DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
@Macola je to gore odlično objasnio ali ja kako god izračunam dobijam veliku struju na ac strani i opet bih imao problema, pa sam odustao od svega toga i od kineza naručio adapter 12V/1A onda ću njega rastaviti pa ubaciti lampu i mogu spojiti do 2.5m led trake na njega pa ću probati tako, u svakom slučaju hvala vam na brzim odgovorima.

Kad ovo stigne pa sklopim biće slika onda ako sve prođe kako treba.
Da li je neko pokušavo nešto slično http://www.instructables.com/id/Make-you.../?ALLSTEPS?

Čini se jednostavno za izradu, ali mi nije jasno kako se povezuje sa tv-om, na koji način dobija signal iz tv-a da bi se boje mogle paliti?
Ima li ovde kogod od mladjih ko je relativno vest u crtanju u programima koji barataju vektorskim formatom slika-crteza?
Treba mi pomoc oko obrade vec nacrtane prednje ploce jednog uredjaja za koju treba da se uradi folija koja ce da se prelepi preko cele ploce a na kojoj je sve ispisano sta treba. Ja sam to kako-tako uspeo da nacrtam u nekom programu za izradu prednjih ploca, ali tu nema bojenja i transparencija pa ne znam kako da to uradim. Znam da ima mocnih programa ala Corel i Adobe ali ja nemam sad nedelje i mesece da prvo ucim program i rukovanje da bih ovo odradio.
Ako ima voljnih da pomognu, molim da se jave!
Nisam niti ja nešto vješt ali znam nešto raditi,tako mogu pogledati pa reći mogu li ili ne. Danas se vraćam sa Triode festivala kući pa mogu pogledati navečer.
Na zalost i ja sam tanak sa tim programima za pripremu za stampu...
Ni ja nista nisam bolji sa tim ali bar mogu da pomognem oko stampanja te folije ako zatreba.
Ovde u KG imam prijatelje koji imaju stampariju i imaju dobre plotere/printere, stampaju na cemu hoces, razne folije, razne debljine, razni materijali, sa/bez zastitnim lakom ...
Mogu cak da stampaju i na PCB bakar direktno i da takve plocice odmah bacis u kiselinu, provereno dobro ispadaju plocice …
Verovatno bi mogli da stampaju i direktno na metal (te prednje maske)!
Pošalji mi na mail da vidim,možda bih mogaoda ti pomognem.
Ono što mi je bitno da znam je da li ćeš raditi sitom zbog separacije boja i prepusta, kao i da li će štampa biti sa kontra strane ili ne Smile
(05-01-2016, 12:09 AM)boraomega Wrote: [ -> ]Ima li ovde kogod od mladjih ko je relativno vest u crtanju u programima koji barataju vektorskim formatom slika-crteza?
...

Ja imam "Inkscape" za vektore, i voljan sam da pomognem ako mogu... Ako nije mnogo hitno (danas za juče Smile) i ako ja spadam u mlađe članove Wink tu sam!
Inkscape, Corel.
Odradio sam dosta priprema za folije šta sebi šta drugima za izradu sitom.
Sad sam tek pogledao temu i vidim odgovore i ZAHVALJUJEM SVIMA! Prvo sam video PP od ZASto i bio zbunjen i ko je covek i sto mi salje mail, ali sad se sve razjasnilo.
Pretpostavljam da cu ovde naci firmu koja radi te folije jer vidim da se po gradu na radnjama i na automobilima lepe te firme, reklame i slicno. E sad kako to prave to ne znam ali sam kratko gledao dok postavljaju - too je neka siroka folija lepljiva sa jedne strane na kojoj je "sa strane lepka" odstampano sta treba tako da kad se nalepi ne moze se slika brisati vremenom a to mi i treba. 
Evo fajlova u dodatku i taj program kojim sam crtao moze da eksportuje samo tri tipa fajlova DXF, SVG i PDF. Ja sam dodao i jedan PNG fajl a to sam pokusao da ja "bojim" u PAINT-u pa sam generisao PNG iz PDF-a. To moze da posluzi kao smernica kako hocu da se oboji. PNG iako visoke rezolucije ipak ima pikselizaciju a to hocu da izbegnem.
Prave dimenzije prednje ploce su 440x200mm i to je za moj Home Made linear za radio stanicu.

Morao sam da ZIP-ujem dva fajla jer forum ne dozvoljava SVG i DXF ekstenzije.
Da ustedim nekom drugom vreme ako je slucajno krenuo da radi ovaj moj fajl, "ZASto" je prakticno vec sve odradio i to veoma lepo. 
Zahvaljujem se svima za paznju i trud a posebno njemu... ja ovo ne bih umeo sam.
Igram se malo sa L200 stabilizatorom napona i u njemu ima jedna lijepa formula za ograničenje struje,stranica 2, figure 1. Kaže da je Iomax=(V5 - 2)/R3. Kako bi si napravio jedan mali dupli ispravljač i dosta mi je nekih 200mA ali mi nije jasno koji je to napon V5.
Druga slika stranica 7,figure 21 kaže sljedeće R3=0,1o i Iomax=4,5A, tako da nije problem izračunati koliki je V5 i ispadne 2,45V. Da li je taj V5 zapravo najmanji napon do kojega može ići L200 i koji iznosti 2,85V ili nešto drugo nisam skužio u datasheetu.

[attachment=19811]
(05-04-2016, 03:03 PM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Igram se malo sa L200 stabilizatorom napona i u njemu ima jedna lijepa formula za ograničenje struje,stranica 2, figure 1. Kaže da je Iomax=(V5 - 2)/R3. Kako bi si napravio jedan mali dupli ispravljač i dosta mi je nekih 200mA ali mi nije jasno koji je to napon V5.
Druga slika stranica 7,figure 21 kaže sljedeće R3=0,1o i Iomax=4,5A, tako da nije problem izračunati koliki je V5 i ispadne 2,45V. Da li je taj V5 zapravo najmanji napon do kojega može ići L200 i koji iznosti 2,85V ili nešto drugo nisam skužio u datasheetu.

Pogledaj Figure 18 na stranici 7.
V(5-2) je 450 mV, dakle ako ti treba limit na 200mA uzeces Rsc od 2,2 oma.
4.5A/0.1= 0.45V.
Ja sam napravio takav dupli ispravljac sa regulacijom napona sa  diskretnim vrednostima (preklopnikom biram zeljeni napon) i limit sam stavio na 1A. Lepo mi koristi za igranje sa OP.
Odlično, hvala na informaciji.
Ja si mislim ovaj mali ispravljačić ubaciti u onu moju suludu ideju o "mainframeu". Kako već imam nekoliko dijelova razađeno niskonaponski ispravljač(ona tvoja šema), visokonaponski rekoh da se idem malo igrati sa ovim L200. Biti će još pluginova ali polako jer treba početi i sa tracerom.
Bah...sada sam se sjetio da sam zeznuo(ili predvidio) jednu stvar,a to je da ne mogu upotrijebiti dva komada L200 spojenih u seriju za dupli ispravljač.Trafo će imati centralni izvod i na njega će se nadovezati simetrično ostali, a za spajanje u seriju ovako nečega mi treba dva odvojena sekundara. Za jednostavnost kompletne izvedbe idem tražiti dalje ako ima nekakvo riješenje slično L200 ali da ima i za pozitivni i negativni napon.
(05-04-2016, 11:32 PM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Bah...sada sam se sjetio da sam zeznuo(ili predvidio) jednu stvar,a to je da ne mogu upotrijebiti dva komada L200 spojenih u seriju za dupli ispravljač.Trafo će imati centralni izvod i na njega će se nadovezati simetrično ostali, a za spajanje u seriju ovako nečega mi treba dva odvojena sekundara. Za jednostavnost kompletne izvedbe idem tražiti dalje ako ima nekakvo riješenje slično L200 ali da ima i za pozitivni i negativni napon.

U tom slucaju LM317/LM337 ili da nabavis drugi trafo.
(04-09-2016, 06:46 PM)Makso Wrote: [ -> ]Da li je neko pokušavo nešto slično http://www.instructables.com/id/Make-you.../?ALLSTEPS?

Čini se jednostavno za izradu, ali mi nije jasno kako se povezuje sa tv-om, na koji način dobija signal iz tv-a da bi se boje mogle paliti?

Quote:I think I understand what you are doing. You hook up your TV as a computer monitor and you execute a PROCESSING script running on the computer which monitors the edges of the video image and sends the color data to the Arduino over the serial port. The Arduino receives the color data from your computer and clocks them out to a Neopixel RBG LED strip which you have modified to fit your TV. Cool.
(05-05-2016, 03:16 PM)YuMERA Wrote: [ -> ]
(04-09-2016, 06:46 PM)Makso Wrote: [ -> ]Da li je neko pokušavo nešto slično http://www.instructables.com/id/Make-you.../?ALLSTEPS?

Čini se jednostavno za izradu, ali mi nije jasno kako se povezuje sa tv-om, na koji način dobija signal iz tv-a da bi se boje mogle paliti?

Quote:I think I understand what you are doing. You hook up your TV as a computer monitor and you execute a PROCESSING script running on the computer which monitors the edges of the video image and sends the color data to the Arduino over the serial port. The Arduino receives the color data from your computer and clocks them out to a Neopixel RBG LED strip which you have modified to fit your TV. Cool.

To znači da bih morao povezati tv na računar pa onda na arduino?
Quote:To znači da bih morao povezati tv na računar pa onda na arduino?

Da TV je tu kao monitor a video sadrzaj ide sa racunara i sa tom Processing scriptom preko serijskog porta salje podatke arduinu koji upravlja RGB led-om iza TV-a..
Da li postoji mogućnost da se nekako zaobiđe računar, na kraju bih morao imati uz svaki tv i po jedan računar da bih napravio pozadinsko svijetlo?