DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Probao sam sa ispravljenim naponom i takodje je rezultat odlican.

Rezna ploca 115mm postoji ali nisam siguran da moze sa njom jer je ferit krt sa dosta velikom tvrdocom.

Hmmmm ??? meni sa dc naponom nije islo mada moguce da ti tu imas malu struju i imas 3 sekundara pa je veca i indukcija ja sam to radio kad sam radio sa dosta velikim trafoom pa sam na dc naponu imao negativne rezultate kratkih spojeva varenja i prskanja jezgra ferita verovatno jer mi je struja sekundara bila oko 1A .

Ali ok vidis kod tebe radi i tako Milane.
Pa sta znam mislio sam ako sece crep da mozda moze i ferit al bas cu sutra da probam...
(11-11-2015, 07:48 PM)Milan94 Wrote: [ -> ]Rezna ploca 115mm postoji ali nisam siguran da moze sa njom jer je ferit krt sa dosta velikom tvrdocom.

Treba probati sa :
Sinter dijamantskim reznim pločama (nikako one za zubima ili otvorima po obodu)

Ti sinter diskovi režu KERAMIKU čija glazura NIJE NIMALO naivna.

Pozz
Probao sam danas da secem ferit cisto iz radoznalosti sa reznom plocom za beton od 1mm ali nije uspesno dok je prsten od pc napajanja presekla bez problema..
Samo sto taj prsten nije ferit. Ferit je najslicniji keramici i to plemenitoj (kompaktan), a taj prsten najslicniji
cigli ili neglaziranom crijepu (porozan).-

pOz
Ima li tko gdje kakav service manual za Tektronix 5103N, gledam po internetu i ima samo instruction manual bez šeme.
Mislim da ima na:
http://bama.edebris.com/manuals/
Trenutno im server nesto steka ali proradit ce.Nemam snimljen link od miror sitea, postoji.-

pOz
E da tamo me je i odvelo traženje ali sam vidio da ne radi stranica.
Proradio link.-

pOz
Evo pogledao sam i nažalost to je samo instruction manual koji sam već skinuo. Dobra strana je da jedan prijatelj iz Zagreba ima na papiru service manual pa će biti skreniranja. Smile
(09-20-2015, 11:06 AM)mikikg Wrote: [ -> ]@Makso, evo u prilogu shema.

[Image: attachment.php?aid=16609]

Za C4 moraces da pogledas sta su tacno pisali (sluzi da uspori regulaciju), to je spominjano negde u temi "SID by Bogdan Kecman".
Q1 je bilo koji PNP, recimo BC557.

Procesura za podesavanje:
- Prikljucis ampermetar direktno na PTC-1 i PTC-2 (bez prikljucenog senzora od rucke) i podesis tu preko U3 da dobijes 1mA struje
- U4 je za pojacanje, njega podesis tako da pri maksimalnoj temperaturi dobijes na izlazu PTC-OUT nesto blisko 5V, recimo 4.7V

Danas sam sklopio novu pločicu sa LMV358 za temperaturu, struju sam podesio na 1mA kao što si rekao, ali napon na PTC-OUT mogu regulisati samo od 0.7-2.2V i ne mjenja temperaturu na displeju, kada smanjim napon na 0.7V onda piše 30°C i ne može ispod, a kada napon pojačam do kraja na 2.2V onda temp. ide do 190°C i tu stalno varira nekih 10-15°C?
Na C4 sam stavio 10nF.
Ima li tko kakav provjeren nacrt za HV sondu za skop. Treba mi da "čačkam" po HV napajaju u skopu.
Ne znam do kog napona ti treba, ali za kupiti ima nesto ovako:
http://www.ebay.com/itm/5kV-100X-300MHz-...1025343439
Osciloskopske sonde su kompenzovane, za diy varijantu malo skakljivo, posebno po pitanju izolacije kao i
kompenzacije.-

pOz
Vjerojatno 5kV ali nisam siguran dok ne dobijem service manual od Tek 5103N mainframea. Već sam rekao da jedan prijatelj ima manual ali danas sam doznao da mu je u vikendici. Vjerujem da je malo škakljivo po pitanju izolacije ali dalo bi se to lijepo zapečatiti u plastičnoj cijevi...valjda,nigdje se ne žurim. Nisam nešto puno proučavao ovo i googlao ali evo ovo je prvi rezultati koji mi je google izbacio.


[attachment=17366]
(11-20-2015, 05:21 PM)Makso Wrote: [ -> ]
(09-20-2015, 11:06 AM)mikikg Wrote: [ -> ]@Makso, evo u prilogu shema.

[Image: attachment.php?aid=16609]

Danas sam sklopio novu pločicu sa LMV358 za temperaturu, struju sam podesio na 1mA kao što si rekao, ali napon na PTC-OUT mogu regulisati samo od 0.7-2.2V i ne mjenja temperaturu na displeju, kada smanjim napon na 0.7V onda piše 30°C i ne može ispod, a kada napon pojačam do kraja na 2.2V onda temp. ide do 190°C i tu stalno varira nekih 10-15°C?
Na C4 sam stavio 10nF.

Potavi neki trimer ili potenciometar od npr 10k na mesto PTC-1 i PTC-2 i javi kako ti se menja napon.
Kazi mi napone na +/- ulazima (mereno prema masi) i izlazu iz U2 kada pomeras potenciometar od min-max.

Isto tako mozes da probas i A/D nezavisno od ovog sklopa, postavi trimer izmedju GND i 5V i srednji kraj povezi sa ulazom u kontroler.
Pozdrav svima,
da li je neko mozda imao sledecu situaciju.

U jednom uredjaju koji sam pravio pre par godina koristio sam TFT Proto displej od Mikroelektronike.

Pre par meseci sam kupio jedan takav displej za slucaj da mi zatreba za neki servis.
I to se i desilo.

Zalemim mu konektor i povezem ga na plocicu i on ne radi, tj nece da se inicijalizuje.
Nadjem neki stari iz 2012 sav izgreban i prasnjav i on radi.

Pogledam na novom pise HW Rev. 2.00 a na starom HW Rev 1.01 ...... Angry
Nigde naravno nema da pise u cemu se oni razlikuju.

Shema tj. pinout im je isti ali novi ne radi.

Da li neko ima ideju sta sada da se radi?

Pozdrav
Milan
(11-22-2015, 06:11 PM)Milan_kg Wrote: [ -> ]Pozdrav svima,
da li je neko mozda imao sledecu situaciju.

U jednom uredjaju koji sam pravio pre par godina koristio sam TFT Proto displej od Mikroelektronike.

Pre par meseci sam kupio jedan takav displej za slucaj da mi zatreba za neki servis.
I to se i desilo.

Zalemim mu konektor i povezem ga na plocicu i on ne radi, tj nece da se inicijalizuje.
Nadjem neki stari iz 2012 sav izgreban i prasnjav i on radi.

Pogledam na novom pise HW Rev. 2.00 a na starom HW Rev 1.01  ......  Angry
Nigde naravno nema da pise u cemu se oni razlikuju.

Shema tj. pinout im je isti ali novi ne radi.

Da li neko ima ideju sta sada da se radi?

Pozdrav
Milan


Imao sam ja takvu situaciju. Promenjen je kontroler displeja. Ako koristis kompajler Mikroelektronike onda to nije problem, jer imaju napisane inicijalizacije za svoje displeje. Ako je u pitanju tudji kod, onda bi trebalo da pitas Mikroelektroniku za displej sa starim kontrolerom.
E bas mi je to trebalo....
Od njihovih kompajlera sam davno odustao.
Program za displej sam pisao sam u XC32 a proverio sam pdf i od jednog i od drugog displeja i ne vidim nikakvu razliku.

Napisah im email, nadam se da ce da odgovore.

Pozdrav
@emiSAr. Našao sam service manual od Tek5441 mainframea koji isto ima storage ekran i po izgledu je sličan 5103N. Naponi su do 7kV,znači u glavnim crtama mi nekako nije do izrade HV sonde koja bi trebala ići do 20kV jer koliko ona bila električki "jednostavna" za izradu, mehanička izvedba je sve samo ne jednostavna a baš mi nije do terapije HV naponom. Tongue  Ne kažem da ne bi bilo zgodno imati jedno takvo pomagalo ali odgađa se do daljnjega ili dok ne naletim na neke dodatne informacije.
(11-22-2015, 12:56 AM)mikikg Wrote: [ -> ]
(11-20-2015, 05:21 PM)Makso Wrote: [ -> ]
(09-20-2015, 11:06 AM)mikikg Wrote: [ -> ]@Makso, evo u prilogu shema.

[Image: attachment.php?aid=16609]

Danas sam sklopio novu pločicu sa LMV358 za temperaturu, struju sam podesio na 1mA kao što si rekao, ali napon na PTC-OUT mogu regulisati samo od 0.7-2.2V i ne mjenja temperaturu na displeju, kada smanjim napon na 0.7V onda piše 30°C i ne može ispod, a kada napon pojačam do kraja na 2.2V onda temp. ide do 190°C i tu stalno varira nekih 10-15°C?
Na C4 sam stavio 10nF.

Potavi neki trimer ili potenciometar od npr 10k na mesto PTC-1 i PTC-2 i javi kako ti se menja napon.
Kazi mi napone na +/- ulazima (mereno prema masi) i izlazu iz U2 kada pomeras potenciometar od min-max.

Isto tako mozes da probas i A/D nezavisno od ovog sklopa, postavi trimer izmedju GND i 5V i srednji kraj povezi sa ulazom u kontroler.

Stavio sam potenciometar od 10k i napon se mjenja, temperatura ide 30 - 372°C mislim da u projektu piše da je 380°C maksimalno, to bi trebalo biti u redu.

Naponi na U2 sa potenciometrom 10k na PTC 1 i 2 su sledeći:
na ulazu ''-'' 45mV - 3.41V
na ulazu ''+'' 20mV - 3.99V
na izlazu iz U2 oko 60mV - 4.95V.

Mjerio sam otpor na RTD, i otpor je oko 50-52 oma minimalno i onda raste po zagrijavanju ali to na ovoj pločici izgleda ne detektuje dovoljno, blago sam ugrijao vrh do nekih 35°C i otpor je bio oko 58 oma.