DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Trebalo bi da bude crvena i crna zica za napajanje, tj prva iz zadnja na konektoru, one izmedju su za PWM i mogu da ostanu neprikljucene.
PWM je čini mi se uglavnom žuta žica(jedna od dve središnje u konektoru), poprlično sam siguran da je Miki u pravu, trebalo bi da daje znake života priključen samo na napajanje.
Edit: greška s moje strane, PWM-plava,merač obrtaja-žuta.
Nije mi bas najjasnije...
Po uputsvu od ploce
1 je GND,
2 +12/speed control,
3 sense i
4 VCC.
Isto je bilo i na prethodnoj AMD ploci, ova je Intel, obe su Gigabyte.

Kuler je ispravan radi kada na 12 V povezem njegovu 1. i 2. zicu tj. crnu i crvenu. Treca je zuta, cetvrta plava.

Kada merim na ploci izmedju 1. i 2. pina imam napon koji se menja ali nije 12 V. Sad vise nisam ni siguran da li je kuler radio kada sam zamenio plocu pre 20-tak dana...
Po nekim slikama sa interneta, plava - control, žuta - sense, ali ova terminologija koja je data na ploči nije od neke pomoći, PWM - plava - treba da je max 5V? Možda da probaš da zameniš raspored pinova u konektoru od ventilatora?
[attachment=32526]
Kod mene na kuleru je raspored zica kao na srednjoj slici. U oba slucaja raspored je isti, samo se boje razlikuju.
Sutra cu probati na par drugih racunara pa cu videti da li radi. Ako radi onda se javio neki problem kod mene na ploci. Javljam u svakom slucaju.
Probano kuler na drugom racunaru, odmah poceo da vrti. Izgleda je neki problem na ploci, mozda hladan lem na konektoru...
Nemam sada zivaca da se igram sa tim Smile.
Udji u bios proveri da nije tamo iskljucen ventilator.Na nekim plocema je moguce pojedinacno kontrolisati te konektore za ventilatore.
Ukljucen, isto kao i za cpu.
Koju MBO imaš točno? Na MBO imaš dolje FAN1 FAN2 ili CASE FAN pa mozes tu da ustekas CPU fan....pa vidi dali radi..ako ni to ne radi..onda je naponski regulator na MBO neispravan i jedino sto ti preostaje je nabaviti adapter ili prespoji direkt zice na molex konektor da dobijes +5V i GND...na regulaciju CPU treba zaboraviti posto na MBO ne radi...premeriti DMM napone na konektoru pa da vidimo koji napon ima na MBO.
Gigabyte GA-H81M-S2PV.
Nisam probao CPU fan na SYS fan. Jeste mi palo na pamet ali nisam...
Napon na SYS fan konektoru kod mene "leluja" izmedju 4 i 5 V. Napon na drugom racunaru gde sam probao kuler i gde radi je bio stabilnih 6,15 V.

Ne znam na koju regulaciju CPU treba zaboraviti jer ne radi? Meni CPU fan normalno menja broj obrtaja. U biosu ima nekoliko podesavanja. Probao sam ih i za SYS fan ali je sve isto?
Mislim da elektroliti su na mbo isuseni pa zato leouja napon.
Prikaci na sys pa javi jel sto bolje.
https://export.farnell.com/murata-power-...dp/2400821

Kako se ovo zove na srpsko hrvatskom jeziku naroda i narodnosti? Ima li se naci kod nasih dezurnih krivaca (kelco, mg, pro...)?
Pretrazio sam na nekoliko njih "boost konverter" ali nalazim samo module vece snage.
Imas ih u Novom Sadu. Zovu se izolacioni dc/dc konvertori. Prodaje ih firma FOX koja je generalni zastipnik Meanwell-a
https://meanwell.fox.rs/
Hvala Vojo. Jesi kupovao nesto od njih? Imaju maloprodaju?
Ebe,

https://meanwell.rs/dc-dc-pretvaraci/

Inače, redovno se snabdevam tamo sa nekim pretvaračićima i vrlo sam zadovoljan.
(03-28-2020, 05:18 PM)Ebe Wrote: [ -> ]Hvala Vojo. Jesi kupovao nesto od njih? Imaju maloprodaju?

Ebe,

kupovao sam kod njih, ali preko racuna. Moj savet ti je da ih pozoves telefonom i raspitas se. Ako ne mozes da kupis, javi mi, pa cu ja da ti uzmem.

Pozdrav
Može u Beogradu da se kupi i za keš, nisu gadljivi na isti.
Ima i u Comet-u dosta modela u ponudi, doduse vecina na lageru u Bugarskoj, ima po nesto i u Beogradu ...

Koji ti tacno pretvaraci trebaju, za koji ulazni/izlazni napon i snaga?

Imam kod sebe na lageru nesto 5V->5V (ROE-0505S) i 5V->12V (ROE-0512S), 1W, ako ti to zavrsava posao mogu da ti posaljem.
http://www.farnell.com/datasheets/2787770.pdf

BTW: Generalno svi ovi mali pretvaraci nisu bas zgodni za Audio potrebe ili druge osetljive analogne instrumente, prave podosta elektronske buke, vrlo se tesko filtrira to, dobri su za izolaciju digitalnih signala. Naravno ima i dosta boljih modela ali cena im je cca 10-15x veca od ovih obicnih. Ima regulisanih i neregulisanih, ovi moji RECOM su neregulisani.
Hvala svima. 

@mikikg, sve si mi odgovorio. Hteo sam da napajam viktorov oscilator sa tim. Neki ispravljac na 12V pa DC-DC pretvarac regulisani na 35V. Na farnelu ima, jednostavno je za napraviti pa sam se uhvatio za to. Posto kazes da unosi dosta suma, bolje mi je da napravim nesto svoje. Viktor u uputstvu kaze da je i LM317 zadovoljavajuci.
Pozdrav svima,
da li je neko imao slican problem.

PIC24FJ64GB002 mogu da programiram bez problema sa ICD3 ali ne mogu da debagujem

Device Erased...

Programming...

The following memory area(s) will be programmed:
program memory: start address = 0x0, end address = 0x21ff
configuration memory
Programming/Verify complete
The target device is not ready for debugging. Please check your configuration bit settings and program the device before proceeding. The most common causes for this failure are oscillator and/or PGC/PGD settings.

------------------------------------------------------------
Kao po obicaju bio je poblem sa PGC/PGD

Device Erased...

Programming...

The following memory area(s) will be programmed:
program memory: start address = 0x0, end address = 0x21ff
configuration memory
Programming/Verify complete

Running