DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Ne znam jel ovo stvarno Class D operacioni pojačavač ili marketinški trik.
https://www.newclassd.com/index.php?page=125&hv=1

Raspitivao sam se za Sparkos SS3602 dual diskretni OPA, pa sam naleteo na ovo.
Sparkos sam kupio na kraju, jer sam imao priliku da ga isprobam, a stvarno bolje zvuči od OPA1612 i slično. Kako, zašto, pojma nemam.
Nixxie.

Kaže u opisu opampa sljedeće: "

This high end Audio OPAMP is built on a new circuit compared to our previous Standard and Special Editions.
It is fully symmetric and each stage runs in full Class A to eliminate any distortion, and all active components
are discrete bipolar transistors, which have the best linearity, and give the most dynamic sound."


Nekako stvarno ne vidim svrhu da se sa opampovima ide u D klasu kao što piše na PCBu tog opampa.
Marketing.  Big Grin
Ko istrese 70+PDV evra vikace da je to najbolja stvar na svetu.
Nije, bolji je Sparkos.  Big Grin
Ima još jedan, ne znam kako se zove ali znam da su PCBi postavljeni okomito u odnosu na podnožje i isto radi u A klasi ili tako nešto jer se grije za popoizditi, a i cijena mu je vruća. Znam da sam jednom audiofilu radio linearno napajanje za PC pa sam mu morao prepravljati kućište da bi mogao ubosti te diskretne opampove u zvučnu karticu.
Ima toga dosta ali retko šta zaslužuje cenu po kojoj se prodaje. A i Kinezi se pomamili, na Aliexpress ima gomila tih diskretnih OP. Samo nisam čuo do sada da neki od njih zavređuje bilo kakvu pažnju.
(05-21-2022, 01:43 PM)NIXIE Wrote: [ -> ]Ima toga dosta ali retko šta zaslužuje cenu po kojoj se prodaje. A i Kinezi se pomamili, na Aliexpress ima gomila tih diskretnih OP. Samo nisam čuo  do sada da neki od njih zavređuje bilo kakvu pažnju.

Evo malo testa https://www.audiosciencereview.com/forum...1612.3305/
šta ne valja kod ovih https://jblpro.com/zh/products/jrx125 zvučnika?
Frekventi opseg ja bih rekao
36 Hz - 16 kHz (-10 dB), 45 Hz - 12 kHz (±3 dB)
ok,razumem - nisam pojasnio pitanje: nov košta ispod 400e po komadu,a kažu da je profesionalni? ima li JBL neke "profesionalnije" serije jer mi to izgleda poprilično malo novca za dve 15ice i visokotonac sa skretnicom i tapaciranom kutijom,sklopljenom?
Znaš i sam da pod "profesionalni" iliti PA trpaju sve i sva. Bitno je samo da je kutija tapecirana i to je PA zvučnik,a koji dijelovi su ugrađeni to je najmanje bitno. Prijatelj je kupio neko smeće zvano Auna za vikendicu, tapecirane, velike kutije sa velikim zvučnicima,cijelih 100€ za par.

Nevezano za zvučnike ali za kvalitetu proizvoda. Prijatelj mi donio neke male PC zvučnike 2.1 da mu ih popravim. Vidim da su vrisnuli ispravljački elektroliti i to je povuklo za sobom tri komada TDA2030. Kupim ja nove kod poznate lokalne trgovine elektroničkim komponentama, ugradim ih i nakon par minuta zvuk postane izobličen samo tako. Pikam ja osciloskopom, izgledam si glupo^10 i kažem sebi ajde da stavim LM1875 od TIa unutra. Stavim njih i evo sve radi kako treba. A cijena za LM1875 otišla skoro 100% gore u odnosu prije nekih pola godina...

DIY nikada nije bio jeftin a sada je postao skup za popizditi. Ali unatoč svemu se vodim sljedećem mantrom- nisam bogat da kupujem jeftino...
zahvalan na odgovoru - ali voleo bi ako neko sa foruma zaista zna oko razglasne opreme i gore pomenutih JBL...
Dali ko zna koja je zamena za JFET koji se nalaze u IPS-u i da su nabavljivi i kvalitetni za IPS. Oznaka obsolete part je 2SK170BL i 2SJ74BL
Toshiba 2SK170 / 2SJ74 (BL grade) su skoro pa ne prevaziđeni J-fet tranzistori i originali postaju sve teži (skuplji) za nabavku. Firma 'Linear Systems' zadnjih nekoliko godina proizvodi slične pod oznakom LSK170/LSJ74. Sa LSJ74 je neka čudna situacija (trebalo bi naći diskusije na diyaudio.com) a LSK170 je nabavljiv na DIY Audio prodavnici, kao i upareni kvadovi/okteti original Toshiba tranzistora.

Pozz.
Kao što rekoh, u našoj "blizini" znam samo za ovog izraelca koji prodaje originale https://www.ebay.com/itm/334014893870?ep...SwR29ZCFjb
Upravo sam sada ponovo ukucao u google 2sk170 i nađe se tu i tamo prodavača koji prodaju po 4$+/kom i to bi mogli biti original ali bez mjerenja/tracera teško je znati.

Općenito što se tiče jfetova, situacija nije tako loša,barem što se tiče n-kanalnih, p-kanalni su uvijek bili problematični. Nekoliko prijatelja sa drugog foruma skoro konstantno kupuju u mouseru nove jfetove i isprobavaju što u CCSovima ili u jednostavnim pretpojačalima(phono,line i sl.) i dobijaju dobre rezultate. Za CCSove je skoro svetogrđe stavljati 2sk170 jer danas ima puno drugih kandidata za zamjenu a te nenabavijum čuvati za audio aplikacije.
TI je ponudio nove JFETove, Single i Dual Matched N-channel vrlo niskog ulaznog naponskog šuma, audio primena
https://www.ti.com/amplifier-circuit/spe...ducts.html

https://eu.mouser.com/ProductDetail/Texa...abaw%3D%3D

Idealni za probat u RIAA sa 5-8mA biasa po fetu
https://forum.yu3ma.net/thread-2245-post...#pid106156
Trebam zamjenu z u to92 kucistu N i P jfet tipa...nalaze se u ulaznom differencijalu i na njima je bjt kaskoda sa naponskom referencom.
Treba zameniti senzor vlage koji je dimenzija 3x3mm i nalazi se
u DFN kucistu. Da li neko od vas moze da zameni ovaj ic, a da
posle radi  Cool , jer ako ga ja budem menjao nece vise biti ni
plocice.

Evo slike plocice i podataka za senzor:

[Image: attachment.php?aid=37685]

https://eu.mouser.com/datasheet/2/682/Se...512227.pdf
Kako se lemi kada se menja taj DFN?