelakovića: "Transformatori i prigušnice".
Tu imaš odlične proračune i za audio transformatore, a i vrlo slikovit prikaz kako se odvija magnećenje jezgra u odnosu na amplitudu, i posledice tog.

Ja je imam u fotografisanom obliku i jedino ti je mogu poslati na mail pošto je oko 12MB.

Ima je i ovde:

http://library.foi.hr/knjige/knjiga1.asp...=jelakovic 

p.s. i ja sam nekad mislio da je Tihomir. Smile
U LTSpiceu mozes simulirati nelinearnost trafo-a sa 2 nacina.
1. je nelinearno direktno zadavanje vrijednosti gustine magnetnog fluxa kao funkciju jacine struje. Tu mozes npr. reci da je flux arc.tangens (I) ili bilo koju drugu funkciju. Tako se moze dobiti nelinearno ponasanje trafoa ali ne i histereza.
2. Nacin je koristenje Chan metode simulacije histereze. Nije toliko tesko ali bi morao prvo naci krivu magnecenja sto je drugi problem za sebe. U principu moze se simulirati pojacalo pogotovo ako radi u AB klasi. Ja sam probao, i mislim da za model da bi bio tacan mora doci do promjene predznaka jacine polja, inace jednacine nisu tacne. Za AB klasu to nije problem.

Imam ovu knjigu negdje, snimio sam je kad si je mozda nekada ranije preporucio nekome, ti si me podsjetio i sad cu je konsultovati... Hvala

edit
Mislim da su chan-ove jednacine zadane i programirane parametarski, ja sam pokusao da simuliram kretanje BH krive pri samom koljenu zasicenja jezgre, ali nisam uspio i odustao sam. Za simetricni signal su ok.