DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
@progster
laptop+desktop kao sto si rekao ali umesto laptop jedan tablet, to je dobitna kombinacija veruj mi, dokle vise te laptop kante koje kad se pokvare bezuslovno naprave frku i to namerno, to kada se otvori vise ne moze da se zatvori i da radi isto a kamoli nesto da popravljas jer ne moze da se popravi jer je tako napravljeno a tablet racunar koji su drasticno jeftiniji recimo Asus Transformer je nesto drasticno bolje po meni, sve moze da zavrsi u tom formatu, i da se javis na mail/call, da pogledas Word, procitas DS ili knjigu, odgledao TV ili Video itd itd a kada se sedne nesto da se ozbiljno radi onda HD desktop masina po mogucstvu 2 x HD 24'' ili ako se nadje dobar 27'' monitor, SSD, dodatni storage sa backup-om, sa interfejsima raznim koji nam trebaju jer se elektronikom ovde bavimo, klasicna desktop masina samo nove generacije koje su optimizovane maksimalno i koje mogu da voze sve operativne sisteme od Windows preko Linux do macOS, biraj ili virtualizuj pa vozi sve odjenom, to radi samo tako! Takva masina moze da vozi 4K monitore bez problema ... to su ozbiljne masine za rad a ostalo za komunikaciju i manje zahtevan posao tablet racunar.
Ja imam Asus Transformer, doduše stari TF101G, i to su mi nikad ne prežaljeni novci. Kupio ga pre 5-6 godina, još kad je izašao, ali mi nikad nije našao primenu... E sad, verovatno je tako zbog toga što on vozi Android, da je Linux/Widnows bila bi nešto bolja situacija, ali i dalje sam skeptičan. Jedini tablet koji može da uđe u moju kuću trenutno je Micsig. Big Grin
Slažem se da je nekad praktično na tabletu pogledati neki dokument i to, samo se ja nikad nisam navikao...
A za desktop se slažem. Kupovina laptop-a sa intel procesorom iz Q serije recimo (ne ultrabook), i grafičkom koja nije integrisana je promašaj, preskupi su u odnosu na ekvivalentni desktop, previše se greju, slaba baterija, sve...
Dok npr. ovaj T460s. Ima intel ultrabook procesor, koji kad se nešto čita ili gleda film radi na 0.5-0.7Ghz, kuler koji se pali jednom u sat vremena, bukvalno na pola minuta - minut da ga malo ohladi, i opet mu je radna temperatura oko 40 stepeni. O bateriji da ne pričam...
Tako da treba napraviti razliku između kanti, i laptopova koji su ipak namenjeni da traju, slažem se sa ovim što kažeš, ali ima i dobrih laptopova (samo košta, a i nije sve skupo i dobro), ali mislim da laptop i visoke performanse, ne bi trebalo stavljati u istu rečenicu. Postoje i recimo ROG laptopovi, koji su hardverski ozbiljne mašine, ali su otprilike 5kg, i radna temperatura im je 80, čak su napravili i laptop sa vodenim hlađenjem (ASUS).
Ja sam bio prinuđen da kupim laptop koji je pristojnih performansi zbog toga što živim u domu, često ga nosim na fakultet i u čitaonice, a bilo mi je potrebno da zahtevniji programi poput Matlab-a rade dobro. Inače, za posao i teren, dobitna kombinacija je odvojiti 100-200e za polovan Thinkpad, i ostalo uložiti u dobar desktop, sa dobrim i velikim ekranom itd.

Inače, da ne bude da reklamiram Thinkpad bez razloga, kucati na YT, "thinkpad crash test" i pogledati ovo:
https://www.youtube.com/watch?v=-6K6Cxi2DVY

Inače, ovo kroz ceo video je jedan laptop, nije menjao svaki put. Smile
Naravno, ovo je bilo nekad, noviji modeli nisu tog kvaliteta, zato i preporučujem starije. Svi imaju metalnu konstrukciju od magnezijuma (kao rešetka), a plastika je samo spolja.
Edit: Ovo se odnosi na Mikijev post --> #3961

Ovako nesto sam i ja hteo da napisem al' reko covek pita jedno a mi udarili sasvim stoto Smile
Uglavnom sve kako bih ja radio, tablet od recimo 10" je sasvim ugodan za rad na putu, terenu itd. Zavisno od potreba, kuci imas ili dobar veci monitor ili sliku prosledis na TV - vecina je vec presla na LCD TV vecih dimenzija i (nadam se) pune HD rezolucije. Ovo naravno moze da zavisi i od toga ko komanduje daljincem, jel'te Smile
Kada putujem to je isključivo kolima, tako da mi nije potrebno nešto baš za u džep.
Ekran od 10 " je baš mali, navika, a i + 3,5 oči. Možda je najpametnije ostati na 15"
laptopu i uzeti nešto stabilno veće.
@branko tod Link koji si postavio, preporuka: https://www.bcgroup-online.com/laptopovi...a%29-34930
HP ProBook 15.6" (imamo u firmi 6 komada, od toga 4 komada koristimo poslednje četiri godine i pre par dana smo uzeli još 2 (450 G3 P8N3).
Pokazalo se da su jako dobre mašine, brze i pouzdane.

Ja lično imam Asus-a (N750J) i veoma sam nezadovoljan, puca stalno... servis me otkačio, rekli mi da se obratim Microsoftu a ne njima, drugi Asus sam već slao na servis stradala matična ploča u roku od godinu dana a treći Asus jedva uradili reklamaciju, imali neki flikering.

Dell Inspiron me je veoma lepo i pouzdano služio ravno 5 godina, ali nakon toga stradala grafika i nema mu pomoći. Arhiviran kao muzejski primerak Smile

Lapotopove koristimo po 12-16h dnevno.
Kod laptopova osnovni problem je lezanje na krevetu i drzanje u krilu. tada povuce dlacice i zatvori hladjenje i nestane problme na BGA chipovima kao sto je chip grafiicke i tada pocnu problemi. C2d je star procesor sa velikom potrosnjoom i grejanjem i ja bih ga izbegao. isao bi na neki proceson sa manje nm.

Ja imam Asus iz 2006 drzim ga na staklenom stolu i radi 11 godina bey ijedne greske. Cak ga ni instalirati nisam morao ponovo vec jeinstalacija od tad. Pre tri godine sam kupio neki noviji polovan sa I3. Prvo su pocela nekontrolisana resetovanja pa sam nosio u servis. Posto nisu nasli nista iz vise pokusaja, trazio sam da mi skinu chip od graficke i da radi na procesorsku grafiku. Od tad nemam problem vec dve i po godine
100% TACNO
Glavni razlog sto ne volim vise notebook/laptop racunare, premotajte na 2:17 ...

https://youtu.be/1oVS8CCdSAs?t=138
Moj HP650 je radio četiri godine dok mu nisam slomio displej. A onda sam
pri zameni displeja ubio ploču. Bio bi još u funkciji da sam ja bio pažljiviji.
Prema tome, sasvim je dobro radio. Manje se greje od ovog prastarog HP
sa koga piskaram, a koji ima sigurno 7 godina i još radi. Sin je uzeo neki
Asus 15", kada radi ladan je ko špricer, a ispravljač je malo veći od punjača
za mobilni.
Ja sam promenio gomilu racunara, kao na prikazanom snimku, od 80286 masina pa na dalje sa 5-6 IBM-ova, evo zadnji koji mi je crko je MacBook Pro 13'', samo jedan dan nije hteo da se upali, nista mrtav skroz i cao, zavrsio u rashodovanim delovima, drugaru sam dao bateriju jer njegov primerak nije hteo da instalira operativni sistem jer mu je baterija odkazala, zamenio bateriju prolazi instalacija uredno, dokle to ide ...
Kod nas je problem da i ono sto vidis na slici - obavezno nema u radnji. Od restlova kojih ima i ako ti je ekran 15" te M.2 disk od 128GB bez mesta za drugi HDD (dakle uslov da imas eksterno skladiste) ovo je laptop koji sam izabrao nekoj devojcici sada posle NG: https://www.bcgroup-online.com/laptopovi...a%29-34835
Masina se ponasa vrlo korektno, instaliran W10x64PRO.
E da,

Ako niste znali, svi u IT prodaji, maloprodaji, EUR vrednuju Din 128, USD vredniju Din 120. Kad cene racunara podelite, imate sliku sta ste u stvari kupili u odnosu na npr USA ili neka druga racunarskoj opremi pristupacnija trzista (recimo skroz bez poreza na promet)
Ja sam problem sa skladištem rešio (ne potpuno), kupovinom Sandisk 128GB SD kartice za 3k din na KP (opet, i njih ima povremeno, samo treba pratiti), i odlično služi... Druga stvar je USB hdd, ali ovo mi non-stop stoji u slotu, tako da mi dođe kao dodatni HDD. Smile
Niste mi rekli kakvi su ovi:
https://www.bcgroup-online.com/bc-deskto...801)-32967
https://www.bcgroup-online.com/bc-deskto...801)-32967

Da li su to praktično laptopovi ili imaju nadogradive delove sistema
________________________________________________________

Našao sam sliku, i to je laptop bez baterije.

[Image: s-l1600.jpg]
Nema tu nadogradivih delova, možda RAM, HDD, procesor i grafika su zalemljeni.

PS. Svi intel procesori sa postfixom U (ultrabook) su zalemljeni.
.
(02-06-2017, 10:07 PM)HomeMadeAudioProject Wrote: [ -> ].

To se menja za svaku stvar? 24
pa da,vidi se da ni svaki proizvođač nije sposoban da napravi kabl za svaku od muzike pa pošto je tako okrenuli su se na specijalizaciju - vjerovatno radi smanjenja troškova ispitivanja i proizvodnje. Smile
Ima li neki za reprodukciju žuborenja potočića ili barem fontane?
Branko tod ja sam sve laptopove i opremu nabavljao u bcgroup i imam samo reči hvale za njih.
Šta god kupio poklon ti ne gine ????