DIY Electronic projects

Full Version: Upravo stiglo
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Bila je manja Big Grin
Bilo i proslo. Sad bar znam da ce gospodja Dunja iz San electronicsa kroz platu da dobije neki dinar i od mene Smile
Stigo Kemper Profiler Stage Wink

[Image: attachment.php?aid=34138]
Miki, prelaziš u muzikanti ?
Miki je svirao sa Urošem iz "Osvajača" pre puno godina.
Miki inače svira bas gitaru Bane.
Heh, nikada nisam ni prestajao da budem muzikant Smile
Meni je to muziciranje uzivanje i radim zato sto volim, ne tangiraju me toliko svirke, gostovanja, televizije i ostalo, to je za "profesionalne muzicare", ja se profesionalno bavim necim drugim ...
Urosevo i moje zadnje ozbiljno angazovanje je bilo 2000. godine, tada smo odradili album "Vrelina".
Sad posle 20 godina mislim da je red dosao na jos jedno "ozbiljno" studisko izdanje, zato opremamo malo studio ... Wink

Cekaj bre Miki, jesi li ti muzicar ili nisi Big Grin Big Grin
Ja mislio da si se izlečio, kad ono ...
Pozdrav svima,
nije upravo stiglo vec je upravo proradilo ali je odlicno.

Ko ima raspberry pi koji je dokon neka proba.

Instalira se lako, zatim se ruter podesi da za DNS pita njega i kao rezultat znatno manje reklama imate dok ste na netu.

https://pi-hole.net/


[attachment=34150]
Koristim PiHole vec neka 3-4 meseca... podigao sam ga na sereveru kao virtuelnu masina, radi odlicno... kod mene su preko 30% DNS upita reklame, ali vise ih nema...

Sada kada sam na poslu neobicno mi izgleda surfovanje jer mi iskacu reklame... Smile
Poneseš raspberry pi na posao i nema reklama Big Grin
ad block plus dodadak za brovsere vas isto resava reklama na racunaru jos ako se doda ghostery onda stvarno nista ne prolazi.
imate isto fles blokere pa nema ni reklama po sajtovima u vidu anim gifova i slicno. Sto je dobro za bas spore veze posto se kod dosta foruma ucitavaju prvo reklame.
Ima varijanta i sa modifikovanjem /etc/hosts fajla (vazi za Windows i *nix).

Taj fajl vam je primarni izvor za DNS lookup, dakle OS prvo pita taj fajl da li ima zapis za odredjen domen i ako ga ne nadje tu onda ide dalje sa upitom, najcesce se onda pita Gateway adresa (192.168.0.1) ili primarni/sekundarni definisani DNS serveri (8.8.8.8 i slicno).

Kada u tom /etc/hosts fajlu ima zapis za neki sporan domen, OS uzima njega da pretvori u IP a posto tamo kaze da mu je IP npr 0.0.0.0 onda OS trazi na lokalnom racunaru "reklame" kojih naravno nema i onda tako se izbegne prikazivanje.

To vam je najprostija varijanta i vrlo efikasna, radi isto na Windows, Linux, macOS i slicnim OS, svi imaju taj fajl i sa istim formatom.
Editovanjem tog fajl i dodavanjem definicije tipa "0.0.0.0 sporan.domen.com" vrsite blokadu odredjenog domena.

Gotovi spiskovi takvih fajlova sa 100K+ zapisa/domena imata ovde:
https://github.com/mitchellkrogza/Ultima....Blacklist
Pozdrav Miki,
modifikovanje etc fajla jeste najjednostavnije resenje.

Prednost PiHole-a je u tome sto mogu ruter da podesim da je PiHole dns server i samim tim su svi uredjaju u kocnoj mrezi (u mom slucaju 14) "zasticeni" od reklama.
Stiglo u petak ali ja nisam imao vremena da se njome pozabavim.U pitanju je Portasol Super pro 125.
[attachment=34151]
Stigli mi Hashimoto Step up MC transformatori.

Nisu moji, hoće gazda da mu ubacim prekidač za korištenje dva gramofona; na jednom zvučnica Audio Tehnica ART1, a na drugom Transfiguration Spirit.

Sprava radi hebeno dobro, iznenađen sam....

Ali sutra za gazdu slijedi teška odluka, hoće li da mu unutra ostane srebrena ikebana od ožičenja ili da mu spojim po zanatu, bez brujanja Smile

[attachment=34155]
Čim čujem Hašimoto, odmah se naježim.
Mene muči već 15 godina ...
Ljutu travu na ljutu ranu, možda pomaže, ko zna....
Nema ni rane, a ni trave koja pomaže.
Hašimoto je auto imuna bolest