DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
@elektropionir

To sto trazis najvise lici na video pojacavac, mozda mozes da nadjes nesto gotovo na tu temu.
Macola je par puta spomenuo da za te potrebe oko sirokopojasnih pojacavaca najpre pogledamo kako je to reseno u analognim osciloskopima.

Takodje postoji varijanta da uradis ceo AMP sa recimo OPA2673 ili OPA2674 kao drajverom i parom brzih MOS-FET, recimo cuveni IRF510 ili nesto modernije poput CSD19534KCS. Slicnu kombinaciju samo sa RF tranzistorima RD16HHF1 koriste radio-amateri za HF pojacavace do 50MHz sa vrlo visokom linearnoscu (pogledaj shemu od Genesis G11 SDR primopredajnika u prilogu).

Naravno i SiC/GaN tranzistori mogu da posluze za te namene, extremno su brzi i relativno lako se pobudjuju, jedino im trenutno cena nije slatka.

U opticaju su ti jos i BUF634, imaju razni moduli sa tim IC na Ebay, pogledaj malo, mozda mogu da se vezu paralelno vise komada.

I ovo mozda ti bude interesatno, gain/phase logaritamski detektor sa AD8302:
http://www.ebay.com/itm/AD8302-2-7-GHz-R...SwlfxXGIPf

I pitanje, koje izlazne impedanse su ti potrebne? Sve van 50ohm ce biti malo pipavo da se napravi ...

BTW: Da li si razmisljao mozda o nekim elektronskim lampama? Tebi bar to nije strano ...
Pala mi je na pamet jedna ideja pa rekoh da pitam jel ima smisla se sa time zezati na ovaj način. Već se prije govorilo da se recimo pod/nad radnu površinu stola stavi neki željezni lim koji se spoji na uzemljenje radi smanjivanja smetnji iz okoline. Kako mi se ideja lima kao takvog ne sviđa jer je on dosta krut pa bi ga morao montirati ispod ispod gornje ploče a to je fizični nemoguće.
Ono što mi je palo na pamet je da ispod gumene površine koja mi prekriva stol stavim bakrenu foliju i nju spojim na uzemljenje,jel valja ova ideja?
Da li ima neko izgled Borine plocice za napajanje za IOTA-CD pojacalo?

[attachment=22817]
Miki,
Izvini za zakasnjeo odgovor, nisam bio bas dobro ovih dana.
Dao si mi dovoljno uputa, pogotovo ovo sa genesis sdr shemom, samo sto je moj cilj izbaciti trafo sa ulaza, jer mozda neko ko to bude koristio poslije mene bude trebao nize frekv.
prvo cu probati sa nekim video amp-om i RF mosfetom. Ne znam imam li koji na stanju, ali probati cu prvo simulirati u Spice-u da vidim sta cu dobiti. Hvala.
Vidim dosta vas cesto pominje a i pravi razne generatore f-ja, gledao sam malo po netu, citao malo i sl. i razumem sta su, sta rade i sl.
Ali prakticna primena mi ne deluje toliko velika ili ja opasno gresim? Npr. za analognu za primer za pojacala i uporedjivanje izlaznog "kvaliteta" pojacanja wave form-a recimo i sl., dok za digitalnu koliko sam video neki od takvih uredjaja imaju opciju da snime signal, i da moze da se isti reprodukuje on demand za testiranje i onda bukvalno sluzi kao "simulator" tog signala. E sad, ne znam koliko je jednostavno ili ne da se na ovaj nacin generise signal gde se prenosi neka druga informacija digitalno, ili sam omasio prakticnu svrhu poprilicno? Voleo bih ako je moguce da neko navede jos koji praktican primer.
treba mi hitno neka dobavljiva zamena za 2sc2946
Kako se u sprint leyoutu crta dvoslojna ploca. Kada stavim plavi i zeleni sloj ubacim komponentu automatski mi na plavom sloju stavi rupicu na "masu" Kako i tamo da crtam nezavisne vodove naravno probusene rupe su zajednicke ali bih dole ako treba ostavio samo rupu i "prazan prostor" ovako po automatizmu ide donja strana na "masu"

Ako me niste razumeli sutra uvece cu okaciti primer.
Kolege, treba da napravim napajanje za radio-stanicu Yaesu FT-817nd, napon 13.8V , mislim da ce 3A biti dovoljno...
Ja sam planirao resenje u stilu 7812 (sa tri diode prema masi da se dobije 13.8V) plus jaci tranzistor da bi dobio 3A...
Dali je ovakvo resenje u redu? Dali treba dodati kalem na + grani? Dali treba neka zastita od zracenja, refleksije i sl. nazad u napajanje?
Molim iskusnije kolege za misljenje, jer nemam puno iskustva u ovoj oblasti... Hvala... Wink
Gledajuci :
http://www.ka7oei.com/ft817_pwr.html
Ispada da neces morati bildati stabilizator. Deklarisana snaga odnosi se na imput-konzumaciju iz ispravljaca-baterija.-
Samo obezbjedi prenaponsku zastitu, da stanica ne dobije previse napona, limitiraj je na 15V.
Najjednostavnije izvesti poslije osiguraca jedan tiristor koji ce ako izlazni napon naraste na 15V provesti i spaliti
osigurac. Tiristor dimenzionisati da sigurno spali osigurac.-
P.S: Nadjoh i podatak da je na predaji maksimalna potrosnja 2A.
pOz
Znaci ipak ce ici tranzistor... Wink Stavicu i crowbar na izlazu.
Jos nesto, dali ce 2x4700uF biti dovoljni za filtriranje...? Mozda i neki kalem u C-L-C konfiguraciji...?
Razmotriti i mogucnost koristenja LM350 (3A) i LM338 (5A)- dobro ih dekuplovati-ADJ pin takodje i po
mogucnosti zatvoriti u zeljeznu kutiju. 2X4700uF je sasvim dovoljno.
Ako ce se ispravljac koristiti kod stabilne gradske mreze-ici na minimalan sekundarni napon
trafoa zbog smanjene disipacije na regulatoru-dovoljno 15 V AC-inace 3A profesionalni-vojni ispravljac za
radiostanicu ima sekundarni napon 22V AC.
Na ES forumu kolega @branko tod u nekoj temi postavio sa TL431 i mosfetom pravi LDO regulator.
Imaj na umu da kuciste TO-220 ne moze disiparati prema hladnjaku vise od 25W, bolje ici na manje.
Ako iscackam Brankov prijedlog-postujem.-
pOP.S. Evo ga Brankov prijedlog, ako je napon trafoa mali.
Setio sam se da imam LT1084 koji je za 5A, u TO-3P pakovanju, mislim da bi dobro legao ovde.
Trafo je vec nabavljen, 15V 3,3A.
Iskoristi za ispravljanje onu 35A kocku-sotki diode su unutra-KBxxx oznake. Sretno i pozdrav
Hvala za savete, sa obzirom da je trafo u stvari 2x15V, planirao sam da koristim neki duplu diodu u TO220 pakovanju.
Moze i tako, u tom slucaju zica u trafou vise trpi, ali ni stanica ne vuce konstatno, nego je potrosnja dinamicka,
osim u FM radu.-
pOz
Da li ste vidjali ovaj rele negde kod nas ?
Potrebna su mi 4 komada za centralnu bravu i podizace stakla.
http://www.mouser.com/ds/2/418/NG_DS_V23...202703.pdf

[Image: V23084_C2001_A303.jpg]

[Image: image.jpg]
Na ebayu sam nasao gain phase detector ad8302 za mnooogo manju cijenu nego kod poznatih dobavljaca. Uglavnom su iz kine i hong konga.
Ima i drugih poznatih AD proizvoda za frakciju cijene.
Predpostavljam da su to kineski falcifikati... Moze li neko da potvrdi??
treba mi hitno, ako neko ima uputstvo kako u meniju izabrati rezim rada kontrolera za Titiz mikrokompjuter za plasticare. Crkla je napajanje i procesor je usao u servisni meni a ne znam kako da ga vratim u meni za secenje varova na pvc stolariji.
Kutijanje

Ovo je nacin za pravljenje kutija za audio, koji je pre 13 ili 14 godina Peter Daniel pokazao na diyAudio sajtu.

Mozda nekome bude korisno.
Molim za pomoc.

Servisiram aparat za zavarivanje hulftegger, problem je elektronika. Neko je njegovu fabricku plocu izbacio i ugradio univerzalnu za regulaciju morora zice al je i ona neispravna. Meni je cilj da osposobim fabricku plocu al bez seme nista ne mogu zato sto su zice presecene i lemljene na novu. Da li neko ima semu i neko iskustvo sa ovim aparatom oko servisiranja?

[attachment=22919]  [attachment=22920]