DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Zeljo, nesto si se zajebo. Nemoguce da si odblokirao coveka a da nemas njegov br. Nisam neki ekspert za Viber ali moja mlada jeste pa mi tako ona objasni Big Grin
Sve je moguće Ninja Smile
Oćoravio pa stiskam svuda ...

Čoveka sam odblokirao istog trenutka kada sam ga blokirao.
Nemam njegov kontakt u svom imeniku i više nemam načina ( ili ne znam ...) da kontaktiram !
Poruke više nema.
Pa i drven sporet je moguc, znam za to Big Grin

Nego kako si ga odblokirao ako ga nema.

Sto volim sto sam rastao uz ove crtace Big Grin

https://www.youtube.com/watch?v=qhGuUcFGMLQ
Viber svoj imenik pravi kao kopiju imenika iz telefona, a ti verovatno nisi sačuvao kontakt u imeniku telefona, jer da jesi još uvek bi imao kontakt u imeniku telefona. Onog koga blokiraš možeš i da odblokiraš, a ti si najverovatnije obrisao kontakt.
Quote:Unblock a contact

Unblock a contact from within the block list in your Viber settings. Any messages sent while the contact was blocked won't be restored.

ViberVajber help
(07-16-2018, 07:57 PM)euronymous Wrote: [ -> ]Viber svoj imenik pravi kao kopiju imenika iz telefona, a ti verovatno nisi sačuvao kontakt u imeniku telefona, jer da jesi još uvek bi imao kontakt u imeniku telefona. Onog koga blokiraš možeš i da odblokiraš, a ti si najverovatnije obrisao kontakt.

Upravo tako.
Dobio poruku od osobe koju nemam u imeniku, i kad sam krenuo da pišem odgovor - nešto sam stisnuo i
dobio obaveštenje da je pošiljaoc blokiran. Odmah tu stoji i opcija : Odblokiraj
Odblokiram ga - tako i piše na ekranu - ali poruke sa tekstom i brojem / kointaktom više nema ...
Da ga imam u imeniku - sve bi bilo lako ... I ovo mi se drugi put dešava ...

***
Srećom u medjuvremenu ćovek ponovo pusti poruku - ali ovaj put nisam zeznuo stvar Big Grin
Da li neko možda danas sutra preksutra naručuje štogod iz Mousera.
Trebaju mi dva relea
meni bi trebalo jedno 6 komada duplih malih fet-ova za Apex sr300 (2sk2145) tako da se pridružujem Brankovom pitanju...
Ja nisam nikad naručivao iz Mousera inemam pojma kako ide cela stvar.
ja jesam ali ne iz Srbije, a danas bi trebao da krenem tamo,kući...
Da li podaci dobijeni pomoću HD sentinel za neki HDD su 100% verodostojni ?

Može li se pomoću nekih programa za oporavak HDD popraviti : Performanse, health, i preostali broj dana
pa da HD sentinel neki disk koji bio na izdisaju (posle "korekcija" ) prijavi kao solidan disk ?

NE INTERESUJE me postupak - samo pitam da li je moguća ovakva zloupotreba ?

Pozz
(07-16-2018, 03:00 PM)BeliNinja Wrote: [ -> ]Uf, zao mi je sto ne mogu da ti pomognem. Oko kaljenja mi je skroz jasno kolika je nauka.
Ali bih bas voleo da dodjem do nekih podataka za kaljenje i zarenje celika. Temperature, vremena zadrzavanja, zastitne zone...

Hehe, trazio si gledajte, evo za tebe i za Bracu pikanterija, 'ajd sad ovo rastumatcite, moze i u posebnoj temi : )

[Image: attachment.php?aid=27076]
(07-18-2018, 08:56 AM)Želja Wrote: [ -> ]Da li podaci dobijeni pomoću HD sentinel za neki HDD su 100% verodostojni ?

Može li se pomoću nekih programa za oporavak HDD popraviti : Performanse, health, i preostali broj dana
pa da HD sentinel neki disk koji bio na izdisaju (posle "korekcija" ) prijavi kao solidan disk ?

NE INTERESUJE me postupak - samo pitam da li je moguća ovakva zloupotreba ?

Pozz
Znam da te ne interesuje postupak, ali je banalan, pa bolje da upozorim ljude. Smile
Moguće je, kad instaliraš sentinel i ideš u S.M.A.R.T. tab, imaš mogućnost da podešavaš treshold(ili offset, zaboravih) za sve vrednosti parametara, ako postoji neki problem koji je prijavljen, samo povećaš dovoljno treshold, i on poveća health na 100%.
Ali je takođe vrlo moguće da sentinel pogreši i slaže, i što se tiče performansi i health-a, a i što se tiče vremena koji je hdd radio, i što se tiče vremena koliko mu je života ostalo. Hoću da kažem, to ne mora da bude 100% ispravno čak i da nije rađena nikakva manipulacija... Sve to zavisi od modela hdd-a i mnogih stvari, ali često pogodi. Sami S.M.A.R.T. parametri su često dobar pokazatelj stanja hard diska, tako da je bolje njih da tražiš pa pošalješ nekome ko zna da ih tumači, ili sam pročitaš na netu, nije neka mudrost. Problem je što različiti proizvođači mogu da daju manje ili više drugačije parametre, a sentinel je kao univerzalni program za tumačenje, pa to baš ne mora da bude tačno... Ali mi se dešavalo da prikazuje neke greške tipa "spin retry count", i da hdd radi već 3-4 godine sa 50% health-a...
Progster, - Hvala Smile

Tako sam i pretpostavljao. ...
Znači ne mogu se 100 % osloniti na screenshot prilikom kupovine HDD ( ili polovnog celog računara ) !

Ako prihvatimo da je Sentinel pravilno iščitao podatke, znači ne možemo biti potpuno sigurni da oni nisu MODIFIKOVANI !?!
Pretpostavimo da je prodavac podigao treshold u cilju dobijanja korektnog izveštaja.
Ako ja ponovo pokrenem Sentinel da li dobijam realan ili "korigovan" izveštaj ?

Može li pomoću nekih drugih HDD regeneratora postići isti efekat, pa posle kada bili ko
kada pokreće Sentinel uvek dobija "korigovan" izveštaj ?
Ne možeš, to sigurno. Način da se testira elektronika ne postoji, može da otkaže za dan. Način da se testiraju ploče (u slučaju da je u pitanju hdd a ne ssd) postoji, da se pokrene nešto tipa MHDD:
http://hddguru.com/software/2005.10.02-MHDD/
To može da traje par sati, on prođe sve delove hdd-a i izdvoji sektore po brzini i sl. Zavisi od kapaciteta.
Ali to neće niko da radi... Za RAM je slično, samo što treba bar 3-4 ciklusa, što je nekih 10-ak sati da bi testirao ram memoriju i bio siguran da je dobra (memtest recimo). Ako to prođe, možeš da budeš siguran da su ram i hdd u redu, ali nema načina da znaš koliko će još biti...

Najbolje mu traži sliku SMART parametara iz Sentinela ili nekog drugog programa za čitanje njih, postavi ovde ili mi pošalji na PP, pa ću ti malo sigurnije reći da li je nešto petljano. Oni ne mogu sigurno direktno da se modifikuju, može samo da se modifikuje način za njihovo tumačenje (bar ja ne znam način da se direktno SMART parametri modifikuju). Opet, to nije 100% sigurno, ali je malo sigurnije od tumačenja samog Sentinela. Smile
SMART se čuva interno u memoriji na HDD-u koju korisnik samo može da čita, ali verovatno postoji neki način da se reprogramira vrednost, ali ne verujem da neko to radi...

EDIT:Videh sad da Seagate diskovi mogu da se resetuju preko nekog oblika UART komunikacije...
Ponovis iscitavanje sa svojom kopijom HD Sentinel i to je to. Nema 'pouzdanog' nacina reparacije, tamo gde je nanos magnetnih cestica ostecen nema nacina da se povrati nikakvim 'cudom'. Upravo S.M.A.R.T tehnologija obelezava lose klastere i zamenjuje ih rezervnim koji postoje na svakom disku. Kad se i rezervni potrose, nema dalje. A kad HDD pocne da povecava broj losih sektora to je znak da se neka cestica odlepila potpuno, putuje sa glavom i pitanje je dana kada ce ostetiti npr MBR - master zapis pa ceo disk postane necitljiv...
Nisam sačuvao taj skrin od Sentinela ...
A Hdd riknuo posle par dana upotrebe ( nije mi pri ruci taj računar pa ne mogu ništa više reći )

E sad, znam da je moguće sve. Možda mu došao dan D , a možda je bio i disk na izdisaju i kada je kupljeno ...
Bilo kako bilo, dobar mi je savet za taj HDDGURU.

@Nik Smile
Ovo što je nik rekao je moguće, druga opcija je da je elektronika otišla, i to nikako ne može da se predvidi... U svakom slučaju, više se ne isplati kupovati polovne diskove, često se nađu novi 1TB za oko 4k... Nisu najsrećnije rešenje za sistem pošto su malo sporiji, ali imaš dve godine garancije. Smile Ja sam godinama za sistem koristio WD green koji ima 5k obrtaja, i radi to prihvatljivo...

EDIT:
Evo recimo ovo:
https://www.emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i...ctId=29674

I za sistem i za skladište... Dosta su pouzdani ti WD blue, a i nisu usporeni, to je srednja klasa...
(07-18-2018, 09:05 AM)mikikg Wrote: [ -> ]
(07-16-2018, 03:00 PM)BeliNinja Wrote: [ -> ]Uf, zao mi je sto ne mogu da ti pomognem. Oko kaljenja mi je skroz jasno kolika je nauka.
Ali bih bas voleo da dodjem do nekih podataka za kaljenje i zarenje celika. Temperature, vremena zadrzavanja, zastitne zone...

Hehe, trazio si gledajte, evo za tebe i za Bracu pikanterija, 'ajd sad ovo rastumatcite, moze i u posebnoj temi : )

[Image: attachment.php?aid=27076]
 
Opa, moram samo da prevedem sa nemackog. Videcu sta pise pa cu da protumacim postupak.