DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
potreban mi je datasheet za kolo A109CDS.
(11-10-2015, 05:43 PM)Jevrem Wrote: [ -> ]potreban mi je datasheet za kolo A109CDS.
http://www.ee.nsysu.edu.tw/lab/F6027/LM7...ifiers.pdf

To je RFT verzija uA709 (LM709)
(11-09-2015, 01:36 PM)Milan94 Wrote: [ -> ]
(11-09-2015, 01:24 PM)TDA Wrote: [ -> ]Turpijom.
Sve ostalo je rizično...

Reci da se salis Big Grin  de turpijom da skidam ovolike komade.

Ne šalim se... Sad
Tiha reka, breg roni. Big Grin
(11-10-2015, 10:47 PM)Gosha Wrote: [ -> ]
(11-10-2015, 05:43 PM)Jevrem Wrote: [ -> ]potreban mi je datasheet za kolo A109CDS.
http://www.ee.nsysu.edu.tw/lab/F6027/LM7...ifiers.pdf

To je RFT verzija uA709 (LM709)

Hvala
Od kog materijala (oznaka ferita) sa pravljene feritne antene u radio prijemnicima ?
Milan94

"Imam jedno pitanje za iskusne  [Image: smile.gif]  

Cime moze da se sece feritno jezgro transformatora.

Probao sam brusilicom i kamen za metal ali to ne pije vodu jer ferit sam od sebe puca."



Milane TDA ti je dao najbezbedniji nacin turpijom pa lagano jos ako imas bijaks pa stavis malo glodalo  od nekih 3mm ih cuda mozes sa veritom da uradis  Wink 

Esad opsicu ti kako ja to radim ali vodi racuna ovo nimalo nije bezbedno :

Od alata ti treba jedna stega da sa njom pricvrstis ferit na sto , a da deo koji ces da odseces viri slobodno van stola /
Grafitna olovka !!! sa njom ces fino da nacrtas putanju kojom ces da seces , pun krug po obimu linija ne treba biti puno debela ali je bitno da naneses puno grafita .
Trafo 220v primar 500v sekundar ima ih u cevnim niskim radio prijemnicima znas oni sa dva sekundara po 240v pa kad su na red to ti je to .
Na izvode od  500v zalemis fve zice sa DOBROM izolacijom , licnaste sa sto vise licni nemoj mnogo da ih blankujes svega 2mm zablankuj da budu licnice kao kakva cetkica .

Sad onaj deo jedna zica u jednoj ruci druga u drugoj i obe na grafit od olovke tj na iscrtanu liniju secenja , jedna zica levo druga desno pozeljno jew da imas i neke rukavice i zastitne naocare jer oce ponekad i da se rasprsne ferit.

Sa ce da se desi pa pojavice se nesto kao plazma mada vise kao kad gori prasina ljubicasto zelernkasti plamen i posle nekih 20tak sekundi ferit se samo odvoji bude bas onako fino sasecen kako si i nacrtao .

Ovo ako radis vodi racuna ako nisi iskusan onda nemoj jer nije bezbedno !!!

Pozdrav
Prvi put čujem za ovu foru.
Deluje logično...
Jezgro puca priblizno po obiljezenom mjestu, potrebna fina dorada, prvo turpijom a poslije vodobrusnim
smirglom zalijepljenim za neku ravnu (staklenu) podlogu, pogotovo ako se trazi nalijeganje na vise mjesta
(dva i vise).-Potrebno obiljeziti mekom grafitnom olovkom (B4) malo vise od potrebne ravnine.
Umjesto trafoa nekada sam to radio vezuci redno sa mrezom sijalicu-probnu lampu. Ovdje treba biti veoma
pazljiv jer se radi sa neizolovanom mrezom.-

@Želja, evo jedan pdf o feromaterijalima iz pera mog drugara kojeg se sjecam kao crnokosog djecaka, a sad je
ne sijed nego bijel (kao jos neki na forumu). Zivi u Arapskim Emiratima.-
Sto se tice samih materijala feritnih stapova ima sarenila, ako uspijem naci Iskrin katalog (papirno izdanje)
skeniram-slikam i postavim.-
pOz
P.S. evo i sličica autora
Auu, emiSAr

Prelistao sam na brzinu dokument - MNOGO LEPO objašnjeno i to na Srpskom.
EXTRA !!!
Ako imaš još šta od takve literature na našem jeziku - šalji Smile

Veliki pozdrav
Evo ja probo malo da "obradjujem" ferit od antenice.

Bijaks + karbidno glodalo - slike sve govore.

Lako ide, ali MNOGO dimi i praši - OPREZ !!!

[attachment=17210][attachment=17211][attachment=17213]

P.S.
Sigurno bi bilo bolje na mokro, bolje bi se hladilo i glodalo i ferit, a nebi toliko ni prašilo !

Pozz
Heh … pa izmislili ljudi vec materijale koji su pogodni za obradu Smile
Firma MagShape pravi specificne materijale koji mogu da se lako obraduju na strugovima, glodalicama i slicnim masinama.
Lice na neko vrlo mekano gvozdje, dakle nije krt kao klasican ferit a imaju odlicne osobine.

U ponudi imaju 3 neka razlicita materijala, Orange, Gray i Blue mogu da se poruce u raznim izvornim oblicima koji se posle obraduju na zeljene dimenzije.
http://www.magshape.com

Evo u prilogu i neki njihov stariji cenovnik, cisto da imate info koje su cene u pitanju.
Postavim dvije sličice iz kataloga o jezgrima iz CB televizora, na amerikanskom al nema veze.-

pOz
(11-11-2015, 11:34 AM)Dackotronic Wrote: [ -> ]Milan94

"Imam jedno pitanje za iskusne  [Image: smile.gif]  

Cime moze da se sece feritno jezgro transformatora.

Probao sam brusilicom i kamen za metal ali to ne pije vodu jer ferit sam od sebe puca."



Milane TDA ti je dao najbezbedniji nacin turpijom pa lagano jos ako imas bijaks pa stavis malo glodalo  od nekih 3mm ih cuda mozes sa veritom da uradis  Wink 

Esad opsicu ti kako ja to radim ali vodi racuna ovo nimalo nije bezbedno :

Od alata ti treba jedna stega da sa njom pricvrstis ferit na sto , a da deo koji ces da odseces viri slobodno van stola /
Grafitna olovka !!! sa njom ces fino da nacrtas putanju kojom ces da seces , pun krug po obimu linija ne treba biti puno debela ali je bitno da naneses puno grafita .
Trafo 220v primar 500v sekundar ima ih u cevnim niskim radio prijemnicima znas oni sa dva sekundara po 240v pa kad su na red to ti je to .
Na izvode od  500v zalemis fve zice sa DOBROM izolacijom , licnaste sa sto vise licni nemoj mnogo da ih blankujes svega 2mm zablankuj da budu licnice kao kakva cetkica .

Sad onaj deo jedna zica u jednoj ruci druga u drugoj i obe na grafit od olovke tj na iscrtanu liniju secenja , jedna zica levo druga desno pozeljno jew da imas i neke rukavice i zastitne naocare jer oce ponekad i da se rasprsne ferit.

Sa ce da se desi pa pojavice se nesto kao plazma mada vise kao kad gori prasina ljubicasto zelernkasti plamen i posle nekih 20tak sekundi ferit se samo odvoji bude bas onako fino sasecen kako si i nacrtao .

Ovo ako radis vodi racuna ako nisi iskusan onda nemoj jer nije bezbedno !!!

Pozdrav

Dackotronic svaka cast dobra fora za secenje ferita.

Upravo sada sam isprobao ovaj princip i stvarno je super kako radi potreban je napon od 500v sa vrlo malom strujom oko 200mA.
Hajde postavi sliku isečenog ferita.
Evo slike ferita koji sam isekao.

Napon od 460v sam dobio uz pomoc 3 transformatora 230v/12v.

Jedan trafo se napaja sa mreze i na sekundaru imam 12v dok sam ostala dva vezao tako sto sam njihove sekundare spojio paralelno i vezao na sekundar trafoa koji je na mrezni napon a primare  sam vezao redno tako sam dobio napon 460v.

ovo je konkretno ferit sa katodne cevi TV ektana da vidim iz radoznalosti kako ce ispasti secenje na vecim povrsinama a probao sam i druge ferite i takodje je odlican rezultat.

[attachment=17219][attachment=17220][attachment=17221]
Pretpostavio sam da si sa tri trafoa rešio napajanje.
Ne znam da li bi bilo uticaja struja isparvi u DC ?

Šta si koristio za crtanje linije - običnu grafitnu olovku ili nešto drugo ?

Pozz
Za crtanje obicna grafitna olovka i vise puta se provuce istom linijom zbog boljeg nanosenja grafita.

Jednosmerni napon nisam probao odoh u radionicu da dodam grecov spoj i javicu rezultate.
Nisam siguran ali mozda moze rezna ploca za secenje crepa ako uopste postoji od 115mm za malu brusilicu al bas cu sutra da se raspitam dal je ima u gvozdjari, mada ja imam jednu istrosenu sutra cu da probam dal moze da sece ferit..
Probao sam sa ispravljenim naponom i takodje je rezultat odlican.

Rezna ploca 115mm postoji ali nisam siguran da moze sa njom jer je ferit krt sa dosta velikom tvrdocom.
Milan94  i Zelja 

NIKAKO nemojte to da pokusavate jednosmernim naponom , dolazi do lepljenja zavarivanja kraktog spja  a ako trafo ima vecu struju do prskanja ferita !!!!

Samo dolazi naizmenicni napon u obzir .