DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Da nije ko Jammer postavio u komšiluku?
pretpostavljam šta je to,nego kako to da ometa Ortel D i Aldi,a ne i Vodafon korisnike?
Imali ko ideju zasta sluzi ovaj trafo , gornji i donji namotaji su malo ispreplitani odnosno nisu bas galvanski odvojeni , presek jezgra 30,25 kvadrata deluje mi po ostalim dimenzijama da nisu standardni E limovi.
Dragane, po ovome, što se vidi iz obeleženih priključaka, to je trafo namenjen priključivanju na industrijskih 400V sa par regulacionih izvoda, a u sekundaru ima namotaje za 220V, 400V, i 11-0-11V... Malko je nejasna uloga priključka 5 obeleženog sa R, po meni je to, ako su u galvanskoj vezi svi namotaji, zajednički priključak primara i sekundara Sad
Možeš ga slobodno isproveravati nekim drugim trafoom, sniženim sekundarnim naponom 12, 24V, koji već imaš na raspolaganju, spajanjem, na priključke 5 i 3, a na priključcima 5 i 7 bi tog momenta trebao da imaš isti nivo napona, koji si priključio na 5 i 3...
Obrati pažnju, ovaj trafo je nekih 900VA, pa bi eventualno ispitivanje manjim trafoom moglo dovesti do preopterećenja malog trafoa, možda na red sa sekundarnim namotajem manjeg trafoa staviti sijalicu snage tog manjeg trafoa?

Sve ti je ovo okruglo pa na ćoše, u zavisnosti koliko ti je potreban i za čega taj trafo Smile
OK, pazi jedino sto je galvanski odvojeno jedno od drugog je tih 11-0-11 , sve ostalo je u spoju odnosno dole su zice prespojene sa jedne na drugu spulnu zato sam i pitao da mozda nekom ne asocira na neki trafo za neku specificnu namenu , trafo sam kupio na pijacu za neke sitne pare, zbog velicine i same tezine mislio sam po dimenzijama da ima bar dva kilovata ali sam se razocarao kada sam premerio kvadratutu srednjeg stuba, mislio sam da je odvojni trafo na primer 380 na 220 itd pa da iskoristim primar a sekundar namotam po zelji al izgleda ce u reciklazu Smile
Ima li istine u ovom tekstu i tvrdnji da neki kućni uređaji troše električnu energiju samo zato što su povezani na mrežu? Neke koji imaju funkciju stendbaj ili punjenje baterija i prihvatam, ali šta može da troši štednjak sa utikačem u utičnici ako su svi prekidači na 0 ?
Citiram kompletan tekst.

" ZBOG OVIH UREĐAJA DOBIJATE PAPRENE RAČUNE ZA STRUJU! Kad čujete koji najviše troši, isključićete ga iz ZIDA
Neki uređaji koje imamo u domovima troše mnogo više energije od ostalih. Ne izvlačeći ih iz utičnice rizikujemo veoma velike troškove.

Laptop - Laptop priključen na utičnicu troši u proseku 87,6 kW godišnje.
Mikrotalasna - Stalno povezana mikrotalasna pećnica tokom godine troši približno 24,96 kWh.
Pegla - U proseku pegla troši 103,83 kwh.
Rerna - Rerna u proseku troši 148,54 kwh.
Mašina za pranje veša - Tokom godine, veš mašina u proseku potroši 109,2 kWh
Osvetljenje za uštedu energije - Rasveta koja štedi energiju troši 210,24 kwh godišnje
Usisivač - Stalno priključeni usisivač troši 176,8 kWh godišnje.
Televizor - Stalno priključeni televizor troši 197,10 kWh godišnje.
Tradicionalne obične sijalice - Tradicionalno osvetljenje troši čak 1051,2 kWh.
Električni šporet - Stalno priključeni električni šporet troši 1460 kwh godišnje.
Frižider sa zamrzivačem - Frižider prosečno troši 2.277,6 kWh godišnje. Međutim, to je uređaj koji je teško isključiti iz napajanja. Između ostalog, valja upamtiti odmrzavanje frižidera i zamrzivača pre putovanja.
Desktop računar - Stacionarni računar godišnje troši u proseku 277,4 kWh.
Indukciona ploča - Indukciona ploča koja je uvek uključena u struju troši u proseku 1095 kWh
Mašina za pranje sudova - U proseku, mašina za pranje sudova godišnje potroši 374,4 kWh. "
Malo je glupast tekst jer mikrovalna bi trebala trošiti onda kada je upaljena, a ne kada je uključena u struju. Slično je i sa mašinom za pranje posuđa ili usisivačem. TV ili laptop eventualno mogu imati veliku potrošnju i u standby položaju, ostali uglavnom ne...
Na grijanje stana, grijanje vode i hladnjak ode i do 70% potrošnje, ostalo najviše potroši rasvjeta i TV, a audiofilima pojačala u A klasi Smile
Siguran sam da savremena digitalna mikrotalasna rerna baca godisnje vise
energije od tih 25kw, jer joj elektronika stalno radi, a sigurno trosi 5w/h.
Svi savremeni kucni uredjaji rade prakticno stalno, pa ti vidi.
el. šporet 1400 kWh godišnje? 4kWh dnevno? 166W konstantno? pa morala bi se osetiti ta toplota...
Indukciona ploča - Indukciona ploča koja je uvek uključena u struju troši u proseku 1095 kWh
1095 / 365dana = 3kw na dan samo zato sto je ukljucena u struju?

Frižider sa zamrzivačem - Frižider prosečno troši 2.277,6 kWh godišnje
2277 / 365 = 6.23kw dnevno /24h = 260w/h ? 260 wati na sat ?!?!

Iskreno mislim da bi bar na ovom forumu trebalo da budemo dalje od ovih budalastina koje pisu svakakve budale od novinara koji veze nemaju sa temom, uz sve to plasiraju netacne informacije. Konkretno u kuci imam 3 frizidera od kojih je jedan prikacen non stop preko MFI ubiquiti sa sistemom logovanja potrosnje (grafikoni itd). Evo konkretan podatak, radi se i gorenje jednom od vecih frizidera gore je frizider dole su 3komore. Kompresor radi nekih 15min u toku sat vremena sa podesenom temp 5c u njemu, a spoljna fiksna 24-25c leti i zimi jer se nalazi u klimatizovanoj prostoriji. Kada krene hladjenje potrosnja je 103w da bi lagano padala i pre nego iskljuci potrosnja je 89w. Prostom racunicom taj frizider trosi ispod 24w na sat vremena sto na godisnjem nivou daje 210kw.

Ostalo dalje ne bih komentarisao jer u onome gore gomila gluposti koje veze sa stvarnoscu nemaju. Zali boze i ovog vremena koje sam izdvojio da pisem o ovome Smile

[attachment=37474]
Ocigledno je novinar prevodilac teksta bukvalno preveo tekst bez definisanja
sta to tacno znaci. Potrazio sam taj tekst i ima ga u vise internet nazovi novina.
Koliko ja shvatam u tom originalnom izvoru je bila namera da se skrene paznja
na "standby" potrosnju, onu potrosnju kada je uredjaj ukljucen fizicki u struju i
ceka komandu da proradi, tako da je ovde prikazana i potrosnja u realnom radu
i "standby" potrosnja.

Zbog toga sam i napisao komentar jer svako od nas baci koju stotinu kw struje
u toku godine na tu nevidljivu potrosnju. Svako ima po kuci desetak aparata koji
u tisini jedu struju iako ne rade nesto, barem po merilima korisnika.
Pomeni je bitno smanjivanje te potrosnje, jer ako se u bas svakoj kuci smanji ta
fantomska potrosnja za 3 W/h, na godisnjem nivou za 500.000 domova, dobija
usteda od 13.140.000kW/h.

A mozda i gresim i pisem gluposti, jer nije vazno trositi nesto kilovata manje.
Kome ne smeta da ustane iz kreveta i fizicki iskljuci/ukljuci tv moze i tako da radi (niko mu ne brani), isto tako i pomenutu mikrotalasnu ako zeli da ustedi 1-2w potrosnje zbog displaya moze da izvlaci iz stekera i resen problem, meni licno odgovara da radi jer imam sat realnog vremena na pomenutoj. Nocu obavezno gasiti i internet rutere jer sto da nas zraci nocu ako ne mora, a usput ustedimo! Eventualno porazmisliti o direktnom obaranju osiguraca/limitatora direktno na razvodnoj tabli u cilju smanjenja potrosnje Smile .
To sa 3W/h pa godisnje na xxxxx domova pa usteda ovolika ili onolika, to je bitno kao lanjski sneg kada se radi mozda o 1% sveukupne potrosnje, a verovatno i mnogo manje. Ako ovu planetu zemlju taj 1% ne izvuce, nista nece, a opet pominjem taj standby nije bacen vec pruza remote paljenje uredjaja i jos kojesta da ne ulazim dublje u temu. Dok mi ovde sviramo oko standby potrosnje okolo pojedinci rudare kripto i trose nekoliko desetina kw na sat. Oni sa elektro automobilima usisaju na jedno punjenje 100kw dok kazes keks i potrose isto za par h voznje i onda neko napise clanak oko standby potrosnje i to jos napumpa do besvesti.
(04-25-2022, 01:33 PM)branko tod Wrote: [ -> ]A mozda i gresim i pisem gluposti, jer nije vazno trositi nesto kilovata manje.

Ne mislim da grešiš. Na pojedincu je da odabere i eventualno učini onoliko koliko može.
Nije da baš svaki put gasim za sobom sve redom (nekad me mrzi, nekad ne obratim pažnju na to...) ali se trudim da potrošim manje. Isto to radim i sa potrošnjom vode, goriva itd. I malo đubreta je ipak samo đubre, pa ne završi na ulici, nego u kontejneru. Drago mi je kad vidim da deluje vaspitno i na ponašanje moje dece ali im se ne penjem na glavu kad vidim da greše.
Toliko može pojedinac a država može mnogo više. E sad, što neće, to je druga priča.
Ovi neki učeni ljudi su nešto kao merili pa objavili radove na tu temu:
https://www.aceee.org/files/proceedings/...aper04.pdf
Evo kako bloger Krule štedi energiju:

Jadranko Hodak

Neki dan vodstvo EU objavilo popis, kako u mjesecima koji dolaze, smanjiti potrošnju energije... a sve kako bi EU bila energetski što samostalnija.
Evo njihovih prijedloga:

- "Smanjite grijanje zimi, a ljeti smanjite hlađenje"
Kod nas u Hrvatskoj nitko ni ne grije cijelu kuću. Što da smanjimo ono malo grijanja u dnevnom boravku majku vam briselsku jebem!? Kad idem pišat, obučem zimski kaput jer u hodniku dva pingvina igraju šah... treći u potkošulji puši joint i recitira Vesnu Parun. U špajzi minus 8.... uzmem pekmez, koža ostane na teglici. Hlađenje smanjiti? Pa čim upalim klimu, HEP šalje SMS "Jesi li siguran?"... led te jebo, kod nas se klima pali kad poskok zubima otvara pivu na kamenu, a to ti je 35 stupnjeva. U 9tom mjesecu kad HEP pošalje razliku struje, ko da sam hladio prvih po metra zemljine kore a ne opet onaj isti dnevni boravak od zimus.

- "Podesite postavke bojlera"
Od 2 opcije na bojleru (Uključ/Isključ) ja da ga podesim? Kako krutejebo??? Kako? Pa il ga upalim il ga ne upalim? Kakvo podešavanje? Da pričam s njim? Da mu tepam? Da ga dragam po grijaču? Što da mu radim? Pa iz djetinjstva me proganja ćaćino isključivanje bojlera... uvijek je vika "Ko stalno pali taj bojler!"... a "STALNO" bilo samo nedjeljom. Suncetijebem, više sam se u ledenoj vodi okupao nego Khabib Nurmagedov što je Gregora McConora tukao u UFC-u.

- "Ekonomičnije koristite automobil"
Da, inače kad idem negdje onda idem okolo. Ići do Zagreba a ne proći kroz Ljubljanu, nema šanse. Uvijek gledam okolo. Kad iz kuhinje idem u wc, sjednem u auto, napravim krug oko zgrade i onda u WC... znam na parkingu sresti susjeda pa kad me pita gdje idem, kažem mu da idem pišat na WC. Njemu ništa jasno a meni sve kristalno. Kad idem u goste, odem i ne vratim se. Ostanem u gostima po pola godine. Zašto bi trošio auto na povratak, ovako je ekonomičnije. Bem te živote!

- "Smanjite brzinu na autocestama, isključite klimu u autu!"
Otkad ste digli gorivo na 13 kuna, desna noga mi ne priča s papučom gasa. Desna ruka, ler i nizbrdica - tri najbolja prijatelja. Stavite 13 kuna i još nas jebete u mozak da smanjimo brzinu??? Pa ja sam crnim flomasterom zatamnio sve od 90 na dalje... a kazaljka kad dođe na 90, ruku stavim na katapult.... da onih zadnjih 2 kilometra padobranom otputujem.
Da isključimo klimu? - znači ako nam je krepala ko meni, da ju ne popravljamo? O jebem te europski standarže!

- "Kratka putovanja obavljajte pješice ili biciklom!"
Ja ka da imam nizozemsko državljanstvo a ne hrvatsko, brdsko planinsko. Ovdje ko ide pješice zovu ga planinar a ko vozi bicikl nema za auto. Mene da vide na biciklu, upucalo bi mi me lovačko društvo iz Klane uz opravdanje "Mislili smo da je medvjed na romobilu!"

- "Koristite javni prijevoz"
Svaki grad u Hrvatskoj koji ima javni prijevoz, radi smanjenja troškova, ukinuo pola linija. Pošalju jedan autobus da pobere ono što bi prije tri brala... vrata kad se otvore samo čekam da Pavle Vujsić sjedi za volanom i njegov sin Miško koji može 2 kilometra voziti u rikverc - zavezanih očiju!!!... svetijebem i životu! Kad ti dođe stanica, razgrćeš ljude ispred sebe ko pjan čoek kad izlazi iz birtije... a nit si pjan nit u birtiji.

- "Koristite vlak umjesto aviona"
Hrvatske željeznice da me negdje voze??? Pa ljudi masno plaćaju trotjedno meditiranje na Tibetu. Ja kad oću 3 tjedna meditirati, kupim kartu od Rijeke do Gospića, 3 tjedna putujem i meditiram a i planinčina se ka na Tibetu nagledam. Kod nas je kondukter jedina osoba koja koristi usluge prijevoza vlakom, a ne bi ni to da ne radi.
Javljaj tetki u Brisel da ništa od mjera kod nas!.... do daljnjega!
Vozi Miško!!!
(04-25-2022, 04:16 PM)ddanijel Wrote: [ -> ]......... Eventualno porazmisliti o direktnom obaranju osiguraca/limitatora direktno na razvodnoj tabli u cilju smanjenja potrosnje Smile .
To sa 3W/h pa godisnje na xxxxx domova pa usteda ovolika ili onolika, to je bitno kao lanjski sneg kada se radi mozda o 1% sveukupne potrosnje, ......................

Tvoj tekst je ocigledno ostrascen ali nema vezei. Pretvaras jedan globalni problem u licni i iskrivljujes podatke.
Jeste samo 3 vata ponegde, ali kod nekih uredjaja to ide i do 15W, pa ti prebroji koliko imas uredjaja po kuci
koji su na mirovanju pa posteno izracunaj. Ako se ozbiljne drzave time bave i trude da smanje tu potrosnju,
sto ne bi i mi, ili smo mi po nasem  obicaju uvek najpametniji?

Evo jedne tabele, mada je stara, bolja je nego nikakva:

[Image: attachment.php?aid=37476]

Evo i malo radova o ovoj temi:

[attachment=37477]
[attachment=37478]
[attachment=37479]

[Image: attachment.php?aid=37480]
[attachment=37480]
[attachment=37476]
Drugar, neka su moji podaci iskrivljeni, bitno je da su oni novinarski ispravljeni i merodavni, kao i ovi tvoji iz koje godine ?!
Znas li ti koliko se razlikuje standby potrosnja tv-a starog 10-20godina i ovog proizvedenog u zadnjih 5 godina ?
Znaci nigde veze gledati neke tabele u statistike od pre 20 godina i to posmatrati kao merodavno danas.
Inace ne znam odakle ti ideja da globalni problem pretvaram u licni kada je nikakav problem nemam sa time ?!
Ne znam odakle si zakljucio to, jer to za mene nije problem pogotovu kao neko ko ima mesecnu potrosnju preko 2000kw znas kako mi da izvines trni za par watti potrosnje po uredjaju ? I na kraju krajeva mozda je to za nekog bacanje energije, za mene nije jer svi uredjaji ne trose uzalud struju u standby nego imaju svoju svrhu, cekaju komandu, rade nesto u svakom slucaju pa makar samo i cekali daljinsku komandu za aktivaciju, za mene to nije bacena energija.
Na kraju krajeva da li ti uvece pred spavanje iskljucujes tv direktno na prekidac ili ga iskljucis na daljinskom ?

A to sto se neke drzave trude ovo ili ono, trude se oni svasta nesto i glupo je to potezati kao argument, jer situacija je takva da trucamo o nekoj potrosnji koja na globalnom nivou je daleko ispod 1% kada se uzme u obzir sveukupna potrosnja domacinstva + industrija. Hocemo time nesto napraviti/ispraviti ? Ista prica koja se tera i sa zelenom energijom, vetroparkovima i ostalim dzidzabidzama jer je neko nekad rekao da su nuklearne elektrane zlo i sada se tera neka prica o nekakvoj "zelenoj energiji". A kako je siutacija krenula sa gasom i svime ocekujem da ce nemacki green aktivisti uskoro da uzmu lopate u ruke i licno i direktno loze ugljem termoelektrane, toliko o tome.

Inace to sto si ti rekao da brojim moje uredjaje po kuci, nisi ni svestan koliko uredjaja imam po kuci koji su 24/7 aktivni sto bi ti rekao na standby, reci cu ti samo podatak da u lokalnom lanu na dhcp serveru imam odavno zauzeto preko 100 ip adresa, znaci to su samo iot i ostalo sto je non stop na mrezi, a na sve to plus frizideri, zamrzivaci, mikrotalasne i ostalo sto nije na lanu. Cirka minimalno imam 140 uredjaja zakaceno u 230v mrezu.
Medjutim na kraju kada se sve izanalizira par vecih potrosaca koje imam prave 95% potrosnje, ostalih 5% otpada na situriju i njihove standby ili sto bi vi rekli na "neradjenje nista" . Meni licno je ta njihova potrosnja u tom modu apsolutno beznacajna u svakom pogledu.
Sve bitne power linije u kuci su mi na MFI power ubiquiti i na 2 velika upsa po 1KVA sa externim aku i na njima imam linux bazirane masine koje 5godina do sad nisu videle nestanak struje (od kako su menjani externi aku). Ako izuzmemo bojlere najveci potrosac u mrezi mi je pc od klinca koji sa monitorom 34'' ultrawide trosi oko 500w kada potera neku igricu u fullu jer grafika tu pojede 250w. I onda ja da nesto mozgam i mislim o nekoj tamo mikrotalasnoj i njenih 1-2w ?!
Dokle god je dozvoljeno da se struja trosi i da ja to mogu da platim, i dok je ima, ja tu ne vidim nikakav problem, a pomenuh gore da nismo ni svesni kakav ce problem da nastane masovnom elektrifikacijom voznog parka, da ovo oko standby potrosnje ne da ce biti smesno, nego presmesno u celom problemu koji ceka ovu planetu kada se bude omasovila voznja elektroautomobila.
Kako ne pretvaras globalni u licni? Pa sam kazes da da te nije briga koliko ti trosis
struje, sve dok ima za tebe. A za tvoje unuce da li ce biti i nije vazno.
Ljudi na Zemlji  resurse trose kao besni i prag obnovljive potrosnje u jednoj godini
prelazi se vec u Junu, a svo ostalo vreme krademo od buducnosti.
Ni ja ne iskljucujem nista nocu, i ja trosim dosta struje, u onom izvestaju kazu da
prelazim 2,5x prosek Srbije, ali to nije opravdanje.
Podatci koje sam zakacio su takvi kakvi su, ako imas nove, zakaci ih.

A sto se elektricnih kola tice, to ce tek biti haos, i sigurno je da  ce i ona negativno
da uticu na jadnu Zemlju.

Evo malo istine o baterijama:

(04-26-2022, 06:02 PM)branko tod Wrote: [ -> ]Kako ne pretvaras globalni u licni? Pa sam kazes da da te nije briga koliko ti trosis
struje, sve dok ima za tebe.

Nije mi jasno zasto dajes sebi za pravo da tumacis moje pisanje na nacin kako tebi odgovara i kako nisam ni napisao ni rekao?
Ali ako ti smatras da sam ja to tako zamislio i rekao, neka ostane tako, nastavi da izvrces ono sto sam ja napisao.

(04-26-2022, 06:02 PM)branko tod Wrote: [ -> ]A za tvoje unuce da li ce biti i nije vazno.

Ti definitivno moras da se preispitas i da shvatis da problem sa resursima zemlje nije isto sto i problem struje.
Struje ima, bice i imace, i za moje unuce i praunuce i dokle god je sveta i veka.
Kod nas trenutno crpimo resurse u vidu uglja (mada mi umemo i blato da sagorevamo, videli smo), a jednog dana kada ne bude uglja to ce biti spas za ovu planetu jer pre ili kasnije treba se usmeriti na dobijanje energije iz nuklearnih elektrana koje i kratkorocno i dugorocno su kudi kamo cistije nego dobijanje struje lozenjem uglja. Uostalom nisu Francuzi glupi sa 56 nuklearnih elektrana, i Ameri sa 93 istih !?
Dramis i kukas za standby potrosnju, a nije ti palo na pamet da ulicna sijalica je jos uvek najcesce natrijum/zivina sa potrosnjom od 120w i u nekom proseku u 365dana ona radi 12h/dnevno pa daj da proracunamo koja usteda tu moze da se dobije?
Problem je sto se na ovaj nacin pisanjem o standby potrosnji paznja naroda usmerava na skroz pogresne stvari koje ne mogu da promene globalno ni 1% ukupne potrosnje, a ne pise se i prica o mnogo bitnijim stvarima gde je zaista moguce napraviti ustedu. Eto tu je nas globalni problem, fokusiranje na pogresne stvari.
Potpuno se slažem sa tobom Ddanijele.

Ja mislim da sam davno pisao malo svoga iskustva sa LED žaruljama, u doba kada su kod nas bile dosta skupe pa sam naručivao iz kine one corn-bulb i evo oko 7-8 godina sa na njima jer znam da je to jedan od dosta velikih potrošača tako da sam se riješio onih sa žarnom niti. Iako imam i te ali samo kao zalihu za limitator struje kada testiram neki uređaj na radnom stolu. Big Grin
Prijatelj koji se uselio prije par godina u veliku kuću prvo što je zamijenio su bile žarulje. Valjda je zbrojio preko 2kW žarulja po kući, stavio LED i što misliš koliko se račun smanjio.
U gradu gdje živim prije kojih 3-4 godine su promijenili svu javnu rasvjetu u LED. Možda manje svijetle od onih prijašnjih i ne znam kakve su kvalitete ali sigurno imaju debelo manju potrošnju struje, a i ja sam jedan od onih da kada padne noć treba da bude noć a ne da vani blješti svjetlo kao da si pod reflektorima.

Ono gdje treba ulagati je izolacija kuće, možda kakve solar panele za grijanje vode i takve stvari, to su glavni potrošači struje. Prošle zime kada sam napokon osigurao mjesto za labos prvo što je bilo stavljanje izolacije na vanjske zidove tog stana. Tijekon prosinca kada je bilo najhladnjije imao sam račun za grijanje(klima)+ono malo struje za lemilo,skop,itd... oko 15€ a temperatura u dvije sobe koje sam grijao je bila oko 18°C.

Jedini način na koji štedim struju da gasim za sobom uređaje/rasvjetu koju ne koristim. Nema šanse da ostavim nešto upaljeno a odem na 10,20,30 min i više van te prostorije. A standby kao što Ddanijel kaže, boli me uho za to,ionako mogu na prste nabrojati uređaje koji imaju standby... Big Grin
Zna li neko nekog servisera Karcher masina za pranje, konkretno mi treba zbog nabavke neki sitnih delova koje bih mozda sam zamenio mogu i polovni ja sam nasao jednu firmu koja radi sa fizickim licima i nabavlja po njihovoj prici samo original delove ali su cene pojake, naravno nasao sam po oglasima i par nekih drugih servisera ali nisu imali to sto meni treba, a mogu kasnije da postavim slike i na forumu mozda neko nekim slucajem ima nesto od tih delova...