DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Oko +-52V. Da znas, taj ic je bas dobar, nisam nesto razmisljao o njemu.
Pojacalo ima malo cudan ispravljac, ima izbor dva napona, mani za 4 oma
i veci za 8 i 16 oma.

[Image: attachment.php?aid=37595]
[attachment=37595]
Sa sekundarom 2x32VAC može TDA7293. Ovaj veći napon 2x38VAC je malo rizičan, taj bi morao otkačiti odnosno izbaci prekidač i poveži direktno. Tu prekidač nije ni poželjan po meni. U principu, TDA7293 te košta manje i ne rizikuješ puno sa STK.
Ma taj prekidac je bas bezveze, neko malecko govance koje treba da izdrzava
svu tu struju. A originalno pojacalo ima dobre perfomanse u originalu i rado bih
razmislio o diskretnom izlazu.
Nije samo taj prekidač na pogrešnom mestu (on je i retka pojava), skoro svi imaju i onaj na zvučnicima A, B, A+B isto tako bedan, kao da nisu dovoljno upropastili zvuk pa da ga još malo dotuku. Na to se nastavlja obično neki sitan relej za DC zaštitu zvučnika i uglavnom odvratni priključci za zvučnike. A svrha STK kola, naročito gde prvo imaš jedno kolo koje je driver za drugo kolo sa gomilom delova okolo je meni nejasna. Diskretno izvođenje izlaznog stepena bi bilo jeftinije i jednostavnije. Mogu da razumem integralna kola tipa TDA7293, LM3886 koja su jeftina i imaju svega par delova okolo da bi funkcionisala, ali ovo ne razumem.
Prvo nije STK kolo, vec SVI. Tada je to bilo vrlo in, a neponovljivo za kopiranje.
Onaj integralac u pobudi je i danas ozbiljna naprava jer ide do 2x70V, i vrlo je
dobar op, a kosta 200 din. Daje 30V RMS uz izoblicenja koja sam zakacio.
Slazem se da je vreme zgazilo pojacalo, ali old tajmere je gazilo pa ih ipak opet
ljudi sredjuju originalnim delovima.
Posto imamam neispravni izlaz probacu da ga premerim i da iscrtam semu mada
mi izgleda da je ono sto imam odgovarajuce.

Problem sa modernim IC je problem nizak napon napajanja.

Vrlo slicni ovom SVI2004 su STK2048 i 58, ali nisam uspeo da nadjem podatke.
Mislio sam na ta hibridna kola, STK, SVI isti đavo. Šteta što ih nema više, i što Kinezi to ne prave da valja, mnogo starih lepih uređaja bi bilo još u životu. U principu kod vintage uređaja prava vrednost krije se u izgledu, a ne toliko u performansama. Ima i grdnih naravno, ali ima i predivnih sprava.

Cena oko 9$, liči na original. Ali poštarina 132$.
https://www.bukalapak.com/p/handphone/ak...a-svi2004a
Nema review. Obično napišu nešto, valja - ne valja. Pazi da ne uzmeš C verziju, negde sam pročitao da ne odgovara kao zamena za A. Originali su preko 100$ + poštarina.
Biće Apex FH9... Smile
Meni je ta Kineska kopija neviđeni rizik. I ako radi, neće da zvuči kao original to je sigurno.106
Postoje dve varijante pogleda na ceo problem, sa obzirom da je pojacalo je prilicno dobro, ocuvano,
popularno. Prva varijanta je da ga sredim i ostavim za sebe (sina), a druga je da ga sredim i prodam.
Ako bih isao na prodaju onda je potrebno da bude sto blize izvornoj varijanti.
Ako ga budem radio za sebe, onda se mora realno pogledati pojacalo. Izlazi koji su originalni imaju
samo po jedan par po kanalu. Sa napajanjem od 2x50V jedan par je malo. Mislim da bi izlaz morao
da ima po dva para po kanalu i da bude izveden verovato ceo diskretno. Pobudu bih ostavio sa onim
ic, jer mi izgleda bas dobro.
I kada bih imao taj originalan hibrid nisam siguran koliko bi i on bio dugovecan sa konceptom kojim
se odabira napon napajanja.
Problem za diskretnu varijantu je prilicno mali deo hladnjaka koji moze da se koristi za montazu.
Ja i dalje mislim da se jedino isplati smanjiti napon ispod 2x50V i staviti TDA7293. I za prodaju i za sopstvenu upotrebu. Makar će biti pouzdano i raditi na 4 ili 8oma bez problema. Sve troškove pokriješ prodajom ispravnog SVI modula, sigurno nekome treba. Ili čuvaš modul ako naleti još jedan Teča kome ne radi jedan kanal.
Kog ispravnog mogula Smile

Nego drugu stvar hocu da napisem, ovaj prodavac mi izgleda jako solidno.
Radi sa ozbiljnim skupim stvarima tako da mozda i prodaje dobru robu.


https://www.aliexpress.com/store/5015030...1e96ShM8fU
To je stereo, baš sam glup.  Big Grin
Ma batali te Kineze.
U jednom SVI su oba kanala Smile

[attachment=37608]

Pogledajte te Kineze, svasta imaju od ozbiljne robe.
To ne znaci da cu kupiti kod njih SVI.
https://www.kupujemprodajem.com/elektron...5#photoBig
Ovo su ljudi pravili i radi. Grec je višak u ovom slučaju. Ja imam prazne PCB bez greca, kupio da se igram na Aliexpress, još su manje od ovih. Imam nekoliko TDA7296, to je isto kao 7293/94 samo najslabije iz te serije.
(05-19-2022, 11:43 AM)branko tod Wrote: [ -> ]Kog ispravnog mogula Smile

Nego drugu stvar hocu da napisem, ovaj prodavac mi izgleda jako solidno.
Radi sa ozbiljnim skupim stvarima tako da mozda i prodaje dobru robu.


https://www.aliexpress.com/store/5015030...1e96ShM8fU
Iako je na slici SVI 2004A, kad se otvori ponuda vidi se da se nudi jedan komad SVI 2004C.-

pOz
Razlika izmedju A i C je u nekom sinhro bijasu. On se sastoji od 4 otpora
i 2 diode. Ima u semi koju sam zakacio na predhodnoj strani. Sve mi se
manje dopada originalna varijanta, i icicu na neku drugu varijantu. Kada
se domognem vremena prvo cu da tacno premerim hibrid i nacrtam tacnu
semu, da premerim sve napone na pojacalu pa da onda odlucim sta cu.
Kinez koga sam nasao vidim da prodaje ozbiljne i skupe delove pa zato
mislim da nije prevarant. Ako i kupim taj SVI, to nece biti konacno resenje
vec samo proba.

Prodaje i A i C.
Jasno je da je to kopija, može da radi ili da precrkne. Šta znam, nije ni tako skupo da se proba, ako uspe to je najmanje posla. Svakako bih premostio onaj prekidač i koristio samo sekundar sa nižim naponom. Veća je verovatnoća preživljavanja, a razliku u snazi nećeš primetiti.
Malo off-topic otkrili su znanstvenici memristor....pa procijtajte malo o ovoj novoj elektrronicnoj komponeneti...

https://www.bug.hr/istrazivanja/komponen...a-na-27315

Pitam se samo kakvu ulogu bi memristor imao u audio tehnici posebno implementacija D-klase audio pojacala sa memristorom?

Onako razmisljam napamet ali to bi moglo na papiru da nadmasi zvukovno a klasu...kako efikasnoscu tako i zvukom...

Npr hawksford error correction sklop da se zamjeni AI memristorom koji strojno uci i ispravlja greske u audio pojacalu slicno kao servo dc opamp kod active servo psu...zar smo dotle dosli da umjetna inteligencija u pojacalu prilagodjava usviravanje elektrolita pa pojacalo zvuci bolje ili losije...