Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Šta "vozi" jedan Blue Pill
#61
Arduino je postao popularan zato što je zamišljen (bez namera da nekog uvredim), kao noob-friendly...
Blue Pill ima dosta dobar community, postoji i Arduino IDE "podrška", a postao je popularan zbog velikog broja mogućnosti, a veličine je kao npr Arduino Nano...
Naravno, teško da će ikad dostići tu popularnost, ali on dođe kao malo naprednija verzija Arduina... Mnogo je moćnija "igračka"...

Nije sve u jednostavnosti, nešto je i u mogućnostima. Smile
Reply
#62
Ne mogu tako da diskutujem na tom nivou, ja sam programer i imam malkice drugacije misljenje o tome.
Imam primer jednog kolege elektronicara koji je na primer kupio MikroE licencu "da bi zavrsio posao" samo zato sto tamo na primer ima gotova biblioteka (closed-source) za tupavi LCD 2x16. I zavrsio mu posao, ALI onda je "samo" hteo da doda neki tamo brojac za ovo-ono, i "samo" da jos nesto doda, trazio "biblioteke" i naravno da se "zestoko zaglavio", niti je znao platformu da sam to odradi, nijti je mogao da "hakuje" biblioteke jer su cloded-source i sve u svemu samo je uzgubio vreme a i novac jer se ceo posao debelo prolongirao a nije hteo da me poslusa da u startu uzme bas BluPill i ako sam mu nudio svu moju pomoc oko toga i da ga koliko god mogu uputim u problematiku. Najcrnje od svega sto je u takve probleme upadao vec 5-6 puta i to uz svo moje ubedjivanje da promeni taktiku svaki put, ali ne vredi, digao sam ruke, neka radi sta hoce ...
Reply
#63
(05-11-2020, 10:15 PM)ddanijel Wrote: ...ja zavrsim to u roku od 1h jer uz elementarno znanje se sve slozi kao lego kockice.

Spakuj mi molim te neku lego kockicu za CAN-BUS drajver ove merne letve iz 90'



U frci sam sa vremenom i platiću pošteno. Od letve ne mogu pronaći DS.
Uslov je da mora da bude na STM32F4, bare metal i da skoro ni malo ne okupira procesorsko vreme, jer će u pozadini raditi još dvadesetak procesa, a ovaj ne sme da se propusti.

------------------

Šalim se malo, mada mi ovaj drajver stvarno hitno treba :-)

Ni popularnost ni brzina ne čine snagu neke platforme.
Pre će to biti majstorstvo programera koji minimum resursa iskoristi na najbolji način.

Šteta što Mikijev tata više nije živ, da vidiš kakva je čudesa pravio sa Z80 i sa PIC16F84 (kako je on govorio: "Uvek ti nedostaje još jedan pin i još dva bajta na njemu" :-).
Reply
#64
Vidim da ide u pogresnom smeru ono sto sam hteo reci tako da odustajem , da ne kazem predajem se Smile
Reply
#65
Ma zezamo se Danijele druže naš :-)
Reply
#66
Ono što bi bilo veoma zanimljivo za forumsku imitaciju blue pill je odličan Vojčetov predlog, da ne ciketanišemo između 48 i 64 pina, makar ne koristili sve, jer je izbor drastično bolji.

Bila bi fantastična priča da na isti pcb mogu da se samo zaleme nekoliko različitih STM32, pa ko šta voli nek stavi.

P.S.

Osim 40 pinova na DIP40, moglo bi se jednim IDC10 konektorom sa gornje strane strpati još deset sasvim legalno :-)
Reply
#67
Hm da. Zaboravio sam reći da sam zainteresovan za grupnu izradu u svakom slučaju. Priključiću se i pomoći stvar.
Reply
#68
Ma sve ok, ali Miki ne moze na tom nivou da diskutuje, a "onomad" je neko insistirao na tome da zavrsi posao ne secam se vise sta i ubedjivali smo ga da moze sa arduinom da zavrsi posao za pola sata vremena sa sve instalacijom (on je ististirao da ne bude MCU jer nece da programira i gubi vreme), a sad dolazimo do ove price. Kao sto rekoh nisam programer iako se solidno snalazim ali mi to nije primarni posao i svakako nemam potrebe da dublje ulazim i u 45godina ucim stm32 da radim u ne znam cemu. iskreno nemam pojma u kom jeziku pisete kod za njega, mada sam svakako rad kada je nesto interesantno i da udjem u pricu.
Avion je puno bolji od auta ali nismo svi sposobni da vozimo avion i ne mozemo svi imati dozvolu. To ne znaci da je auto djubre i da ako ja imam dozvolu za pilotiranje moram da probam da sve ubedim da ipak probaju. Miki je pomenuo MikroE licencu, closed source itd, sto uopste i nije poenta ove price. Taj kolega je mogao lepo i sa arduino i opensource da zavrsi posao koji je hteo bez potrebe da uci previse i verovatno bi zavrsio posao to sto je radio.
Macola hoce lego sistemom da mu spakujem can-bus, a ja sam lepo napravio poredjenje za mcu+oled display+... ali one 3 tackice svakako nisu se odnosile na canbus. Svako koristi ono za cime ima potrebe.
Neko svoje slobodno vreme vise volim po nekad da upotrebim sa porodicom i napravim rostilj , kupim 2kila mlevenog u svi uzivamo, ali ne odem na selo da trazim seljaka koji ce mi prodati svinju i da zakoljem celu svinju da bi smo mi napravili rostilj. Isto tako posmatram i to koji cu mcu da upotrebim u nekom mom narednom projektu, jer ne zelim da gubim previse svog vremena koje svi i ovako malo imamo na nesto za cime nemam realnu potrebu.
Ne sporim da je bluepill odlicna naprava, cak sta vise svidja mi se sa mogucnostima ali iskreno i ocekujem malo adekvatnije odgovore makar od Mikija i malo vise truda za animiranje nas koji nismo bas na "ti" sa programiranjem, a ne odgovor koji je dao iznad.

Nadam se da se razumemo.
Reply
#69
Ok Danijele,
Verujem da su svi razumeli šta želiš reći.

Plava pilulica je moćna platformica. Sa STM32F103C8T (onaj blue pill od 250-300 dinara) to može da radi zverske stvari i ima gotovih projekata koliko voliš. Jezgro 32bit Cortex M3, na 72 MHz, zver puta 50 u odnosu na Arduino nano.

Ono što je poenta kod nekog MCU je da ga razumeš po strukturi hardvera koji ima i da to iskoristiš na najkraći i najjednostavniji način. Odnosno, da napraviš ili nabaviš drajvere za periferije, najbolje u bare metal, gde se periferija pokrene u nekoliko linija koda, a posle radiš sa tim šta poželiš i u bilo kom jeziku.

Arduino platforma je mnoge navukla da započnu rad sa MCU i otkriju svet čuda koji MCU nudi.

Samim tim je ta platforma iznedrila jedno 10% ozbiljnih programera koji su tu priču shvatili kao otskočnu dasku za nešto više.
Ostalih, recimo 90% su se zadovoljili nekim svojim potrebama uz minimum truda i vremena, što je takođe dobro.

To je stvar koja razlikuje konzumerski i kreatorski aspekt i Arduino priča je zadovoljila oba (sve pohvale za to).

Kad ti treba neki zvrčak sa displejem ili slično uzmeš Arduino i za sat vremena nalepiš to i odradi tvoje potrebe.

Kad pokreneš neku industrijsku napravu i posle par meseci vlasnik poželi da mu dogradiš još neku opciju, sa gotovom lego kockom udariš u zid i ne oporaviš se od toga.

Ko se tom vrstom korišćenja MCU bavi, mora ga poznavati duboko u "bobu" što kažu ljudi iz Bosne i onda može otkriti i resurse kojih nema :-)

Ko ga konzumerski koristi, kupi komad, skoči na net, izlemi hardver i nalepi kod i to je to.

Sećam se nekog davnog vremena kad sam sa PIC16F84 (18 pina i 2KB fleša :-) napravio liku kontroler za neki MIG aparat za varenje.
Super mu je to radilo par meseci i odjednom se pojavi lik sa zahtevom za još tri potenciometra za neka dodatna vremena koja mu trebaju :-)

Pinova nema višak - svi iskorišćeni do poslednjeg (srećom na flešu još trećina slobodnog prostora :-)!

Šta da radim osim da se besim il' da pravim ispočetka sa većim MCU?!

Setim se ja da pin proglasim izlazom, tim napunim jedan kond, potom isti pin proglasim ulazom i očitam kad se taj kond isprazni kroz potenciometar.
5 pinova, 5 timera sa potenciometrima i savršeno rade, a ostali pinovi i dalje rade svoj posao.

Tad sam bio na samom početku sa tom pričom i pisao prve svoje stotine linija u asembleru.

Međutim, i ako sam bio pile od programera, pomoglo mi je odlično poznavanje hardverskih mogućnosti tog malenog PIC i na svoj "analogni" način sam uskočio u njega i odradio posao...

Kako ćeš šta upotrebiti, to samo zavisi od tvojih konkretnih potreba.
Reply
#70
Inače, i za ARM platforme ima gomilčina gotovog koda svuda na internetu.
Reply
#71
@macola i danijel
odlutaste potpuno, vidim da ste otisli svako na svoju stranu ne uvidjajuci da je sve kompatibilno.
naime mikikg je negde gore rekao da je blue pill podrzan u arduino IDE
ista je prica za ostale MCU-s iz stm32 familije
dakle ko zeli da programira ovu plocicu putem arduino IDE kao i sve arduino plocice moci ce

p.s. ideja je prvobitno zamisljena da se samo kao GB kupi stotinak gotovih plocica zvanih black pill, verujem da bi nam dali ok cenu jer prave milione.
za custom naravno da bi izabrali neki jaci mcu mozda i veci, ali cena onda ne bi bila kao od blue pill nego kao recimo za stm32 nucleo ili neku drugu razvojnu plocicu
i onda bi se postavilo pitanje opravdanosti celog poduhvata

ova plocicca je izabrana kao najjeftiniji kandidat sa ozbiljnim mogucnostima (FPU, ADC, USB itd)
glavna motivacija je upravo univerzalnost, dobra je pocetnicima jer imaju arduino IDE, dobra je velemajstorima jer ima zupcastu letvu u asembleru i dobra je nama entuzijastima jer moze micropython da se koristi
Reply
#72
Ja sam te razumeo da ti je ideja da kupimo gotove pločice sa alija. Da li sam u pravu? Meni i to odgovara.
Tu problem može da pravi carina. Ne znam kako bi smo ovo rešili.
Reply
#73
Aj' sad, da ne ispadnem glup, zašto MicroPython? Šta to nedostaje bare metal C-u (++ da zanemarimo, ume da pravi sranja)?
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.

塞爾維亞文
Reply
#74
@gorankg, upravo tako, gotove plocice popunjene da narucimo kao sto je blue pill samo novija generacija

@Zasto, nema sta ko da ispadne, sva pitanja su dobrodosla, vazno je da se medjusobno razumemo

Stvar je mogucnosti izbora (da ne upotrebim rec sloboda), neko voli C jer je tako navikao, neko se kune u C++
neko se ne snalazi sa tim ili mu ne pricinjava zadovoljstvo itd

objektivno gledano C/ C++ su daleko optimalniji i stedljiviji po pitanju resursa MCU

Micropython je direktno preradjen Python interpreter da moze da radi na (nekim) MCU
samim tim sto se sve vreme vrti taj interpreter na MCU on trosi dobar deo resursa samo za sebe

vazno je da plocica odnosno MCU bute sposoban za sve, jer je tako pokriven najveci broj ljudi odnosno namena

ovde su pokriveni: C, C++ (ukljucujuci mbed platformu i arduino IDE), Rust, Micropython
potencijalno: Lua, Javascript, Forth, Haskell itd
Reply
#75
Znaci ovako nesto sa STM32F411CEU6
https://www.aliexpress.com/item/4000844612311.html
Sa tom razlikom sto bi trebalo da se doda mesta ispod i za FRAM i jos sta od periferija ako sam lepo razumeo ?
Reply
#76
Ovde imate najnoviju varijantu 2.1 i nešto niže cene u ovom trenutku:
https://www.aliexpress.com/item/4000069263843.html

Može biti problem ako se naručuje puno komada kao fizičko lice.

Ako vam je varijanta da ide preko domaće firme, sarađujem sa firmom iz Niša, koja mi povremeno uvozi neke sitnice (ovog tipa) sa AliExpress-a. Mogu da pitam da nam izrade ponudu, kad se budete odlučili šta tačno želite. Cene budu nešto veće na AliExpress-u ali pričamo o legalnom uvozu sa carinjenjem. Na veliku količinu možda se to uvećanje i izgubi. Naručivao sam uglavnom po 10-ak komada nečega, pa su tu bile veće cene nego na Ali sajtu.
Reply
#77
Promena SPI porta da ide na nozice PB12, PB13, PB14 i PB15 na zalost povlaci izradu nove PCB i kompletnu komplikaciju oko toga.

Mnogo mi "glup" razlog za taj zahtev, ne mogu da drugacije direktno prikljucim na primer 5 x 7seg LED displej (displej iz jednog dela, ima samo segmente i selekte, nisu posebne cifre), ide mi pin-na-pin sa druge strane plocice i tako ufasovano da tacno izmedju ide otpornik za ogranicavanje struje LED-a i dodatno probrana kombinacija da imam bar slobodne po jedan PWM i A/D pin + nesto slobodnih digitalnih I/O. Sve ostale kombinacije mi nisu tako univerzalne.

https://github.com/mikikg/artic

Da ne budem parti-brejkers, ovo moje ce da preskocimo pa moze da se ide na tu vec gotovu PCB.
Reply
#78
Drugari, bio sam slobodan da proverim koja bi cena bila da nam 100 komada modula uveze distributer, evo odgovora:

"Modul STM32F411CEU6 WeAct V2.1 moze da se nabavi. Cena ka tebi bi bila 4.565eur/kom bez PDV-a i rok isporuke oko 3 nedelje ( malo je nezgodno sada sa transportom iz Kine tako da je ovo samo okvirno).

Sad imate informaciju, pa možete dalje da kalkulišete šta vam se i gde isplati ako rešite da nabavljate ovaj modul.
Reply
#79
@npejcic
hvala na informaciji, s obzirom da je ovo cena bez pdv, ispada da nam je ovako skuplje nego pojedinacno
Big Grin
Reply
#80
(05-13-2020, 02:38 PM)Ubledeli Wrote: @npejcic
hvala na informaciji, s obzirom da je ovo cena bez pdv, ispada da nam je ovako skuplje nego pojedinacno
Big Grin

Tako je Smile
Sad znaš kako izgledaju cene kada bi neko pravno lice uvozile komponente, na belom tržištu. Uvek se plaća špedicija + carina + PDV. Ako je firma u sistemu PDV-a, može da se oslobodi tog plaćanja tako što ima pravo na odbitak na kraju meseca/tromesečja. Firma odmah mora da plati PDV prilikom uvoza pa kasnije da se oslobađa ako je to moguće. Ali ova prva dva ne. Ako bi se na belo dalje prodavalo krajnji kupac plaća PDV. Zaključak, PDV uvek mora da bude plaćen.

Fizička lica imaju tu privilegiju da mogu veoma povoljno da prođu sa paketićima iz Kine, pogotovu ako se paketići tretiraju kao pošta sa malom vrednošću pa nema otvaranja paketa tj. nema dodatnih troškova. Ako se paket otvara (carina zahteva da se proveri sadržaj) onda pošta uzima nekih 180-200 RSD za otvaranje paketa i na cenu koja je napisana u dokumentaciji dodatno se naplaćuje PDV. Ovaj proizvod ako naručujete, naručujte isključivo kao "free transport" sa onim dužim rokovima isporuke jer tu onda gotovo da nikada nema dodatnih troškova na strani u Srbiji.

Ako se naručuje veća količina neke istovetne robe iz inostranstva (meni su tražili izjave već na količinu od 5 komada) kao fizičko lice, carina može da traži izjavu čemu "uvoz tolike količine" istovetne robe i ukoliko ne prihvati izjavu koju fizičko lice daje, neće dozvoliti uvoz te robe jer fizičko lice nema prava da uvozi robu za dalju prodaju. Tako sam bar razumeo instrukcije uprave carina.

Nikada se nisam usudio da naručujem više od par komada neke elektronike iz Kine, osim štampanih ploča koje idu u paketu od po 5 komada, tako da nemam ličnog iskustva ali čitajući ovaj dokument (stavka 16.) tako sam razumeo. Nekoliko puta sam pisao izjave šta će mi 3 paketa po 5 komada štampanih ploča. Tada se daje pisana izjava da je namena hobi, isključivo za ličnu upotrebu.

Evo dokumenta gde su to pisali:
https://www.carina.rs/lat/Informacije/FA...iljke.aspx

Sa druge strane imam drugara koji je naručivao količine i po 50 komada nečega i niko mu nije pravio problem, tako da je to na neki način lutrija.

Ako naručujete kao fizička lica, ipak naručujte po par setova po recimo 20-ak komada ili slično. Ne bih preporučio 100 komada u jednom paketu.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)