DIY Electronic projects

Full Version: Upravo stiglo
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Uzdravlje i lepo da te služi!
Odličan auto, neka te dobro služi!
Odlican  113 da te lepo sluzi  Smile
Da te što duže služi sa što manje servisa! Smile

Da li je to turbo motor ili obični?
Ovde kod nas po BiH ih ima dosta (tih C4) ali je dosta dizela, i koliko vidim izgleda se nisu loše pokazali.
hvala hvala drugari! običan benzinski motor,bez turbine.
Neka je sa srećom, komšo!
Super,super,odlično!,100 godina da ga teraš!
(08-29-2017, 07:26 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: [ -> ]upravo (juče) stiglo...
1.6 16v benzin,110ks,145 000km 2006to godište april,kupljen od Citroen autodilera nemca. plaćen 2990 evropskih.

Neka te lepo sluzi. Samo pazi na plivajuci zamajac. Ti modeli od 110ks imaju plivajuci, dok ovi od 93ks imaju mehanicki. Razlika oko 800€.
Ja imam 1.6hdi 93ks. Kupio ga 2009-e, 2007 godiste. Radi kao zmaj.
Neka te lepo služi.

To je najverovatnije motor iz ove povorke motora, koju su delili Peugeot i Citroen:

https://en.wikipedia.org/wiki/PSA_TU_engine

Ne verujem da ima plivajući zamajac jer je to praksa uglavnom kod dizela, što nije kod tebe slučaj.

Povorka PSA-TU motora je se inzvanredno pokazala u praksi. U slučaju da nema fabričke greške i da je održavanje regularno, prelaze baš mnogo kilometara i do kraja imaju dobre performanse. Osim toga imaju veoma dobar elektronski menadžment ubrizgavanja, paljenja i ekoloških osobina (Bosch Motronic 7.44 pa na više).
Moguće je da taj motor koristi dve lambda sonde.

Jedan od motora iz te povorke je korišćen i za domaću Yugo Florida L, motor TU5-JP samo sa 4 ventila (1.6, 98KS) i pokazao se kao inzvanredan i jako ekonomičan. Imao sam jedan takav i proverio deklarisanu potrošnju u međugradskoj vožnji koja je sa prilično divljom vožnjom izlazila na oko 5,3L/100Km. Motori sa 16 ventila uz optimalnu vožnju samo mogu manje da troše zbog povoljno korigovane moment krive.

Lepo nek te služi! Odličan je to auto sa bitno manjim troškovima održavanja od dizel verzije.

Pozz

P.S.

Kod tih motora je prilično neuobičajeno visok pritisak benzinske pumpe koja napaja injection sistem, celih 5 bara (kod većine je 3 bara).
Iz tog razloga je na domaćem tržištu, sa kineskom ponudom po autoprodavnicama, dosta teško naći benzinska creva koja to izdržavaju.
Moj savet ti je da kupiš jedno originalno kao rezervu jer sam na svom bivšem TU5-JP motoru menjao tri komada u razmaku od godinu dana.
Jednostavno pukne u vožnji i ugasi se auto. Kada sam našao originalno sve je bilo u redu.
Evo ti i nešto dokumentacije što mi je ostalo sačuvano.
Može ti biti korisno za redovno održavanje, čisto kao dobar info majstorima, kojima ne piše na čelu koliko stvarno znaju...

[attachment=24535]

Imam i servisni manual tvog motora ali ti jedino mogu poslati skajpom pošto je 31MB.

Pozdrav prijatelju HMAP

P.S.

Imaš na skajpu manual motora. Možeš ga skinuti.
Nadam se da je odgovarajuća verzija.
hvala veliko drugari na lijepim željama! Macola - detaljan kao i uvijek... :-)
(skidam sa skajpa večeras kad dođem s posla)
E Aco neka te sluzi godinama.Stvarno lep autic[Image: smile.gif]
taj motor nema plivajuci, pritisak goriva je 3.5 bara, nijadan mi nije dosao sa prroblemom sa crevima goriva, pubovi voze taj isti motor u pezou 307, ima dve lambde, katalizator se lako resava kada zapusi, njegova nazovi mana je termostat rashladnog sistema motora, tacnije njegovo kuciste, glava motora kod nekih motora, iz nekih serija, ima problem sa vodjicama ventila ali i to je poznato i lako resivo, menjac je malo meksi, hoce da propiste lageri snopova, po meni to je jedina ozbiljna mana tog auta.

Hoce BSI da zaebava ali je i to poznato i resava se.

Aco u zdravlju da se vozate.
Ja tek sad vidim da je benzin u pitanju. Moja greska. Izvinjavam se.
Quote:njegova nazovi mana je termostat rashladnog sistema motora, tacnije njegovo kuciste

To je planetarna mana, nema brenda kojem ne prsne doticna plastikentina. Smile
@HomeMadeAudioProject


Neka te sluzi dugo, ima moj kolega takav auto on ga je kupio posle par godina od prvog vlasnika, izgleda kao da je sada izasao iz radnje nista nikada nije zakazalo, odrzavao ga covek klasika ono kad treba veliki servis i to mu je to.

Ja nisam postovao ovde, nedavno sam uzeo Seat ibiza 1.9 SDI godiste 2004 (da se ucim na njemu) posto polazem za dozvolu kroz 7 dana  Big Grin  u ove moje pozne godine a ne kada je trebalo na vreme ...
Presao 169k...
Ja sam kratko vozio VW Caddy-a 1.9SDI, nešto između 2004-2006 godine, zgadio mi se za čitav život, mislim nije caddy kao caddy, caddy mi je vrhunsko vozilo, ali motor, u prvoj se muči da krene hoće jači gas, dok već onaj 2.0SDI puno bolje vuče.
Za mene što se tiče motora, izbor je samo TDI i ništa drugo.
Odosmo u off...
(08-30-2017, 01:47 PM)Аритон Wrote: [ -> ]... pritisak goriva je 3.5 bara, nijadan mi  nije dosao sa  prroblemom sa crevima goriva...

(08-30-2017, 07:50 AM)Macola Wrote: [ -> ]P.S.

Kod tih motora je prilično neuobičajeno visok pritisak benzinske pumpe koja napaja injection sistem, celih 5 bara (kod većine je 3 bara).
Iz tog razloga je na domaćem tržištu, sa kineskom ponudom po autoprodavnicama, dosta teško naći benzinska creva koja to izdržavaju.
Moj savet ti je da kupiš jedno originalno kao rezervu jer sam na svom bivšem TU5-JP motoru menjao tri komada u razmaku od godinu dana.
Jednostavno pukne u vožnji i ugasi se auto. Kada sam našao originalno sve je bilo u redu.


(08-30-2017, 08:13 AM)Macola Wrote: [ -> ]Može ti biti korisno za redovno održavanje, čisto kao dobar info majstorima, kojima ne piše na čelu koliko stvarno znaju...

Ha ha ha :-)

Upravo potvrđen i razotkriven masivan zaglup, koji je trajao godinama.

Kao što pomenuh, nekada sam imao Floridu 1.6L sa TU5-JP Peugeot motorom i pošto mi je često pucalo benzinsko crevo od šasije ka motoru, obratio sam se majstoru u zvaničnom Peugeot servisu.
Čovek je nabio manometar koji je pred mojim očima pokazao 5 bara a majstor je rekao da je kod njih to normalan pritisak.
Pošto mi je dao savet da nađem isključivo originalno crevo, to mi se više nije desilo, pa nisam imao ni razloga da ne verujem "licenciranom majstoru".

(mogu da zamislim šta su dizne kod Flojke trpele, 5 bara + depresija u usisnom vodu :-)
Možda je zato išla kao šašava, mada sumnjam, jer su skoro 100KS na 950Kg poprilična specifična snaga i očekivano dobro idu sa kratkim Flojkinim menjačem.
Sad znam i zašto sam na autoputu doživeo dva puta gašenje na keca i oblak magle od goriva iz sebe. Dobro je da mi se Flojka nije zapalila.
Pretpostavljam da je regulator pritiska na pumpi u rezervoaru bio s*eban.

Sada sam tek duboko ubeđen da je Motronic 7.44 elektronika za injection inzvanredna čim je mogla da popije takvu razliku radnog pritiska bez promena u radu motora, koji je radio odlično...
--------------------

He he, malopre pročitah Aritonov post i videh 3,5 bara. Odmah sam pootvarao ovo što imam od manuela i našao 
 - stvarno 3,5 bara :-)

Nije mi padalo na pamet da iskontrolišem tvrdnju " licenciranog profesionalca" i ostalo mi je njegovo "to je normalno".

Eto, popio sam zabludu samo tako i to ja koji sumnjam u sve i svašta od informacija.

Dakle, skepticizam kod "majstora" i majstora je sasvim na mestu :-) A ako ikada budem opet imao nešto od Peugeota onda nikad više u taj servis.

Hvala Ariton! Eto ispravljen jedan bag u informacijama, zahvaljujući baš tebi.

Srdačan pozdrav
(08-30-2017, 03:47 PM)Makso Wrote: [ -> ]Ja sam kratko vozio VW Caddy-a 1.9SDI, nešto između 2004-2006 godine, zgadio mi se za čitav život, mislim nije caddy kao caddy, caddy mi je vrhunsko vozilo, ali motor, u prvoj se muči da krene hoće jači gas, dok već onaj 2.0SDI puno bolje vuče.
Za mene što se tiče motora, izbor je samo TDI i ništa drugo.
Odosmo u off...

Nema ovde off, ovo je "sve i svašta" :-)

Drugačija je filozofija vožnje benzinca i turbodizela...
Naravno kod oba to dosta zavisi od menjača i prenosnih odnosa u njemu.
Dizelaši, turbo i biturbo, imaju sjajan obrtni moment motora u srednjim režimima i u toj oblasti skaču kao skakavac.
Što je moderniji sve manje se primećuje "turbo rupa" dok kod biturbo (npr. BMW 3.0) se i ne može osetiti.
Ako još imaju i 6. stepeni menjač milina jedna.

Benzinci pri nižim režimima povlače onako mlako, pa polude iznad 3-4000 obrtaja.
Benzinac "voli" da se zavrti dobro i da se ne pusta da padne na nizak broj obrtaja :-)

Trka benzinca i turbodizela, slične snage i na sličnom autu, sa istim brojem stepena prenosa na menjaču izgleda tipično ovako:
- u startu i dok je benzinac u nižim i srednjim režimima, turbodizel odmakne neko rastojanje,
- kad bezinac pređe u više režime i ne pusta se da padne, ubrzo ga stiže i možda prestigne,
- potom se za neko vreme ujednače jer konjske snage i aerodinamika odluče na kraju...
Maki, tacno je to pod uslovom da ne startujes benzincom na broju obrtaja gde imas max obrtni moment i gde je ubrzanje najvece. Ako je moment sli an tom turbodizelasu na crti onda nema frke za benzinca od samog starta. Seti se lounch controll kod F1