Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta "vozi" jedan Blue Pill
#41
Odlične pločice, imam ih, probao... cena bagatela.
Obratite pažnju da kupujete verziju v2.1, postoje i starije verzije nije strašno i ako njih kupite, ali ove 2.1 su značajno kvalitetnije (PCB sa gold metalizacijom itd...).
Predviđeno lemno mesto za FLASH mem, imate ih u Cometu 32MBy.
https://store.comet.rs/en/Catalogue/Product/50698/

Nešto što je novo za ove PCB-ove je da su kinezi dali kompletno i bootloader, framework-e i sve što je potrebno za start. Tako da je stvarno dobra priča.
Pomenuti GitHub sadrži dovoljno informacija.

Probao sam i microPython, radi... ali iskreno, kako da programiram u microPythonu kada sam navikao godinama na bare-metal C Smile Smile
Reply
#42
aaaaaaaa sa micropythonom ste me kupili,
odo' da narucujem
Big Grin

mozda naucim i rust nekom prilikom
kako kazu, C za narednih 40 godina
Reply
#43
Sta god da vozite ima da radi odlicno, ta ARM platforma je sad postala standard, ARM se sad svuda koristi samo imaju razlicite kombinacije jezgra i periferija u istom ovom kucistu, jedino nema neki na primer 16x Cortex-M4 ARM u QFN48 : )
To kada bude kostalo isto kao i ovi sad bolje da se ne bakcemo vise sa HW nego samo SW jer je to sve toliko unificirano da je razvoj custom uredjaja na bare metal nivou skoro bespotreban, sto bi to radili, imace sve lepo u nekom GNU C++ stacku verovatno Linux bazirano na nekom RTOS i to je to, sve ostalo je software standardan, na primer LibUSB verzije 2 pa i 3.1 verzije sa svojih 5.5Gbit/s transferom, treba to iskoristiti, moze da se tera tu seriska konzola sa ultra-low latencom a moze i 10 video strimova sa 16 audio strimova od kojih po pola ulazi i izlazi svi u HD!
Jedan USB 2.0 uredjaj moze da hendluje max 480Mbit/s ukupno od cega moze da deli saobracaj na pod-uredjaje i pod-kanale koji su ulaznog ili izlaznog tipa, sve to je opisano u "descriptor" od USB uredjaja koji se isprogramira u taj device i jos neke druge konfiguracije gde moze da se predefinse namena end-point kanala da li su CDC, Video, Audio, HID i tako dalje, to je sa USB 2.0 situacija stim sto je kod USB 3.1 to sve isto samo je 10x podignut data-rate i nadogradjene funkcije za upravljanje punjenja/potrosnje jer imaju dodatne linije za to na samom USB 3 ili USB-C konektoru.
Reply
#44
Ah da, to zaboravih, nase app ce verovatno u buducnosti biti tipa boot.efi pa vozi Miško, to je Bare-metal u pravom smislu jer se tu kod UEFI "lomi" Hardware i Software, posle boot.efi je sve do Software-a i naseg programa, ne treba nam uopste ni OS, svaki program je svoj mali OS, imao/nemao grafiku to je druga tema ali to je generalno to, programirajte u cemu god hocete i sve dok se drzimo te kompatibilnosti nema brige.
Reply
#45
s vremena na vreme mi se vraca ista ideja:
sta mislite o GB za black pill tj. stm32f411 plocicu
s obzirom da je prilicno univerzalna, racunam da postoji sansa da ima vise zainteresovanih
Reply
#46
Ja jesam zainteresovan ali ne znam kako bi nam prošla ta veća nabavka. Kako si zamislio? Odakle bi ti poručivao?
Reply
#47
Takodje zainteresovan!
Reply
#48
(05-04-2020, 08:15 PM)mikikg Wrote: Takodje zainteresovan!
+ 1
Reply
#49
sve ovo ima smisla samo ako nadjemo nekog kineza koji bi dao dobru cenu za 100-1000 komada,
uzgred da vidimo ovde kolko nas ima zainteresovanih tj koliko plocica zelimo
moj je dodatni predlog da uzmemo i koju vise tj da zaokruzimo na veci broj pa ko se seti kasnije da moze da uzme
kao sto ste predlagali za plocice isprojektovane na forumu, da ovo bude standardni forumski mcu, ili ne mora svejedno
naravno ja bih doplatio razliku u broju plocica
sve je ovo dosta hipoteticki, ali nije zgoreg da znamo na cemu smo sto se broja plocica tice
Tongue
Reply
#50
Cenim da mozemo da izguramo do nekih 100-ak komada, ja bih isao na par desetina, to stalno ide za sve i svasta ...

Samo da ne zaboravimo padove za SPI EEPROM/FRAM koji mogu da idu sa druge strane plocice, ne mora da se porucuje i montira komponenta, samo da postoje padovi pa po potrebi neka stavi kako kome odgovara. Ako moze da ide na SPI PB12, PB13, PB14 i PB15 nozice + WP/HOLD moze da bude fiksno povezano na Vcc.
Reply
#51
Sa koliko pinova mislite taj F411? Mislim, jezgro je isto, ali koje kućište nameravate?

Ako bi bio sa 100 ili više pinova onda sam zainteresovan i ja.

Trenutno koristim Black pill "Diymroe" sa F407VG koji je u LQFP100.
Brži je od tog F411 (168MHz) i ima veoma "razgaženu" primenu.

Šta je suština, odnosno poenta oko F411. Recite mi ključne prednosti u odnosu na F407 jer sam nešto možda propustio u preliminarnom pregledu DS.
Reply
#52
Ideja (za sada) je da se uradi zamena bas za BluePill, dakle DIP40 format plocice sa F411 u QFN48 kucistu.
To je vecini ovde na forumu mozda zanimljivo za razne sklopove.

LQFP100 bazirane konstrukcije su vec "malo ozbiljnije", naravno da nemam nista protiv njih, samo je pitanje interesovanja za GB.
Reply
#53
@macola
f407 nije ni razmatran jer ne videh jeftinu a malu plocicu, recimo da je mala plocica plus u odnosu na veliku
f411 koliko vidim ima usb podrsku koja je plus u odnosu na f407
ja sam usb probao na f446re i recimo da to radi sasvim privatljivo tj detektuje ga komp i moze da prebacuje fajlove
to je koristan feature
oba su podrzana ovde: http://micropython.org/stm32/
Reply
#54
@Bledoliki,

Kapiram. To će biti u QFN48, praktično zamena za plavo pile, samo sa M4 jezgrom i bogatijim mogućnostima.

Bilo bi jako zgodno kad bi taj F411 bio pin kompatibilan sa F373, koji je pravi đavolak sa pwm-s i adc...
Vredi proveriti ali nemam vremena.
Reply
#55
Pokusavamo da svima udovoljimo koliko je moguce kroz jednu PCB.
Ubledeli zeli da pokrene MicroPython (na zalost ne vidim da je podrzan F373), meni interesantan FloatingPoint i FRAM, Macoli dobar A/D i PWM ...
Kada bi moglo svima da se udovolji onda nebi ni postojalo toliko razlicitih serija kontrolera : )

Trebalo bi da su serije u istom QFN48 kucistu pin kompatibilne, makar za one osnovne konekcije oko napajanja, oscilatora i USB-a, ostalo i onako ide napolje van plocice - to treba detaljno proveriti. U tom smislu mozda moze da se uradi jedna univerzalna PCB i poruciti kombinacije sa razlicitim kontrolerima ili ostaviti mesto za kontroler prazno pa to dodati naknadno.

Ideja nam je da idemo na veci broj istih plocica + popunjeni delovi zbog cene.
Reply
#56
Miki,

nisam u prici blue-pill, ali sta mislis da razmotris ideju da se napravi PCB koji ce da koristi 64-pin MCU. Tada bi na isti PCB mogli da idu razni F3, F4, F7 MCU-ovi.
Mozda je to bolja prica i veci raspon MCU-ova od QFN48.
Cisto napacujem kao ideju.
Cak PCB ne mora da bude DIP-20, nego da ima 40 nozica rasporedjenih u kvadrat.
Reply
#57
Za "custom" potrebe uvek mozemo "mi iskusniji" da se snadjemo.
Ovo bi trebalo da bude nesto totalno univerzalno i prihvatljivo i pocetnicima.
Te BluPill plocice idu "ko alva", u fazonu Arduino-a, svasta moze zanimljivo da se napravi.

DIP-40 format plocice, to ide na proto/raster board, moze ovako-onako da se mucka, moze jednoslojna PCB, bas univerzalno ...
Reply
#58
Ne bih da ispadnem glup u drustvu, ali ovo "ko alva" se podrazumeva gde da ide ? Ja iskreno sam za taj bluepil prvi put cuo tj procitao ovde, a na netu nesto ne vidim da je ultra popularan. Ne sporim da je dobar jer STM32 u ovoj prici je ozbiljna zver ali ne vidim neku ultra popularnost bar u hoby varijanti upotrebe, ili gresim ?
Reply
#59
Hehe, ne znam sta da ti kazem, ja od kada sam cuo za BluePill plocicu (nevezano za STM32 koji sam mnogo pre toga koristio, ima tome mozda vec 10+ godina) bio sam odusevljen cenom i mogucnostima.

Do tada sam se baktao sa PIC-evima i kada sam skontao da za par USD mogu da kupim kompletnu plocicu sa X puta naprednijim kontrolerom nego sto je jedan prosecan klot PIC totalno sam promenio misljenje i ceo pogled oko toga.

Evo da vratim film unazad, za zadnjih par godina potrosio sam vise od 30-ak BluePill plocica, ja skoro da ne pravim vise nista sa drugim kontrolerima, jednostavno nemam potrebe, to mi mnogo lepo zavrsava posao za vise od 90% stvari.
Da ne pricam koliko mi je znacilo to sve u samom izucavanju ARM arhitekture i na kraju spoznaja da se sve (u embeded i mobilnom svetu) sad prakticno vrti na ARM-u.

Meni je bilo dovoljno samo Macolino misljenje koji se isto do tada veoma bavio PIC-evima i sa njim napravio mnogo razlicitih (i vema kompleksnih) uredjaja i koji je kada sam mu pokazao te plocice rekao samo "sjajno, kaki PIC vise". Da ne zaboravim da spomenem @bogdan.kecman-a cije misljenje jako puno cenim i koji mi je prakticno i uveo u celu tu pricu sa BluePill.

Popularnost je relativna stvar, dovoljno sam dugo u toj prici da mogu da procenim sta sve na trzistu ima smisla, buducnost i ekonomsku opravdanost + da bude user i programer friendly Smile
Evo ja licno radim na "dizanju popularnosti" cele te ARM price, imam dovoljno argumenta da diskutujem oko toga i da uporedim sa svakom drugom slicnom platformom.
Reply
#60
Popularnost ne cini moc nekog kontrolera nego comunity i library, bez toga dzaba sve. Arduino sa atmega nije postao popularan zato sto je hitech nego upravo zbog pomenutog. Ja recimo nisam programer i ne pada mi na pamet da ucim pod stare dane, arduino mi zavrsava posao i u njemu se snalazim fino.
Imam drugara koji se i dan danas kune u microchip mcu i ako radi sta , radi sa njima, i za neku glupost tipa pic+oled+... sto njemu treba 3 dana programiranja i pisanja koda, ja zavrsim to u roku od 1h jer uz elementarno znanje se sve slozi kao lego kockice.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)