DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
(10-01-2017, 10:10 AM)BeliNinja Wrote: [ -> ]A joj koliko nauke oko ajvara. Pa zar je najteze mesati ajvar u celom procesu.

Po mom tajnom receptu to jeste najteži deo procesa.
Meni tu najteze pada priprema i tu nema tajni Big Grin
(10-01-2017, 10:18 AM)Khadgar2007 Wrote: [ -> ]Stajati kraj rajngle i miješati jedno 3-4h nije baš zabavno.

ništa nije zabavno kad se shvati kao obaveza...
Sa onim x 2 sam mislio da se namerno pretera sa pogonom dvostruko jačim od potrebnog. Ruski princip da duže traje.
Nisam siguran da li postavljam na pravo mesto ali ajde.
Trebaju mi sledeći delovi za SSHV2 (http://www.diyaudio.com/forums/power-sup...ost2805889)
- DN2540 - 4 kom.
- KSA1381 Fairchild (2SA1381 ili SA1381) - 4 kom.
- 2SK117GR ili 2SK880GR - 2 kim.

Nisam našao kod par naših prodavaca.
Unapred hvala. Slobodan.
Časna sestra i sveštenik prelaze pustinju Saharu na kamili. Trećeg dana, bez ikakvog upozorenja, kamila se sruši mrtva. Nakon što su otresli prašinu sa sebe, časna i sveštenik počeše da sagledavaju situaciju i posle dužeg perioda tišine, sveštenik progovori:
Sestro, situacija izgleda poprilično strašno.
Znam oče, zapravo, mislim da nećemo preživeti više od dan‐dva.
Slažem se...odgovori sveštenik. Sestro, pošto je izgledno da se nećemo izvući živi odavde, bi li učinila nešto za mene?
Bilo šta, oče.
Nikada nisam video ženske grudi i pitam se da li bih mogao da vidim tvoje?
Pa, pod ovim okolnostima, ne vidim kako bi nam to moglo štetiti.
Časna sestra otvori svoju odoru i sveštenik je uživao u pogledu na njene grudi, komentarišući njihovu lepotu:
Sestro, smem li ih dodirnuti? Ona pristane i on ih je milovao nekoliko minuta. Oče, mogu li vas nešto zamoliti?
Naravno, sestro…
Nikad nisam videla muskarčev, hmm… oono dole… Mogu li da vidim vaš? Mislim da sa tim neće biti problema, odgovori sveštenik, zadižući svoju odoru. Oh, Oče, smem li ga dodirnuti? Sveštenik pristane, i nakon nekoliko minuta milovanja, on dođe do pune erekcije.
Sestro, znaš li da ako stavim ovo svog, ne više malog, na pravo mesto, on može podariti život?
Da li je to istina, Oče?
Naravno da jeste, sestro.
Oh, Oče, pa to je divno…Gurnite ga brzo u kamilu i gubimo se odavde…
[Image: gjZcmck2ROiEp_11_BXPiA.png]

Big Grin
Dobar, ma što dobar, odličan!! Smile
aijao... toliko o svesno prenesenom znanju - na čiju god dušu... Smile
@vasovic

Moram da priznam, sa onim metalnim ukusom u ustima, odlicna fora Big Grin
Ajde da upitam i ovde treba mi zamena za ove IGBT tranzistore od KZURB co2 aparata nose oznaku 50N65S1 odnosno komplet oznaka sa Datasheet je NGTB50N65S1W-D evo dole i pdf-a.
(10-09-2017, 08:10 PM)Dragan83 Wrote: [ -> ]Ajde da upitam i ovde treba mi zamena za ove IGBT tranzistore od KZURB co2 aparata nose oznaku 50N65S1 odnosno komplet oznaka sa Datasheet je NGTB50N65S1W-D evo dole i pdf-a.

Narucio sam ove FGH60N60SFD , e sad po onome sto sam citao po nasim forumima kod tih tranzistora je bitna stavka Qr koja je kod originalnih tranzistora 128 a na ovim sto narucujem 198 neznam dal je to velika razlika i dal ce uticati lose na rad aparata...
Dragane, nije Qr već Qg

****

Da bi nam proizvodjači mosfeta/IGBT koliko-toliko olakšali život uveden je jedan parametar u svaki DS,
a to je "Total gate charge" odnosno "Qg" u DS i izražen je u nC (nano Kulonima). Ako znamo da jedan Kulon
predstavlja količinu naelektrisanja koju prenese električna struja jačine jednog ampera za jednu sekundu, taj
podatak nam može biti merodavniji od posmatranja parazitnih kapacitivnosti mosfeta (postoje još i Cgd i Cds -
gde ovaj prvi ima značajnu ulogu u zavisnosti od napona na drejnu ...)

Upravo Qg nam direktno govori koliko je mosfet/IGBT lagan ili težak za odredjeni drajver.
mosfet/IGBT manje snage prirodno imaju manji Qg, i obrnuto.Ali Qg ne zavisi samo direktno od snage,
zavisi i od proizvodjača, tehnologije izrade, kao i generacije mosfet/IGBT

***
Ako uzmeš IGBT sa nešto većim Qg to nije strašno, malo će biti sporije tranzicije (ako driver nema rezerve u izlaznoj amperaži)
i imaćeš samo nešto veću disipaciju snage. Sasvim je drugo kada uzmeš IGBT sa dva ili tri puta većim Qg !

Slobodno uzmi taj IGBT ako sve drugo odgovara (max. napon / struja / disipacija - to nisam gledao)
Ta razlika od 70nC je dosta mali naboj.

Pozz
(10-10-2017, 08:25 AM)Želja Wrote: [ -> ]Dragane, nije Qr već Qg

****

Da bi nam proizvodjači mosfeta/IGBT koliko-toliko olakšali život uveden je jedan parametar u svaki DS,
a to je "Total gate charge" odnosno "Qg" u DS i izražen je u nC (nano Kulonima). Ako znamo da jedan Kulon
predstavlja količinu naelektrisanja koju prenese električna struja jačine jednog ampera za jednu sekundu, taj
podatak nam  može biti merodavniji od posmatranja parazitnih kapacitivnosti mosfeta (postoje još i Cgd i Cds -
gde ovaj prvi ima značajnu ulogu u zavisnosti od napona na drejnu ...)

Upravo Qg nam direktno govori koliko je mosfet/IGBT  lagan ili težak za odredjeni drajver.
mosfet/IGBT manje snage prirodno imaju manji Qg, i obrnuto.Ali Qg ne zavisi samo direktno od snage,
zavisi i od proizvodjača, tehnologije izrade, kao i generacije mosfet/IGBT

***
Ako uzmeš IGBT sa nešto većim Qg to nije strašno, malo će biti sporije tranzicije (ako driver nema rezerve u izlaznoj amperaži)
i imaćeš samo nešto veću disipaciju snage. Sasvim je drugo kada uzmeš IGBT sa dva ili tri puta većim Qg !

Slobodno uzmi taj IGBT ako sve drugo odgovara (max. napon / struja / disipacija - to nisam gledao)
Ta razlika od 70nC je dosta mali naboj.

Pozz

Pogresio sam oznaku za Qg posto sam gledao preko 20 pdf-ova pa mi nastala zbrka u glavi , danas su mi stigli ovi FGH60N60SFD pa cu da ih probam, sto se tice slicnosti to je nesto za sad napribliznije sto sam nasao gledajuci po nasim domacim radnjama mada ima tu jos dosta drugih IGBT nego moram za svaki da skidam pdf i da uporedjujem , inace negde po ES forumu sam procitao neke postove sa slicnim problemima pa vidim da se pominje taj Qg pa se zato informisem oko adekvatne zamene.
Stavio sam danas ove FGH60N60SFD i posle jos nekih provera odlucio da ga ukljucim u mrezu , prilikom ukljucenja sve deluje ok relej normalno okida i sve se ponasa normalno ali prilikom varenja odnosno punog vara kao da ima prekide (oscilacije) ali ne totalne nego kao da pada napon e sad nisam mogao ujedno i da varim i da merim napon instrumentom da vidim sa se desava , mene sad samo interesuje dali to moze da bude zbog tranzistora posto prilikom duzeg varenja takvo kako je ne primecujem da se tranzistori preterano greju a izlazni trafo onako mozda do 40c do 50c kolko sam uspeo rukom na dodir da ocenim,
Ljudi, radi li vama AliExpress?
Ne radi. baš sam sada probao otvoriti njihovu stranicu.
Meni radi...
Sada radi, nije radilo prije 4h.
Nije radilo, potvrđujem i ja.