DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
<p>Video sam kasnije opis, čini mi se da nije bio u poruci kada sam pitao.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Izgleda zeznuto Smile</p>
Da nije 200-300W malo mnogo za RF?
<p>Sad sam tek video da nisam trebao to ovde da postujem jer &nbsp;ima sasvim odgovarajuce poglavlje "SVE OSTALO" tj. Sve i Svasta.</p>
<p>&nbsp;Valjda ce Dragan prebaciti i nece zameriti?!&nbsp; :cry:</p>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="TDA" data-cid="8132" data-time="1376431245">
<div>
<p>Da nije 200-300W malo mnogo za RF?</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pa i nije. Danas je to neka skoro standardna snaga a ja nemam uslova za usmerene antene pa ce mi uz T2FD antenu (verovatno cu nju napraviti) trebati toliko da bih dobacivao vise-manje svuda gde zelim. U ostalom, ne radi se uvek sa punom snagom... to mozes da "odsrafis" po zelji i potrebi bas kao i VOLUME na pojacalu.</p>

To je prilično jednostavna dipol antena...

Da ste u Beogradu bio bih rad da vam pomognem, ovako Čačak mi nije baš u komšiluku... Big Grin

<p>Meni bas takva i treba jer je za moje uslove i potrebe idealan kompromis. Zauzima malo prostora, ima vise-manje kruzno zracenje, aperiodicna je pa dakle &nbsp;upotrebljiva bez preklapanja i dodatnog prilagodjavanja u jako sirokom opsegu frekvencija, ima manji sum od standardnih dipola i OCFD. Ima ona i svojih mana ali ih ove navedene prednosti sasvim pokrivaju. Svaki izbor je neki kompromis, a ovaj je najpovoljniji u mom slucaju.</p>
<p>Znaci zbog ovog uredjaja Cacak i okolina nisu imali vode? Big Grin</p>
moj otac je pocetkom devedesetih polagao za radio-amatera i kupio radio-stanicu ako se ne varam Alinko 110,koja je imala dva rezima rada,na nizoj snazi od oko 5W i visoj od oko 45W. manji i kompaktniji uredjaj nikad nije usao u nasu kucu,a sjecam se da je za njega pravio i stabilisani ispravljac sa opasnim peglanjem napona nakon greca sa nekim silnim kapacitetima i kalemom. mogao je sa tom snagom da dobaci sa Banije na Avalu bez repetitora kao posrednika i to mu je obezbjedilo neke fine poene prilikom jednog takmicenja. poruke su bile neke kratke, "Q" tipa sa tri slova i svuda na svijetu su ako se ne varam znacile isto. fin hobi za dobro druzenje i zezanje...
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="viktor1986" data-cid="8138" data-time="1376488178">
<div>
<p>Znaci zbog ovog uredjaja Cacak i okolina nisu imali vode? Big Grin</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Samo te gledam.... Wink</p>
<p>@ HomeMadeAP</p>
<p>To je "dvometarska" stanica sasvim dobrog kvaliteta. Verujem da se lepo nauzivao sa njom. To je jako lep hobi a jos ako se zaroni i u samogradnju radio sklopova... ogromno podrucje i jako interesantno.</p>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="boraomega" data-cid="8147" data-time="1376518370">
<div>
<p>Samo te gledam.... Wink</p>
</div>
</blockquote>
<p> :Big Grin:</p>

Ima da nas ozrači! :frantics:

Hehe, kako to da mi promakne nesto gde se RF spominje Smile

Dr Bora je napravio opaku stanicu, bar sudeci po delivoma koje je upotrebi, prepuno "kristala", to mora da ima kristalni zvuk Wink

To oko 200-300W snage na HF podrucju (<30MHz) to je klasika, nije to nista, skoro svaka KT stanica ima toliko snage ...

Mada nije bas bezazlena ni ta snaga, to "pece" ozbiljno ako se pipne, ali bas pece, ne "drma" kao sa mreznim naponom, bukvalno napravi opekotinu na kozi ...

Ja se brinem kad podgreju lampe na 2-3-4-5kW, to je vec frka Smile Neonke u blizini se pale same od sebe ... U vazduhu pocne istog trenutka da se oseca (na miris) promena zbog ogromne jonizacije vazduha ...

Znači zato sam počeo da ćelavim...
Zezam ze. Ja se bavim telekomunikacijama, ali danas se koriste mnogo veće frekvencije i mnogo manje snage.

Pa sto je veca frekvencija talasa to vise energije nosi, nije isto 100W na 1MHz ili 1GHz ...
Povecanjem frekvencije moze da se stigne do X-talasa, X-zracenje ... To je isto "radio" talas samo na ogrooooomnoj ucestanosti

Istina, ali je manja probojnost.

[attachment=3456Big GrinSC00034.JPG][attachment=3453Big GrinSC00038.JPG][attachment=3454Big GrinSC00036.JPG][attachment=3455Big GrinSC00037.JPG]

nisam ja ovo zaslužio,samo sam par pločica uradio...

VELIKO HVALA IMENJAČE! već im vidim promjenu pa primjenu... Smile

<p>odakle ti ovo ? :hyper:</p>

Bio dobar pa dobio ranije poklone od Deda Mraza! Big Grin Big Grin Big Grin

sjevero-istok vojvodine,banatski okrug... Smile