DIY Electronic projects

Full Version: Sve i svašta
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Maki, hronično si stručanVaistinu

Zašto verujem da je LTSpice najbolji program te vrste?

Zato što ima najbolji solver, tj. algoritam za rešavanje sistema diferencijalno-algebarskih jednačina koje rezultiraju iz šeme nekog sklopa.

Ako je program konvergirao, tj. došao do rešenja, tačnost rezultata zavisi skoro isključivo od tačnosti modela komponenata. To je univerzalno pravilo, bez obzira da li se radi o softveru za simulaciju motora SUS, elektronskih kola ili zvuka koji emituje komarac u letu.
Da. Suština je u unošenju što ispravnijeg i realnijeg modela, a to je i najteže.
Ostalo je matematika.

Inače u primerima iz tutorijala za LT spice ima nekih veoma složenih LC filtera i njihovih simulacija.
Moraću inače da naučim da pravim modele. Previše sam bio lenj oko toga :-)
Maki, sa formalne strane, modeliranje je lakše nego što što možda misliš. Postoji standardizovana struktura modela i sintaksa, i ako imaš saznanja o ponašanju nekog elementa (to je ono što je većini korisnika najteže, odn. nepoznato), treba to samo da izraziš u tom jeziku.

Ja sada nemam vremena jer do polaska za KG imam dosta toga da obavim, ali po povratku ću se malo pozabaviti ovim programom.

Pozdrav
Kad dođeš malo ćemo zajedno da se poigramo tim :-)
Овај отпорник је купљен давне 1986 год. у Москви, у њиховом радио клубу.
До пре два сата, сам мислио да сам га одавнооооо потрошио, или изгубио Big GrinBig Grin

[Image: rsz_img_0467.jpg]
Imam brdo takvih sličnih.... MLT... Smile
Frojdov test prioriteta. U kući ste, a istovremeno se dogodi 5 stvari, koje trebaju vašu pažnju: 1 - Telefon zazvoni 2 - Dijete počne plakati 3 - Neko pokuca na vrata 4 - Upravo ste stavili veš na štrik da se suši, a počela je padati kiša 5 - Voda, koju ste pustili iz slavine, počela je da teče preko umivaonika Prema kom rasporedu ćete se latiti rešavati problema? Zabilježite sebi redoslijed na papir i zatim kontrolišite kako donosite važne odluke. Stvarno to učinite, REZULTATI SU VRLO ZANIMLJIVI...... Rezultati su napisani ispod Svaki broj predstavlja neki dio vašeg života, a evo šta znači svaki od brojeva: 1 - Telefon - posao 2 - Dijete - porodica 3- Vrata - prijatelji 4 - Veš - novac 5 - Voda - seks Redoslijed koji ste izbrali predstavlja redoslijed prioriteta u vasem životu




Dakle, ko je odlučio da prvo zatvori vodu? Smile

Pričaju Amerikanac, Englez i Rus ko ima najveći avion.

Englez: - "Naš avion ne može sletjeti na aerodrom u Frankfurtu!"

Amer: -"Naš avion ne može sletljeti nigdje u Europi.

"Rus: -"Vozim ja avion sa još 19 kopilota kad... čujemo neko zujanje pozadi. Viknem ja 19. kopilotu: "Sergej, idi vidi šta to zuji dok još nije kasno!" Ode Sergej džipom u srijedu prijepodne i vraća se u subotu popodne i reče mi: "Šefe zaboravili smo zatvoriti prozore od WC-a, uletio BOING 747 i zuji oko sijalice...
Плочица урађена са ламинатором за пластификацију

[Image: rsz_img_0469.jpg]
Ekstra!
Ispalo ti je kao da je rađeno foto postupkom! Smile
Skoro sam se razmižljao da kupim jedan... Da li si ga prepravljao ili radi bez ikakvih prapravki?
Bi li bio ljubazan da napraviš jedan tutorijal sa slikama? Big Grin
(10-01-2014, 06:18 PM)TDA Wrote: [ -> ]Ekstra!
Ispalo ti je kao da je rađeno foto postupkom! Smile
Skoro sam se razmižljao da kupim jedan... Da li si ga prepravljao ili radi bez ikakvih prapravki?
Bi li bio ljubazan da napraviš jedan tutorijal sa slikama? Big Grin

Морао сам да га преправим, само за температуру. Механика се не дира. Фабрички је подешен за 120C (у мом случају), а за пренос тонера мора да буде између 170-200C (зависи од врсте тонера, ласерског штампача). Има ламинатора, који гурају до 250C. У том случају, ништа се не преправља. Али им је и цена лепа (50-90E).
Извади се фабрички термистор, и ставиш други (електрониски или механички). Ја сам ставио од рингле са шпорета, који може да се штелује до 350C.
Кад будем ухватио времена, поставићу слике самог поступка израде плочице са ламинатором.
Hvala!
Moja zena laminira gibanicu na oko 220-240.... znaci moze!
Ja odavno koristim laminator umesto pegle i pravio sam PCB sa jako sitnim SMD rasterom. Uglavnom zavrsava posao za brzinske prototipove. Hoce "peckice" da se pojave ali to moze malo sa markerom da se zamaze ...

Ja sam uzeo neki laminator koji je imao potenciometar za temperaturu i samo sam senzorsku diodu sklonio sa aluminiumskog profila i tako "nagurao" temperaturu ... Nista drugo elektricno nisam prepravljao ...
За први пут сасвим солидно, с обзиром да су рупе већ биле избушене.
Величина слова су 0,9мм

[Image: rsz_img_0471.jpg]

(10-01-2014, 08:29 PM)boraomega Wrote: [ -> ]Moja zena laminira gibanicu na oko 220-240.... znaci moze!
Вичи, када буде следеће ламинирање Hocemo jos
Vidi sveštenik mrtvog magarca na putu i pozove policiju.
-Dobar dan, ja da prijavim da je na putu mrtav magarac
da dođe neko da ga skloni. Naići će neko kolima pa će udariti.
-Je li Pope, jesi li mu očitao opelo?
-Ma nisam, reko' prvo da javim rodbini.
Heh, kako lepo radi ovaj A/D konverter od STM32F4 discovery-a, milina …
I to jos bez "ozbiljne" reference, ulaz za naponsku referencu mu je prikljucena na rejlove napajanja.
Jedna referenca poput LM385-2.5V bi mu poboljsala celu pricu sigurno za jednu decimalu … Zaletuje je samo preko kondenzatora C23 (mali zuti tantalac iznad kristala) …

[Image: attachment.php?aid=10237]

Inace rezultat je oversamplovan 4096 puta (dobije se efektivna rezolucija preko 16bita!) Smile
Toliko je brz A/D da i pri tolikom velikom oversamplingu ima brzinu da updejtuje LCD preko 10-20 puta u sekundi!
(10-04-2014, 09:27 AM)mikikg Wrote: [ -> ]Heh, kako lepo radi ovaj A/D konverter od STM32F4 discovery-a, milina …
I to jos bez "ozbiljne" reference, ulaz za naponsku referencu mu je prikljucena na rejlove napajanja.
Jedna referenca poput LM385-2.5V bi mu poboljsala celu pricu sigurno za jednu decimalu … Zaletuje je samo preko kondenzatora C23 (mali zuti tantalac iznad kristala) …



Inace rezultat je oversamplovan 4096 puta (dobije se efektivna rezolucija preko 16bita!) Smile
Toliko je brz A/D da i pri tolikom velikom oversamplingu ima brzinu da updejtuje LCD preko 10-20 puta u sekundi!

Koje razvojno okruzenje koristis ?
Keil ARM je IDE sa kojim radim.

BTW: obratite paznju da sam u primeru merio napon baterije tj izvor sa veoma niskom impedancom.
U svakom slucaju je neophodan adekvatan ADC buffer, neki Rail-To-Rail OP koji ce da prema A/D konverteru predstavi nisku impedancu (neophodno zbog internog sample/hold sklopa) a sa ulazne strane buffera impedanca po potrebi mernih uslova.
Pretpostavljam da neko od vas zna ili je imao dodirnih tacaka ,,,, naime kako se inace namotava kabla na ovakav kalem , ne pitam za proces ,namotavac denser itd, vec za raspored namotaja na kalemu obzirom da narucilac trazi iskljucivo na ovakvim kalemima,,,,,,
Za ove "digitalne" kad krenu da pisu programe pa se pogube po svojim rodjenim programima jer su postali preveliki, na scenu dolazi "ASCII ART" grafika sa kojom se vrlo upadljivo moze obeleziti neki deo programa, "e ovde mi je main() … na 23875. liniji" Smile

Code:
,--.  ,--.       ,--.    ,--.      ,--.                     ,--.  
|  ,'.|  | ,---. |  |,-. `--'    ,-'  '-. ,---. ,--.  ,--.,-'  '-.
|  |' '  || .-. :|     / ,--.    '-.  .-'| .-. : \  `'  / '-.  .-'
|  | `   |\   --.|  \  \ |  |      |  |  \   --. /  /.  \   |  |  
`--'  `--' `----'`--'`--'`--'      `--'   `----''--'  '--'  `--'

Code:
.__   __.  _______  __  ___  __     .___________. __________   ___ .___________.
|  \ |  | |   ____||  |/  / |  |    |           ||   ____\  \ /  / |           |
|   \|  | |  |__   |  '  /  |  |    `---|  |----`|  |__   \  V  /  `---|  |----`
|  . `  | |   __|  |    <   |  |        |  |     |   __|   >   <       |  |    
|  |\   | |  |____ |  .  \  |  |        |  |     |  |____ /  .  \      |  |    
|__| \__| |_______||__|\__\ |__|        |__|     |_______/__/ \__\     |__|

Code:
.##....##.########.##....##.####....########.########.##.....##.########
.###...##.##.......##...##...##........##....##........##...##.....##...
.####..##.##.......##..##....##........##....##.........##.##......##...
.##.##.##.######...#####.....##........##....######......###.......##...
.##..####.##.......##..##....##........##....##.........##.##......##...
.##...###.##.......##...##...##........##....##........##...##.....##...
.##....##.########.##....##.####.......##....########.##.....##....##...

Preko 300 varijacija (fontova) na raspolaganju …
http://patorjk.com/software/taag/#p=display&f=Graffiti&t=Type%20Something%20