DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Pre par dana dobih obaveštenje od Farnell-a da više ne uslužuju privatne kupce u CH. Pretpostavljam da u ovoj zemlji nisu ostvarivali dovoljan profit.
Ne znam da li je to deo njihove preorijenatcije na firme, tj. da li će i neke druge zemlje biti "otkačene"

Pozdrav
Farnell vec dugo vremena ne dostavlja privatnim licima u Njemackoj. Ukoliko probas napraviti account na farnellu pita te jesi li privatno ili pravno lice. Ako kliknes da si privatno lice, dobijes poruku da ne prodaju privatnim licima i automatski te proslijede na neki "partner website" develektro koji izgleda katastrofalno i uzasno je spor.

Moj proces je sljedeci. Ukoliko mi treba samo par standardnih komponenti jeftino i brzo narucim sa Conrada, Reichelt, Schukat ili ukoliko se bas mora, Bürklin. Za sve ostalo sakupim narudzbu i kupim na Mouseru. A da, ponekad se zna naci nesto i na elfa tj. distrelec.de. To je firma iz svedske, i cijene su razumne, a dostava brza jer je u EU.
Iz nekog razloga RS mi do sad nije bio od koristi, tako da ne znam njihovu politiku slanja privatnim licima.

To je ukratko.
Interesuje me da li je neko od vas (a siguran sam da jeste) licno poznavao pokojnog Dr. Boru Jagodica?

Potrebno mi je da stupim u kontakt sa nekime iz njegove najblize familije pa ukoliko neko od vas ima informacije za kontakt neka mi se javi na PM. Hvala!
jedino ako se mejl adresa još uvek koristi...
Nope... izgleda da se ne koristi...
Jesi li probao da se registruješ? Možda neko odavde ima otvoren nalog na hobbydocbox
Evo PDF-a u prilogu.
Inace, ima mali free programcic CutePDF printer za stampu u PDF-u. Treba podesiti papir sa Legal na A4 i to je to.

Pozz.

[attachment=27335]
(08-18-2018, 10:11 AM)nik Wrote: [ -> ]Inace, ima mali free programcic CutePDF printer za stampu u PDF-u. Treba podesiti papir sa Legal na A4 i to je to.

Pozz.

Ništa ja tebe ne razumem. Ja radim u Ubuntu.

(08-18-2018, 10:11 AM)gorankg Wrote: [ -> ]Jesi li probao da se registruješ? Možda neko odavde ima otvoren nalog na hobbydocbox

Mogu da ga konvertujem u jpg i skinem bez problema, ali pdf neće.
(08-18-2018, 11:13 AM)branko tod Wrote: [ -> ]
(08-18-2018, 10:11 AM)nik Wrote: [ -> ]Inace, ima mali free programcic CutePDF printer za stampu u PDF-u. Treba podesiti papir sa Legal na A4 i to je to.

Pozz.

Ništa ja tebe ne razumem. Ja radim u Ubuntu.

Bio sam neobavesten sta rabis od OS-a u svakodnevici Smile

Ubuntu dolazi sa programcicem 'gedit' - tekst editor sa grafickim suceljem (interfejsom) i mozda jos sa po nekim. Kada izaberes funkciju 'Print' medju opcijama imas i 'Print to file' te izlazni fajl sacuvas u .PDF formatu. Na linku koji si postavio imas u gornjem meniju desno ikonicu stampaca sto bi trebalo da pokrene komandu 'print' u bilo kom OS-u.

Pozz.
Potraži se datasheet sa druge strane i snimi kao pdf na "dobro jutro.
https://www.datasheetarchive.com/
Posto je ovo DIY forum, da podjelim jedan mali projekat zavrsen sinoc.  Big Grin

Jedno od mojih najdrazih i najukusnijih jela koje sam ikada probao je Korejski bibimbap. Dok sam bio student, cesto bi isao u korejske restorane samo zbog bibimbap-a.
Ukoliko imate priliku da probate, nemojte je propustiti.
Tokom prve godine rada u Minhenu, s vremena na vrijeme smo isli u razlicite korejske restorane, sa ciljem da nadjemo dobar bibimbap, medjutim nazalost apsolutno svaki restoran nas je razocarao. Cak i skuplji restorani, u kojima rade samo Koreanci i ciji su vlasnici koreanci, pokazuju da cijena ne garantira kvalitet. 

Problem nije bio u kvaliteti hrane, nego u ljenosti. Osnova jela je riza, i riza koju su koristili nije bila prava korejska ili japanska mekana ljepljiva riza, nego obicna riza. To se osjeti na ukusu takodjer.
Drugi i meni veci problem je bio u vrlo losem ili jeftinom dolsotu. Objasniti cu ispod.
Mislim da vecina ljudi u evropi nije probala originalni bibimbap pa restorani smatraju da mogu da im "podvale", tako da osjetim da ni ne pokusavaju da ponude regularno jelo.
Uglavnom tada sam odlucio da sam reproduciram kvalitetan bibimbap, jer zaista nije tesko...

Korak 1) Pripremanje sastojaka. 

[Image: 98vl8S9.jpg]

Dobra stvar u vezi bibimbap-a je sto sastojke mozes da mjenjas kako zelis. Ustvari koreanci to jelo i prave od ostataka druge hrane. Ima par korijena koje nisam uspio naci, ali ovo je vise nego dovoljno. Ono sto ne je kao "must have" je spinat, mrkva, i ove klice od soje i naravno kimchi i crveni gochujan koji mu daje fantastican ukus... Ono sto se jako dobro uklapa su japanske shimeji gljive. Ja volim dodati i sir, tj. 3 vrste.

Ove sastojke isprzim u tavi (osim sira i kimchi-a naravno). Meso ide prvo, i dalje se sve pece u sosu od mesa. I kako koji sastojak zavrsavam postavljam i na male tanjire za dodavanje.

Korak 2 je priprema dolsota:

[Image: cJtmXKJ.jpg]

Dolsot je poprilicno teska kamena zdjela. Ona se prvo mora ugrijati. U nju dodajemo sezamovo ulje, i sa cetkom ili slicnim alatom namazati unutrasnjost dolsota.
Ova zdjela upije mnogo energije, i jako je vruca i sat- sat i pol nakon podizanja. U tome je ljepota ovog jela. Jelo se kuha dok jedes. I zato sam se razocarao u ponudu restorana.
Vecina ne nudi bibimbap u dolsotu, ili ako imaju to je neki jefitni tanki koji se ohladi za 10 minuta.

Kada se dolsot ugrije (ali ne pregrije inace ulje zagori), dodajemo sastojke. Prvo ide pripremljena riza, a zatim po obimu svaki od sastojaka.
Na kraju se doda sirovo zumance. Tada smanjim toplotu sa 6 na 3 jedno par minuta. Vrh zdjele postane topao. Tada znam da je jelo spremno.
Stranice dolsota su JAKO vruce, kao i dno. Vazno je zastiti stol, inace ovo progori sve na sto se stavi. Ova drvena podloga koju ja koristim je skoro ugljenisana nakon nekoliko jela.

Step 3. 

[Image: OJO7IA4.jpg]

Ovao izgleda spreman bibimbap, ali se ovako ne jede.
Dok je dolsot jos vruc, ovo se sve doooobro zamjesa kasikom. Sir i ostali sastojci se istope na vrucim stranicama, i gochujang se umjesa, i daje konzistentnu ljutinu i aromu.

Toliko za sad.
Nadam se da ce te imati priliku probati dobar bibimbap. Meni je to definitivno najbolje jelo koje sam do sad probao, nazalost poprilicno nepoznato u evropi.
(08-18-2018, 01:24 PM)ZASto Wrote: [ -> ]Potraži se datasheet sa druge strane i snimi kao pdf na "dobro jutro.
https://www.datasheetarchive.com/

This Connection is Untrusted
(08-18-2018, 01:40 PM)elektropionir Wrote: [ -> ]Posto je ovo DIY forum, da podjelim jedan mali projekat zavrsen sinoc.  Big Grin
Jedno od mojih najdrazih i najukusnijih jela koje sam ikada probao je Korejski bibimbap. Dok sam bio student, cesto bi isao u korejske restorane samo zbog bibimbap-a.

Bon Appétit

Ja sam nekako više za janjetinu iz Zdrava vode u Jablanici.
(08-18-2018, 02:14 PM)branko tod Wrote: [ -> ]
(08-18-2018, 01:24 PM)ZASto Wrote: [ -> ]Potraži se datasheet sa druge strane i snimi kao pdf na "dobro jutro.
https://www.datasheetarchive.com/

This Connection is Untrusted

Sve zavisi koji browser koristiš.
Ja sa Firefox-om na pingvinčeku nemam nikakvih problema Smile
(08-18-2018, 02:22 PM)branko tod Wrote: [ -> ]
(08-18-2018, 01:40 PM)elektropionir Wrote: [ -> ]Posto je ovo DIY forum, da podjelim jedan mali projekat zavrsen sinoc.  Big Grin
Jedno od mojih najdrazih i najukusnijih jela koje sam ikada probao je Korejski bibimbap. Dok sam bio student, cesto bi isao u korejske restorane samo zbog bibimbap-a.

Bon Appétit

Ja sam nekako više za janjetinu iz Zdrava vode u Jablanici.

I sam volim pečena mesa svih vrsta,mada mogu reći da sam par puta išao u azijske restorane brze hrane i bio jako ugodno iznenađen ukusima iz svakog obroka. koliko sam shvatio oni dosta ulažu u ukus svakog pojedinog sastojka koji ostaje jedinstven tj ne kuva se dugo sa ostalom sastojcima pa da im se ukus sjedini maltene u jedan. verujem da je ukus ovog što sam u Evropi jeo lošije nego to konkretno iz Azije,ali svakako em izgleda zdravo em je ukusno!
Elektropionir ja sam pokusavao naci originalni recept za Dresden stolen hlepcic i iz par pokusaja sam dosao do vrlo pribliznog recepta. Evo ga. Jedino sto nisam stavljao marcipan u sredinu a cak nisam ni stavljao badem i dobijem vrlo priblizan ukus originalnom. Kad stavim mleveni badem hlepcic se krpati, badem ne dominira a potisne malo ukus onog kako bi trebao da bude.

edit: u poslednje vreme mi puca forum kad hocu nesto da uploadujem

edit2: recept je proveren i kod domacica koje nikad nista ne kuvaju i u varijanti bez badema im uspe i bude ukusan
To je moja pokojna baba zvala kuglof. Ona je išla u domaćinsku školu u Austrougarskoj.
Iako izgleda da je to mešavina kuglofa i milchbrota.
Jevreme, ovo sam ja prosljedio zeni. Ona voli da pravi kolace i torte i svaki joj izgleda kao iz izloga.
Ja nemam te finese. Ja sam tu ako treba neko meso da se flambira Smile

Sto se tice zdrave vode... Imao sam druga koji je iz jablanice dolazio u skolu, i jednom je zdrava voda objavila njegov broj telefona greskom na lokalnoj reklami. Ljudi su ga mjesecima poslije zvali da naruce meso. Prvo ih je ispravljao i objasnjavao da su pogrjesili, onda je poceo da im uzima narudzbe ali hrane nikad nije bilo Smile