DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Ako motor ima četkice, veoma lako. Ako nema e onda nije nimalo lako.
Sve te brusilice su sa četkicama... Big Grin
Imam ovu neku kinesku regulaciju, iskreno samo sam je jednom probao na motoru od veš mašine (sa četkicama) samo nisam nikad probao pod opterećenjem, pa ne znam kako bi se to odrazilo na samu brusilicu na duži vremenski period konstantnog rada (cca. 1h konstantnog rada)?
[Image: AC-50-220V-25A-2000W-Motor-Controller-SC...40x640.jpg]
Regulacije sa trijakom rade vrlo lepo sa tim motorima tako da nemas problem slobodno je vozi preko tog regulatora.
Ok sutra probam pa ću vidjeti rezultate, hvala Vam. Smile
Imaš i onu dobroprovjerenu Elektorovu regulaciju sa dva trijaka, nekoliko dioda i još par dijelova koja radi kao švicarski sat. Ima šema negdje tu na forumu.
Probao sam danas sa regulacijom, radi to fino, samo sam na kratko probao jer nisam htjeo da forsiram BTA16 na veliku brusilicu (2000W), odmah se počne grijati.
Nisam mogao iskopati tu Elektorovu regulaciju, imam BTA41 pa ću vidjeti da sa njim napravim nešto.
Evo je ovdje,umjesto TIC263 staviš BTA41 i vozi.
https://forum.yu3ma.net/thread-906.html?...ni%C4%8Dka
Šta se dešava sa cenom metana? Ode u nebo!
koliko je bila a kolika je sad? i u njemackoj je cena tng skočila 10 centi u poslednjih mjesec i po.
Krajem maja je sa 85, otišao na 88din, pa polovinom avgusta na 92din, da bi pre neki dan skočio na 97.

Reče mi čovek na pumpi da će posle nove godine ići na preko 110din. Nema više jeftine vožnje  Trt Milojka

Reko' da vidim ima li neko "insajderske" informacije zbog čega, šta, kako.
U Nemackoj je cena goriva ista kao i u majci Srbiji. Ponekad se zapitam da li mi propadamo u rupu ili u otvor, jer ako je rupa onda je dobro Sad
To su očekivane stvari.

Voziš benzin, više skupog goriva -jevtinije održavanje,
Dizel, nešto manje skupljeg goriva :-), skuplje održavanje,
TNG, više jevtinog goriva, jevtino održavanje, skupa ugradnja, atest, reatest...
Metan, dosta super jevtinog goriva, vrlo skupa ugradnja i naravno atesti, reatesti..

Valjda shvatate da gospoda odozgo poravnavaju stvari na slično. Ili ti čipovanje na auto nivou :-)

Šta god vozili, ispašće na kraju na skoro isto (mereno novčanicama).
Dizel je skuplji od bezina, nema logike. TNG je prevazisao svoju realnu cenu odavno cak i ako prihvatimo nenormalne harace na gorivo. Metan necu da komentarisem, skuplji od TNGa.

Maki, ovo bas nema nikakve logike nego je cista pljacka sto je ipak ocekivano.
nisu 100% iste cene u Srbiji i Njemačkoj, ali ne idu daleko jedna od druge. ovde je tng 69.5 eurocenti, dizel je preko 1.57e a benzin je oko 1.61e. cene variraju u odnosu na protok saobraćaja automobila i do 10% mada negde iza autoputa na Shell pumpama cene su takve. kod nas je dizel skuplji a benzin jeftiniji. sve se svodi upravo na gornji post od Macole...
Naravno da nema veze sa logikom, kao i većina današnjih recimo političkih događaja i slično.

Ima veze sa opštim poravnavanjem svega i svačega, što sasvim opušteno deluje na najveću većinu dobro ispranih mozgova, pomno zabuljenih u telefon, kao da im je majka rođena u pitanju...
Ovde na Novom zelandu gledajući cene koje je HMAP stavio su manje, 95 oktana je 1.4 eura, 91 je oko 1.2 a dizel ne znam, ne vozim.
Kad sam kupovao auto pravio sam računicu za 3 goriva (dizel, TNG, CNG) za zafiru, ispalo je da je CNG 2.5x jeftini od dizela i skoro duplo jeftiniji od TNG. Benzin nisam ni uzimao u razmatranje jer je negde 20-30% skuplji od dizela. Sad sa ovim poskupljenjem metana računica se baš menja.
Dok je cena bila 85din/kg, 100km me koštalo 400-450din, sad se penje na preko 500, možda je nešto malo više od duplo jeftiniji od dizela.
Održavanje i popravke nisam računao jer je to lutrija, može se desiti da se preveze 200.000km sa redovnim servisima, a može biti da u 50.000km izmenjaš delova u vrednosti čitavog auta.
Vozio sam  zadnjih 3 godina na TNG i do recimo Beograda , sto je od  mene 120km mi je auto  putom trebalo 2700 rsd .
2000 za tng i 700 za putarinu.
Zadnjih 6  meseci se vozim na dizel , i upravo sto  kaze Macola ,  isti djoka .
Manje trosi  dizela al  mu cena veca tako da taj put  ima  istu  cenu ...

Politikom da se bavim ovde necu , niti cu se uopste i baviti politikom , ali kako stvari stoje ja cu lepo kupiti konja , pravog konja za jahanje kao kaoboj Big Grin

Ne trosi gorivo , ne registruje se , jedino sto treba da se hrani , sto nije problem , a i buzdovan mi nije tesko da napravim  Tongue
Onda Marko da se zoveš  Big Grin
I ja razmisljao o konju, ali sam ukapirao da magarcu konj ne treba Big Grin