DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pakonja, da skoknemo do navaka, onako rekreativno?
Motor od 50 Ks sa kajš prenosom. Ovo je uobičajeno kod ultra lakih letilica. A dve svećice su obavezne.

[Image: hks-aircraft-engine-for-sale-elegant-hir...r-sale.jpg]
@Macola:
Hvala ti na informacijama i naravno da si mnogo pomogao... samim tim sto si mi skrenuo paznju da je zeznuto upariti drajver i motor ako nije od istog prozvidjaca... Razmislicu jos malo o kaisu ali likovi koji imaju volane sa kaisem i ove direct drive kazu da ima razlike i da je drugaciji osecaj na kaisu a drugaciji na direct drive..... Nemam iskustva i siguran sam da bi mi opcija sa kaisem bila odlicna naspram ovog trenutnog volana koji koristim ali ako vec radim nesto onda cu ici na ultimativno resenje koje ce me zadovoljiti dugi niz godina (ako moja zena ovo cita cita: ovo radim zbog dece a ne zbog sebe, da deca imaju cime da se igraju!) Smile

@Ariton:
Moze, ide i HMAP sa nama, taman se lepo nalozio gledajuci klipove sa suprom Big Grin Mislim da je bolje za pocetak karting jer nemam trkalicu... Smile Inace, kum nesto planira da uzme Vektru C sa ne-znam-kojim-motorom i da je "nabudzi" pa da vozi na navaku... Smile Kad to uradi onda moze... moj auto je sada slab za takve egzibicije... 125ks je suvise slabo... Wink
(08-27-2019, 07:06 AM)pakonja Wrote: [ -> ]@Macola:
Hvala ti na informacijama i naravno da si mnogo pomogao... samim tim sto si mi skrenuo paznju da je zeznuto upariti drajver i motor ako nije od istog prozvidjaca... Razmislicu jos malo o kaisu ali likovi koji imaju volane sa kaisem i ove direct drive kazu da ima razlike i da je drugaciji osecaj na kaisu a drugaciji na direct drive..... Nemam iskustva i siguran sam da bi mi opcija sa kaisem bila odlicna naspram ovog trenutnog volana koji koristim ali ako vec radim nesto onda cu ici na ultimativno resenje koje ce me zadovoljiti dugi niz godina (ako moja zena ovo cita cita: ovo radim zbog dece a ne zbog sebe, da deca imaju cime da se igraju!) Smile

Bez razmišljanja ti kažem da je direktni pogon sigurno najbolji po svim parametreima osim cene.
Nema trenja, savršeno jednostavna montaža, reakcija munjevita, lepo glatko, skoro kao realno i suštinski zavisi od kvaliteta softvera.

Za 30Nm kontinualnih ti je neophodan motor od oko 4.5KW. Za kontinualnih 15Nm taj od 2.3KW. Oba motora mogu instant i ponovljivo (10 sekundi) bez problema razviti 200% nominalnog momenta.

Empirijska relacija, koja je dovoljno fina da zadovolji čak i mašinske inženjere je:

M[Nm]= (P[KW] * 9550) / n[RPM]

Relacija važi za bilo koju vrstu motora (bio on SUS, elektro ili možda hidraulični, šta god...), sa reduktorom ili bez njega (bez kalkulacije gubitaka u prenosu).

Kod onih mojih Kragujevčana je 2.3KW servo-komplet, čini mi se, oko 610e sa sve PDV, što je tvrdim vrlo pristupačna cena za naše tržište. Ja te stvari kupujem stalno i znam kako se kreću.

Cifra nije baš slatka, ali zato nemaš maltene nikakvih posebnih mehaničkih intervencija.
Uležištenje tog motora je toliko moćno i aksijalno i radijalno, da je potrebno samo da razbušiš odgovarajuću rupu na volanu i usečeš kanal za klin (kajlu). I nabodeš volan najdirektnije na motor. Nema potrebe ni za kakvom spojnicom ili slično.

Ono što će ti poboljšati performanse naprave je poštovanje pravila da volan napraviš sa što manjim inercionim momentom, tj. treba da se potrudiš da smanjiš što više masu volana po periferiji (obimu).

Stvar oko koje treba biti jako oprezan je činjenica da taj motor koji sam pomenuo, može jedan tipičan omanji trkački volan da ubrza od 0-1500RPM (25 obr-sek) za reda 10-100mS svega (zavisno od iercionog momenta volana) i pretvori ga u opasnu mašinu za pravljenje rezanaca od prstiju korisnika, ili projektil, ako nije dovoljno čvrst da podnese cetnrifugalne sile u takvim situacijama!

To može da se dogodi ako ti recimo zabaguje arduino ili koji već, i ostane brz pulse sa zaglavljenom promenom smera ili šta god.
Situacija je moguća i treba to obavezno prevenirati.
Konsultuj se sa nekim mašincem da ti odradi veoooma jak fizički graničnik koji sprečava volan da se okreće beskonačno.
Svakako da je graničnik izvodljiv i za više od jednog kruga, po potrebi.
Taj graničnik mora da podnese udar od kraja do kraja, sa punim brojem obrtaja tog motora, a budi svestan da će taj motor u okviru JEDNOG svog kruga lako razviti svojih 1500RPM!

Eto toliko o tome, da bar kompletiram stvari.
Quote:@Ariton:
Moze, ide i HMAP sa nama, taman se lepo nalozio gledajuci klipove sa suprom Big Grin Mislim da je bolje za pocetak karting jer nemam trkalicu... Smile Inace, kum nesto planira da uzme Vektru C sa ne-znam-kojim-motorom i da je "nabudzi" pa da vozi na navaku... Smile Kad to uradi onda moze... moj auto je sada slab za takve egzibicije... 125ks je suvise slabo... Wink

Ko drugom jamu kopa, trećom potpisuje! - narodna poslovica :-)

Nije sve u konjima.

Svojevremeno je jedan Zastavin test vozač, Milan Marković Jeja, zastavinom trkačkom stazom, provozao u običnom Jugiću 45, čuvenog i višestrukog reli šampiona Jovicu Palikovića, tako da je se ovom skoro slošilo posle vožnje.

Stoji urbana legenda da ga je Jovica pitao: Zašto Jejo ne voziš trke? Ti bi odmah bio prvo mesto.
Na to mu je ovaj odgovorio da je razlika između njega i njih - trkača, što se on bori sa štopericom a oni sa životom...

https://www.youtube.com/watch?v=JzzrSuoT-M4

Jeja je svoj (njegov izum inače) spiralni test sa Floridom završavao na JEDNOM točku pri izlazu iz spirale.
E sad, ono što je zanimljivo je da on to u centimetar ponovi 50 puta uzastopce...
Čovek koji do žice odere 120 pari guma, za tri dana, na stazi "Ušće" u cilju testiranja guma.
Legendarni vozač za kog ne zna mnogo ljudi, a kog su "pozajmljivale" mnoge auto kuće širom sveta.
Obučavao SAJ jedinice kod nas i tako to.

U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita, makar bila i Trabant :-)
Jeja je inače sada u penziji, već dugo.

Svojevremeno je SAJ-ovce obučavao na stazi "Beranovac" kod Kraljeva.
Inače je poznat po neverovatnoj hladnoći tokom vožnje.
Vozi nijh nekoliko iz SAJ + kamermana, sve krivine prolazi na tri, dva ili jednom točku, njima treba po dve rolne toalet papira, a on kao da pije popodnevnu kafu. Smireno i tihim glasom im objašnjava kako se ponašaju elementi vešanja u datim situacijama... :-)
Cuveni Jeja je napisao i knjigu "Profesija test vozac". Inace svako u Kragujevcu ko je imao bar malo dodira sa auto-moto sportom zna za Jeju. On i jos nekolicina iz Zastave su razvili i "Oktopus".
Da.

A najluđe od svega je to što je taj isti Jeja po gradu vozio svog Mercedesa 200D, polako kao baba, tako da te zabole živci kad si iza njega :-)
Po njegovom je to bila razlika između posla i slobodnog (privatnog) vremena :-)

Možda je ipak šteta što makar jednom nije vozio neku trku, da ih sve okači na .... čiviluk, koliko da znaju ko je tata!
U toj ekipi je bio i Misko Bogosavljevic, vlasnik auto skole Duga, vusestrukog sampiona Jugoslavije u nacionalnoj klasi. Tada je bilo mnogo vise ucesnika i bilo je pitanje uopste kvalifikovati se za trku, a ne kao sada 3 auta na "stazi", a propusnost staze 25.  Isto tako ljudi ne znaju za Zorana Rza, sta je sve radio i kako je radio u institutu. Smile Ozbiljna ekipa Kragujevacke Zastave.
Sa Miškom Bogosavljevićem sam nekad prošao nekih kilometara (kao suvozač doduše). Čovek je bio izuzetan vozač.
Radio je kao test vozač kočionih sistema.
Kragujevac je bio leglo mnogih dobrih vozača i spisak je predugačak da bi se nabrajalo.

Zoran Rz mi je dobar prijatelj i vozio sam dugo jednog gadnog teget Jugića njegovom rukom iskovanog.
Jugo 1.1 sa dvogrlim od Juga 60, na plin, koji je išao kao dve bombe i potrajao preko 350KKm u uslovima bolesnog izivljvanja...
Za karburatorske sisteme: On, pa tri prazna mesta, pa ostali mehaničari u EX YU!
Korpus delikti je bio sa Šikloši Jožetom i nastavak u formuli fao još koju godinu.
Siklosi Jozef, sigurno najbolji vozac na nasim prostorima IKADA! I Siklosi Sasa je vozio ali ni priblizno dobro. Tada je bila aktivna Formula Super Fau, koju je vozio i Radisa Zurka. Sve dobri vozaci ali niko kao Siklosi Jozef.
Inace Siklosi Sasa se bavi elektronikom, a i sin mu je dobar elektronicar ali jos bolji programer. 
Siklosi Sasa zivi i Kgu ali Jozef nije i zemlji odavno.
Zaboravio sam na Siklosija skroz, hvala na podsecanju. :Smile
Za tvoh jugica znam, cak mi je nesto i Rz pominjao. Ti njemu sredjivao neku elektroniku za audio, a on tebi Jugeshtinu. Smile
Vozi se trka na Beranovcu, svi kroz krivinu pište, škripe, Šikloši prođe ne čuje se guma a vodi jedan krug...
Svi isti, nacionalna klasa, čak su im i gume morale biti iste, samo vozač različit.

Ono što je kod mog jugića bilo jako zanimljivo je: da je bio na standardu, tačno 1100ccm, standardna visina glave, dvogrli "elektronski", plin, napred Monroe Sensatrac, pozadi Bilstein, napred spušten za 2cm i to je to.
Išao je bolje od 1.3i. ne bolje u prvih 20-30 metara, ali posle je bilo laku noć...
To je ono što napravi Rz od "standarda", a može se zamisliti šta pravi od 1.6L.
Opel Kadet 1.3i ili BMW316 su bili lak zalogaj ako nema pravca dužeg od 3-4Km.

A tek po kiši! E tu su ga popili i mnogo jači.
Jozef Šikloši je moj zemljak, ali u CH.

A Zoki Rz je u maju ove godine ustanovio razliku u zvuku izmedju dva RIAA preampa koji samo na jednom mestu imaju različit kondenzator (Vishay vs. Wima).
Neznam u koju temu da postavim pitanje pa ako je kriva tema molim admine da premjeste post kamo treba.

U nabavci sam Okretač (držač) za ureznice, jer kod majstora koji mi je to radio (treba mu dvoje godine da se pokrene Big Grin) pa sam odlučio da nabavim sa ebaya nekakvi best buy drzac za nareznice....naručio sam 3komada M3x0.5mm pa mi sad treba držač koji bi to mogao da prihvati i da sa njime mogu da radim navoj u aluminijskom hladnjaku.

Našao sam na dvije verzije i sve imaju "glavu" za M3 jako loše odrađenu pa ako može link ili preporuka što da kupim za rađejne rupa u al hladnjaku, takodjer me zanima koje svrdlo trebam da kupim za M3 navoj...pošto mi mašinska tehnika je strani pojam. Mislim to svrdlo staviti na 24V accu bušilicu, izbušiti rupu u AL hladnjaku, onda sa drzacem napraviti fini navoj za M3 u toj rupi.

Naručio sam ove M3 za probu:

https://www.ebay.com/itm/3Pcs-Set-M3-M4-...2925885296
Ovo je dobar držač za manje ureznice, ima i preklopnik ('čegrtaljku') za levo-fiksirano-desno okretanje: https://eshop.wuerth.com.hr/A/hr-HR/Arti...atki-m3-m8
Ako se ne varam to je ovaj?

https://www.ebay.com/itm/Stainless-Steel...3093346454

Odgovara mi ebay a i cijena mu je OK, samo da nije za jednokratnu upotrebu Big Grin
Taj. Poslužiće dovoljno dugo Smile Ili uzmeš neki komplet ureznica/nareznica made in PRC, svi imaju univerzalni držač s ručkama.
Do navoja M10, svrdla se raćunaju: Mnavoja x 0.8, što za tvoj M3 iznosi 2.4mm (u nedostatku istog, može i 2.5mm.
Kada urezuješ u Al, nemoj koristiti treću ureznicu. dovoljne su prva i druga.
[attachment=30810]

[attachment=30811]
Za početak
[attachment=30809]

Što da kupiš, ja nisam nikada kupovao nareznice od par $, jer smatram da nema ništa gornje od onoga kada ti pukne i onda imaš komad metala zaglavljen u rupi i što ćeš napraviti. Isto je sa borerima. Odi fino u bauhaus,možda neki buvljak kao što je jakuševac i kupi tamo poštene ureznice, tamo ćeš naći i "dršku" za njih. 

Ja sam se nakupovao tih ureznica i nareznica dok je još Merkur radio, cijena oko 50kn+ i baš su dobre.
@Zasto ti je objasnio jako lepo kako racunas svrdlo za navoj. Znaci mnozis x8. E sada, nemoj nikada kupovati ureznice gde postoji samo jedna ureznica, posebno ne kineske. Kupuj uvek ureznice gde idu prva, druga i treca. Sto se aluminijuma tice, lepo ti je rekao da ne moras ici sa trecom ureznicom i cak je u praksi pozeljnije da ne ides trecom ureznicom. Isto tako bih izbegao busenje rupe na 2.5mm za 3mm ureznicu, uvek bih se drzao pravila 2.4mm. 
Sto se kvaliteta tice, ja sam nabavljao iz fabrike reznih alata Cacak, izbegavao sam kineze ili neke "no name", e sada ne znam sta mozes naci. 
Drzac za ureznice mozes napraviti jako kvalitetno ako imas malu trouglastu ili cetvorougaonu turpiju (trouglasta vise dolazi u obzir) i ako imas dovoljno strpljenja.  Smile
Za aluminijumske hladnjake ce ti raditi svaka ureznica ali ako vec kupujes, trazi sto bolje.
Zahvaljujem...otici cu u Pevec ducan i pogledati sto se nudi od nareznica i drzaca po prihvatljivoj cijeni a da je kvaliteta OK.

Znaci kupujem za M3 navojnicu i svrdlo za busenje aluminija 2.4mm i sve to lijepo na stalak i aku 24V busilica i treba da ispadne fino.