DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(09-25-2017, 10:05 PM)Dackotronic Wrote: [ -> ]Tumarao po supi , trazio neke preklopnike i nadjem ovo 
 
Baterija nije , kondezator takodsje nije , kad mu merim otpor pokaze mi cist provod kroz kleme , jedino sta mi pada na pamet da je prigusnica ??? posto pise tamo da je 0.25mH .
Tesko je sigurno 1kg 
Ako neko zna sta je i cemu sluzi ... ???

Postoji poprilična verovatnoća da je to HV prihušnica od visokonaponskog propaljenja nekog upokojenog TIG aparata za zavarivanje ili za iste namene oko propaljivanja snažne ksenonske cevi za neki impulsni rubinski laser (takvi se koriste u zlatarskim radnjama za zavarivanje nakita). Njena dužina mi ukazuje na neku HV namenu tog tipa. Mogli su napraviti drastično kraću ali im je verovatno trebao veliki naponski korak.
Hvala Bocko na linkovima ali sam već malo progooglao i došao do tih slika jedino što nigdje ne piše koliko jak motor mora da bude. Znam da ljudi znaju okretati odojke na motoriće o brisača auta,ali ne znam koliko je ovo lakši ili teži posao od toga pa me zato zanima samo kakav bi motorić nataknuo na mašineriju.
Ti motori od brisača bi trebalo da imaju oko 40-ak obrtaja u minutu, verujem da redukovanjem na par obrtaja u minutu može da se uradi dosta (recimo na 4obr/min, što je redukcija od 10 puta, znači 100 puta manje opterećenje). Recimo, znam lika koji koristi prsten zamajca na radilici od Zastave 101 recimo, i još jedan manji da pokreće ražanj za pečenje praseta, a to nije baš mali teret (doduše, drugačije je raspoređeno opterećenje).
Ja sam koristio ovaj, ali je malo slabašniji. Sa 5 kila radi, ali sa više pomalo štuca

http://www.ebay.com/itm/24V-4rpm-Gear-Mo...SwHnFVllwz
Misliš li na 5kg mase u loncu?
Hvala Branko tod na informaciji. Sada znam od kuda početi. Inače kuham takve stvari u loncu od nekih 15 litara i unutra stavim otprilike 12 litara mase koja se sa kuhanjem naravno smanji ali i zgusne pa vjerojatno dođe na isto.
Možda nema veze sa zimnicom a možda i ima ali sam morao podeliti sa vama..., bio sam u petak u mestu gde je opalio ovaj zadnji zemljotres pa da vidite kako izgleda!
Kiakura, New Zealand
(09-29-2017, 03:35 PM)Braca Wrote: [ -> ]Napajanja za LED rasvetu kao generatori EMI:

https://www.elektormagazine.com/news/led...English%29&utm_campaign=ea63929b20-Radio_interference_from_LED_bulbs_Histor9_29_2017&utm_medium=email&utm_term=0_23bd160f48-ea63929b20-233892645&mc_cid=ea63929b20&mc_eid=2426a04021

Mogu ovo da potvrdim na osnovu sopstvenog iskustva - svaki put kada radim merenja isključujem LED plafonjeru od 30W.

Pozdrav

Isti problem.
Ja zamenio plafonske fluo lampe sa LED panelima. Sad moram da slušam radio u mraku... Sad
Mislim da ću morati da montiram eksternu antenu za radio.
Slaba korist od vanjske antene-smetnje upadaju u NF dio radija.-
pOz
Onda romantika... Smile
Volja stvara čuda

tek kad čovjek vidi ovako nešto, krene da se divi toj volji u njenim očima - i zapita se koliki je njegov problem zapravo. svaka joj čast!
(09-29-2017, 11:31 PM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Misliš li na 5kg mase u loncu?
Hvala Branko tod na informaciji. Sada znam od kuda početi. Inače kuham takve stvari u loncu od nekih 15 litara i unutra stavim otprilike 12 litara mase koja se sa kuhanjem naravno smanji ali i zgusne pa vjerojatno dođe na isto.

Motor brisača od Zastava 101 (made Real Leskovac) razvija max. 15Nm obrtnog momenta i max. 60RPM.

Verujem da se od drugih vozila ne razlikuju previše.

Polugu poznate dužine na mešač, vagu na kraj poluge, izračunaš potreban obrtni moment, zadovoljiš motorom sa M0 x 2 i to je to.
E hvala Macola. Davno sam učio fiziku a od onda nisam ju uopće upotrebljavao tako da se 90% toga zaboravilo.
Naravno mjerenje se vrši sa punim loncem? Onda najbolje nešto gustine poput ajvara jer je to najgušća "tvar" koju ću sa time miješati.

Eh da još jedno pitanje. Napravim ja miješač, na njega pričvrstim neku polugu poznate dužine i naravno izračunam okretni moment. Sve je to jasno. E sada budući da bi ja motor pričvrstio direktno na miješač, bez prijenosa sila se naravno povećala jer poluga/krak sada ne postoji, jel to možda ono "x2" u formuli koju si naveo?
Sa polugom se povecava obrtni moment.  Inace deklarisani obrtni moment jednog motora je obrtni moment na osovini motora i kod DC motora direktno je srazmeran struji koju moze da propusti kroz rotor. Posto je Snaga jednog motora izmedju ostalog srazmerna obrtnom momentu i broju okretaja onda posto si ti skinuo polugu ti bi onda za povecanje snage motora trebao da imas veci broj okretaja jer je obrtni moment u ovoj postavci ne promenljiv na vecu vrednost.

Ako sam sad nesto bubno ne zamerite jer ovo sam voleo iz fizike pa po secanju pisem...
Moja iskustva o mešanju ajvara i pekmeza i dugogodišnjeg rada na tom problemu. Normalno da
neću izneti specijalne tajne recepata. Pričam samo o mešaču. Već više godina se u kući bavimo
samo ajvarom. To je izuzetno važno jer je za ajvar potrebna manja sila nego za pekmez.
Da krenem od brzine mešana. Mi kuvamo masu u šerpi prečnika oko 35 cm, što je naš izbor zbog
relativne lakoće spremanja. Nekoliko dana po manje nam je lakše, naročito u stanu. Takva šerpa
ima obim cca 1,1 metra. Po mojim subjektivnim iskustvima, potrebna brzina mešanja iznosi od
7 do 15 cm/sec u kontinualnom modu. Iz toga proizlazi da je potrebna jedna rotacija traje od 7
do 15 sekundi. Iz toga izlazi da bi električna varjača trebala da ima od 4 do 8 obrtaja u minuti.
Ja imam motor od 4 rpm, i deluje mi da bi bilo bole da može da se malo brže okreće. Prema tome
broj obrtaja se definiše prema sudu u kome se kuva. Gledao sam neke mešaće koji se pogone
direktno motorom za brisače. To jezivo izgleda sa obodnom brzinom od 1m/sec.
Potrebna sila bi mogla da se izmeri samo uz pomoć dinamometra sa nekom izuzetno gustom
masom u šerpi. Motor od brisača koji spominje Macola, sa odgovarajućim reduktorom mi mogao
da zgnjecka i lonac, a ne da meša 20 kila pekmeza. Ja sa ugradio tih motora u desetak raznih
mašina i svugde su radili savršeno. Jedini problem koji se javio u par slučajeva je bio veliki
zupčanik koga pogoni puž na osovini. On je od fibera ili plastike, i zbog toga ima tendenciju
da mu propadnu zubi. Te smo zupčanike pravili od mesinga i onda je taj reduktor postajao baš
neuništiv. Ovo pišem iz razloga jer je kod svakog reduktora najslabija tačka taj deo prenosa i
obrtni moment je direktno ograničen u toj tačci, jer ako bi imali reduktor 1:1000000 ni tenk ne
mi mogao da se odupre motoru iz fena, doduše polako.
Prema tome najeftini način rešenja problema je motor od brisača sa odgovarajućim prenosom
od 1:5, otprilike, i dc regulacom napona motora.
jasno je Macola rekao,osnovu mešača (sve ono što bi držalo motor i mešač iznad lonca) već verovatno imaš. na osovinu mešača pričvrsti polugu od 1 metar dužine i na sami kraj postavi vagu i rukom pokreni mešač opterećen recimo tim ajvarom. ako na vagi očitaš recimo 2kg to bi značilo da je potreban obrtni momenat od 19.62Nm (1kg dođe 9.81N). da bi bio siguran da će motor raditi dugo i pouzdano tražiš takav kojem će ta cifra biti polovina njegovog obrtnog momenta, to je ono x2 na kraju Macolinog posta.
Ako bi se napravio puzni prenosnik na ramu iznad serpe-lonca, da bas motor ne stoji iznad pekmeza-ajvara, motor od brisaca je vise nego dovoljan. Moze se odabrati odnos 1:5 ili 1:10, i eventualno neka regulacija napajanja motora.
A joj koliko nauke oko ajvara. Pa zar je najteze mesati ajvar u celom procesu.
Stajati kraj rajngle i miješati jedno 3-4h nije baš zabavno.
Pa zabava je podeliti to na bar dva ucesnika a u medjuvremenu se sticu bolji odnosi u zavisnosti od kombinacije polova Big Grin
Aj da mesate ajvara svaki dan ali ovo je sezonsko zadovoljstvo.
Kad se okrece razanj sa prasetom ili nagnjetom ili pece rakija onda ne smeta nikom nista Big Grin