Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 4.33 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sve i svašta
Koliko mu je pripreme trebalo mogao je apipung napraviti : )
Reply
Da, tako je to sa JIG-ovima, ali kad jednom središ miran si.

Planiram ovako nešto da odradim u toku leta i da me više niko ne zahebava da je krivljenje lima za kutije scifi. Još poklopac preko, dva reza i savijanja. Otvori za hlađenje - uroniš list testere ili lepo burgijom. I mirno spavaš, sa osmehom Smile

Inače odličan kanal, vredi pogledati ostale video zapise.
Reply
Da super je odradio, ne moze tako apipung ostru ivicu na toj debljini lima da savije nema sanse, a ovo je bas jednostavno, odlicno! Ja cu da 3d printujem prednju plocu, nece vise da bude od aluminijuma, nece me vise zezati ovi nasi fusheri
Reply
(06-28-2023, 11:33 AM)Sir Oliver Wrote: Ima da se kupe sa drvenim štapićima
Vađjda su EU frendli?

istina,drveni ili kartonski i ima ih u redovnoj prodaji.
...reci mi Bože,koje si boje kože...
Reply
https://benchmark.rs/vesti/biznis/samsun...-na-svetu/

Mozak će ljudskoj populaciji narednih dve decenije dobrano kolabirati...
Reply
Jedva cekam RPI5
Reply
Mental case Smile

[Image: attachment.php?aid=40561]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
MeNtal case OMG, ni ja nisam spasen, na mom uredjaju greskom pise audio ampliDier : )

Moze li mi neko pomoci iz iskustva sta je pametno uraditi prilikom kupovine automobila uvezenog iz CH koji se prodaje na ime kupca:

1. kako se osigurati od moguce prevare da ne ispadne posle da ima dodatnih troskova tipa nije uradjeno ovo nije uradjeno ono
2. koju dokumentaciju proveriti kod prodavca pre kupovine
3. najbrzi nacin da se plati porez i dobije uverenje isti dan
4. kako biti siguran da prilikom cekanja za prevod na moje ime i dobijanja registarskih tablica prodavac u medjuvremenu ne stavi automobil pod hipoteku
Reply
@savan
Ako kupuješ već uvezen (CH) auto i ako stoji 'na ime kupca', za njega su sve uvozne dažbine plaćene, pregledan kod AMSS itd, tebi ostaje samo registracija. Uvek postoji neka kvačica, najčešće je to vraćena kilometraža, pogotovu kod dizel motora. Mogu biti i oštećena, rent-a-car itd. U CH se auto radije uzima na najam sa mesečnim plaćanjem pa se nakon isteka osiguranja / inspekcije zameni mlađim - bude povoljnije.

Dokumentacija bi trebalo da je OK (servisne knjige itd) ali se pored Km i to može ispečatirati za smešne novce, ako se neko namerio prevari.

Porez na prenos apsolutnih prava se brzo rešava, pogotovu kod kupovine od privatnog lica. Kod kupovine auta (registrovanog) od firme, put je malo složeniji što se dokumentacije tiče a plaćanje i dobijanje potvrde o plaćenom PAP (na tvojoj opštini!) je dan ili dva. Procena vrednosti se vrši elektronski na sajtu poreske uprave i tu postoji i mogućnost onlajn plaćanja. Ako nemaš vremena možeš sve ovo da poveriš nekoj agenciji koja može i tablice da završi za tebe.

Zadnje pitanje. Overa bilo kog ugovora je kod notara tako da baš i ne postoji šansa da je auto pod hipotekom ili drugim opterećenjem.

Uvoz iz CH je popularan jer bi trebalo da su auta za njihovo tržište bolje urađeni / opremljeni. Pijace su pune takvih auta ali veruj da je svima kilometraža vraćena, nekima baš značajno. Postoje najmanje dva servisa koji će ti napraviti osnovni (Km) ili širi izveštaj o nekom automobilu. To su 'carVertical' i 'AutoKm'. Kod carVertical izveštaj može da ima i slike ako je auto havarisan pa popravljan.

Imaš i firme, npr. 'Kopernikus Cars' koja dovozi (uvozi) auta iz CH (od skoro i iz DE) sa dva modela poslovanja: Jedan je da odabereš neki auto iz njihove ponude gde je sve urađeno (sem registracije) a drugi da sam nađeš auto na nekom sajtu, dogovoriš plaćanje direktno sa prodavcem a oni ga nakon toga preuzimaju i završavaju potrebnu papirologiju sa lokalnim i prekograničnim transportom, možda i do tvoje adrese. Najveći sajtovi u CH su 'Comparis' (skuplja oglase sa više sajtova, ima Eng jezik) i 'Autoscout' (De, Fra, It) 

PS
Nemam veze ni sa kim gore navedenim nego me muka terala da tražim polovnjaka.
Reply
Hvala nik! Danasnji automobili mogu da predju milion kilometara a da budu utegnuti i da im je motor i dalje savrsen tako da se toga ne bojim jednostavno proba se auto, sve se pokaze u kakvom je stanju. Zanima me koju tacno dokumentaciju da proverim dali prodavac poseduje i koje dazbine su uplacene, da me ne iznenadi nesto jer do sada nisam kupovao stranca pa ne mogu da saznam u sta da gledam. Tacka 4 mi je takodje kriticna jer sta ako prodavac ima neki kredit u banci pa mu je nesto iskrslo i nema odakle da vraca pare za kredit pa bi mu dve godine koliko bi trajalo sudjenje sa obzirom kako su azurni i brzi nasi sudovi to dobro doslo da odlozi svoj problem na dve godine, toga se ja bojim. Time bi mu banka oduzela auto, on time pokrio kredit, ostaje mu da ceka da se sud zavrsi u kom sigurno gubi da preda pare kupcu automobila koji ni kriv ni duzan mora da ceka zavrsetak suda kako bi dobio svoje pare nazad. Postoji mogucnost da se proveri prodavac na osnovu jmbg dali ima neka zaduzenja i hipoteke na automobil koji se prodaje ali nasa papirologija i rupe u zakonu ne mora da znaci da ce isti taj dan da taj podatak bude dostupan, na primer on ovo sa bankom uradi isti taj dan kada sam ja kupio automobilil a predmet dok ne prodje kroz papirologiju potraje nekoliko dana a ja u medjuvremenu jos uvek nisam preveo auto na sebe i na kraju krajeva dodju izvrsitelji i oduzmu mi auto. Kako da se osiguram da do ovoga ne dodje ni u kom slucaju? Najbolje i najbrze bi bilo obaviti stvari sa automobilom preko agencije, ali da li je moguce obaviti to sve za isti taj dan kad je kupljen automobil? Porez i sve ostalo koliko sam razumeo bi trebalo da moze da bude gotovo isti dan, to se obavlja u mestu prodavca, ali prevod automobila na moje ime bi morao da obavim u mom gradu, sve bi potrajalo najverovatnije par dana? Pitam jer sam naisao na automobil koji je na oglasima znacajno jeftiniji od drugih, ali realno gledajuci to mu i jeste realna cena, drugi oglasi pogotovo prodavci iz BG drze nenormalne i nerealne cene, rizikovao bi i ipak kupio pa sta bude, samo mi je bitno da znam koju papirologiju da ispratim da me ne iznenadi da nesto nije kako treba i da moram na kraju ja da platim.

Dali se po ovome iz atacmenta moze zakljuciti da je sve vec obavljeno sto se uvoza, carine, amss tice? Sta tacno da proverim od dokumentacije? Malo mi sumnjivo sve jer ovo je radio jos prosle godine a do dan danas auto se i dalje prodaje na ime kupca.


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
@savan
Ovo je samo podatak kada je auto uvezen, podnet zahtev za atest ili šta već Agencija za bezbednost saobraćaja potvrđuje. Malo čudno da tako dugo stoji a ima povoljnu cenu. Po meni, u Bgd je konkurencija veća pa su cene niže od onih u manjim mestima. Oprezno sa tom kupovinom. Davnih godina su mi se hvalili momci iz okoline Užica da uvoze savijena auta pa ispravljaju na panteru, jaguaru ili kako se već zove ta sprava, farbaju i eto lepotana koji teško da ima pravilnu geometriju. 

Motori sa milion Km. Hmm, nekada. Puna CH savremenih, mladih auta sa motorima od 1 litar i 150 konjića. Venige (malo) kilometara ali opis - 'motor defekt', ' motor shade'.

Kupovina sa placa je u principu jednostavnija i tu bi trebala da stoji sva potrebna dokumentacija za auto, od fiskalnog Rn, otpremnice, strane saobraćajne, carinske deklaracije, tehničkog pa sve do kopije podataka prodavca iz APR (Agencija za privredne registre). Na sajtu APR možeš da proveriš prodavca, da li je imao blokade ili bilo kakve zapise koji bi te upozorili na tvoje sumnje - sudske odluke i sl. Skokneš i na sajt NBS (Narodna Banka Srbije) pa po matičnom broju firme proveriš detaljnije (svi računi, blokade i slično). 

Papirologiju bih poverio nekoj agenciji za registraciju vozila, ume šalter da oduzme ohoho vremena.
Reply
Ne znam kako je u BG mozes pogledati na polovniautomobili da skoro sva vozila gde je prodavac iz BG to su cene van svake pameti, mnogo su skuplji od recimo prodavaca iz Loznice, Kragujevca, po par hiljada eur razlike. Tako cu i raditi, napravimo kupoprodajni ugovor, platim, a ostatak preko agencije. Dali mogu da trazim da ne navode cenu vozila u kupoprodajnom ugovoru? Jer procenjena cena je duplo manja po proceni amss nego po kojoj se prodaje vozilo, a porez ide na cenu procenjenu u amss ali samo u slucaju da u ugovoru nije navedena cena po kojoj je kupljeno vozilo, u suprotnom porez se racuna na osnovu cene navedene u ugovoru sto nije malo 2.5%. Ali onda je problem jer nemam dokaz u slucaju spora koliko je placen automobil. Dali mogu kod notara nekako pored kupoprodajnog ugovora da trazim dodatni papir koji ce biti overen i na kojem ce da stoji za koliko para je kupljeno vozilo? Nije plac u pitanju.
Reply
Ako kupuješ sa placa tj. od firme ne ideš kod notara. Dobiješ odmah fakturu ako je gotovinsko ili profakturu za uplatu preko računa. Porez na prenos prava se obračunava isključivo preko sajta poreske službe, nema drugog načina, upravo da bi sprečili falš fakture. Ne vidim da je 2.5% mnogo, daćeš puno više na razne sitnice i krupnice koje te čekaju kod svakog polovnjaka. Imaš i kalkulatore gde unosiš godište, kubikažu, snagu auta pa na osnovu toga dobijaš cifru poreza. Primere  iznosa imaš npr. ovde a ima i još malo pojašnjenja.

Oglašena cena nije i krajnja cena sem kad naglase fiksno pa i tad ne mora da bude. Ja bih takođe da uštedim par hiljada evritja ali stvarnost polovnjaka ovih dana je drugačija. Nova vozila se čekaju po godinu ili češće dve pa mudri trgovci zidaju cene polovnjaka samo tako. U svakom slučaju srećna kupovina.

EDIT:
Tek sad videh da nije plac. Uvezen auto i čuči sa svim plaćenim dažbinama. I dalje stoji gore navedeno, na sajtu poreske upisuješ tvoje i prodavčeve podatke uz podatke o vozilu, da bi dobio iznos poreza koji se plaća. Nakon overe ugovora prodavac ti ne treba, auto je tvoj.
Reply
Hvala nik!
Reply
(07-03-2023, 12:13 PM)savan Wrote: MeNtal case OMG, ni ja nisam spasen, na mom uredjaju greskom pise audio ampliDier : )

Moze li mi neko pomoci iz iskustva sta je pametno uraditi prilikom kupovine automobila uvezenog iz CH koji se prodaje na ime kupca:

1. kako se osigurati od moguce prevare da ne ispadne posle da ima dodatnih troskova tipa nije uradjeno ovo nije uradjeno ono

Nikako. Prvo što moraš da uradiš nakon kupovine je da odeš do majstora, dijagnostika, veliki servis, mali servis, centriranje trapa, provera akumulatora i kompletan pregled vozila. Uvek nešto ima da se radi kod polovnih kola. Ono što ne znaš, i verovatno nećeš nikad saznati, je kako je auto eksploatisan i koliko su često rađeni redovni servisi. Na zapadu menjaju ulje na 20-30.000km, samim tim motor verovatno nije u dobrom stanju. Nek je jednom sipano falš ulje, to je upropašćen motor. Za prodaju se ladno sipa gušće ulje i prikrpi šta može. Jeftini primerci su verovatno bili havarisani ili im je velika kilometraža pa je samo osvežen enterijer, papučice i volan, spolja polirani i voskirani. Pogledaj cene polovnjaka u EU i na našim placevima pa će ti sve biti jasno. Ja ti savetujem da gledaš vozila kupljena u Srbiji sa pravom servisnom istorijom. Ako nema servisnu knjižicu papirnu ili elektronsku, preskoči. Ovi uvezeni iz EU imaju skoro svi falsifikovane servisne knjižice ili ih nemaju u opšte. Provera preko raznih sajtova se plaća. Kupovina od fizičkog lica je ponekad rizik, mnogi imaju kredite pa se može u nekom trenutku zapleniti vozilo.

Evo ti moj primer, skoro sam kupio auto praktično nov, kupljen nov u Srbiji, sa proverenom elektronskom servisnom istorijom, u jednoj našoj poznatoj auto kući, nije neki trange-frange plac. Nakon pregleda kod majstora zamenjeno je ulje, filter ulja, kočione pločice, PK kaiš, zatezač PK kaiša i filter goriva. Što bi se reklo potrošna roba, ne računa se kao neki kvar. Ulje je bilo novo, skoro zamenjeno na prethodnom redovnom servisu, ali su sada iz nepoznatih razloga sipali gradaciju 5W30, i ako je pre toga redovno sipano 0W30. Za taj auto je i propisano samo 0W30 za sva podneblja. 5W30 nije predviđeno ni za Saharu. Sva sreća na tom poslednjem servisu su zamenili i akumulator, inače bi i to bilo na spisku, a ovima što stoje dugo na plačevima, akumulator je prva stavka. I namešteno je crevo koje vodi do zadnje prskalice stakla jer je isto bilo iščupano iz konektora. Prešao 48800 pri kupovini, sad je na oko 52000. Mogu da zamislim šta sve treba menjati na starijim kolima sa većom kilometražom.
Reply
Dali ko zna web shop ili gdje je dostupan hladnjak SK 637 50 SA?

https://www.fischerelektronik.de/web_fis...B9ACEE9A92

Savrseno mi odgovara za preamp/headamp koji se razvija u drugoj temi, a ovaj mi najbolje odgovara jer je 4,75K/W i jos k tome 38mm je visine, a sirina mu  je 12mm pa zauzima jako malo mjesta....sljedeci koji sam nasao mi bezveze ima ona krila koja su duga 25mm i tu se beveze gubi prostor na PCB uz negativnu stranu duzih vodova sa filterskih kondova napajanja pa ga izbjegavam.

Dakle gdje ima za nabaviti navedeni hladnjak? Jer bi ga koristio za sve buduce projekte kod projektiranja.

Za zamjenu koja je nabavljiva pogledajte kako ima previse mjesta od rebara na PCBu, a ako stavim na kraj PCB-a rupe za pricvescenje ce biti preblizu PCB-a, zato SK 637 tu najbolje odgovara...

[Image: attachment.php?aid=40600]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
ovde ima slicnih, ali nema bas taj...

http://www.kelco.rs/katalog/komponente.p...upweb=8320
Reply
Hehe, nisam mogao da odolim a da ne poručim da probam!

XY-S350H 2.1 channel TPA3251 Bluetooth power amplifier board module high and low subwoofer 220W*2 + 350W

Ovo sve na gomili za 35E, to je sjajno!

Ima USB ulaz, BlueTooth 5 i stereo analogni ulaz.

https://vi.aliexpress.com/item/1005004289495153.html



Reply
Ima na Ali Expres stvarno "bisera" ali u pozitivnom smislu šta prodaju i po kojoj ceni.

Na primer ovakvu spravu jurim godinama da ne kažem decenijama, "pravi mali VNA" za 50-kHz do 3GHz sa nekim improvizovanim metalnim kućištem i kompletom kalibracionih konektora i kablića za "neverovatnih" 49.5E sa uračunatom poštarinom i nekim popustom kod tog prodavca.

NanoVNA Vector Network Analyzer  Antenna Analyzer 50kHz‑3GHz High Accuracy USB Interface HF VHF UHF for Linux for Windows
https://vi.aliexpress.com/item/1005005487751599.html

[Image: attachment.php?aid=40640]


Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(07-06-2023, 12:25 AM)mikikg Wrote: Hehe, nisam mogao da odolim a da ne poručim da probam!

XY-S350H 2.1 channel TPA3251 Bluetooth power amplifier board module high and low subwoofer 220W*2 + 350W

Ovo sve na gomili za 35E, to je sjajno!

Ima USB ulaz, BlueTooth 5 i stereo analogni ulaz.

https://vi.aliexpress.com/item/1005004289495153.html




nešto čisto sumnjam da to može toliko snage na tom naponu da isporuči - mada neka dohvati i trećinu obećanog - za taj novac - javi svakako utiske!
...reci mi Bože,koje si boje kože...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 21 Guest(s)