Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bato MM-Amp (LM-most by macolakg)
samo polako,bitno je da znaš šta je i do čega je bilo. Wink
Цхоп уоур оввн ввоод анд ит ввил вварм уоу тввице
Reply
Sta je bio problem?
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="2644" data-time="1367004219">Sta je bio problem?</blockquote>
Prilikom odmotavanja trafoa zeznuo sam izvode i lose formirao srednji izvod. Medjutim bilo je totalno zbunjujuce to sto sam imao ocekivani +/-Vdc posle kondenzatora pa na trafo (i uopste napajanje) nikako da se posumnja. Jos jaca provala je ispravan rad pojacavaca do tih 20-ak w?!? sto je tek napravilo konfuziju. Kako rece Macola (ako sam to lepo razumeo) tada je amp svirao iz 2X1000u, preko toga nisu mogli pa se problem pokazivao sa "zakasnjenjem".
Reply
I kako svira Smile?
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="ziki" data-cid="2647" data-time="1367005333">I kako svira Smile?</blockquote>
Ako sutra poradim malo, od nedelje svirka...
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="2644" data-time="1367004219">Sta je bio problem?</blockquote>
Dude je slucajno povezao srednji izvod sekundara tako da sekundari budu u fazi. Prakticno se pojavio krajnje interesantan efekat. Delovi greca su kroz dva elko od 1000 uF, radila kao dubler napona od 19VAC, pri cemu je srednji izvod bio sve samo ne masa.

Naravno, dubler ima veoma losu filtraciju (polutalasno ispravljanje po grani), osim toga talasnost je protivfazna, i dodatno divno bajpasovana sa 13000u glavnog elko izmedju krajeva napajanja. Prakticno je u filtraciji radilo samo 2 x 1000uF, pri cemu je istovremeno kroz njih tekla struja dublera.

Tako su u stvari oba kraja napajanja +-25V, skakali gore dole istovremeno za po 15V, svaki put kada dodirne jedan od njih 10V, UV zastita sutne LM3886 u mute. Eto to je bilo.

Naivna stvar, a neobicno se manifestuje.

P.S.
Naravno, ne smatram dubler ni malo interesantnim, pravio sam ga u prvom osnovne i to za +-300V.

Interesantno je sadejstvo njegovog bruma sa glavnim elkom koji je posluzio kao bajpas i sa UV zastitom :-)

P.P.S

He he, koliko je neobicno sto covek moze u nekim trenucima da se seti stvari iz ranog detinjstva, a ne moze dogadjaja od pre neku godinu. Krecana je cudo :-)

Nikad necu zaboraviti kako su mi eksplodirala dva elko iz dva "Super Bebi" radija, i pregorele jedva iskamcene BY 180 koje su u to vreme bile ravne cudu.

Posle toga sam nekoliko godina kasnije takve ispravljace pre probe obavezno poklapao velikim loncem, i kamen odozgo.

Tada sam bio prevrnuo polaritet oba elko. naravno da je ispravljac bio napajan pravo iz utikaca, sa tri cetiri licne ispred. Big Grin .

Ha ha, kako je to bilo ludo, ja garav u cosku, a majka i otac utrcali beli kao salveta Big Grin . Ludo burazere, ludo...

Jedinstven miris tih elko skoro da mogu dan danas da osetim u nosu Big Grin
Reply
Zanimljiva pojava, pa zar se to nije videlo osciloskopom na grani napajanja ... Ustvaro verovatno ste to posle i primetili ...
Super da je proradio AMP.
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="2658" data-time="1367013255">Zanimljiva pojava, pa zar se to nije videlo osciloskopom na grani napajanja ... Ustvaro verovatno ste to posle i primetili ...
Super da je proradio AMP.</blockquote>
Cim je sonda pipnula napajanje, shvatio sam pricu. Posle je sledila provera AC napona...

Amp je radio i pre, do dejstva UV zastite. Ipak je 3886 bas sjajan cip.
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Macola" data-cid="2657" data-time="1367012442">Dude je slucajno povezao srednji izvod sekundara tako da sekundari budu u fazi. Prakticno se pojavio krajnje interesantan efekat. Delovi greca su kroz dva elko od 1000 uF, radila kao dubler napona od 19VAC, pri cemu je srednji izvod bio sve samo ne masa.

Naravno, dubler ima veoma losu filtraciju (polutalasno ispravljanje po grani), osim toga talasnost je protivfazna, i dodatno divno bajpasovana sa 13000u glavnog elko izmedju krajeva napajanja. Prakticno je u filtraciji radilo samo 2 x 1000uF, pri cemu je istovremeno kroz njih tekla struja dublera.

Tako su u stvari oba kraja napajanja +-25V, skakali gore dole istovremeno za po 15V, svaki put kada dodirne jedan od njih 10V, UV zastita sutne LM3886 u mute. Eto to je bilo.

Naivna stvar, a neobicno se manifestuje.

P.S.
Naravno, ne smatram dubler ni malo interesantnim, pravio sam ga u prvom osnovne i to za +-300V.

Interesantno je sadejstvo njegovog bruma sa glavnim elkom koji je posluzio kao bajpas i sa UV zastitom :-)

P.P.S

He he, koliko je neobicno sto covek moze u nekim trenucima da se seti stvari iz ranog detinjstva, a ne moze dogadjaja od pre neku godinu. Krecana je cudo :-)

Nikad necu zaboraviti kako su mi eksplodirala dva elko iz dva "Super Bebi" radija, i pregorele jedva iskamcene BY 180 koje su u to vreme bile ravne cudu.

Posle toga sam nekoliko godina kasnije takve ispravljace pre probe obavezno poklapao velikim loncem, i kamen odozgo.

Tada sam bio prevrnuo polaritet oba elko. naravno da je ispravljac bio napajan pravo iz utikaca, sa tri cetiri licne ispred. Big Grin .

Ha ha, kako je to bilo ludo, ja garav u cosku, a majka i otac utrcali beli kao salveta Big Grin . Ludo burazere, ludo...

Jedinstven miris tih elko skoro da mogu dan danas da osetim u nosu Big Grin</blockquote>
Ha ha, moram da nagovorim Acu Jevtica da procita ovo. Big Grin

Izvini Coa, to je bilo jace od mene.

Setio sam se tvojih i Mikulicevih "eksplozivnih" testova ko je jaci: mrezni trafo ili SMPS?
Reply
Ma desava se to da se obrne polaritet namotaja ... pa jel se secas kad smo onaj SMPS jedan popravljali kada sam premotavao trafo, samo sto sam ja imao totalno debilnu situaciju, ja sam imao umesto neznam tacno nesto 10V ja dobijem 30V Smile Kod ovih klasicnih transformatora eto kako se desava (simetricne gornje/donje poluperiode) a tamo posto je bio neki flyback MORA samo gornja poluperioda da se uzme jer je donja totalno nesto drugo, mnogo veci napon. Sve bilo prakticno ispravno samo me taj napon zezao, grejali se elco, ne znam kako je preziveo i 78xx neki iza. Posle sam sam skontao da je ustvari frka bila sa obrnutim namotajem, evo i oscilogram iz te situacije, totalno asimetricne poluperiode ...

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="mikikg" data-cid="2661" data-time="1367014692">Ma desava se to da se obrne polaritet namotaja ... pa jel se secas kad smo onaj SMPS jedan popravljali kada sam premotavao trafo, samo sto sam ja imao totalno debilnu situaciju, ja sam imao umesto neznam tacno nesto 10V ja dobijem 30V Smile Kod ovih klasicnih transformatora eto kako se desava (simetricne gornje/donje poluperiode) a tamo posto je bio neki flyback MORA samo gornja poluperioda da se uzme jer je donja totalno nesto drugo, mnogo veci napon. Sve bilo prakticno ispravno samo me taj napon zezao, grejali se elco, ne znam kako je preziveo i 78xx neki iza. Posle sam sam skontao da je ustvari frka bila sa obrnutim namotajem, evo i oscilogram iz te situacije, totalno asimetricne poluperiode ...

</blockquote>
Ma naravno, veoma lako je zameniti krajeve namotaja, pogotovo sto se kod nas teze nalazi lak zica sa razlicitom bojom.

Poucen iskustvom, na pocetku nekog namotaja napravim "mackicu" pa kasnije znam gde je.
Nego kada imas gotov trafo, onda jedino merenjem. Moze na prvi pogled zica izaci sasvim logicno ispod izolacija ka spolja, ali na par cm unutra vec moze biti drugacije od tog.

Merenje je najsigurnije.
Reply
Update:

Moze do skoro 24V na izlazu na 8 oma.

Pa da se proba.
Reply
TOOO mator i i i ! Big Grin
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Dude" data-cid="2738" data-time="1367112821">Update:

Moze do skoro 24V na izlazu na 8 oma.

Pa da se proba. </blockquote>
Sa zvučnicima će moći volt-dva manje zbog modula impendanse koji nije ravan, međutim to je vec ozbiljna snaga.

Ono napona sto meriš na jednom izlazu, istovremeno je isto toliko sa suprotnim polaritetom na drugom izlazu, tj. 24Vpk x 2.

48Vpk na 8R, to batice nije naivno, čak ne preporučujem da trajno koristiš tu snagu, da termički ne "overis" kola.

To može jedino ako kola hladiš u "sendvič" hladnjaku.

48V^2/8R * 0,4998 = 143,9Wrms !!!

Smanji ga lečka :-).

To će mu biti odlična rezerva za izvrsnu dinamiku, ali će biti bas dugotrajna mašinica ako se koristi do 100W (mislim na njegov životni vek).

Sa 70Wrms kontinualnih otprilike, dobro će grejati i imati veliku rezervu za udare dinamike kod takvih snimaka, a izobličenja će biti beznačajna.

Pozz Dude, i kada se "osvestiš" (vidim kad si pisao post :-), javi jesi li "prosvirao".
Reply
biće da je on to mjerio na samom opterećenju,bar tako mislim...
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="2759" data-time="1367147419">biće da je on to mjerio na samom opterećenju,bar tako mislim...</blockquote>
Pa, bice da je osciloskopom merio na jednom kraju zbog nepozeljnosti prikljucivanja mase osciloskopa na jedan od izlaza.

Problem mogu biti Y kondenzatori u RSO filtru od osciloskopa, na kojima se moze pojaviti 115VAC kad osc. nije uzemljen, a ako jeste uzemljen, onda nije nista bolji slucaj jer ako na ampu postoji RSO, takodje moze biti isti problem.

Moze se osciloskopom meriti jednom sondom na krajevima opterecenja, ali sa rastavnim trafoom za osciloskop, ili pak sa dve sonde diferencijalnom metodom merenja.

Tako je najpametnije kod svih balansnih izlaza i ulaza.

Inace, Bato MM sa +-26-7VDC napajanja MOZE na zvucniku dati tih 48Vpk.

Pozz
Reply
Gde god da je merio (a merio je verovatno na opterecenju) to je odlicna snaga za kucno pojacalo sa brdo rezerve! Smile

BTW: ja sam skoro zavrsio PCB za SMD verziju, imam samo jos jednu situaciju da resim (oko neke mase, Macolina opaska) i to ce biti uskoro gotovo pa posatavljam fajlove. Ipak sam se odlucio da izbacim ispravljac sa plocice tako da ce plocica ispasti odprilike 8 x 6 cm, dakle bas minijaturna, a ispravljac ce da ide externi neki SMPS.
Reply
(04-28-2013, 12:30 PM)Macola Wrote: <blockquote class="ipsBlockquote" data-author="HomeMadeAudioProject" data-cid="2759" data-time="1367147419">biće da je on to mjerio na samom opterećenju,bar tako mislim...</blockquote>
Pa, bice da je osciloskopom merio na jednom kraju zbog nepozeljnosti prikljucivanja mase osciloskopa na jedan od izlaza.

Problem mogu biti Y kondenzatori u RSO filtru od osciloskopa, na kojima se moze pojaviti 115VAC kad osc. nije uzemljen, a ako jeste uzemljen, onda nije nista bolji slucaj jer ako na ampu postoji RSO, takodje moze biti isti problem.

Moze se osciloskopom meriti jednom sondom na krajevima opterecenja, ali sa rastavnim trafoom za osciloskop, ili pak sa dve sonde diferencijalnom metodom merenja.

Tako je najpametnije kod svih balansnih izlaza i ulaza.

Inace, Bato MM sa +-26-7VDC napajanja MOZE na zvucniku dati tih 48Vpk.

Pozz

<br />
<br />
potpuno se slažem !
Reply
<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="Macola" data-cid="2756" data-time="1367143907">Sa zvučnicima će moći volt-dva manje zbog modula impendanse koji nije ravan, međutim to je vec ozbiljna snaga.

Ono napona sto meriš na jednom izlazu, istovremeno je isto toliko sa suprotnim polaritetom na drugom izlazu, tj. 24Vpk x 2.

48Vpk na 8R, to batice nije naivno, čak ne preporučujem da trajno koristiš tu snagu, da termički ne "overis" kola.

To može jedino ako kola hladiš u "sendvič" hladnjaku.

48V^2/8R * 0,4998 = 143,9Wrms !!!

Smanji ga lečka :-).

To će mu biti odlična rezerva za izvrsnu dinamiku, ali će biti bas dugotrajna mašinica ako se koristi do 100W (mislim na njegov životni vek).

Sa 70Wrms kontinualnih otprilike, dobro će grejati i imati veliku rezervu za udare dinamike kod takvih snimaka, a izobličenja će biti beznačajna.

Pozz Dude, i kada se "osvestiš" (vidim kad si pisao post :-), javi jesi li "prosvirao".</blockquote>
Na opterecenju je mereno i ono je rms napon. Sinoc nisam imao problema da zakacim sondu takodje paralelno opterecenju kao pre neko vece, ne znam zbog cega. Ili tako ostane nedan kraj sonde samo prikljucen pa pocnu deformiteti na ekranu da se pokazuju...

Zagrevam ga od jutros...

On nek se greje a ja da se ladim...

Ziveli momci!
Reply
U vezi rastavnog trafoa, za totalnu zastitu skupocenih sprava, to se napravi za 380V -> 220V, dakle veze se medjufazno tako da se izbegava situacija sa nasim elektro-distribucijama kada im se kablovi prespoje na banderama pa umesto 220V dobijes 380 i ode sva elektronika u kuci na toj fazi Smile Znam za X situacija kada se tako nesto desilo a to mi je inace opet Macola rekao jer je bas imao takav peh!!!
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)