Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merenje snage trafoa
PS: Ovo gore sto sam postavio video, tu je samo voda kao medijum za hladjenje, prakticno nema elektricni spoj zice sa vodom (jer je lakirana zica) pa je i opasnost od nastanka gasova usled elektrolize iskljucena ili drasticno smanjena.
Reply
(08-26-2014, 10:06 AM)mikikg Wrote: PS: Ovo gore sto sam postavio video, tu je samo voda kao medijum za hladjenje, prakticno nema elektricni spoj zice sa vodom (jer je lakirana zica) pa je i opasnost od nastanka gasova usled elektrolize iskljucena ili drasticno smanjena.

Da. Lik tu hladi žicu vodom.

Elektroliza je tu neprimetna.

Nego Miki, pašće nekom na pamet ono sa elektrodama u vodi, a danas deca svašta gledaju i čitaju, samo ne ono što treba.
Ne škodi upozorenje oko toga.

(08-26-2014, 10:06 AM)Aca93 Wrote: @Macola to sa hladjenjem vode si koristio u masini za zavarivanje a da li si koristio neki manji hladnjak sa ventilatorom kroz koji kruzi voda i hladi se i pumpu za protok vode?

Aco,

Hladio sam pun kufer nekih raznih naprava, a pomoću vode, kako otvorenim tako i zatvorenim sistemima, ne samo mašine za zavarivanje.

Zatvoreni sistemi se već koriste vekovima (šta misliš kako su naši preci destilovali razna alkoholna pića tamo gde nema vode? :-).

Relativna je stvar šta si mislio sa onim "manji hladnjak sa ventilatorom".
Nekom je "mali hladnjak" onaj od prekookeanskog broda, a neko je mali onaj od PC.

Najpre bih rekao da nemaš dobar osećaj o mogućnostima i kapacitetu zatvorenih sistema.

U odnosu na tekuću svežu vodu, zatvoreni sistemi su prilično slabašni, jer kod tekuće vode je ostatak zatvorenog sistema čitava planeta sa atmosferom.

Da bi stekao osećaj o mogućnostima hlađenja vodom pomoću zatvorenih sistema sa ventilatorom, najbolje je da napraviš eksperiment.

Probaj automobilskim hladnjakom sa sve pripadajućeg ventilatora da metodom recirkulacije ohladiš nekih par KW, zabeleži temperaturu vode koju si uspeo da održiš posle par sati, takođe i temperaturu prostorije u kojoj to radiš.

Sve "kockice" oko toga će ti se mnogo bolje složiti, nekoliko sttvari ćeš istovremeno naučiti i ujedno steći ispravan osećaj o "malom hladnjaku".

Pozz
Reply
Macola nisi razumeo, mene je zanimalo kakav si hladnjak stavio i pumpu jer bi mozda meni odgovaralo za neke stvari...
Reply
Malo sam googlao i došao sam do sledećeg zaključka:
Obično se za gustinu struje u žici primara uzima 2,5A/mm2.
Ako računam po tome onda mi je trafo snage oko 500-600VA pošto mi je debljina žice oko 1,5-1,6mm (nisam siguran).
Moram da izmerim žicu šublerom da bi imao tačniji podatak...

Ukoliko sam dobro izračunao za 800VA bi trebala da mi bude žica prečnika od 1,88mm.
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
Moja greška. Ja sam računao za DC....
Za 800VA bi trebala žica u sekundaru da bude oko 2,2mm.
Sa ovom bi trafo trebao da ima oko 350-400VA. Sad
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
(08-26-2014, 04:27 PM)Aca93 Wrote: Macola nisi razumeo, mene je zanimalo kakav si hladnjak stavio i pumpu jer bi mozda meni odgovaralo za neke stvari...

i ja bi volio da vidim jedan konkretan primjerak,ako je moguće napraviti tako nešto onda bi sa njim hladio jedan dobar snagaš od po 500W po kanalu... ako budeš u prilici Macola,uslikaj pa da gledamo Smile i učimo! Big Grin
🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Reply
(08-26-2014, 08:42 PM)TDA Wrote: Malo sam googlao i došao sam do sledećeg zaključka:
Obično se za gustinu struje u žici primara uzima 2,5A/mm2.
Ako računam po tome onda mi je trafo snage oko 500-600VA pošto mi je debljina žice oko 1,5-1,6mm (nisam siguran).
Moram da izmerim žicu šublerom da bi imao tačniji podatak...

Ukoliko sam dobro izračunao za 800VA bi trebala da mi bude žica prečnika od 1,88mm.

TDA,

Ranije su se koristili organski lakovi za žicu i prešpan kao izolacija.
Takav trafo je imao graničnu temperaturu od oko 110-130*C, posle koje pregori.

Iz tiog vremena se još uvek "vuče" proračun žice sa korenom iz polovine struje, tj. sa oko 2.55A po milimetru kvadratnom preseka žice.

Danas se koriste neorganski lakovi i žica "H" temperaturne klase može podneti do 180*C, takođe i moderne poliamidne i poliesterske izolacije do iznad 200*C.
Samom jezgru takve temperature nisu problem jer je Kiri tačka par stotina stepeni iznad onoga što mogu podneti izolacije i žica.

Često proizvođači idu na veću temperaturu trafoa, te samim tim i na veću gustinu struje. Zato ne treba da te iznenadi kada zatekneš fabrički trafo sa 3.5A po mm kvadratnom.
Takav je samo predviđen za rad na višoj temperaturi i bolja je orijentacija sam presek jezgra kao info o snazi. Naravno kada je trafo predviđen za ED=100%.

(08-26-2014, 08:58 PM)11277 Wrote:
(08-26-2014, 04:27 PM)Aca93 Wrote: Macola nisi razumeo, mene je zanimalo kakav si hladnjak stavio i pumpu jer bi mozda meni odgovaralo za neke stvari...

i ja bi volio da vidim jedan konkretan primjerak,ako je moguće napraviti tako nešto onda bi sa njim hladio jedan dobar snagaš od po 500W po kanalu... ako budeš u prilici Macola,uslikaj pa da gledamo Smile i učimo! Big Grin

Naravno 11277 i Aco93,

Samo ćemo da pobegnemo na temu "Sve i svašta" gde je naš dragi Buca 33 napravio čitavu za*banciju na moj račun, a oko vodenog hlađenja :-).

Čovek očigledno misli da je to nepraktično. Hajdemo tamo da ga demantujemo :-)
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)