DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
To su matori sa plocastim grijacima-dugo ga ne vidjoh, a infra nikad ne radi kad ostala dva-bar kod onih
koje ja vidjoh.-Hvala na ispravci.-
pOz
(07-17-2016, 11:09 AM)TDA Wrote: [ -> ]Sad ja imam jedno veoma čudno pitanje.

Kakav uticaj rerna ima na pojačalo? Confused

Ozbiljan sam!

Imam problem da kad god uključim rernu na šporetu trafo u LME49810+EF pojačalu krene da bruji ko lud.
Nemam problema sa ostalim potrošačima.
U stanu imam jednofazno brojilo.

Uf bre, jako me cudi. Definitivno pitanje za iskusnije, sta vece opterecenje moze da uradi na gradskoj mrezi?, ajd da mu promeni frekvenciju za koji herz pa da se potrefila rezonanca trafoa ali ovako su u pitanju "efekti" koje mozda poznaju iskusni. Da li u instalaciji su zice dovoljnog preseka za tu potrosnju? Padne li napon u mrezi gde je pojacalo ukljuceno i za koliko kad ukljucis rernu? Imas na trafou RSO filter, mada od rerne de znam hehe...
rerna ti može biti ima nekakav proboj prema masi?
Pa instrument u ruke pa moze se videti mada to bi aktiviralo osigurac sigurno. Valja videti napone za koliko padaju kad je aktivna rerna i kad nije. Ajd jedna glupost rotiraj viljusku 220v na pojacalu za 180 stepeni kako se onda ponasa kad ukljucis rernu?
Bruji trafo i kada okrenem utičnicu za 180°.
Nisam još merio da li postoji pad napona kad se uključi rerna.
Da li je moguće da je RSO filter predviđen za manje opterećenje pa on pravi određeni problem?
Moran da premerim i viljušku šporeta. Moguće je da je u orginalu bio predviđen za tri faze pa ga je neko loše prepovezao na jednu...
Možda je izmešana nula sa uzemljenjem...
OK, kod mene fid. sklopka izbaci kad se spoji nula i uzemljenje. Izmeri trebalo bi da izmedju faze i nule kao i faze i uzemljenja imas takoreci isti napon. Jer imas klasicne osigurace?

RSO filter je uvek opterecen sa tim trafo-om, ne znam ako padne napon mozda nesto jaca struja potekne ali ja ne znam, to mora neko da obijasni ko zna sta se desava i kakvi efekte imaju ti veci potrosaci ako te ne mrzi bas vidi pad napona da li ga ima uopste.
Između faze i nule merim tačno 230VAC. Kada se uključi rerna napon padne za 4-5VAC.
Između nule i faze nemam napona u oba slučaja.
Između faze i uzemljenja merin 230VAC u oba slučaja.

Gemlini!!!!
Pa cekaj, normalno je dok ne ukljucis rernu?
A kad ukljucis desava se da nema napona izmedju nule i faze, a ima izmedju face i uzemljenja? Malko sam zbunjen u koja oba slucaja?
Ispravka.
Između nule i uzemljenja nemam mapona ni u jednom slučaju.

Da. Sve je normalno dok ne uključim rernu.

Sad mi je Ducktronic dao predlog da otkačim slepi zavojak na trafou sa uzemljenja kućišta.
U pitanju je torus od 600W koji napaja pojačalo.

Zaboravio sam da napomenem da su mi skoro na ovom pojačalu eksplodirali kondenzatori od 5,8nF 400V koji su bili nalemljeni na kontakte releja soft starta.
Iz čista mira. Smile
Isti problem sam imao i dok su oni bili prisutni.
(07-17-2016, 01:03 PM)TDA Wrote: [ -> ]Između faze i nule merim tačno 230VAC. Kada se uključi rerna napon padne za 4-5VAC.
Između nule i faze nemam napona u oba slučaja.
Između faze i uzemljenja merin 230VAC u oba slučaja.

Gemlini!!!!

Ako imaš sistem uzemljenja po TN-C ili TN-C-S onda i ne možeš izmeriti razliku potencijala
izmedju nule i zaštitnog vodiča, kao kod TT mreža izmedju nule i lokalnog uzemlnjenja koje se i danas koriste u individualnim domaćinstvima.

Zaštitni vodič kod TN-C i TN-C-S nije isto što i vod uzemljenja kod TT mreža !!!

Obratiti pažnju da kod TN-C i TN-C-S mreža izmedju PEN provodnika i lokalne zemlje/uzemljenja ili kako već
- može doći do značajne razlike potencijala !

Pročitati osnovno na : https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0%B8...1%9A%D0%B0

a za više proguglati.

Pozz
A jesi li merio, koliki ti je pad napona, kada uključiš rernu?
Probaj meriti na raznim udaljenostima utičnica od sata, možda nađeš slabu tačku u čitavoj el instalaciji...
Ili ti je čitava el instalacija slaba Smile
Pretpostavljam, da ti je u radu trafo i vuče neku struju, kada zabruji?
On se samo trudi, da održi konstantnom potrebnu mu snagu, i baš pri tom naponu i struji probruji, jer mu je tamo baš slabost u limovima... Slabo stisnuti pri motanju torusa, slabo ili nepravilno lakiran...
Verovatno si u pravu za instalacije i trafo.
Sad sam otvarao razvodnu tablu da bi proverio zategnutost kontakta.
Većina vodova je 1,5mm2. Par vodova je 2,5mm2.
Na skoro svim utičnicama merim pad napona od 5VAC kad uključim rernu.
Osvetljenje u stanu mi je LED ili fluo pa nikad po njemu ne mogu da osetim da je napon pao.
Verovatno su vodovi za bojler nešto deblji pa nemam problema kad je on uključen.

Bez rerne merim 229-230VAC u mreži a kad je uključim 224-225VAC.

Nemam vremena da danas otvaram pojačalo i da isključim slepi zavojak sa mase, ali mi ostaje da i to probam...
Imam i ja gremline u LCD televizoru.
Sa kojim elektrolitima bi bilo pozeljno zameniti ove elektrolite..
samyoung NXH 680uF-35V
http://www.elektronik.ropla.eu/en/magazy...ic=SMY0073

http://www.elektronik.ropla.eu/pdf/stock...h_mini.pdf


ili mogu bilo koji?
Nađi bilo koje low ESR sa što dužim vekom.
Blagodarim TDA.
Taj elektrolit ima 10.000 radnih sati ... Recimo Nichicon HE serija je tog ranga.
Kod nas cu pre naci nevinu dvadesotogodisnjakinju nego takve elektrolite.
Hvala @mikikg.

Ps
nippon ky elektroliti bi takodje trebali biti ok po datashetu.
Koliko komada?
2 komada 680uF/35V i 2 komada 1000uF/35V
@Аритон

Imam ove Nichicon HE elektrolite pa vidi da li mozes nesto da iskombinujes (paralelno, ovaj+onaj …):

- 1000uF/35V fi12.5mm, h25mm, r5mm
- 470uF/35V fi10mm, h20mm, r5mm
- 220uF/35V fi10mm, h13mm, r5mm

Ako ti odgovara da vidimo samo kako da ti to doturim ...