DIY Electronic projects

Full Version: točak / elisa / propeler & zemlja / nebo / voda
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="BeliNinja" data-cid="18159" data-time="1389876236">
<div>
<p>Mom kucnom prijatelju i dan danas stoji Opel Rekord 2.0 u dvoristu koji je dobio na opkladu jer je predhodnog gazdu (bivseg oficira JNA) oduvao nabudzenim ficom na pravcu na stazi u Beranovcu. Prijatelj je nekda radio pripremu fica za trke.</p>
<p>Nije poenta imati sto vecu snagu u motoru vec imati sto vecu brojku kada snagu motora podelite sa ukupnom masom auta, e tu mali automobili briljiraju jer u motorima imaju potencijale a ukupna masa im je prirodno mala.</p>
<p>Jedan laborant kod mene na faksu (Pera-radio je u Yugo Sportu ili tako nesto)&nbsp; kaze: Lako je nafrizirati motor od 2+ hiljade kubika, umetnost je frizirati motor od 1300ccm. U garazi na faxu nam stoji frizirani jugic sa motorm 1.4 i 120ks na tockovima. Ima elektronsko ubrizgavanje za svako usisno grlo i jos mnogo toga. Mala azdaja.</p>
</div>
</blockquote>
<p>A pitaj Peru za njegovog belog fiću, sa jedinim prototip fabričkim DMB motorom od 1000ccm :-).</p>
<p>Ne znam da li ga još uvek ima?</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>I pozdravi ga puno.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A što se tiče specifične snage, pa to je to.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Sa 112KS na oko 600Kg, Abarth 1000-tcr ima specifičnu snagu istu kao BMW535i od 306KS i 1600Kg približno (a to gadno ide :-).</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p>
<p>Bas tako manje motore je teze tunirati sto zbog manjeg kapaciteta sto zbog granice izdrzljivosti delova...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Neminovno je da je R8 odlicno auto ali zar od 4200ccm i V8 motora (a ima i jacih) ocekivati drugacije.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Evo npr. ovaj video pokazuje bas odnos tezine i snage:</p>
<p>&nbsp;</p>
<p></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Da se neko ne uvredi ko vozi bmw, daleko od toga da je on los ili spor ali kako se clio drzi sa njim uprkos dosta manjoj snazi je za svaku pohvalu Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A ima dosta ovakvih malih auta koji idu mnogo dobro...</p>
<p>Na kružnim stazama sa kratkim krivinama, nije ni ukupna snaga toliko presudna (pošto je stvarno nužno potrebna tek pri većim brzinama zbog naglog prirasta aerodinamičkih otpora, koji su najveći konzumator snage tada), već češće presudi specifična snaga, bolje kočnice, dobro prilagođen menjač i bolje vešanje.</p>
Maksimalni obrtni moment daje najbolje ubrzanje, maksimalna snaga daje najvecu brzinu.<br>
Steta sto je P=M*omega Big Grin pa ne moze i jedno i drugo vec samo kompromis
<p>I snaga daje udeo u ubrzanju ne samo obrtni moment, bar neko moje misljenje...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A sto kaze Macola za aerodinamiku (a i za ostalo) je tako, isto na mom predhodnom snimku clio ide kao bmw dok ne pocnu vece brzine onda posustaje.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Uh sto mi nestalo tinola pa nemam sta da radim :cry: valjda ce danas stici u radnji...</p>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Macola" data-cid="18160" data-time="1389877240">
<div>
<p><strong>A pitaj Peru za njegovog belog fiću, sa jedinim prototip fabričkim DMB motorom od 1000ccm :-).</strong></p>
<p><strong>Ne znam da li ga još uvek ima?</strong></p>
<p>&nbsp;</p>
<p><strong>I pozdravi ga puno.</strong></p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A što se tiče specifične snage, pa to je to.</p>
.........
<p>&nbsp;</p>
<p>Pozz</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ovo sam prevideo. Znam price o belom fici i Perinom ludovanju gde je koristio slivnike za kisnicu pored asfalta kao pomocno sredstvo za odrzavanje auta na putu u krivini.Nema vise tog ficu. Prenecu mu pozdrav.</p>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Aca93" data-cid="18164" data-time="1389881733">
<div>
<p>I snaga daje udeo u ubrzanju ne samo obrtni moment, bar neko moje misljenje...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>A sto kaze Macola za aerodinamiku (a i za ostalo) je tako, isto na mom predhodnom snimku clio ide kao bmw dok ne pocnu vece brzine onda posustaje.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Uh sto mi nestalo tinola pa nemam sta da radim :cry: valjda ce danas stici u radnji...</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Snaga i obrtni moment su usko povezani.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Auto za brdske trke ima ogromni obrtni moment na nizim brojevima obrtaja i maksimalne brzine postize u nizim stepenima prenosa jer kod takvih trka je bitno ubrzanje. To ti je isto kao sa teretnim vozilima, ne idu brzo ali vuku ko volovi, pogledaj vucno-brzinske karakteristike nekog traktora snaga je mala, brojevi obrtaja niski ali moment je bolesno veliki, tako je i kod kamiona i autobusa i vojnih masina.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Auto za kruzne trke ima nize obrtne momente jer tu nema mnogo prostora za cesta ubrzanja jer nema uspona i lakat krivina kao na brdu i zato se tu vozi non stop pod punim gasom i na maksimalnim brzinama tj. snagama motora i retko se saltuje u nizu od pretposlednjg stepena prenosa.</p>
<p>A sto se aerodinamike tice, verovali ili ne retrovizor pravi najvece otpore zbog raznoraznih obstrujavanja vazduha i tome slicno.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne znam da li znate sta je "launch control" na ozbiljnim trkackim automobilima. To vam je jedan prekidac koji podesava polozaj leptira na usisnom kolektoru i dozira gorivo tako da dovodi motor na broj obrtaja gde je maksimalan obrtni moment i tu su najmanji gubici u transmisiji i najbolje savladjivanje otpora kotrljanaj tocka tako da pogonski tockovi ne proklizavaju na startu trke. Zato cete retko videti da neko potpisuje na startu. Ovo je poceo Ferrary da ugradjuje u serijska vozila <a data-ipb='nomediaparse' href='http://en.wikipedia.org/wiki/Manettino_dial'>http://en.wikipedia.org/wiki/Manettino_dial</a>:)</p>

Ovako? Wink

<p>Da to je na dzipovima namenjeno za kretanje iz mesta na uzbrdici, ili kad vuku teret pa moraju da stanu na uzbrdici sto je takodje zeznuto za americke vozace Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Evo kako to izgleda na bolidu</p>
<p>&nbsp;</p>
<p></p>
<p>Evo odakle ideja za launch controll</p>
<p>&nbsp;</p>
<p></p>
<p>U ovom klipu onaj brka bas prica o onom sto sam ja opisao MAKSIMALNO UBRZANJE. Obratite paznju na 2:55</p>
<p>Nego ono sto me najvise raduje u F1 je TURBO IS BACK Big Grin Big Grin Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=6016]</p>
<p>&nbsp;</p>
<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.autoblog.com/2013/12/23/2014-ferrari-f1-engine-laferrari-video/'>http://www.autoblog.com/2013/12/23/2014-ferrari-f1-engine-laferrari-video/</a></p>
<p>U sustini launch control je kao abs samo suprotno, prvi sprecava proklizavanje pri polazenju drugi pri stajanju jer u oba slucaja proklizavanje nicemu ne doprinosi nego odmaze.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Dobra stvar jer se desava i u 2-3 brzini da auto prokliza (e tu obrtni moment ima najvecu ulogu), mada nekad treba ga iskljuciti i zavrteti malo tockove Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne pratim mnogo F1 pa nisam znao da su bili izbacili turbo, velika greska Wink</p>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Aca93" data-cid="18194" data-time="1389898837">
<div>
<p>U sustini launch control je kao abs samo suprotno, prvi sprecava proklizavanje pri polazenju drugi pri stajanju jer u oba slucaja proklizavanje nicemu ne doprinosi nego odmaze.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Dobra stvar jer se desava i u 2-3 brzini da auto prokliza (e tu obrtni moment ima najvecu ulogu), mada nekad treba ga iskljuciti i zavrteti malo tockove Wink</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne pratim mnogo F1 pa nisam znao da su bili izbacili turbo, velika greska Wink</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Acko,</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Launch controll nije ESP. LC sluzi samo za start i to radi perfektno i on se aktivira po potrebi.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ESP (<span>Electronic Stability programme</span>) u kombinaciji sa ASR (kontrola gasa) funkcionise u toku voznje i na startu ako je aktiviran. I to je ona varijanta kada ga iskljucis mozes da driftujes i potpisujes Smile</p>
<p>Da napomenem, ESP na startu ne dozvoljava proklizavanje ali ne podesava motor da daje maksimalno ubrzanje autu. Zamisli da radi bas to, pa onda bi svako kretanje autom licilo na start na trkama Smile Sto i nije tako losa stvar osim ako ne kreces u rikverc ili u grdskoj voznji Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>ABS (Anti-lock Braking System) se aktivira u toku kocenja i tada senzori na tocovima daju kompjuteru informaciju da li se okrecu ili su blokirali tockovi i sila kocenja se rasporedjuje tako da ni jedan tocak (pogotovvo zadnji) ne blokira jer u suprotnom nemamo kontrolu nad vozilom kao kad vozimo sanke.</p>
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Aca93" data-cid="18194" data-time="1389898837">
<div>...........
<p>&nbsp;</p>
<p>Ne pratim mnogo F1 pa nisam znao da su bili izbacili turbo, <strong>velika greska</strong> Wink</p>
</div>
</blockquote>
<p>&nbsp;</p>
<p>Naprotiv Aco, ti si mlad pa ne znas. I jasm dovoljno mlad da ne pamtim formulu 1 sa nadpunjenim motorima. U to vreme se desilo najvise nezgoda ikada na trkama F1. Poenta je sto tada nisu imali elektroniku, i menjaci su bili manuelni (ko na Yugu Smile ) i snage motora su bile bolesno velike za kontrolu bez elektronskih pomagala. A tek turbo rupe sta su radile. Turbo rupa je kada naglo pritesnete papucicu gasa a motor malo zakasni sa odzivom, s tom razlikom sto to nije kako kada imate problema sa karburatorom nego kako kada vas zvizne brzi voz u zadnji trap a vi kao nastavljate da vozite Big Grin</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Tada se vadila sirova snaga iz motora, tj. budzili su ih koliko moze Smile</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>NADAM SE DA CE SADA DA BUDE BOLJA SITUACIJA I DA NECE BITI NEZGODA.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Mada, sada nisu toliko nasvirani motori u odnosu na atmosferske jer su platili skolu zivotima. Ali su zato iskorisceniji bolje.</p>
<p>Turbo rupu na snaznom benzinskom motoru sam osetio kada sam vozio ovo</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>[attachment=6018]</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Kako ovo suta u dupe kad zgazis gas.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Porshe je bio poznat po teskom kontrolisanju dok nisu uveli pogona na sva 4 tocka. E onda su bas napredovali sa kontrolom stabilnosti.</p>

je li vi,kad bi vam ponudili jako dobru ženu ili jako dobar auto,

da li bi ste uzeli dizel ili benzinca?
Big Grin
<p>Benzinca a ono prvo samo dodje Big Grin</p>
<p>Ne znam sta se desavalo ranije u f1 ali znam da sada nema tolike turbinske rupe valjda je bmw ili neki proizvodjac uveo 3 turbine na istom motoru mada su turbine mnogo napredovale i sada nije strasno...</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Nazalost ja nisam vozio ni jedno sa tim "starijim" turbom samo cuo da je kao zakasneli udarac.</p>
<p>&nbsp;</p>
<p>Kako god mislim da su sada motori i ecu-i na njima toliko napredovali pa moze da se izkontrolise, a za launch control znam je on prvenstveno zbog ubrzanja na startu ali sam mislio da je i protiv proklizavanja mada se nisam toliko upustao u to samo povrsno procitao...</p>
<p>Ma da, elektronika u auto industriji je otisla daeko. Po nekad razmisljam kako bi danas izgledao neki superauto kada ne bi imao nista osim klasicne elktronike u sebi. A to sa 3 turbine ne znam, ali znam da je sad u trendu da se postavlja turbokompresor i mehanicki kompresor pa jedno funkcionise na nizim obrtajima a drugo na visim sto je super stvar.</p>