DIY Electronic projects

Full Version: Da ne otvaram novu temu, par pitanja...
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
ne,samo trafo i šporet, grec+elektroliti uvode udarne struje u priču a to nam nije cilj. http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=95 a naročito od #7...
...e vidiš mene buni to što su na trafo deklarisan na 2x40V 6,1A (neopterećeno 2x45,6V) stavili kondove od 4x4700uF/63V i da to tako radi godinama na stereo izlazu sa po 4 para 2SK1058/2SJ162 a ja bih ga sad koristio za Apex B500 sa istim elektrolitima,da nije malo mala voltaža na njima?
Bez greca i elkosa znaci ac napon zbog varnicenja kontakta prekidaca...

Mada mozes i sa njima ali iskljucis trafo iz mreze kada prebacujes na prekidacu sporeta.
niste čitali tekst sa linka - ako se testira samo trafo onda bez greca i elektrolita na bi vidjeo pad napona po granama čistog ac sa punim mrežnim sinusnim oblicima struje i napona. ako se testira sveukupno napajanje (talasnost ispravljenog dc uslijed određenog kapaciteta iza greca) onda može sa grecom i elektrolitima ali onda paziti kako sa prekidačima baš zbog varnicenja, a i treba osciloskop jer se dobiju usrednjene cifre a ne vidi se talasanje. u svakom slučaju,ako se mjeri sa grec+kondenzatori onda volt i ampetmetar na dc strani.
45,6-1,4(pad napona na dve diode)=44,2V
.
44,2x1,41=62,3V neopterećeno. sa opterećenjem mirnom strujom to dođe na 60ak volti što je izdržljivo kako kažeš čak u godinama mada može uticati na radni vijek kondenzatora. kod mene su radili dugo i sa nekoliko volti više od deklarisane, mogu izgurati ali svakako nije preporučljivo. ako se može,treba ići na bar 15% viši napon elektrolita, ali nema potrebe ni pretjerivati.
Nisam video da si postavio link jer prebacio me na prvi post koji nisam procitao, objasnjeno je lepo na onom linku...

Ali ne kapiram oko snage C jezgra za EI ide debljina*sirina(sto mu dodje oko trecine sirine celog trafoa) paketa pa sve na kvadrat i to je priblizno snaga jezgra ali kod C jezgra 2 puta prolazi kroz kalem pa da li to ima veze ili ne?

Ovaj koji hocu da testiram ima na svakoj strani po pola primara ali imam drugi koji na svakoj strani ima ceo primar tj. 2 primara koji se paralelno vezuju...
Okay,ondak ću to ispitati na jednoj ringli uključenoj na max. pa da vidim...,nemam osciloskop. Pročitao sam postove koje si postavio u drugoj temi ali u jednom momentu sam se zablokirao sa mozgom... Big Grin
Smile sve opušteno i ok Smile
Ovako, imam jedno pitanje u vezi ulaznih kondenzatora u audio pojacala.
Gledao sam slike pojacala sto su drugi ljudi pravili i primjetio sam da ljudi koriste kondenzatore kao sto su MUNDORF MKP.

[Image: mundorf_mkp.jpg]

Ovi kondenzatori kostaju vise od svih elektrolitskih bulk kondenzatora u citavom pojacalu. Citajuci datasheet-ove, vidim da su ovo metalizirani polypropilenski kondenzatori.
Panasonic proizvodi takve kondenzatore koji kostaju manje od 1eura po komadu, i ako bas hocemo ja imam i kvalitetnije RIFA kondezatore koje koristim na napojnim jedinicama, takodjer PP tip duplo metaliziran.
[Image: 1584_G_1268803588070.jpg]
Cime se opravdava koristenje ovako skupih kondenzatora u ulaznom kolu pojacala???
Po mom razmisljanju ulazni kondezator cak i ne mora da bude Polypropilenski tip, savrseno ce da odgovara i polyester (Mylar) tip, koji je znacajno jeftiniji od PP-a, i znacajno manjih dimenzija. 
Da li je moje razmisljanje pogresno, ili se "obicni" kondenzatori ne mogu koristiti u ulaznom krugu???

Jos nesto, da li stvarno treba kondenzator deklarisan za 400V da prenese signal reda par volti? (retoricko pitanje)
He he, ti Mundorf rade kao odlična antena u audio uređaju :-) Tako su lepi i veliki da ne može čovek a da se ne zaljubi na prvi pogled :-)

Na žalost samo pripadaju grupi koja zadovoljava dobar estetski kvalitet za nenormalnu cenu i ništa više od toga.
Naleteo sam čak i na par komada koji su bili u kratkom spoju, onako neraspakovani iz kesice.
Sito štampa i nesavesni novinari čuda prave!

Pogledaj jedan moj tekst i proceni kojoj grupi pripadaju gore navedeni :-). http://forum.yu3ma.net/showthread.php?ti...d=82#pid82
Moj test za kondiše je sasvim jednostavan. Stavim DUT u rezonantno kolo za neko malo indukciono grejanje, napucam dosta ampera kroz njega, i štopujem vreme za koje će da eksplodira :-).
U nedostatku indukcione naprave može i običan Mazzili.
Mundorf je pukao kao petarda za upola kraće vreme od običnog Wima MKS-4, koji bi trebalo da bude tri klase lošiji od njega. Naravno da su bili istog kapaciteta i radnog napona.

Evo jednog vrlo interesantnog i dobrog sažetka o audio kondenzatorima, gde su u obzir uzeti i oni efekti koji su na granici bitnog.

http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q=&e...24&cad=rja

Meni puno o kondenzatoru govori na primer podatak o maksimalnoj RMS struji pri 100KHz po mikrofaradu.

Zanimljiv je naprimer onaj CDE 943C sa 13.8Arms/uF pri 100KHz i 70*C :-)

Pozz
Ja sam baš te Mundorfe uzeo davno za B1 buffer i bome čim sam stavio prste blizu mundorfu buffer prošumio samo tako.
Nego da upitam isto pitanje ali općenito za aksijalne blokove tipa vishay(MKT),stare iskra i sl. koji su ako se radi P2P lakši za montažu jer imaju dovoljno duge izvode koje ne treba nadoštukavati. Da li i kod njih vrijedi isto pravilo kao i za Mundorfe? U nekoliko projekata sam ih koristio i nisam čuo probleme ako sam približio prste,možda jesam ali ne u tolikoj mjeri kao kod mundorfa.
Prema merenjima koje je izvršio Douglas Self, za primene na putu signala najbolji su Polystyrene (Stiroflex) kondenzatori, a zatim slede polipropilenski. Polyester prouzrokuje ozbiljna izobličenja trećeg reda i ne treba ga primenjivati kao sprežni kondenzator, već samo za dekuplažu linija napajanja.

Pozdrav
>>> Ja sam baš te Mundorfe uzeo davno za B1 buffer i bome čim sam stavio prste blizu mundorfu buffer prošumio samo tako.

Oklapanje kondenzatora Smile
http://forum.yu3ma.net/showthread.php?tid=737&pid=32754#pid32754
reče i Jevrem nedavno,a i nekolicina ranije da u slučaju gabaritnih kondenzatora spoljnji sloj folije treba da se spaja na dio uređaja sa nižom impedansom - najčešće je to izlazni. oklapanje / oblaganje folijom ili mrežom kako je miki predložio samo će poboljšati stvari.
Gde se može kupiti ono uže za skale risivera. Pokidalo se ortaku pa želi da ga menja...
Pogledaj na KP u delu za tjunere neki dan je lik prodavao i mislim da je iz Beograda.Mislim da je 150 din trazio.pozdrav drug
Jel ovo može da se koristi kao soldermask?

Jel probao neko?

Slučajno sam naišao na to, kaže da se suši pod UV svetlom, pa sam pretpostavio da se može napraviti pločica da izgleda baš profi.
@nole15
Nalazim samo neke polovne....

@euronymus
Što da ne.

@svi Smile
Kojim tranzistorom mogu da zamenim C945?
2sc945?
Čini mi se. Samo to piše na njemu.
Ako je 2SC945 odgovarao bi 2N3904?