DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(02-20-2017, 04:34 PM)emiSAr Wrote: [ -> ]Provjeri stanje na strujomjeru. Desi se da pogresno ocitaju neku cifru, ali ako je potrosnja ekstra veca,
mozda grijes i komsi(nicu)ju.-
Sto se tice frekvencije, @branko tod sve rekao.-
pOz

Nemojte i ovde da udarate po nama koji ocitavamo brojila pa nismo mi jedini koji grese.   Huh

Saliu na stranu kao sto rece emiSAr proveri stanje na brojilu moguce da je greska prilikom ocitavanja u tom slucaju lako je ispraviti gresku.

Olaksavajuca okolnost je sto citac nemoze vise od 2000Kw/h da vam upise jer Psion tada prijavljuje gresku Big Grin
(02-19-2017, 08:10 PM)branko tod Wrote: [ -> ]Našao sam na ebay  plastične "čarapice" za kablove. Nekada sam ih
koristio i i baš su super. Sada ih ima kod kineza na sve strane. Kome
treba nek pogleda:
http://www.ebay.com/itm/8mm-Braided-PET-...oevDqkLW4A

[Image: s-l400.jpg]

pokusavam da ustanovim, ta data cena na koju duzinu se odnosi? Inace ima i u Farnelu, ja kupujem vec godinama ali samo crni i sivi
Može peć i da bude skroz na max. U njoj  postoji nalegajući zaštitni termostat koji će opet isključiti napajanje kad temperatura dostigne graničnu vrednost od, mislim, 130 C, tako da je nemoguće da peć radi vremenski isto iako je limitirano vreme punjenja, a da jedan od glavnih parametara, a to je temperatura okoline bude različit.
(02-20-2017, 06:41 PM)Jevrem Wrote: [ -> ]pokusavam da ustanovim, ta data cena na koju duzinu se odnosi? Inace ima i u Farnelu, ja kupujem vec godinama ali samo crni i sivi
Imaš dva selektora ispod naslova, jedan je za boju, a drugi dužinu. 2 met 2$, 10 met 7,6 $

(02-20-2017, 04:52 PM)Milan94 Wrote: [ -> ]Olaksavajuca okolnost je sto citac nemoze vise od 2000Kw/h da vam upise jer Psion tada prijavljuje gresku Big Grin
A meni stiglo 2300 Kw/h.
Kod ovih kineskih je predivno što je to cena u mom poštanskom sandučiću.
(02-20-2017, 03:44 PM)branko tod Wrote: [ -> ]Mogu da samo kažem da tokom zime frekvencija sigurno malo opada kada je izuzetno
hladno. Sigurno da je ceo sistem (i Evropa) jako opterećen i da dođe do opadanja
frekvencije. A da ne bi skakali odmah na mene, ta promena je verovatno neki stoti
deo Herca. Imam digitalni sat sa sinhro motorom (flip clock) već puno godina, i u
januaru je kasnio sigurno dva minuta. I tako godinama, samo zimi malo kasni, a svo
ostalo vreme radi tačno. Devedestih je i žurio i kasnio, jer je mreža bila nestabilnija...

To je "normalna" pojava.
Uprošteno ono što su meni kazali na fakultetu: Energetski sistem je prilično trom što se tiče regulacije količine proizvedene energije. Termoelektrane rade konstantno u optimalnom režimu a varijacije potrošnje se peglaju hidroelektranama sa nekim kašnjenjem. Kada je proizvodnja energije veća od potrošnje generatori pokušaju da ubrzaju a kada je potrošnja veća od proizvodnje hoće malo da uspore i samim tim raste ili pada frekvencija u mreži.
Naročito je izraženo kada je sistem jako opterećen zimi kada počnu da kasne pomenuti satovi, imao sam takav digitalni koji je brojao impulse iz mreže i mogao sam da znam kojih dana je kritično opterećenje u sistemu.
Ne mogu da nađem članak u kome piše da su Englezi iskoristili tu pojavu da pomoću sklopki u frižiderima isključe frižider na par sati. Kažu da im pri vršnim udarima mnogo znači da se nekoliko miliona frižidera skine sa mreže.
Pazi `vamo Big Grin

Večeras je opasna svirka, pa ako je neko raspoložen imam viška jednu kartu i plaćam 2 piva maksimum Siroma

Prijave u inbox.
Zadaci sa matematickog takmicenja "Kengur" za osnovce i srednjoskolce su mi skroz zanimljivi a poslednjih dana sa svojom cerkom ih listam i tako se zabavljamo. Trazeci po netu nove primere zadataka naleteh i na USA ispostavu ove organizacije.

Koga ne mrzi neka baci pogled na zvanicnu listu ostvarenih rezultata na takmicenju mladih "Math Kangaroo in USA".
http://mathkangaroo.org/mk/2015/2015_results_main.html

Zanimljivo je koliko dominiraju prezimena tipa GUPTA, LIU, SINGH, SONG i poneki KALASHNIKOV.
JOHN SMITH u debelom minusu i ladovini, rekao bih. Samo nijedna ladovina nije vecna...
Ne sekiraj se, drugar, za Johna. On će da bude u ladovini tokom celog školovanja jer mu je ćale recimo donator u školi, a on u školu ide da bi stekao poznanstva i znao kasnije koga da zaposli u ćaletovoj (svojoj) kompaniji.

GUPTA, LIU, SINGH, ili SONG , a možda i KALASHNIKOV će po završenom školovanju da rade u firmi gde će na poslednjem spratu, sve sa sisatom sekretraricom, biti kancelarija (apartman) na čijim će vratima pisati JOHN SMITH...
Evo sta raditi kada se izgubi originalni ispravljac (+5 i +12V) za externu SATA fioku:

[attachment=22905]

Trebala mi ta fioka jos pre mesec dana (tada hitno) i bio sam resio sa linearnim regulatorima 7805 i 7812, i radila je ALI sa 1-2kg ALU hladnjakom za regualtore Smile

Sada sam ugradio neke minijaturne low-cost regualtore, radi i tako, blago se greju, nisam znao kako da ih dodatno hladim pa sam celu plocicu zaletovao za metalne konektore sa glavne plocice, taman i da se drze jer ih nisam imao gde Smile

BTW: Koji su ovi kinezi ladovina, jedan regulator mi je zapusio cim sam ga ukljucio, pogledam posle i uporedio sa drugim, IC po oznaci dobro postavljen ali ima ona kosina sa jedne strane i pazi kada je oznaka u odnosu na to obrnuta, dakle IC pogresno zaletovan! Gde kopaju te chipove nije mi jasno ... sa kog je to smetlista pokupljeno ...

BTW2: Za malo da ubijem dva HD-a, obrnuo sam izvode za 5 i 12V, pocese diskovi da se puše (prvo jedan pa posle drugi) i nisu hteli da rade, kada sam skontao sta sam uradio ... koji sam ja manijak Smile ... izmerim na disku izmedju GND i 5V kratak spoj, rekoh ubio sam ih ko zeceve ... krenuo ja da da ih rasturam za delove, skinuo kontrolerske plocice kad sam slucajno primetio da tu ustvari imaju neke diode, hehe koja to dioda moze da bude, pa TVS naravno (transient voltage suppression) koje su zbog zastite otisle u kratak spoj ... hahah, skinuo te diode sa obe kontrolerske plocice, zasrafio to nazad i proradili diskovi Big Grin

https://www.youtube.com/watch?v=FNpvPefg_8Y
he he navrteo se hdd u 14000 rpm Big Grin
Ma i za to krivi kinezi, na plocici od fioke napisali kao +5 i +12V kod glavnog prekica, i naravno to je bilo pogresno i zato sam upao u ovu dubiozu ... Smile
Nisu kinezi najgori. Kada sam bio na školovanju u SAD, Seattle, za GPWS, pre dosta godina, kada dobar
deo vas još nije bio u planu, pored nastave imali smo i "on job training" sa testiranjem i popravkom uređaja.
Test je bio ručni i trajao je dobrih pet sati. I nađem da jedna tačka ne ide, i ja uzmem kao da merim, ali amer
uze knjigu, otvori "troubleshooting" i pročita da u tom slučaju mogu da budu neispravna tri integralca. Uze
štampu i kod neke dve žene. Njima je bio posao samo zamena delova. Reče im on šta da urade, i uzeše
one sečice i posekoše na mrtvo integralce i ubaciše nove, savršeno zalemljene i pored žestokog laka na
ploči. Uzesmo ploču, kad ono zamenjena dva pogrešna IC. Onaj amer mrtav ladan im dade ponovo ploču,
one još ladnije zameniše još dva IC i najzad proradi uređaj. Pa sad mi recite ko je ladovina? Smile

Vaistinu
(03-07-2017, 09:56 AM)branko tod Wrote: [ -> ]Nisu kinezi najgori. Kada sam bio na školovanju u SAD, Seattle, za GPWS, pre dosta godina, kada dobar
deo vas još nije bio u planu, pored nastave imali smo i "on job training" sa testiranjem i popravkom uređaja.
Test je bio ručni i trajao je dobrih pet sati. I nađem da jedna tačka ne ide, i ja uzmem kao da merim, ali amer
uze knjigu, otvori "troubleshooting" i pročita da u tom slučaju mogu da budu neispravna tri integralca. Uze
štampu i kod neke dve žene. Njima je bio posao samo zamena delova. Reče im on šta da urade, i uzeše
one sečice i posekoše na mrtvo integralce i ubaciše nove, savršeno zalemljene i pored žestokog laka na
ploči. Uzesmo ploču, kad ono zamenjena dva pogrešna IC. Onaj amer mrtav ladan im dade ponovo ploču,
one još ladnije zameniše još dva IC i najzad proradi uređaj. Pa sad mi recite ko je ladovina?  Smile

Vaistinu

Naravoučenije: Nauči ženu da mijenja čipove! 
Samo da umjesto lemilice ne uzme lemalicu (oklagija) Big Grin
pOz  ekipi
Pa dobro je ako ima to u ruci dok razvlači tijesto, problem je ako te dočeka pred vratim sa time u ruci. Tongue
(03-07-2017, 12:07 AM)milepa. Wrote: [ -> ]Ne sekiraj se, drugar, za Johna. On će da bude u ladovini tokom celog školovanja jer mu je ćale recimo donator u školi, a on u školu ide da bi stekao poznanstva i znao kasnije koga da zaposli u ćaletovoj (svojoj) kompaniji.

GUPTA, LIU, SINGH, ili SONG , a možda i KALASHNIKOV će po završenom školovanju da rade u firmi gde će na poslednjem spratu, sve sa sisatom sekretraricom, biti kancelarija (apartman) na čijim će vratima pisati JOHN SMITH...

Hehe, komentar ti je na mestu, naročito ovo za sekretaricu Big Grin . Ja ipak mislim da će na vratima pisati ovo prvo. I to sve više. Imao sam prilike da sretnem neke druge Kineze (ne ove naše) i vidim uživo kako rade i uče i koliko su spremni na žrtvu.
Programiram već 45 godina, ali ovo što sam doživeo u zadnjih nekoliko dana je zaista "sve i svašta", pogotovo za 21. vek.

Negde u decembru prošle godine sam započeo projekat čiji je cilj da jednu proceduralnu biblioteku koju sam napisao 2004. godine realizujem u objektno orijentisanom formatu. Ideja je bila da ja samo isporučim biblioteku, a kolege u firmi da je implementiraju, ali pošto oni nisu imali vremena, dobio sam i drugi deo projekta.
Biblioteku sam završio u januaru, prva faza implementacije je završena pre dve nedelje, a onda su počele muke sa drugom fazom.
U redu, bilo je par mojih grešaka u biblioteci, ali i kada sam ih otklonio, glavni program nikako da proradi.
Zadnja četiri dana sam se ubio tražeći grešku logičkim putem, tj. prateći rezultate proračuna i tumačeći ih sa aspekta fizike simuliranih procesa, ali sve je bilo uzalud. Naravno, pri tom je pretpostavka bila da je greška u mojoj implementaciji biblioteke, jer sa starom verzijom nema nikakvih problema.
Najveći problem je što Intel-ov "debugger" za Fortran 2003 u VisualStudio 2013 nije u stanju da mi predstavi celu strukturu objekata, već se zaustavlja na nekom nivou koji mu trenutno padne na pamet, tako da me je vratio u neke 70-te godine, na tehniku umetanja lokalnih promenljivih koje taj krš od "alatke" uspeva da mi prikaže. Prijavili smo im taj bug još pre šest meseci, ali očigledno imaju druge prioritete.
Da skratim priču, danas sam posle nekih osam sati rada konačno našao grešku i to u kompajleru. Na jednom mestu poziva se podprogram i prebacuje mu se vektor sa tri realna elementa koji se izvlače iz objekta. Pre poziva vidim da su vrednosti u redu, a kada udje u podprogram jedan od ta tri elementa povremeno ima neku bezveznu vrednost, čije efekte onda upravljačka logika glavnog programa pokušava da otkloni i tu više nema spasa.

Imam utisak da je softver za razvoj softvera postao toliko komplikovan da su pisci kompajlera i razvojnih alatki izgubili kontrolu nad njim. Pre 25 godina smo imali na raspolaganju stvari kao što su "break on change", "break on access" i sl., a danas moram da umećem pauze na svakih nekoliko redova.

Nego, bolje da prekinem pre nego što upadnem i u "žal za mladost", a onda nema kraja...

Pozdrav