DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Hvala nik!
(07-03-2023, 12:13 PM)savan Wrote: [ -> ]MeNtal case OMG, ni ja nisam spasen, na mom uredjaju greskom pise audio ampliDier : )

Moze li mi neko pomoci iz iskustva sta je pametno uraditi prilikom kupovine automobila uvezenog iz CH koji se prodaje na ime kupca:

1. kako se osigurati od moguce prevare da ne ispadne posle da ima dodatnih troskova tipa nije uradjeno ovo nije uradjeno ono

Nikako. Prvo što moraš da uradiš nakon kupovine je da odeš do majstora, dijagnostika, veliki servis, mali servis, centriranje trapa, provera akumulatora i kompletan pregled vozila. Uvek nešto ima da se radi kod polovnih kola. Ono što ne znaš, i verovatno nećeš nikad saznati, je kako je auto eksploatisan i koliko su često rađeni redovni servisi. Na zapadu menjaju ulje na 20-30.000km, samim tim motor verovatno nije u dobrom stanju. Nek je jednom sipano falš ulje, to je upropašćen motor. Za prodaju se ladno sipa gušće ulje i prikrpi šta može. Jeftini primerci su verovatno bili havarisani ili im je velika kilometraža pa je samo osvežen enterijer, papučice i volan, spolja polirani i voskirani. Pogledaj cene polovnjaka u EU i na našim placevima pa će ti sve biti jasno. Ja ti savetujem da gledaš vozila kupljena u Srbiji sa pravom servisnom istorijom. Ako nema servisnu knjižicu papirnu ili elektronsku, preskoči. Ovi uvezeni iz EU imaju skoro svi falsifikovane servisne knjižice ili ih nemaju u opšte. Provera preko raznih sajtova se plaća. Kupovina od fizičkog lica je ponekad rizik, mnogi imaju kredite pa se može u nekom trenutku zapleniti vozilo.

Evo ti moj primer, skoro sam kupio auto praktično nov, kupljen nov u Srbiji, sa proverenom elektronskom servisnom istorijom, u jednoj našoj poznatoj auto kući, nije neki trange-frange plac. Nakon pregleda kod majstora zamenjeno je ulje, filter ulja, kočione pločice, PK kaiš, zatezač PK kaiša i filter goriva. Što bi se reklo potrošna roba, ne računa se kao neki kvar. Ulje je bilo novo, skoro zamenjeno na prethodnom redovnom servisu, ali su sada iz nepoznatih razloga sipali gradaciju 5W30, i ako je pre toga redovno sipano 0W30. Za taj auto je i propisano samo 0W30 za sva podneblja. 5W30 nije predviđeno ni za Saharu. Sva sreća na tom poslednjem servisu su zamenili i akumulator, inače bi i to bilo na spisku, a ovima što stoje dugo na plačevima, akumulator je prva stavka. I namešteno je crevo koje vodi do zadnje prskalice stakla jer je isto bilo iščupano iz konektora. Prešao 48800 pri kupovini, sad je na oko 52000. Mogu da zamislim šta sve treba menjati na starijim kolima sa većom kilometražom.
Dali ko zna web shop ili gdje je dostupan hladnjak SK 637 50 SA?

https://www.fischerelektronik.de/web_fis...B9ACEE9A92

Savrseno mi odgovara za preamp/headamp koji se razvija u drugoj temi, a ovaj mi najbolje odgovara jer je 4,75K/W i jos k tome 38mm je visine, a sirina mu  je 12mm pa zauzima jako malo mjesta....sljedeci koji sam nasao mi bezveze ima ona krila koja su duga 25mm i tu se beveze gubi prostor na PCB uz negativnu stranu duzih vodova sa filterskih kondova napajanja pa ga izbjegavam.

Dakle gdje ima za nabaviti navedeni hladnjak? Jer bi ga koristio za sve buduce projekte kod projektiranja.

Za zamjenu koja je nabavljiva pogledajte kako ima previse mjesta od rebara na PCBu, a ako stavim na kraj PCB-a rupe za pricvescenje ce biti preblizu PCB-a, zato SK 637 tu najbolje odgovara...

[Image: attachment.php?aid=40600]
ovde ima slicnih, ali nema bas taj...

http://www.kelco.rs/katalog/komponente.p...upweb=8320
Hehe, nisam mogao da odolim a da ne poručim da probam!

XY-S350H 2.1 channel TPA3251 Bluetooth power amplifier board module high and low subwoofer 220W*2 + 350W

Ovo sve na gomili za 35E, to je sjajno!

Ima USB ulaz, BlueTooth 5 i stereo analogni ulaz.

https://vi.aliexpress.com/item/1005004289495153.html



Ima na Ali Expres stvarno "bisera" ali u pozitivnom smislu šta prodaju i po kojoj ceni.

Na primer ovakvu spravu jurim godinama da ne kažem decenijama, "pravi mali VNA" za 50-kHz do 3GHz sa nekim improvizovanim metalnim kućištem i kompletom kalibracionih konektora i kablića za "neverovatnih" 49.5E sa uračunatom poštarinom i nekim popustom kod tog prodavca.

NanoVNA Vector Network Analyzer  Antenna Analyzer 50kHz‑3GHz High Accuracy USB Interface HF VHF UHF for Linux for Windows
https://vi.aliexpress.com/item/1005005487751599.html

[Image: attachment.php?aid=40640]
(07-06-2023, 12:25 AM)mikikg Wrote: [ -> ]Hehe, nisam mogao da odolim a da ne poručim da probam!

XY-S350H 2.1 channel TPA3251 Bluetooth power amplifier board module high and low subwoofer 220W*2 + 350W

Ovo sve na gomili za 35E, to je sjajno!

Ima USB ulaz, BlueTooth 5 i stereo analogni ulaz.

https://vi.aliexpress.com/item/1005004289495153.html




nešto čisto sumnjam da to može toliko snage na tom naponu da isporuči - mada neka dohvati i trećinu obećanog - za taj novac - javi svakako utiske!
Ima li (ozbiljnih) pojačala sa digitalnim ulazom(bez daca, naravno)?
Znači Spdif ulaz (ili  I2S) direkt u Amp.
Postoji TAS serija integrisanih pojačavača, kao ovi gore sa YouTube iz TPA serije samo imaju digitalni ulaz.
Tehnički imaju DAC u samo AMP-IC i mora da se pretvori u analogni signal i sa tim modulišu izlazni PWM sa "ultra-low-distortion closed loop".

Taj pristup nije loš i može čak da se napravi sve sa remote-sensing a ko voli može i da preskoči ceo njihov DAC i se prespoji na analogni ulaz.

Na primer TAS3251 i neka PCB, sa leve strane optički SPDIF, Coax i USB + BT SoC + WiFi
TAS3251 175-W Stereo, 350-WMono Ultra-HD Digital-Input Class-D Amplifier with Advanced DSP Processing 
http://bbs.hifidiy.net/thread-1461825-1-1.html

[Image: attachment.php?aid=40649]

[Image: attachment.php?aid=40650]
Ima takvih chipova, dugo pratim tu oblast i temu. U principu mislim da moraju biti losiji od ovih sa analogni ulazom. Msm d class amplifier je ipak analogna sprava, nista u njemu nije digitalno. I ne znam koliko je pametno dig to analog konverziju poveriti deliću silikona u nekom chip koji u zbiru košta 3-4 $ i cesto u neopimalnoj tehnologiji izrade za digitaliju.. pored takvih dedicated audio DACova. Ali takva "all in one " rešenja su zgodna za cenu boma i prostor na pcbu..
No na stranu sve, takve čipove ima texas, st.. i pogledajte npr infineon Merus audio.
EDIT: Da ti čipovi mogu biti stvarno zabavni. Nekada spakuju DSP jedinicu unutra. Ja sam se igrao sa Yamahinim YDA174 ima ga u sonijevim srs xb xx bluetooth zvučnicima. Svašta može sa njima puno snage i mogućnosti u 10x10mm
(07-07-2023, 04:51 PM)Sir Oliver Wrote: [ -> ]Ima li (ozbiljnih) pojačala sa digitalnim ulazom(bez daca, naravno)?
Znači Spdif ulaz (ili  I2S) direkt u Amp.

DDPD AMP koji je @Savan pravio je tehnički trenutno jedini stvarno potpuno digitalni pojačavač ovde na forumu koji smo probali jer tehnički nema DAC kao komponentu nego se signal pojačava u digitalnom domenu 0/1 (prilično brzim taktom reda 12MHz) i na kraju lanca dolazi izlazni-pasivni L/C filter koji "pretvara/filtrira" digitalni signal u analogni koji se dovodi na zvučnik. 

Tu se koristi DSD modulacija signala koja je drugačija u odnosu na PCM koju mi najčešće koristimo po digitalijama.
Zbog svojih specifičnosti DSD nije još zaživeo na nivou Power-AMP jer su tehnički zahtevi veoma visoki i bukvalno trenutno nema komercialna tehnologija koja bi mogla da radi te stvari tek tako i da parira sadašnjim NE-DSD spravama.

Očekivanja su da će možda u budućnosti da se pojave komponete ali sa x10 ili x100 faktorom perfomansi u odnosu da trenutno stanje i tada bi moglo lako da se realizuje dobar DSD AMP ali je isto tako bitno uzeti u obzir da sa tim x100 boljim komponentama tek može da se napravi neki izuzetno dobar Class-D sa klasičnom PWM modulacijom.

U celom tom pristupu je generalno PRVO BITNA MODULACIJA I TOPOLOGIJA pa tek posle toga dolaze komponente.
Šta bi nam odgovorio Slobodan Ćuk kada bi ga pitali "Koji prekidački AMP da napravimo sa ovim XYZ GaN"? Smile

[Image: attachment.php?aid=40651]
(06-29-2023, 10:32 AM)Boban Wrote: [ -> ]

Evo okvirne skice JIG-a. Treba par dimenzija izmeniti vezano za cirkular...

[attachment=40678]
Šta konkurencija radi, ovo mi se svidja, nema više fejkova, svi se bore za svoje parče kolača i mora da prodaju originale, slikaju otvorene tranzistore da se vidi da je to to, prodavci se sad izmedjusebe bore da ubede kupce da je stvarno sve original.
Magacini prepuni original delova, stotine takvih prodavnica na Ali, mi sa ovih prostora i naša potražnja smo kap u moru za njihovo tržište ...

[Image: attachment.php?aid=40758]
Stepenišni rukohvat - gelender nemačkog skulptora Karl-Henning Seemann-a

[Image: attachment.php?aid=40789]
Da ne bih komentarisao u drugoj temi i kvario tematiku, evo jedna pesma ovde od Desanke Maksimovic

Nemam više vremena za duge rečenice,
nemam kad da pregovaram,
otkucavam poruke kao telegrame.
Nemam vremena da raspirujem plamen,
sad zaprećem šake zgorela žara.
Nemam više vremena za hodočašća,
naglo se smanjuje putanja do ušća,
nemam kad da se osvrćem i vraćam.
Nemam više vremena za sitnice,
sad treba misliti na večno i neobuhvatno.
Nemam kad da razmišljam na raskrsnici,
mogu stići jedino kudgod u blizinu.
Nemam vremena da išta izučavam,
nemam vremena sad za analize,
za mene je voda sada samo voda
kao kad sam je pila sa kladenca;
nemam kad da razlažem na sastojke nebo,
vidim ga onakvo kakvo ga vide deca.
Nemam više vremena za bogove tuđe,
ni svoga nisam dobro upoznala.
Nemam kad da usvajam zapovesti nove,
mnogo mi je i starih deset zapovesti.
Nemam više kad da se pridružujem
ni onima koji istinu dokazuju.
Nemam kad da se borim protiv hajkača.
Nemam kad da sanjam, da lagano koračam.
Dali neko od vas ima problem da se uloguje na PayPal? Juce je to krenulo, nesto sam trebao da platim i nije mi stizao sms pa sam morao to da obavim preko kartice, danas je skroz blokiran sms page, nakon upisivanja mejla i lozinke na login stranici dolazi do usmeravanja na stranicu za sms komfirmaciju ali danas te stranice nema nego se javlja ovakva stranica kao na slici, kao da su me blokirali, jel probao neko iz Srbije da pokusa da se uloguje? Ne postoji mejl opcija da se kontaktira korisnicka sluzba, samo neki telefonski broj iz Irske, a na paypal-support forumu podrska je jako nestrucna i mogu reci vrlo podrugljiva, ne znam kako da stupim u kontakt sa payPal, ja ovo nisam dosad doziveo a koristim PayPal mnogo godina unazad, meni je ovo katastrofa i razocarenje da imaju tako losu podrsku da ne kazem sta, ne znam na koji nacin da stupim u kontakt sa njima. Sta se desava sa PayPal??
Sve je OK sa PP, sad se ulogovah i to preko mob hotspot neta. Što se tiče podrške, nešto je komplikovanije da se stupi u kontakt sa njima, mislim da komuniciraš sa osobom. A i tada ćeš dobiti već standardizovane odgovore.
Obriši keš, probaj drugi browser, itd...
Ma nije do kesha, probao sam to sve vec sa promenom ip adrese takodje, ne pomaze. Ni ovo nije od opcija https://www.paypal-community.com/t5/Wall...467#M31841, da se kontaktira PayPal iako je taj forum u sastavu PayPal, ja sam mislio da je to support forum ali vidim sad da je to papazjanija obicna, vrlo su neljubazni, dovodim u pitanje profesionalnost samog payPal, ali necu ja to tek tako prepustiti slucaju, nasao sam ja vec par mejlova na koje cu da se obratim i usput da im kazem par reci u vezi ponasanja staf clanova na njihovom forumu. Laadno mi covek napisao gudbaj velikim slovima pa posle editovao : ) Kome zatreba kontakt mejl na ovom linku moze da se nadju mejlovi za kontakt PayPal-a https://www.elliott.org/company-contacts/paypal/
Ja sam prije nekoliko godina imao sličan problem. Više se ne sjećam kako smo stupili u kontakt, ali za potvrdu identitea nudili su mi opcije kontakta s nekim s Paypala ili da skeniram i na mail pošaljem neki osobni dokument. Sve se na kraju raščistilo i dalje uredno funkcionira. Mislim da su mi čak oni sami tada blokirali račun jer je bio neki pokušaj provale u Paypal.