DIY Electronic projects

Full Version: Upravo stiglo
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Za busenje prednjih i zadnjih ploca uredjaja, kao i limarije auta koristim stepenaste borere.
(na autima za komunikacijske antene gdje idu). Ima ih do 70mm, s tim da do 32mm autolim
na kabini kamiona moze probusiti i dobra baterijska busilica.-
pOz
Nisam mogao da nadjem te stepenaste burgije nigde kod nas za precnike preko 40-ak mm. Trebalo mi je prvestveno za 65mm (Iskrini analogni instrumenti), pa sam morao i nosac da uzmem pa kad sam vec uzeo to rekoh ajd da uzmem i za ostale precnike koji mi trebaju … To je alat i nikad mi nije bilo zao da dam novac za dobro parce alata. Verujem da su ove testere od Makita-e dobre, ustalom videcemo ovih dana kad krenem sa busenjem.
Usput sam uzeo i neke HSS Co burgije za manje precnike (odlicne burgije!).
Slab sam sa tim alatom za mehanicke radove pa lagano skupljam sta mi fali …
(09-21-2016, 11:36 PM)mikikg Wrote: [ -> ]Slab sam sa tim alatom za mehanicke radove pa lagano skupljam sta mi fali …

Ovo nije teško napraviti ako ne možeš nigde da kupiš

[Image: _MG_2300m.jpg]
Mogu samo da potvrdim da je to odličan alat. Davno prije nekih 10+ godina sam kupio takve kružne pile ali od "lima" koje se umeću u podnožje sa utorima za svaki promjer, totalno bez veze. Prije nekih 2-3 godine sam se odlučio upravo na ovu varijantu od Mikikg i to je odlična roba, samo naravno treba i alat održavati, čišćenje,podmazivanje i sl.

Ja osobno nisam bušio rupe u metalu sa njima jer kada sam jednom probao bilo je prebučno za "radionu" u stambenoj zgradi,ali jedan kolega sa drugog foruma redovito koristi i kaže da je odlično. Ja recimo koristim drugu vrstu alata za bušenje širokih rupa tj. manje više samo za podnožja za lampe, a to su glodala za pante/šarnire kojih ima raznih promjera a ne samo od 30mm. Stolnu bušilicu spustim na nekih 400 RPMa(moglo bi i manje ali ne mogu spustiti broj okretaja na niže) i uz malo podmazivanja ide odlično, rez je čist i odrađuje posao odlično. Naravno kako su ta glodala predviđena za drvo treba uzeti kvalitetno da se brzo ne istupi, također to je samo za aluminijski lim.

Inače još jedna caka je korištenje borera za drvo pri bušenju rupa. Kako i taj borer recimo to tako radi na principu glodanja rupa je iste kvalitete kao i sa širokim glodalima koje sam spomenuo u prethodnom odlomku. Pri bušenje tankog lima od 1,5mm na niže i ako se treba napraviti šira rupa glodalo za drvo je po meni najbolji način, osim naravno stavljanje tog komada lima u nekakav "sendvič" između dvije daske i onda bušenje normalnim svrdlom.

Jedina mana korištenja toga je što kada se probuši rupa na samome vrhu borera/glodala ostane tanki komadić lima kojega da se skine(jer se u suprotnome ne može bušiti nova rupa) bušilica se mora ugasiti jer bi netko mogao ostati bez prsta ili oštetiti glodalo kada bi to skidao u radu,za razliku od borera za metal di se špena može slobodno skinuti dok se borer okreće.

EDIT:
vidim da se napisalo dosta postova pa samo da kažem ovaj moj se odnosi samo na Mikikgjev vezano za krunske pile koji je na prethodnoj strani.
@Branko tod, meni bi takav alat dobro došao za bušiti rupe na CDima jer krunske pile koje je Mikikg kupio ne funkcioniraju nešto najbolje,previše pale materijal, pa bi bilo puno bolje da se materijal lagano glođe.
@branko tod
Znam za to, koristio sam isti princip samo za manje precnike oko 6-7 mm, pravio sam tako podloske od vitroplasta.
Sa trenutnim alatom koji imam nisam u mogucnosti da napravim isto to za tako velike precnike ...
(09-22-2016, 12:22 AM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]@Branko tod, meni bi takav alat dobro došao za bušiti rupe na CDima jer krunske pile koje je Mikikg kupio ne funkcioniraju nešto najbolje,previše pale materijal, pa bi bilo puno bolje da se materijal lagano glođe.

A što ipak ne probaš da narežeš CDove u CD rezaču. Da znaš, to ima uglavnom svaki računar Rolleyes
Evo i mog prvog osciltorcica po Mikijevoj preporuci:
[attachment=21003][attachment=21002][attachment=21001]

Jedino sto me brine je gomila ovih opcija na kojima pise trial Smile
@Branko:
I sam koristim baš identičan alat za razna bušenja, čak i otvore za slavine u prohromu sudopera, stirija i ulje plus mali obrtaji i no problemo! Smile koristim aku sa ograničavanjem sile i ako zapne, kvrči i reeetko se polomi nož...
(09-22-2016, 02:12 AM)vsavic Wrote: [ -> ]Evo i mog prvog osciltorcica po Mikijevoj preporuci:


Jedino sto me brine je gomila ovih opcija na kojima pise trial Smile

Neka te lepo služi sprava! Sad ga okači na onaj tvoj CAN bus!
(09-22-2016, 02:12 AM)vsavic Wrote: [ -> ]Evo i mog prvog osciltorcica po Mikijevoj preporuci:


Jedino sto me brine je gomila ovih opcija na kojima pise trial Smile

Imaš uputstva na netu za to otključat, i dignit ga na 100Mhz. Ako ga vec otključavaš moga si proć jeftinije sa 1054 modelon, isti su samo su ograničeni u software.
I ja se ponovio.
Do duše na poslu.. Smile
[attachment=21005][attachment=21006]
Jes da je malo skuplja, ali vredi sve pare.
Imam osećaj kao da sam do sada lemio onom lemilicom za oluke.
Kod ove je osećaj kao da držiš hiruški instrument u ruci.
Ekstremno je lagana, kabl i ne osećaš da je prisutan i odlično drži temperaturu bez obzira na svoju veličinu.
Od sobne temperature na 350°C se zagreje za 6-7S. Big Grin
Milina!
Hehe, zato ja nisam išao na samogradnje već kada sam imao love kupio wellericu sa WSP80 drškom. Wink
(09-22-2016, 12:43 PM)TDA Wrote: [ -> ]I ja se ponovio.
Do duše na poslu.. Smile

Jes da je malo skuplja, ali vredi sve pare.
Imam osećaj kao da sam do sada lemio onom lemilicom za oluke.
Kod ove je osećaj kao da držiš hiruški instrument u ruci.
Ekstremno je lagana, kabl i ne osećaš da je prisutan i odlično drži temperaturu bez obzira na svoju veličinu.
Od sobne temperature na 350°C se zagreje za 6-7S. Big Grin
Milina!

Dobro je to cudo, 120W grijac i kazes da je milina. Ima ih te velicine sa grijacom snage i 250W-samo da ne spominjem cifre u €. Nije Ersa.-
Neka je i neka slusa.- Smile
pOz
(09-22-2016, 12:43 PM)TDA Wrote: [ -> ]Jes da je malo skuplja, ali vredi sve pare.

Samo 800 eura Big Grin
Ersa je super, mada je cena tom modelu bas junacka!

Ja pikiram Metcal lemnu stanicu kad budem skupio novce, e to je tek masina a cene su bolje za tu klasu od Weller / Ersa / Pace.
http://www.okinternational.com/metcal/en...900-series

Naime radi se o lemilici sa induktivnim grejacem koje mogu da odrzavaju temperaturu na vrhu DRASTICNO bolje (nema temperaturni overshot i izuzetno brzo dostize radnu temperaturu) nego sve ostale varijante!

Recimo nemaju podesavanje temperature niti imaju senzore za temperaturu u drsci nego se kupuju vrhovi za predefinisane temperature i rade po principu "Curie Temperature" od materijala, induktivno se greju i tacno na odredjenoj temperaturi vrh prestane dalje da prima energiju od induktivnog grejaca, prakticno temperatura se odrzava na nivou materijala.

Mnogo ozbiljne lemilice, kod nas se slabo prodaju nitu su tako popularne kao Ersa / Weller / Pace a inace ih koriste mnogi u firmama koje se profesionalno bave elektronikom.

https://www.youtube.com/watch?v=S9Wmqc9O24w
Mikikg, hoćeš reći nešto kao wellerove magnastat?
(09-22-2016, 01:25 PM)saggit Wrote: [ -> ]
(09-22-2016, 12:43 PM)TDA Wrote: [ -> ]Jes da je malo skuplja, ali vredi sve pare.

Samo 800 eura Big Grin

Oko 520€. Big Grin
Imao sam mali popust a nisam je ni ja platio.
Već se otplatila se za jedan dan.

Ja sigurno nemam para za tako nešto.
Kod kuće sam zadovoljan i ovom DIY lemilickom koju koristim.
Moram da uskoro dovršim i onu Kecmanovu lemilicu. Već duže vremena razmišljam o njoj... Smile
(09-22-2016, 01:53 PM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Mikikg, hoćeš reći nešto kao wellerove magnastat?

Po tom principu ali nema klasican grejac koji usporava ceo proces temperaturne regulacije nego ima zavojnicu (koja se uopste ne greje) koja induktivno greje vrh.
Pogledaj klipove na YT, fenomenalno to sve radi.
Inace sto se cene vrhova tice, one su vrlo slicne kao za Ersu i Weller a kazu da su nekoliko puta trajniji.
Recimo u postolju za drsku imaju permanetni magnet pa upravljcka elektronika skonta da treba da ode u stand-by (iako koriste dvozilni kabal za prikljucivanje drske tj koaksialni kabal sa F konektorom!) i dok si uzeo drsku u ruku i prineo plocici ona dostigne radnu temperaturu. Maa, sjajne cake su upotrebili ...