DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Najlakše je da sliku iz .png formata prebaciš u .jpg. Kao .jpg slička, fajlovi su daleko manji.
Probao sam i dobijem neku neprepoznatljivu bezveze fleku od 15k
Idem na neki online konvertor
Imaš paint.net besplatni programčić za editiranje slika a može raditi i konverzije.
(08-14-2021, 07:49 PM)branko tod Wrote: [ -> ]Probao sam i dobijem neku neprepoznatljivu bezveze fleku od 15k
Idem na neki online konvertor

Nikad nisam siguran šta ljudi koriste od OS-a, Win, Lin, OS-x ili nešto peto. Kod mene se vrti Win pa evo predloga:

- Brza alatka, 'Image Resizer' Davno osmišljena igračkica (još za WinXP) sada deo Power Toys i za W10. Dodaje se kao izbor desnog klika miša, u opcijama biraš izlazni format, veličinu. Nezamenljiv za masovnu, brzu promenu veličine slika. 
- Ozbiljnija alatka, 'FastStone Image Viewer'. Moćan pregledač sa puno opcija obrade slika.
- Još jedna ozbiljna alatka, 'Irfan View'. Kompaktan (5MB) i moćan. Meni lično samo smetaju ikonice slika.

Pozz.
Druze, hvala
Drustvo, imam jedno pitanje vezano za digitalne potenciometre. Naime, treba da kontrolisem pojacanje nekog pojacavaca pomocu digitalnog potenciometra. Napajanje pojacavaca je +/- 2.5V. Digitalni deo se napaja preko +3V3. Trebaju mi dva digitalna potenciometra. Jedan od 100K za kontrolu pojacanja i jedan od 1K - 10K za kontrolu donje grancne ucestanosti. Ono sto sam vidjao su digitalni potenciometri koji se napajaju jednostruko. Pitanje je da li mogu takav potenciometar da povezem u kolo gde imam dvostruko napajanje ili moram da nadjem potenciometre sa dvostrukim napajanjem i da li neko mozda zna neku konkretnu oznaku za potenciometre koji podrzavaju dvostruko napajanje?
Prvi put ih koristim, a nemam bas vremena da eksperimentisem sa njima.

Hvala unapred na odgovorima.
(08-17-2021, 10:38 AM)vojinilic Wrote: [ -> ]Drustvo, imam jedno pitanje vezano za digitalne potenciometre. Naime, treba da kontrolisem pojacanje nekog pojacavaca pomocu digitalnog potenciometra. Napajanje pojacavaca je +/- 2.5V. Digitalni deo se napaja preko +3V3. Trebaju mi dva digitalna potenciometra. Jedan od 100K za kontrolu pojacanja i jedan od 1K - 10K za kontrolu donje grancne ucestanosti. Ono sto sam vidjao su digitalni potenciometri koji se napajaju jednostruko. Pitanje je da li mogu takav potenciometar da povezem u kolo gde imam dvostruko napajanje ili moram da nadjem potenciometre sa dvostrukim napajanjem i da li neko mozda zna neku konkretnu oznaku za potenciometre koji podrzavaju dvostruko napajanje?
Prvi put ih koristim, a nemam bas vremena da eksperimentisem sa njima.

Hvala unapred na odgovorima.

Koliko znam vecina tih digipot-ova ne mogu da rade izvan rajlova napajanja.
Postoje neki audio-specific volume-kontrole koje imaju dvostruko napajanje ali to su celi sklopovi, nije samo potenciometar tako da je upitno da li mozes to da iskoristis.
U svakom slucaju mozes da koristis standardne digipot ali da signal "uglavis" u postojeci opseg napajanja ili da predjes na neki PGA IC pa da naponski upravljas.
BTW: Digipot-ovi su inace vrlo problematicni, posebno ako se guraju u high-resolution/precition sklopove, imaju problem sa linearnoscu (reda 1%!), sa temperaturnom stabilnoscu, kod njih prakticno ne postoji PSRR tj sve iz napajanja se preslusava u signal tako da treba biti vrlo probirljiv kad i gde njih upotrebiti.
U sustini neki PGA moze lepo da zavrsi posao a za filter mozes probati neki switched-capacitor i da upravljas preko frekvencije CLOCK-a.
Switched-capacitor filteri imaju loš THD, reda -80dBc, i nelinearni pomeraj faze u propusnom opsegu, osim onih sa Bessel-ovom karakteristikom.
Pored toga, mora se filtrirati i ostatak signala takta na izlazu.

Pozdrav
Hvala puno na komentarima. Nasao sam neki od Analog Devices koji radi +/-2.5V pa cu da probam sa njim.
Imam problem sa dometom rutera u stanu. Od rutera do racunara
ima 6-7 metara i dva zida od cigle. Vec dugo vremena mucim muku
sa dometom pa sam jedno vreme razvukao i kabl da bi radilo kako
valja. Izmenjao sam i 3-4 rf modula i nista. Skoro sam dobio i novi
ruter i potpuno isto.
Ali pre desetak dana odjednom je skocio nivo prijemnog signala na
skoro pun i sve te radilo savrseno. Pogledao sam u Selektor network
i shvatio da su neke komsije otisle na odmor i pogasile svoje rutere.
A sada su poceo da slabi signal kako se oni vracaju sa odmora jedan
po jedan.
Ocigledno prijemnik ne moze da se izbori sa svim tim signalima.

Moje pitanje je kako da povecam rf snagu rutera da bih imao bolji
prijem.
(08-18-2021, 10:54 PM)branko tod Wrote: [ -> ]Imam  problem sa dometom rutera u stanu. Od rutera do racunara
ima 6-7 metara i dva zida od cigle. Vec dugo vremena mucim muku
sa dometom pa sam jedno vreme razvukao i kabl da bi  radilo kako
valja. Izmenjao sam i 3-4 rf modula i nista. Skoro sam dobio i novi
ruter i potpuno isto.
Ali pre desetak dana odjednom je skocio nivo prijemnog signala na
skoro pun i sve te radilo savrseno. Pogledao sam u Selektor network
i shvatio da su neke komsije otisle na odmor i pogasile svoje rutere.
A sada su poceo da slabi signal kako se oni vracaju sa odmora jedan
po jedan.
Ocigledno prijemnik ne moze da se izbori sa svim tim signalima.

Moje pitanje je kako da povecam rf snagu rutera da bih imao bolji
prijem.

Za pocetak probaj da promenis kanal.
Za Android ima NetSpot aplikacija koja skenira sve mreze i pokaze koja na kom kanalu radi.
Tvoj ruter postavi negde gde je manja guzva ili ako ima prazan deo spektra.

Svi su "zguzvani" u tih 11 kanala na 2.4GHz, nadji svoje mesto u frekvetnom spektru ili predji na 5GHz ako ti podrzava modem jer tamo ima dosta vise slobodnih kanala.

[Image: attachment.php?aid=36191]
Ja zivim u zgradi i imam problem sa wifi vec godinama. Cak mi se desavalao da oko pola 3 kad stanari pocnu da dolaze sa posla i prolaze mobilnim telefonima kroz hodnik pocne da pravi probleme. Zalim se MTS-u vec godinama ali oni kazu da je sve u redu. Objasnio sam im da problemi pocnu kad stanari dodju sa posla ali to njima nista ne znaci. Skoro su bila dvojica i snimili sve i konstatovali da je preopterecena frekvencija sa mnostvom rutera i da tu nema pomoci. Nekad mi radi savrsneo a nekad pocne da puca wifi na svakih par sekundi
Ovo što je Miki predložio može da pomogne ako svi kanali nisu podjednako opterećeni, drugo rešenje je prelazak na 5GHz. Ali to ima manu, talas više učestanosti teže prodire kroz zidove, pa se može desiti da signal bude još slabiji.
Svi dele jedan relativno uzak opseg na 2.4GHz, na prvom kanalu kod mene u komsiluku 5 AP-a na primer, u teoriji nije moguce da na primer jedan AP kanal od 50MHz sirine dele njih 5 sa razlicitim podacima maksimalnom brzinom od 50MBPS u isto vreme, ne moze zauzeto je, ili ovim-ili-onim prenosom jednog od korisnika a svi ostali se vremenski multiplexiraju pa dele kako ko koje parce signala uhvati.
Na 5GHz ima vise slobodnih kanala i veca je brzina prenos reda 70-100MBPS ali je domet manji.
(08-19-2021, 08:01 AM)mikikg Wrote: [ -> ]... ili predji na 5GHz ako ti podrzava modem jer tamo ima dosta vise slobodnih kanala.


Ocito ti je promaklo da ima ona 2 zida izmedju?
5GHz i 2 zida kao prepreka ne idu nikako jedno uz drugo.

Sa iskustvom od 15ak godina ono sto mogu odmah na prvu da kazem je da opcija da ruter stoji u nekom hodniku, a kroz 2-3 zida da se koristi u dnevnoj u 90% slucajeva nije upotrebljiva. Resenje je veoma prosto, iskabliras utp i prebacis ceo modem/ruter u prostoriju u kojoj ti najvise treba ili uzmes samo wifi AP i postavis na tom mestu, a modem ostavis gde jeste.
Druga opcija koju cesto preporucujem klijentima je upotreba "powerline" adaptera koji preko 220v linije odrade prenos. Sve zavisi od potrebne brzine ali posto smatram da nemas potrebu za vise od 50-100mbita powerline bi ti zavrsio posao. Uslov je da oba uredjaja budu na istoj fazi. Ukoliko uzmes powerline adaptere od kojih jedan ima i wifi time ces u prostoriji gde je on dobiti nov wifi AP i resiti problem signala, a uvek na njemu ti ostaje i lan port za racunar ako imas potrebe za cable konekcijom.
(08-19-2021, 08:28 AM)ddanijel Wrote: [ -> ]
(08-19-2021, 08:01 AM)mikikg Wrote: [ -> ]... ili predji na 5GHz ako ti podrzava modem jer tamo ima dosta vise slobodnih kanala.


Ocito ti je promaklo da ima ona 2 zida izmedju?
5GHz i 2 zida kao prepreka ne idu nikako jedno uz drugo.

Hehe, nije mi promaklo Smile
Kod mene sam to mnogo prosto resio, prvo sto sam uradio je bila kupovina burgije za beton od pola metra i klamperice za RJ konektore Big Grin
Da vidis kako radi mreza posle te intervencije Big Grin .....

WiFi je za po kuci za zenu i decu, za ozbiljan rad mora preko kabla ...
Do malopre je radio kao lud, ali se ukljucila "Dagova kuca" i odmah je truba konekcija. Sadasnja konfiguracija
mi odgovara, svi su kablovi sakriveni i trajno postavljeni. Premestanje rutera bi zahtevalo postavljanje novih utp
kablova i izvlacenje 220v za ispravljac. Probacu da iskeniram mrezu po Mikijevom predlogu.
Moja je ideja da povecam malo snagu predajnika rutera i onda bi resio problem.
Problem je kako je miki naveo, preklapanje frekventnog opsega iz okolnih stanova.

Rješenja:

1. provući UTP kabel od routera do računara
2. naći WiFi kanal koji je slobodan
3. korištenje WiFi Extendera koji se stavi izmedju routera i računara, i time pojačava signal (time smo dobili dominaciju našeg signala naspram susjednih i sve treba da radi glatko)
Jeftinije varijante WiFi Extendera su oko 30€ a one kvalitetne počnu od 50€
Skinuo sam NetSpot i baš je dobar softver. Sve je pregledao i našao preko
25 predajnika, od kojih desetak imaju nivo preko -80 dB. Moj nivo oko -60.
Morao sam da skinem program u Windows-u jer ga nema za Linux, a ovde
nemam snimanje ekrana da vam zakačim sliku. Skinuo sam i Lightshot, ali
neće jos da bi radi. Kada proradi kačim sliku.
U svakom slučaju ja sam na kanalu 2, i tu mi se okolo gura 5 kanala. Najviše
ima kanala 1, a ima i jedan označen 1+1. Taj pokriva sve do 7. kanala.

Mislim da bi mogao malo bolje da radim na kanalu 12. Kako se vrši izbor tog
novog kanala?
Još jedno zapažanje, bolji je prijem u Windiws-u.