DIY Electronic projects

Full Version: Upravo stiglo
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(07-12-2015, 02:05 PM)nik Wrote: [ -> ]Ih koliko se raspisa Smile
Ajd' jos jednom pregledaj videJo i prebroj nedostatke konusnih dinamickih u odnosu na planarne zvucnike. Idealno kruti 'piston' zvucnik ne postoji, svi se trude da se priblize tom idealu.
Razlicitim metodama, od npr. KEF-a sa starim dobrim BD139 popunjenim stiroporom preko Yamaha-inih 'slonovskih ushiju' pa do resenja iz SRB - stiroporski Paun zvucnici. I taka natamo.

Ovaj osnovni planarac pokriva frekvencije vec od 60Hz (!). Da je ravan kao zilet - nije. Da mu je impedansa vrlo ravna u celom opsegu (~4R) - jeste. Da mu je waterfall savrseno brz - jeste.
Da je osetljivost vrlo visoka - jeste. Ja nemam mnogo primedbi sem cinjenice da verovatno necu moci da izbrojim toliko novcanih jedinica za njih. Tu su i neki novi drajveri kojih nema na
sajtu, tek na nekom slicicama sam primetio specializovani HF drajver P-3 itd. Uskoro ce biti i vise detalja a verujem i dobre kit ponude. Uz servo kontrolisani bass: brrrr... smrzavanje Smile

Vifa ring radiator je vrlo dobar i pristupacan ali kao sto kazes, dobar CD pa onda egzotika. Mada su i 'BMS' i 'Radian' kompresioni drajveri za nas vec pa skoro nedostizni...


PS
A moze sve ovo da se prebaci u neku 'zvucniAcku temu' - noviteti ili neka mastanja npr. Smile

Ehej bata Đole Smile sad sam našao vremena da odgovorim iako sam pročitao onomad kad si napisao ali me ubi nedostatak vremena. 

Na papiru konusni zvučnik ima više nedostataka ali se neki od njih ne ispoljavaju tako lako - izuzev onih sa kašnjenjem signala što na nižim frekvencijama (do 500Hz) nema nikakvog čujnog efekta. preko toga ima ali sam ja stava da preko i ne treba da radi direktni radijator već neki kompresioni drajver. Sledeće ukrštanje (između mid-hi i super-tweetera) da bude negde preko 7KHz kako bi pokrio "telefonski opseg" bez ukrštanja na tom mestu. Manje nedostataka ima planarni drajver ali su mnogo gori po zvuk i uočljiviji ispod 500Hz. Onu glasnoću koju jedan konusni drajver postigne od 30-500Hz planarni zvučnik treba da bude površine nekoliko kvadrata i pri tom će izobličenje na tim frekvencijama biti ogromno - jer fizika je neumoljiva. Ako treba da se postigne određena glasnoća na određenoj frekvenciji mora postojati određeni hod membrane u odnosu na površinu te membrane. Da bi neki planarac mogao da odsvira region od 30-500Hz kako treba sa izobličenjima koja neće biti iznad onih koja daje konusni bas, površina isijavanja mora da bude jako velika. 

Čak i oni (MAD) za niske frekvencije koriste konusne zvučnike - što nije za džabe naravno. Da su tu planari bolji, stavili bi planare. 

Da me ne shvate pogrešno, ja sam skroz za stavljanje planara umesto klasičnih kalotnih visokotonaca u HiFi zvučnicike - onima kojima je horna preveliki izazov ili im se ne sviđa zvuk iste. Mislim da si jako pametan izbor napravio sa B&G Neo3. Mnogo bolji odnos cena/kvalitet pogotovo kad se uzme u razmatranje da za novac za koji si kupio par tih visokotonaca ne bi mogao da kupiš ni jedan komad ribon visokotonaca (mislim na RAAL prvo jer se proizvodi u Srbiji, a drugo jer su najbolji visokotonci na svetu Smile ) koji mogu da se ukrštaju tako nisko.

Ja sam svojevremeno hteo da pazarim B&G Neo10 koji može dosta nisko da se reže ali me je cena zaustavila. Odličan zvučnik.  Svidelo mi se kako je čika Den Njubek napravio zvučnik oko ovog drajvera Smile http://techtalk.parts-express.com/showth...ng-Echelon
Danas stigao gramofon Fisher MT-6360

https://www.dropbox.com/sh/st3su7zuvf2nu...uvbba?dl=0

poklon od naseg druga Marshalla. Sta reci.... velike  ljude, prijatelje i drugare sam upoznao na ovom forumu. 

Marshall hvala, veliko HVALA!!!
Cestitam midji druze Wink

Cika marshal je dusha... Smile
E, sada midji, red je da se revanširaš Marshalu dobrom numerom sa vinila! Smile
Hvala drugari, ja sam se bas obradovao poklonu. Odavno sam planirao da kupim gramofon ali sve sam cekao bolja vremena.

Tacno tako Bocko, sad sam ja na potezu. Smislicu nesko kao za Marshalla
Uzdravlje i Srecom da se sluzis ..
divan gest od dobre duše!
Stvarno, šta će sve čovek da vidi na ovom forumu!!! Big Grin
[Image: bowdown.gif] za gest!
Bravo Marshal!
Čestitam midji84!
Stigli su i konektori za kutiju u kojoj jos nisam odlucio koje pojacalo da ugradim.

[attachment=15880] [attachment=15881] [attachment=15882] [attachment=15883]

 Imam DOGC-H ne spakovan, NX16 neka bezveze kutija, a mozda bude i Vladino pojacalo uskoro zalemljeno.
(07-18-2015, 10:50 AM)midji84 Wrote: [ -> ]Stigli su i konektori za kutiju u kojoj jos nisam odlucio koje pojacalo da ugradim.
...
Al' ti ovo radiš profesionalno... Svaka ti čast!! A ne kao ja, sve ukrivo... Smile
[attachment=15884]
midji84 gde si nabavio tu kutiju ako nije tajna Big Grin ?
Kupio sam 2 kutije na limundo, po 1000din, u jednu je spakovan BatoMM.

[attachment=15885] [attachment=15886] [attachment=15887]

Dual evo kako sam ja uradio

[attachment=15888]

Uradio u Sprint nacrt, odstampao na papir selotejpom zalepio na stranicu i busiiii
Istu sam ja takvu kutiju kupio preko limunda pa sam ugradio Apex-ov AX11, zato sam te i pitao sto sam prepoznao zadnju stranu kutije. Inace odlicne kutije za te pare, steta sto nisam jos koju kupio. Odlicno si upakovao ampove.
(07-18-2015, 12:38 PM)midji84 Wrote: [ -> ]Kupio sam 2 kutije na limundo, po 1000din, u jednu je spakovan BatoMM.

  

Dual evo kako sam ja uradio



Uradio u Sprint nacrt, odstampao na papir selotejpom zalepio na stranicu i busiiii

Bravo!
Nisu elektronički dijelići već pisana literatura. Upravo mi danas došlo u ruke. Cijena oko 20€

[attachment=15940]

[attachment=15941]
Nije baš audio
Upravo stiglo, a ja treba da isprojektujem, spojim i pustim u rad:
Sta je ovo ako nije tajna?  Smile
Predpostavljam neki frekventni ili termo regulatori
Termo regulatori, vide se i sonde a ima i neki brojac Smile
(07-27-2015, 02:23 PM)Milan94 Wrote: [ -> ]Sta je ovo ako nije tajna?  Smile
Predpostavljam neki frekventni ili termo regulatori

Skoro sve termo regulatori. Po neki tajmer i brojač ciklusa, sonde, SSR prekidači, indikatori, sklopke i ostala džigerica.
Nisam slikao krve sudove - žice.   102 a šta sad?