DIY Electronic projects
Šta "vozi" jedan Blue Pill - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Mikrokontroleri (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=52)
+--- Forum: ARM (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=54)
+--- Thread: Šta "vozi" jedan Blue Pill (/showthread.php?tid=1844)

Pages: 1 2 3 4 5


Šta "vozi" jedan Blue Pill - Macola - 03-24-2018

Slejv (jedna od mnogih konfig opcija):

- 96  komada galvanski rastavljenih I/O sa 6 MCP23S17, + 8 komada ultrabrzih direktno sa MCU,  I/O galv. rastavljenih 
-MODBUS, galvanski rastavljen,
- USART na TFT,
- opcioni LCD,
- opcioni KBD sa 5 tastera i svim kombinacijama tih 5, sa HW filtrima,
- osnovno napajanje 5V1A i galvanski rastavljeno AUX napajanje 10V 500mA,
- FRAM




RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-25-2018

Ahaaahahaaa, ovo je za Hack-a-day : D
Tako to treba, razvali ga na sastavne delove pa ga onda slozi za sta god hoces ; )
Pilulica je toliko zahvalno parce hardwera da je to kao sto se vidi iz prilozenog postala vrlo ozbiljna prica koja radi samo tako.
Igrom slucaja imamo potpuno isti HW samo je kod tebe centralna ploca sa Blue Pill a ovde RPi i prakticno potpuno isti I/O.
Nama je trebao Linux zbog nekih drugih stvari, kad to ne treba, sve to isto moze i Blue Pill da radi.
Ja bih samo mozda u nekoj varijanti 2 "mother board" razmislio o slincoj varijanti samo sa klot F4 plocicom (pokazivao sam pre, povoljne su) jer tu ima jos malkice dodatnih stvari koje se vrlo lepo uklapaju u takve postavke i jos vise olaksavaju pisanje programa jer su neke stvari malo vise rasclanjene i procesorsko vreme malo efektnije iskorisceno.
Veruj mi koliko je dobar STM32F1 toliko je jos bolji F4 od njega Wink


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-25-2018

Evo jos jedna Pilulica koja se sprema za exploataciju samo drugacije prepakovana, ovde ima samo Blue Pill+FRAM i nista vise, ako treba stabilizator napona da brojimo onda ima i njega : ).
Drajveri za stepere i izvor napajanja su u posebnom malom ormaricu.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-25-2018

PS: Tokom ovih projektica sa Blue Pill usavrsio sam tehniku "budzenja" FRAM-a direktno na Blue Pill tako da mi ostane sve potpuno isto sto se tice rasporeda samo ima FRAM : )
Mslm, treba da nacrtamo nasu plocicu sa STM32 i odradimo par sitnih zahvata na PCB a da ostavimo raspored kao sto je i do sad bio.
PS2: Za LED sam vec pricao, gura se se direktno sa pinova i radi odlicno jer zauzima minimalno procesorskog vremena za osvezavanje a brz je kao metak moze da se ispisuje sta god vam je volja samo treba da se osmisli korisniski interfejs, ja sam to resio na taj nacin sa nekoliko tastera i prekidaca, postoji meni sa 10-ak stavki kroz koz koji se vrti i mogu da se podesavaju parametri rada, to se snima sve u FRAM, moze da se podesava sve i dok radi masina, sve je stvar interne organizacije programa, sve je tu.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - vojinilic - 03-25-2018

(03-24-2018, 10:25 PM)Macola Wrote: Slejv (jedna od mnogih konfig opcija):

- 96  komada galvanski rastavljenih I/O sa 6 MCP23S17, + 8 komada ultrabrzih direktno sa MCU,  I/O galv. rastavljenih 
-MODBUS, galvanski rastavljen,
- USART na TFT,
- opcioni LCD,
- opcioni KBD sa 5 tastera i svim kombinacijama tih 5, sa HW filtrima,
- osnovno napajanje 5V1A i galvanski rastavljeno AUX napajanje 10V 500mA,
- FRAM

Ovo je sve standardno. To moze da radi bilo koji MCU. Kakva je logika u pitanju i koliko kompleksna.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - Macola - 03-25-2018

(03-25-2018, 08:22 AM)vojinilic Wrote:
(03-24-2018, 10:25 PM)Macola Wrote: Slejv (jedna od mnogih konfig opcija):

- 96  komada galvanski rastavljenih I/O sa 6 MCP23S17, + 8 komada ultrabrzih direktno sa MCU,  I/O galv. rastavljenih 
-MODBUS, galvanski rastavljen,
- USART na TFT,
- opcioni LCD,
- opcioni KBD sa 5 tastera i svim kombinacijama tih 5, sa HW filtrima,
- osnovno napajanje 5V1A i galvanski rastavljeno AUX napajanje 10V 500mA,
- FRAM

Ovo je sve standardno. To moze da radi bilo koji MCU. Kakva je logika u pitanju i koliko kompleksna.

Tačno Vojine,
Sve je sandardno osim dobre utilizacije onog što se može istovremeno izvući sa iste MCU ploče na kojoj je Blue Pill sa ono pinova što ima.
Cela priča je u prilično solidnoj univerzalnosti tih stvarčica gde sve može raditi na ogroman broj načina a da se ne menjaju pcb.

- Može raditi kao nezavisno kontrolerče sa sopstvenim LCD i(ili) TFT, tastaturom i osnovnih 16 I/O,
- onda opet sa LCD i(ili) TFT i tastaturom, sa ekspanderima sa max. 128 I/O plus istovremeno: 16 kanala ADC, 4 PWM, enkoder i RS485 ka još nekim udaljenim periferijama,
- onda kao master ili kao slejv za samog sebe na drugoj strani, gde master podržava otprilike iste resurse gde su interesantni sinoptika i TFT a slejv sa pomenutim resursima samo sa većom internom brzinom odziva i naravno još jedan MODBUS ka udaljenoj okolini.

Ništa od toga nije specijalno osim žestokog rada i razvijanja 16 perifernih modula, kako za njega tako i za druge MCU, galvanski rastavljenih (svi moduli su galv. rastavljeni i imuni na loše okruženje, da se ne ponavljam):

digital I/O 8ch i 4 ch, adc, dac, pwm, enkoder, ultrasonične merne letve, tiristorski drajveri sa faznim zasekom ili sa zc,
TFT, lebdeća napajanja, pwm, rastavljači i linijski drajveri za 485, letve i enkodere, napajanje za master kroz LAN kabl kojim ide 485 sa tri lebdeća napajanja i tako te igračkice, da ne trošim tastaturu dalje...

Sve to može i na daleko snažniji MCU sa mnogo više pinova i ti moduli mi ostaju kao trajna korisna vrednost za dug period i bilo koji MCU za koji se uhvatim.

Cela priča je u dosta vrsta ozbiljnih periferija a jezgro može biti bilo šta. Trenutno je "produvano" na malom Blue Pill a kasnije će biti na jačoj napravi, na primer STM32F4.

Seti se da sam sa PIC16F terao 128 I/O i nekoliko servo ventila. Ništa tu nije magija osim dobre utilizacije sa malim resursima jezgra.

Ništa nisam hteo više od toga već da mlade, koji se hvataju za arduino ili slično, ohrabrim tako da shvate da se jednim MCU može pokrenuti cela proizvodna linija za neki proizvod, a ne da se pali destak LED.
Profi to znaju ali mladi ne znaju.

Kao što ću ja sa dva (master- slejv) Blue Pill poterati jednu brizgaljku za plastiku i Euromap za njenog robota, koja brizga 6Kg i zatvara sa 1200 tona sile i pri tom ima 90 I/0 i 150KW instalirane snage i radiće kao sat,
a pored nje stoji Haitian kog vozi industrijski PC + ogroman PLC
i radiće isto te dve sa razlikom procesorskih resursa 1:500...

P.S.

Naravno da su razvijeni i sw moduli za sve to...

Klinci pucaju na mnogo megaherca i gomilu pinova, a ja demonstriram da nema nužne potrebe za tim jer se kvaltetne periferije moraju imati kako god okreneš.
Ubiše se da slikaju po ekranu a to ne tera mašine nego je samo slabo korisna šminka.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - vojinilic - 03-25-2018

Poenta bas i jeste u tome da svaki MCU treba pametno iskoristiti, nebitno da li je upitanju sirov MCU ili neka plocica sa MCU. Svi znaju sta je bluepill ili Arduino ili bilo sta trece. Mislim da treba malo vise da se napise bas oko projektovanja I/O kartica za neki MCU i to bas kako implementirati dugacak SPI lanac, a da se ne izbubi ni jedan podatak. Kako projektovati AD modul, multipleksirani rezim rada ili paraleltni. Kako to sve ubaciti u SPI lanac itd. Te fore zahtevaju vreme razvoja i njih treba produbiti.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - Macola - 03-25-2018

Svakako da ću pomoći svakom oko razvoja takvih stvari, korisnim i proverenim savetima kao što sam i do sada.

Ove module stvarno nemam nameru da poklanjam jer sam potrošio jednu godinu života na njih. Oni su za internu i profi upotrebu.

Prva i jako korisna stvar koja mi je puno pomogla u priči je izvrsni MAX14850, koji je galvanski rastavljač, vrlo brz i vrlo univerzalan, sa mogućim različitim napajanjima na svakoj strani (3v3 i 5V), koji radi i kao rastavljač i level translator.

U praksi i u vrlo teškim radnim uslovima sam tvrdo proverio taj IC i odličan je.

Druga stvar je vrlo čisto i odlično galvanski rastavljeno AHB nisko kapacitativno napajanje koje sam već prezentovao na forumu.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-27-2018

I jos jedna Pilulica, drugi firmware ...

I jos jedna, ova ide direkt na mrezu ... : )


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-28-2018

Ovo sam pokazao jos onomad, ova Pilulica+FRAM radi vec nekoliko meseci bez greske, isao malo u obilazak da vidim koliko puta se boot-ovala i koliko radnih sati je odradila : ) ...

PS: Sad se setih, trebao bi da ubuduce logujem posebno idle-time i run-time, da ima statisticki koliko je masina bila ukupno ukljucena i koliko je vremena direktno bila u RUN stanju. U FRAM ima mesta za jos 1000 ovakvih 32bit parametara ...


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - vojinilic - 03-28-2018

(03-28-2018, 02:49 PM)mikikg Wrote: Ovo sam pokazao jos onomad, ova Pilulica+FRAM radi vec nekoliko meseci bez greske, isao malo u obilazak da vidim koliko puta se boot-ovala i koliko radnih sati je odradila : ) ...

PS: Sad se setih, trebao bi da ubuduce logujem posebno idle-time i run-time, da ima statisticki koliko je masina bila ukupno ukljucena i koliko je vremena direktno bila u RUN stanju. U FRAM ima mesta za jos 1000 ovakvih 32bit parametara ...

I kakvi su rezultati? Koliko puta se resetovao uredjaj i da li je usled neke greske ili je neko namerno resetovao napajanje?


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - vojinilic - 03-28-2018

Miki, raspitaj se za uv stampanje na kutiji. Ludilo je kako izgleda kada se uradi uv stampa.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-28-2018

(03-28-2018, 03:21 PM)vojinilic Wrote: Miki, raspitaj se za uv stampanje na kutiji. Ludilo je kako izgleda kada se uradi uv stampa.

ARTIC je bio zamorce i ispalo je tako kako je ispalo, na srecu klient nije preterano zahtevan za vizuelni izgled prednje maske, njemu bitno to da radi i da stancuje tamo neke njegove proizvode.
Ceo kontroler je osmisljem tako da se minimalno moguce petaljm oko mehanike i maske, ovako imam 4 srafa ispod maske, obicne rupe i providnu foliju koja je sad stampana na papiru sa laserom, isto to moze da se odstampa na nekom drugom pluckavcu sa razim tehnikama i folijama, imao sam to u vidu. Meni je skoro svaki primerak unikatan sa maskom, zgodno mi je da imam interno "tehniku" da odstampam na laseru i da to lici na nesto koliko-toliko : )
Inace toner na papiru sa folijom ili lakom preko je veoma postojan, imam primerke maski koje se drze par decenija.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-28-2018

Samo da dodam u vezi napajanja, posto nisam imao potrebe za galvanskim razdvajanjem za napajanje (imam I/O razdvojen), ja sam isao na prostiju varijantu tako sto sam uzeo gotov DC/DC modul sa MAX15062A koji mi ozbezbeduje 3.3V (clampovano sa 3V3 TVS, 5V ne korisim ovde), dodatno ugradio junacki R/C filter ispred stabilizatora i klampovao sa TVS na 36V maksimalnog ulaznog napona stim sto sam tako duboko u rezervi sa maksimalnim ulaznim naponom za ovaj DC/DC pretvarac koji ide do 60V sto mi dodatno daje robustnost celom stabilizatoru napona. Kontrolercic na 24V vuce manje od 10mA, sa 1000uF elektrolitom u filteru radi jos oko 5 sekundi nakon nestanka struje ...


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-30-2018

(03-28-2018, 05:36 PM)mikikg Wrote: Kontrolercic na 24V vuce manje od 10mA ...

Vuce 6.5mA na 24V, sa sve displejom ... moze da se skoro nasilji i da radi Pilulica u strujnoj procesnoj petlji preko dve zice, 4-20mA ako volite analogno ili neki HART nalik digitalni protokol koji radi u strujnom modu ...


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - ognjan - 03-30-2018

(03-28-2018, 05:36 PM)mikikg Wrote: Samo da dodam u vezi napajanja, posto nisam imao potrebe za galvanskim razdvajanjem za napajanje (imam I/O razdvojen), ja sam isao na prostiju varijantu tako sto sam uzeo gotov DC/DC modul sa MAX15062A

Gdje se moze nabaviti tih gotovih modula i posto?
Bas mi je skoro zatrebalo nesto sto ide do 60V pa jedva ga 'izbunarih', kod kolege sa neke stare ploce... Smile


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 03-30-2018

Modul se zove MAXREFDES33#, proizvodjac Maxim, ima ga na vise mesta:
https://eu.mouser.com/new/maxim-integrated/maxim-maxrefdes33-palo-verde/

U linearnoj varijanti imas TL783 koji ide do 120V ulaznog napona.


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 04-05-2018

BTW: Kada sam pricao da cu da kupujem Blue Pill makar skidao sa njih STM32, mislio sam stvarno : )
Evo zatrebalo mi, sprizio sam nekako omiljeni ST-Link V2, uzeo Blue Pill caskom skinuo IC i ocistio, zalemio, nasao Firmware i upucao ... kao da se nista nije ni desilo, 20-ak minuta intervencija ... ; )


RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - mikikg - 04-05-2018

Ovaj film sa "prženjem" necu vise da gledam, jedan vec cesto spominjan MAX14850 i malecki izolovan DC/DC ROE-0505S i to je sve sto treba : )
Nisam sve sklopio ali to je boza koja resava prilicno nezgodan problem ... Kad zavrsim to ide u termo skupljajuci buzir i to reseno ...
5V TVS obavezno sa obe strane, i 3V3 cu da klampujem samo da vidim fizicki kako da stane ... pa da vidim kad ce sledeci put da crkne! Smile
Inace kontroler sa druge strane je preziveo nakon incidenta jer je bio klampovan!



RE: Šta "vozi" jedan Blue Pill - elektropionir - 04-06-2018

Miki koju kombinaciju IDE/kompajlera za STM32 koristis?

Nabavio sam STM32L476-Discovery i STM32F070-Nucleo sa ciljem da naucim STM32 kontrolere. Do sada sam koristio samo stare PIC-ove, atmega/xmega, i dsPIC-ove, ali vidim da STM32 postaju uzasno popularni...