DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(01-21-2015, 10:24 AM)TDA Wrote: [ -> ]@svi Smile
Kojim tranzistorom mogu da zamenim C945?

Bilo koji NPN sa Uce 50V i Ice 150mA, možeš i neki sa većim radnim naponom i strujom, ali da je TO92.

npr. MPSA05, BC635
Oprez ovde, i neki od BC... tranzistora su obeležavani kao C...
Konkretno, popravljam ortaku Genius 5+1 Home Theatre aktivne zvučnike.
Potpuno su mu izgoreli TDA7269 za satelite. C945 tranzistori služe za stand-by i oni su izgoreli.
[attachment=12124]
TDA7294 koji je za sub je izgleda nekim čudom preživeo.
Ostaje mi da zamenim te dotične tranzistora pa da mu detaljno proverim i pojačalo za sub.
Evo servisnog uputstva sa šemama. Možda nekom bude od koristi...
[attachment=12125]
@Euronymus
ja sam baš prošli tjedan naručio sa ebaya ovo http://www.ebay.com/itm/1Pcs-PCB-UV-Cura...27ee7b2765 .Ne znam koliko je veliko pakiranje koje si vidio na kupujemprodajem ali ovo sa ebaya je 100g i dođe ja mislim nešto skuplje. Tih 100g je dovoljno za 60tak 10x16cm PCBa tako kaže Saggit ovdje http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=756&page=2
Ljudi, kako da skinem izolaciju (da kalaisem) lakiranu zicu ali onu sa Hi-temp lakom?
Ko je napravi takvu, lemilicom na 450C "ni da mrdne" … Sad
Treba neku podeblju pletenicu da kalaisem, ma nece ni da cuje sa lemilicom …

Jel samo struganje/smirglanje pomaze?
Neko je pominjao tablete andola ako se dobro sećam....
Ja za to koristim plinsku lemilicu na koju nakačim brener nastavak.
andol tako je,ali pazi da ne udišeš isparenja jer kažu da su fuj Smile

sa andolom sam radio i to bude ok.
Šta mislite o ovim zvučnicima?
CD Referenz R 500
Našao sam oglas gde ih čovek prodaje za 100E par...
A "ANBOL" ne moze?
Sa njim se nista ne desava Sad
To je isto.
Pa nece nesto, nece da se ni rastopi tableta, jako to slabo nesto ide, skoro nikakav efekat …

Ja se secam svojevremeno jos dok sam klinac bio da mi je matori tako nesto radio sa Acetisalom (acetisalna kiselina).
Ko zna kako prave sad ove lekove, mozda i nema vise taj sastojak, zato sam pitao da li moze bas AMBOL umesto ANDOL.
Probaj sa upaljacem Smile
Pa može biti i da je acetisal... Big Grin
Meni je sve to isto.... Big Grin
slabo zagrijavaš tj imaš prevelik prelazni toplotni otpor. malom površinom dolaziš do tablete i to je razlog - meni se isto dešavalo ali čim lemilica dovoljno zagrije lak-žicu koja dovoljnom površinom leži na tableti sve krene kako treba. ako se dobro sjećam nisam uspjevao štap-lemilicom nego sa pištolj lemilicom koja mi daje dosta veću temperaturu-rezultat je takav da ga ne možeš postići ni slično bilo kojim mehaničkim putem - naročito kad su pletenice u pitanju.

andol-anbol...imena koja zavise od proizvođača i ništa više,baš ta kiselina je suština tablete,isto kao KSE340 i MJE340. Smile
(01-23-2015, 08:56 PM)samuki Wrote: [ -> ]Probaj sa upaljacem Smile

upaljač će uraditi posao sa jednom lak-žicom promjera minimum 0,7mm - sve ispod toga bakar postane jako krt i kasnije neupotrebljiv,sa pletenicama se tek ništa ne postiže upotrebom upaljača. jednostavno licnice pregore.
(01-23-2015, 08:49 PM)mikikg Wrote: [ -> ]Pa nece nesto, nece da se ni rastopi tableta, jako to slabo nesto ide, skoro nikakav efekat …

Ja se secam svojevremeno jos dok sam klinac bio da mi je matori tako nesto radio sa Acetisalom (acetisalna kiselina).
Ko zna kako prave sad ove lekove, mozda i nema vise taj sastojak, zato sam pitao da li moze bas AMBOL umesto ANDOL.
Upravo tako, i ja sam radio sa tabletama Aspirina (čista acetil-salicilna kiselina). Posle skidanja laka treba žicu dobro očistiti da ne bi kasnije nagrizala bakar.
and/bol je kod mene radio posao...
Ja sam uvek koristio primitivnu metodu: skalpel u ruke i gulim licnu po licnu. Jeste zamorni ali sam jedino tako siguran da ce mi sve licne biti spojene, pogotovo kod te zeice koja je duplo lakirana i za visoke temperature (valjda bese neka H klasa laka)
Jel ima neko da prodaje knjigu Mala škola elektronike?
(01-24-2015, 10:09 PM)enaB Wrote: [ -> ]Jel ima neko da prodaje knjigu Mala škola elektronike?

tebi to treba?!

ako je za tebe ili nekog tvog prijatelja imam ja jedan primjerak iz Kelco-a od prije 5-6-7 godina,malo pohabana ali sa svim stranicama. naravno free.
Ništa free, čist račun ili nikako Smile Za druga jednog, hteo bi da kupi pošto je Kelco rasprodao. Jel to ona sa narandžastim koricama, 5. dopunjeno izdanje? Zaboravio sam da ga pitam jel odgovara fotokopirano, u tom slučaju bi mogla da se obustavi potraga.
Hvala!