DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
znači "vaser kibla" budućnost! Smile
Jedno brzinsko pitanjce:
Gde da kupim ili možda neko može i da namota mali trafo kao na slici, s tim da primar bude 30V, a sekundar 20V?
Ne mora baš da bude ovako zaliven, ali mora da ima izvode za lemljenje na ploču.
Da ne bude reklama odgovor može i na PP.
Nisam skoro pratio ovu temu, pa sam imao i šta da čitam... Smile

Ja vozim Fiat Uno 45 iz 1987 godine.
998ccm, 45KS i kilometražom oko 206.000km
Prelazim mesečno oko 500km.
Koliko troši?
Nemam pojma!!!
Letos je prosek sa puta od oko 1500km po autoputu (prosek oko 110-120km/h) i po magistrali (prosek oko 70km/h) bio oko 7,5l/100km
Po gradu mi je neko merenje bilo oko 9-10l.

Može se zaključiti da troši kako neki ozbiljan auto. Big Grin

E sad.
Auto sam kupo za 200€. Toliko me je koštalo i njegovo sređivanje (veliki servis i limarija), i još 100€ registracija.
Ukupno 500€.
Kao i veliki servis nekog ozbiljnijeg autića. Smile

Da li je ovaj auto ekonomičan?
Meni jeste i veoma sam zadovoljan.
Lepo ide, pouzdan je, većinom ga sam popravljam (sem kad nešto za*ebem pa moram da cimam Aritona), jeftina registracija, otporan na ulubljenja i ogrebotine (i da se pojavi neka nova ne bi ni provalio) i mogu da se pohvalim da ima prvi motor na svetu koji je projektovan u CAD-u. Smile
Još je bolje što opušteno mogu da kažem da vozim old tajmera. Big Grin
(11-30-2018, 01:59 PM)BeliNinja Wrote: [ -> ]
(11-29-2018, 02:08 PM)ghostrider Wrote: [ -> ]
(11-28-2018, 11:59 PM)Аритон Wrote: [ -> ]Jos nisam video dizela da trosi 4 ili 5 l/100Km kada se vozi.
U gradu nijedan ispod 8l. Cak i taj 1.3 mjtd fiatov nije ispod 8l.
Jedini koji stvarno smesno trosi je polo 1.3 iz 82 godine.,, smesno i ide...

Totalno si u pravu imam drugare koji imaju dizele I isto mi  kazu nijedan dizel pogotovu leti sa ukljucenom klimom I zimi nema sanse da trose ispod 8l .Otvoren put ok oko 6litara ako se ne cepa I vecina dizela je 2000cm.Ja licno vozim fokusa 1.6 tng I.potrosnja je u gradu 11-12 l leti sa ukljucenom klimom I evo sad zimi.isto oko 12l ali.ja ga bas cepam po gradu.Otvoren put 9.5l

Moj Clio 1.5 dci na duzim relacijam ne prelazi 4.5l/100km. Prosle godine sam presao celu Makedoniju (magistralnim putem) sa 3.9l.
Ako se voze kratke relacije izadje na 5.5 do 6l/100km.

Vozam Clio 2 1.5 dci 65kS i mogu da potvrdim Ninjine cifre iznad, čak je moj za nijansu štedljiviji.
(12-01-2018, 02:43 PM)Ubledeli Wrote: [ -> ]"Elektroautomobil = premestač većeg zagađenja"
zakljucak je tacan iako racunica nije skroz, (ispravite, ko zna jos preciznije)
KKD termoelektrane je manji od pomenutih 60%:
KKD rankine-ovog ciklusa je~35-40% a sa dva ili tri pregrejaca i regeneracijom moze da izadje na preko 50%
medjutim, sopstvena potrosnja termoelektrane nije mala (reda 10%).
70+% imaju gasne turbine ali to je druga stvar, njihov udeo je manji i sage su im do 200MVA
druga je stvar u pitanju, energiaj se ne baca vec koristi za parno grejanje otuda veliki KKD
zatim, prenos i distribucija bi trebalo da imaju veci kkd, recimo 95%, osim sto se kod nas krade struja a i to spada u smanjenje kkd
transmisija u fiksnom prenosu recimo 10:1 kakav je kod elektricnih automobila verujem da nije toliko strasna i da ima kkd 90++%
za kraj, mozda nekom nije ocigledno, pomenuti kkd se mnoze pa je ishod manje vise isti, nema ustede u kolicini zagadjenja, vec se stvar premesta iz grada u neko udaljeno mesto

Trenutno elektroinženjere u distribucijama brine punjenje automobila jer su punjači velike snage i nisu konstantno opterećenje.
Drugi problem je punjenje po kućama koje će fakat da podigne faktor jednovremenosti snage u distributivnoj mreži i mož se desi da kablovi i trefostanice više ne budu dovoljnog kapaciteta (pride što je kod nas to već na granici raspada).
Bojim se da ćemo omasovljenje elektroautomobila dobro da osetimo po šlajpiku kroz cenu električne energije.
Po mome mišljenju minimalna potrošnja je režim rada motora kojega treba izbegavati, kao i preterano forsiranje.
Istina je da u tom režimu vozilo najmanje troši, ali ujedno nagomilava razne nečistoće u vidu čađi, gareža i ostalo, što na izduvnoj, što na usisnoj grani, pogotovo motori koji vraćaju deo izduvnih gasova ponovo u kompresioni prostor.
Ta minimalna potrošnja je trenutna, ali nagomilane čestice otežavaju "disanje" motora i onda dobijemo povećanu potrošnju , bilo u vidu količine goriva ili u vidu plaćanja mehaničaru za čišćernje raznih sklopova motora...da ih ne nabrajam sada .
Kao što nije za čoveka zdravo da sve radi "na leru", tako nije ni za mašinu.
Mislim da je optimalan režim rada iznad onog gde je deklarisana minimalna potrošnja.
Da ne otvaram temu, jednom drugaru potreban poznavaoc 'Magento' CMS-a tj e-commerce platforme.
Ako ima takvih medju clanovima a da imaju slobodnog vremena za brze akcije tj. izmene koda. PP mozda?
Moze li neko da mi preporuci adekvatne zamene za 2SA1494 i 2SC3858?
Ima na netu svasta...
Ima i u nasim prodavnicama i KP da se nabave navedeni, ali pojma nemam da li su originali ili neki fals.
Šta da ti kažem, a da te ne slažem. MOŽDA može NJW3281G (NPN) i NJW1302G (PNP).
Meni se ovaj par dopada.

https://eu.mouser.com/Semiconductors/Dis...1yp7i0eSGT
Aj da bacicu pogled...

Sacekacu jos neke predloge pre nabavke.
(12-18-2018, 07:24 AM)BeliNinja Wrote: [ -> ]Moze li neko da mi preporuci adekvatne zamene za 2SA1494 i  2SC3858?
Ima na netu svasta...
Ima i u nasim prodavnicama i KP da se nabave navedeni, ali pojma nemam da li su originali ili neki fals.

2SA1943 i 2SC5200, samo kako naći originale ti su omiljeni za falsifikovanje. Ima u RS components Srbija, samo moraš kupiti po 5kom.
Farnell
Razmisljam o nabavci auto transformatora a nemam nikakva iskustva sa njima. Da li vredi kupiti polovan iz oglasa? Koliko su im trajni kontakti? 
Kod mene je napon u mrezi 250V, ponekad i vise. Zuje mi trafoi u svim uredjajima koje sam do sad napravio. To sam mislio da resim auto trafoom, a dobro bi dosao i za testiranje, prvo ukljucenje.
Od ovog bi se mogla napraviti tri monofazna (valjda).
(12-20-2018, 09:55 AM)Ebe Wrote: [ -> ]Razmisljam o nabavci auto transformatora a nemam nikakva iskustva sa njima. Da li vredi kupiti polovan iz oglasa? Koliko su im trajni kontakti? 
Kod mene je napon u mrezi 250V, ponekad i vise. Zuje mi trafoi u svim uredjajima koje sam do sad napravio. To sam mislio da resim auto trafoom, a dobro bi dosao i za testiranje, prvo ukljucenje.
Od ovog bi se mogla napraviti tri monofazna (valjda).

treba ti monofazni ili trofazni?
(12-20-2018, 09:55 AM)Ebe Wrote: [ -> ]Razmisljam o nabavci auto transformatora a nemam nikakva iskustva sa njima. Da li vredi kupiti polovan iz oglasa? Koliko su im trajni kontakti? 
Kod mene je napon u mrezi 250V, ponekad i vise. Zuje mi trafoi u svim uredjajima koje sam do sad napravio. To sam mislio da resim auto trafoom, a dobro bi dosao i za testiranje, prvo ukljucenje.
Od ovog bi se mogla napraviti tri monofazna (valjda).

Da li ti zuje torusni ili EI trafoi?
@HMAP, treba mi monofazni.
@TDA, zuje torusi. Pravio sam DC blocker i probao filtere, nista nije pomoglo. Kad iste uredjaje ukljucim negde gde je nizi napon, nema zujanja.
(12-20-2018, 09:55 AM)Ebe Wrote: [ -> ]Razmisljam o nabavci auto transformatora a nemam nikakva iskustva sa njima. Da li vredi kupiti polovan iz oglasa? Koliko su im trajni kontakti? 
Kod mene je napon u mrezi 250V, ponekad i vise. Zuje mi trafoi u svim uredjajima koje sam do sad napravio. To sam mislio da resim auto trafoom, a dobro bi dosao i za testiranje, prvo ukljucenje.
Od ovog bi se mogla napraviti tri monofazna (valjda).

Ako ti je napon mreze konstantan tj. ne varira previse, mozes da koristis obican stepdown autotrafo.
Ne treba ti regulacija. Taj trafo mozes vrlo jednostavno da napravis od obicnog mreznog trafoa npar. 230v/20v.
Povezes postojeci primar i sekundar na red i na te krajeve (koji su sada novi primar) dovedes napon iz tvoje gradske mreze (250V) a izlazni napon skidas sa krajeva starog primara. Tako ces uvek imati izlazni napon umanjen za 20-ak volti u odnosu na ulazni.
Sa takvim autotrafoom mozes dobiti prilicno veliku snagu jer se za prenos snage  koristi samo namotaj od 20V dok stari primar samo sluzi za magnetizaciju jezgra. Npr zelis da napajas uredjaje ukupne snage 2.3KW, koji vuku oko 10A iz mreze (@230V): Potrebna snaga autotrafoa je samo 200W (20VX10A). Trebace nesto veca jer nisam uzimao u obzir gubitke.

Ja bih u sirokom luku zaobisao tog derikozu sa Kupinda.
Odlicna fora. Potrazicu adekvatan trafo da isprobam.
(12-20-2018, 08:28 PM)Ebe Wrote: [ -> ]Odlicna fora. Potrazicu adekvatan trafo da isprobam.
Mozda bi mogao neki trafo od UPS-a da ti posluzi.