DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Možda prvo V.Box, OS je još u alpha fazi, čak oni predlažu instalaciju u virtualnoj mašini.
Reactos - wiki
Ko jos koristi CD za bootvanje? Koliko znam on se trenutno koristi samo za "odbijanje radara" tako sto se okaci o retrovizor : )

Na USB stik se "nareze" kada se dize klot masina, za VM i onako se sve radi preko ISO/IMG fajla ...
(03-10-2018, 04:44 PM)Bocko Wrote: [ -> ]
(03-07-2018, 11:28 AM)branko tod Wrote: [ -> ]Tražim LM4780, jedan ili dva. Da li neko zna gde mogu da se kupe, ili ih neko ima za prodaju? 
Za DVA komada:

To je neki Evaluocini module (gotova PCB), zato ta cena ...
Nemojte da se zalećete. Smile
ReactOS je već godinama u alpha fazi, sećam se da je 2009. godine, kada otprilike datiraju moja prva ozbiljnija iskustva sa linuxom bio u verziji 0.3.9, a koliko vidim sad je 0.4.7, što je i dalje daleko i od beta. Sistem obećava, ne kažem da nije upotrebljiv, ali je i dalje daleko od celine...
Neko se verovatno pita zašto to ide tako sporo, odgovor je verovatno u tome što iskusniji i ozbiljniji linux korisnici ne žele da prave sistem koji liči na Windows samo zato što je neko navikao na takav tip sistema. Nije Linux ništa mnogo komplikovaniji ako se koristi na istom nivou kao windows (bez čeprkanja po nekim dubljim podešavanjima), samo što su ljudi takvi da kada naviknu na jednu stvar, i malo ostare, teško prelaze na nešto drugo, mada to drugo bilo i bolje/modernije, prost primer toga su migracije sa XP na W7, sa W7 na W10, itd. Detetu je svejedno da li mu neko da Windows ili Linux, ono će naučiti da ga koristi, pošto uči od nule (ovo pričam iz ličnog iskustva).
Opet, neko kaže da Linux nema dovoljno dobru programsku podršku, što opet nije tačno, tačno je da nema recimo podršku za SolidWorks, i druge CAD alate i još uvek nema dovoljno dobru alternativu za to, ali ako neko izdvoji hiljade evra za program, što ne kupi i OS? Smile A i takvih je par procenata u svetu, u najbolju ruku... Za mnoge programe postoje jako dobre (možda čak i profesionalno upotrebljive) alternative, Tipa Photoshop->Gimp, Corel->Inkscape itd, samo što ljudi ne žele da se posvete i nauče da ih koriste.
Što se nas kao inžinjera tiče ( ili običnih DIY-era), Linux uopšte ne zaostaje, naprotiv, određeni programi koji se koriste recimo za dizajn integrisanih kola postoje samo za Linux (Cadence Virtuoso), mnogi simulatori itd. Sa druge strane, postoji Eagle, LTSpice, qucs, KiCAD, ngspice, i još mnogo alata za dizajn i simulaciju. Altera (Intel) i Xilinx prave njihov softver za razvoj FPGA i za linux, MATLAB postoji u Linux verziji, a pored njega postoji na desetine programa koji mogu da ga odmene. Mnogi čak rade i bolje određene stvari, samo treba naučiti kako se koriste.
Open-source zajednica je jako predusretljiva novim koristnicima, gotovo da ne postoji problem za koji na internetu ne može da se nađe gotovo rešenje, a i ako postoji, postavi se pitanje na nekom od foruma, i stručna pomoć se dobije besplatno i brzo. Dokumentacija za open-source alate je izvanredna, pogledati samo kakvu dokumentaciju ima recimo Python, wxMaxima itd. Arch wiki i Arch BBS jesu vezani za Arch linux, ali su te informacije primenjive i na mnoge druge distribucije, čak i ako nisu zasnovane na istoj distribuciji (naravno važi i obrnuto).
Ono što sam hteo da kažem, Linux je odličan sistem, samo su obično ljudi previše lenji, i kada im to neko kaže u lice, oni se ljute. Smile
Naravno, ništa nije savršeno, i još uvek manjka podrške za neke programe...
Ma ovaj ReactOS ako je radi Keil na njemu meni dosta, nista zivo me ne interesuje u tom OS drugo samo da kroz VM radi Keil i USB port za ST-LinkV2.
Kuci koristim OS X na svim masinama, na serverima neke Linux-e, sa Windows samo ako moram ...
Kolega mi stalno preporucuje ProxMox da probam, nikako da stignem, mozda je sad prilika za to i taman da vidim i ovaj ReacOS kako radi u VM ...
https://www.proxmox.com/en/

Ah da, i Sprint Layout ako radi super : )
Radi Sprint i na wine.... Big Grin
(03-10-2018, 04:44 PM)Bocko Wrote: [ -> ]
(03-07-2018, 11:28 AM)branko tod Wrote: [ -> ]Tražim LM4780, jedan ili dva. Da li neko zna gde mogu da se kupe, ili ih neko ima za prodaju? 
Za DVA komada:

A da nisi naručio i pločicu?
Koliko se sećam pre 10+ godina je bio još jedan besplatni OS koji je poprilično sličan Windowsu. Čak si mogao na njemu da koristiš i Windowsove aplikacije, ali je takođe bio dista nepredvidljiv i nedovršen.
Zaboravio sam mu ime. Generacijski je bio u klasi Windows XP-a.
Da, Lindows .... od kada nisam cuo za njega..
Distrowatch , evo za posetnik.
Nije to. To je linux distribucija.
Mislio sam na ovo:
https://en.wikipedia.org/wiki/BeOS
Hahaha a ja u medjuvremenu gledao Haiku

Quote:Haiku is an open-source operating system that specifically targets personal computing. Inspired by BeOS, Haiku is fast and easy to learn but very powerful.
Reactos je misaona imenica. Na VM radi cik ga instaliraj na hdd ako mozes. Jedva instalacija prosla na nekom matorom maxtor pata hdd disku od 40gb i to sa milijardu gresaka i bez normalne grafike.
Na obicnim programcicima prilikom instalacije se reserovao bez uspeha u instalaciji.

Milane nije li BeOS bio IBM-ov OS pre nego sto su micro$hit i apple poceli sa trkom ?
Nije.
Pomešao si ga sa CP/M ili OS/2 Smile
Eh CP/M ... Ko je to pokretao neka se javi, ja nisam : )
(03-10-2018, 09:04 PM)TDA Wrote: [ -> ]
(03-10-2018, 04:44 PM)Bocko Wrote: [ -> ]
(03-07-2018, 11:28 AM)branko tod Wrote: [ -> ]Tražim LM4780, jedan ili dva. Da li neko zna gde mogu da se kupe, ili ih neko ima za prodaju? 
Za DVA komada:

A da nisi naručio i pločicu?

Jesam, moj previd Smile

A, da se malko "operem", poslao sam upit na VitaELKO, o mogućnosti nabavke LM4780 Smile

Ako ima zainteresovanih za neke komponente, dajte predloge i količine, pa da tražimo najpovoljnijeg dobavljača... 

I same količine bi trebale biti i eventualnim dobavljačima primamljive Smile
(03-11-2018, 12:12 AM)mikikg Wrote: [ -> ]Eh CP/M ... Ko je to pokretao neka se javi, ja nisam : )

Nisam ni ja. Bio sam mali. Smile
BASIC i DOS su mi bili dovoljni. Smile
(03-10-2018, 09:04 PM)TDA Wrote: [ -> ]
(03-07-2018, 11:28 AM)branko tod Wrote: [ -> ]Tražim LM4780, jedan ili dva. Da li neko zna gde mogu da se kupe, ili ih neko ima za prodaju? 

A da nisi naručio i pločicu?
Imam, uzeo sam je od tebe

____________________________________

Bocko, sad videh da si zakačio onu cenu. Jel za tu lovu delove donosi na kućnu adresu mala kosooka?
Ostarilo se, ni kosooka ne pomaže Smile To neki papren komplet...
Samo da mi uđe na vrata, da vidi komšiluk pa da pukne od muke Smile