DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Teško. Morao bi da imaš nešto jače od tog arduina što će istovremeno da procesira video sadržaj i upravlja RGB LED.
Sa rasppbary-om?
(05-06-2016, 12:36 AM)Makso Wrote: [ -> ]Sa rasppbary-om?

Ili sa BeagleBone Black. Sa njim ti ne treba Arduino ...
Opet ti ostaje "mali" problem. Moraš za svaki TV imati po jedan Raspberry Pi ili BeagleBone Black.
Opet je lakše i manje za svaki posebno imati mini računar, može i Rasppbary Pi bez Arduina kao i BeagleBone Black, bar sam tako vidjeo, a i Rasppbary Pi mi je malo jeftiniji za početak.
(05-06-2016, 01:08 PM)Makso Wrote: [ -> ]Opet je lakše i manje za svaki posebno imati mini računar, može i Rasppbary Pi bez Arduina kao i BeagleBone Black, bar sam tako vidjeo, a i Rasppbary Pi mi je malo jeftiniji za početak.

Pa RPi i nije bas jeftiniji!
Saberi cenu RPi i dobre memoriske kartice koja kosta 30-50€!
BeagleBone Black ima na sebi vec 4GB flash za smestanje sistema a ima i dodatni slot za uSD karticu kao dodatni storage, nisi u obavezi da ga koristis ako ti je dosta 4GB, a uglavnom je dosta, <2GB zauzima OS.
Koja bi najsporija uSD mogla ići za RPi, da se ne koristi nešto zahtjevno, samo za malo vježbe i rutine?
Pogledaj ovaj link, tu su pobrojane razne kartice i proizvodjaci sa komentarima:
http://elinux.org/RPi_SD_cards

Inace, cisto da znas, BeagleBone Black (BBB) je mnoooogoo ozbiljnija masina nego RPi.
RPi je dobar za multimediju, Audio, Video i ostale "ne kriticne" aplikacije ali zato ne moze radi nista ozbiljno u domenu mikrokontrolera.
BBB je druga prica, to je hibridni racunar koji ima klasican aplikativni procesor kao sto ima RPi ali zato ima dva specialna PRU jezgra (kao RISC jezgro) koji mu omogucavaju da radi bas "vremenski kriticne" zadatke kao sto to rade klasicni MCU poput ARM/PIC i ostali i to 32bitna jezgra na 200MHz.
Miki, odličan link Smile
Iz mog iskustva nije preterano bitna brzina kartice, sve novije (4GBy i veće su SDHC class 4 i brže) su dovoljno dobre, stim da je veoma bitan proizvođač i serija kartica.

Iz nekog razloga, sam RPy je uzrok što se posle par dana ošteti fajl sistem na SD kartici i to se dešava na nakim karticama veoma retko a na nekim skoro svakodnevno.

Pojedini OS-ovi se čak i prave da se podignu u RAM-u i da nakon toga ne pišu ništa po kartici Smile

Takođe, kod RPy dobro i stabilno napajanje je veoma bitno, ono može izazvati slične simptome, tako da ko ima mogućnost neka koristi brendirana napajanja od mobilnih telefona i slično.
Bice da su konstruktori BBB imali u vidu te probleme sa SD karticama koji su bili kod RPi, te prekida konektor, te se izlomi onaj nosac, te adapter prekida, te ova-ona radi/ne radi i zato su integrisali direktno flash na plocici i postavili dodatni uSD slot pa nek stavlja ko sta voli ali bar OS je na "sigurnom".
Quote:Da ustedim nekom drugom vreme ako je slucajno krenuo da radi ovaj moj fajl, "ZASto" je prakticno vec sve odradio i to veoma lepo.
Zahvaljujem se svima za paznju i trud a posebno njemu... ja ovo ne bih umeo sam.

Ovo:
https://cloud.mail.ru/public/6bva/aE3ytXKiJ
je:
https://cloud.mail.ru/public/8PmF/APAvi8j1Z
i biće poslato u ponedeljak
Drustvo, planiram da se malo vratim u Heavy Metal vode Smile Mislim na obradu metala Smile Mislim na mehanicku obradu metala, ne obrada heavy metal numera Big Grin ...
LM, krenuo sam prvo da skupljam dobar alat, stiglo mi je vec nesto od FRA reznog alata, HSS TiN i Co burgije, cekam jos neke kljuceve, bitove itd ...
Ono sto me najvise interesuje je obrada meksih metala, ne celik, CNC i ta problematika metodom glodanja.
Medjutim o glodackim procesima nemam puno iskustva, jest da sam se nagledao raznih pogona i masina ali ne poznajem procese mehanicke obrade, kad/koja glodala se koriste, kad koristiti glodala s jednim, dva, tri pera, koje brzine obrtaja, koja sila rezanja, kad/koliki posmak primeniti, podmazivanje itd itd ...

Da li imate za preporuku neku literaturu oko ove teme?
Ili da otvorimo nov pod-forum i tu da diskutujemo oko mehanike?
Samo napred Miki!
Leonardo more da ti da informacije iz prve ruke.
(05-06-2016, 07:37 PM)mikikg Wrote: [ -> ]Da li imate za preporuku neku literaturu oko ove teme?
Ili da otvorimo nov pod-forum i tu da diskutujemo oko mehanike?

http://www.tehnaplus.co.rs/

Imaju posebna glodala namenjena za meke metale.
Njihova geometrija je drugačija od glodala namenjenih za čelike ili druge primene.
Za svako glodalo u specifikacijama imaš preporučenu brzinu u RPM kao i optimalne Feed rate.

Inače, glodala za CNC koja obradjuju aluminijum su pu pravilu sa jedim ili najviše dva pera.
Na ovaj način omogućeno je mnogo lakše izbacivanje špona prilikom glodanja u odnosu na
višeperna glodala. E sad, generalno gledajući - što je manje pera to je potrebna veća brzina
rotacije glodala. Obradni motori na CNC po pravilu imaju od 20000 pa čak i po 50000RPM.

Filozofija rada CNC rutera je sasvim drugačija u odnosu na konvencionalne ručne glodalice.

Ručne glodalice rade sa manjim brzinama rotacije glodala i zato su ovde u upotrebi i višeperna
glodala. Feed rate je mali , ali je zato dubina "jednog prolaza" glodalom veća. Naravno, za takve
"hard" režime rada konstrukcija takvih glodalica je veoma masivna, jer u suprotnom bi se jako
tresle u radu.

CNC glodalice, ili bolje rečeno RUTERI su mašine MNOGO lakše konstrukcije od običnih glodalica.
Obradni motori vrte glodala na velikim brzinama. Dubina skidanja materijala je mala ( tipično 0.1 do 0.5mm)
po prolazu, ali zato su Feed rate MNOGOOO veći nego kod ručnih glodalica. Na ovaj način nema velikih opterećenja
u radu prema konstrukciji mašine, a krajnje vreme obrade kraće nego kod običnih glodalica bez obzira što je vrlo
mala dubina skidanja materijala u jednom prolazu.

Pozz
Neko će reći - skupa su ta Mitsubishi glodala !

Pogledaj šta radi Mitsubishi VF-HVRB glodalo sa čeličnim blokom u poredjenu sa običnim glodalom za čelik !
https://www.youtube.com/watch?v=UICY1Tgv_wg

Koje je onda skuplje glodalo ?
Pozz
Al ume da budelai, ali i zaj.. za obradu. Postoje različite legure Al na tržištu. Ne mogu trenutnoda se setim oznaka, ali, jedna od legura se jako dobro obrađije dok se druga lepi za glodalo i ... Sad
Inače, kod obrade metala je bitno "pomoći" glodalu kod rezanja emulzijom koja ima dvojaku ulogu: hladi i podmazuje
(05-07-2016, 08:37 AM)ZASto Wrote: [ -> ]Al ume da budelai, ali i zaj.. za obradu. Postoje različite legure Al na tržištu. Ne mogu trenutnoda se setim oznaka, ali, jedna od legura se jako dobro obrađije dok se druga lepi za glodalo i ... Sad
Inače, kod obrade metala je bitno "pomoći" glodalu kod rezanja emulzijom koja ima dvojaku ulogu: hladi i podmazuje

Potpuno se slažem !

Veoma često u DIY varijanti, je upotrebljen aluminijum bez oznake materijala.
Zato se uvek pribegava upotrebi namenskih glodala za aluminijum sa JEDNIM perom !

Takvo glodalo će se najlakše izboriti sa problemom "lepljenja" aluminijuma za glodalo.
http://blog.cnccookbook.com/2012/12/23/w...-end-mill/

Inače, jednoperna glodala su se dobro pokazala i pri obradi plastike.

Pozz
Došla mi opet jedna zahebancija u ruke. Kako radim sa negativ filmovima a ako radim nekome PCB uvijek dobijem pozitiv. E sada kako na jednostavan način nekome dokumentu u PDFu napraviti invert colors? Probavao sam napraviti import u Corel i tamo raditi invert ali ne dobijem željeni rezultat. Da li možda ima neki programčić koji printa u PDF a da može napraviti invert color u tome procesu ili nešto slično.
(05-07-2016, 01:57 PM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Došla mi opet jedna zahebancija u ruke. Kako radim sa negativ filmovima a ako radim nekome PCB uvijek dobijem pozitiv. E sada kako na jednostavan način nekome dokumentu u PDFu napraviti invert colors? Probavao sam napraviti import u Corel i tamo raditi invert ali ne dobijem željeni rezultat. Da li možda ima neki programčić koji printa u PDF a da može napraviti invert color u tome procesu ili nešto slično.

U Corelu bez problema dobijaš i pozitiv i negativ.
Isto tako i PS.