DIY Electronic projects

Full Version: Upravo stiglo
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Još jedna Fluke-ovac Smile, neka je sa srećom.
Evo, pogledao sam malo ovaj tvoj SMPS, Dackotronic.

Nisam imao vremena da se nešto dublje upustam u to pa sam na papir "svukao", onako na brzaka, samo energetski deo.

Proizvođač jeste "Light&Motion", ali najpre će biti da se radi o regulatoru za neki monofazni motor ili move coil za defleksiju ogledala.

Energetski deo ima PFC ispred i HB sa LC filterom iza. Po gabaritima i vrednostima LC filtra, rekao bih da se naprava "bavi" raznovrsnim talasnim oblicima reda do neku stotinu herca. Rekao bih da je snaga max. 1KW.

Evo kako izgleda energetski deo da ga ne precrtvam u editor:

[attachment=18492]
Da kažem---Još NIŠTA NIJE STIGLO !

..ali se očekuje da stigne,  i to ovaj "Zmaj" :
Juce sam pazario ovu simpaticnu kutiju na vasaru za neke bezveze pare neznam tacno cemu sluzi ali sigurno ima veze sa audio tehnikom slike ce da kazu sve, ima unutra dva bipolarca 330uf/50v, zicani potanciometar 200r i jos par keramickih otpora..
Macola

Evo, pogledao sam malo ovaj tvoj SMPS, Dackotronic.

Nisam imao vremena da se nešto dublje upustam u to pa sam na papir "svukao", onako na brzaka, samo energetski deo.

Proizvođač jeste "Light&Motion", ali najpre će biti da se radi o regulatoru za neki monofazni motor ili move coil za defleksiju ogledala.

Energetski deo ima PFC ispred i HB sa LC filterom iza. Po gabaritima i vrednostima LC filtra, rekao bih da se naprava "bavi" raznovrsnim talasnim oblicima reda do neku stotinu herca. Rekao bih da je snaga max. 1KW.

Evo kako izgleda energetski deo da ga ne precrtvam u editor:

[Image: attachment.php?thumbnail=18492]   


To je bilo u rek kutiji koja mi se svidela za neki amp ili slicno a nije bilo skupo pa sam uzeo zbog kutije , kad sam otvorio kuci kad ono unutra taj smps .
Iskreno ja nevolim smps napajanja ne zato sto nemam nikakvo iskusvo na tom polju , nego sto volim kad radim nesto ,da slusam hf tj kratki talas a smps coperi atx napajanja mi prave smetnje na prijemu pa nemogu nisa da cujem cisto .
Doduse sad je pocela i ulicna rasveta da mi pravi smetnje  102 postavise pred izbore neke nove sijalice 24 eto sad cu da nevolim i ulicnu rasvetu  Tongue
(02-16-2016, 02:54 AM)Robert63 Wrote: [ -> ]Da kažem---Još NIŠTA NIJE STIGLO !

..ali se očekuje da stigne,  i to ovaj "Zmaj" :

Ooo bravo, Rigolov signal generator!

Po opisu je to odlican generator, nisam imao prilike da ga testiram ali ne sumljam da ce dobro da radi kao sto im dobro rade i osciloskopi.

Ne vidim dobro na ovoj slicici, koji je tacan model u pitanju?
Evo i ja da se pohvalim. Nisam imao 10 inch bass u kuci pa sam prosto - mor'o d'uzmem ovo Big Grin  Big Grin

[attachment=18511]
DG 1032Z,

trebalo bi uskoro da stigne Smile
Danas sam dobio dzabe dva uredjaja sa slike ovo gornje neznam sta je po prici coveka koji mi je dao rekao je da je vezano za stari dial up internet a dole je APC ups, ovo je drugi APC ups koji imam u posedu i ono sto me interesuje je kao se konvertuje dc napon sa baterija na 220v posto ja u njima nevidim nikakvo feritno jezgro ili feritni trafo ili mozda neki elektronski sklop koji vrsi tu funkciju, ima samo  nekoliko dioda u to220 kucistu i par tranzistora na nekim mrsavim hladnjacima.
(02-18-2016, 04:30 PM)Dragan83 Wrote: [ -> ]....dole je APC ups, ovo je drugi APC ups koji imam u posedu i ono sto me interesuje je kao se konvertuje dc napon sa baterija na 220v posto ja u njima nevidim nikakvo feritno jezgro ili feritni trafo....

Dragane,
kažeš da nema trafoa (ili bar se ne vidi na prvi pogled).

Slika koju si postavio je malko manje oštra,  pa imam jedno pitanjce, evo na slici:

pOz
Ok, pa po onome sto sam ja ustanovio a to naravno nemora da bude tacno to je mrezni trafo, kad ga zakacim na 220v na izlazu ima 13v i ima jos jedan izvod u primaru na koji kad ga zakacim onda na sekundaru daje oko 14,8v do 15v i on je uradjen od trafo limova znaci nije od ferita itd, e sad ja nisam bas neki strucnjak po tom pitanju mozda i on moze da radi kao pretvarac na 220v zato i pitam...
(02-18-2016, 05:17 PM)Dragan83 Wrote: [ -> ]Ok, pa po onome sto sam ja ustanovio a to naravno nemora da bude tacno to je mrezni trafo, kad ga zakacim na 220v na izlazu ima 13v i ima jos jedan izvod u primaru na koji kad ga zakacim onda na sekundaru daje oko 14,8v do 15v i on je uradjen od trafo limova znaci nije od ferita itd, e sad ja nisam bas neki strucnjak po tom pitanju mozda i on moze da radi kao pretvarac na 220v zato i pitam...

Taj trafo ti na izlazu daje ~220V~, gde priključiš potrošač.
Kao i svaki pretvarac napona od 12V na 220V trafo je vezan kontra.
Sa baterije uz malo elektronike on podigne napon na 220V.
Automatika i kontrola mu omogucuju da proverava napon u mrezi ako nema napona 220V prelazi na baterije i obrnuto isti dopunjuje bateriju...
Saggit je SVE REKAO !.........i ti jednoznačno,


pOz
Sad bas pokusavam da propratim dobro gde sta ide uglavnom te zice od trafoa idu na releje ima 3kom releja sad treba propratiti gde sta ide dalje, mene konkretno interesuje sad dali taj trafo onda ima ulogu kao i bilo koji drugi u nekom svicerskom napajanju jel on bi trebao sa ovih baterija pomocu elektronike na izlazu da da 220v, ja sam mislio da on ima ulogu punjaca ovih baterija koje su u njemu inace ima 4 baterije po 7,3v koje su naravno riknule...
(02-18-2016, 05:44 PM)tesla017 Wrote: [ -> ]Automatika i kontrola mu omogucuju da proverava napon u mrezi ako nema napona 220V prelazi na baterije i obrnuto isti dopunjuje bateriju...

Obratiti pažnju na teslin koment !!!

Jedina dopuna je da vise nije mrežni napon 220V nego je 230VAC.

..sve ostalo je perfektno :-)

pOz
(02-18-2016, 05:44 PM)tesla017 Wrote: [ -> ]Kao i svaki pretvarac napona od 12V na 220V trafo je vezan kontra.
Sa baterije uz malo elektronike on podigne napon na 220V.
Automatika i kontrola mu omogucuju da proverava napon u mrezi ako nema napona 220V prelazi na baterije i obrnuto isti dopunjuje bateriju...

Okk dok sam ja pisao svoj odgovor vi ste vec dopunili Robertov odgovor, hvala...
(02-18-2016, 05:50 PM)Robert63 Wrote: [ -> ]
(02-18-2016, 05:44 PM)tesla017 Wrote: [ -> ]Automatika i kontrola mu omogucuju da proverava napon u mrezi ako nema napona 220V prelazi na baterije i obrnuto isti dopunjuje bateriju...

Obratiti pažnju na teslin koment !!!

Jedina dopuna je da vise nije mrežni napon 220V nego je 230VAC.

..sve ostalo je perfektno :-)

pOz

Kod mene je i veci od 230VAC ide i do 240 zivim blizu trafostanice a o zameni sijalica da nepricam Smile, hvala na odgovorima..
Pregledaj ovo imenjace Wink
Roberte, molim te da se malo suzdržiš...

Dragane, prvi uređaj ti je stari Nokia modem. Prava relikvija i nema nikakvu upotrebnu vrednost.
Možda ćeš moći da iskoristiš displej, kutiju i napajanje.

UPS možda i možeš osposobiti zamenom baterija, ali je pitanje da li je punjač baterija u njemu ispravan.
Često se desi da na njemu nastane kvar kada se baterije rasuše.
Taj trafo sa jedne strane ima namotaje za mrežni napon i ima više izvoda da bi mogao prako njih da reguliše napon na ostalim izvodima. Ujedno služe i kao izlaz od 220-230V kada je UPS i invertorskom režimu.
Sa iste strane bi trebalo da imaš izvode za punjenje baterija a sa druge strane debele izvode koji daju isti napon kao i ti manji ali se na njih kači izlaz sa invertera.
Kao takav sumnjam da ti može biti od koristi, ali ga možeš premotati i dobiti dobar trafo od nekih 400W (odokativno).
Iz UPS a možeš iskoristiti i ostae delove sa elektronike. Izbegavaj releje pošto su sigurno već istrošeni.

P.S.
Ona dva mala žuta trafoa možeš iskoristiti za napajanje nekog preampa ili slično.