Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apex CA8/CA9/CA20
Bitno je da se zna sta se desilo, kad se vec skola placa sa jednim irf540 Smile
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
(03-20-2020, 01:40 PM)emiSAr Wrote:
(03-20-2020, 08:00 AM)Dragan100 Wrote: 1N4148 je zamjena za BJT koji je diodno spojen u strujnom ogledalu, Udiode=Ube, 
stavljanjem LED poremeti se razmerje u ogledalu jer je Uled>>Ube
1N4148 je izmedju najtiših referenci, @Gerhard sa velikog foruma napravio bezbroj merenja
a i okačio sam te grafove tu na naš forum, neznam sad tačno gdje...

56R u strujnom ogledalu je daleko glasnji od te diodice. ima oko 1nV/sqrt(Hz) naponskog šuma
dok diodica ima samo malo jači šum od kratkog spoja (po tim grafovima @Gerhard)

U ovim aplikacijama 1N4148 je direktno polarisana i ne bi trebala niti da "sumi" niti proizvodi neke druge probleme.
Prije nekih 45 godina imao sam sa istom diodom u nekim aplikacijama gdje je inverzno polarisana vrsila
separaciju-odvajanje signala u veoma visokoimprdantnim krugovima-ima zamjetnu struju curenja.
Bolje od nje u toj aplikaciji se pokazale Iskrina BAY92, 1N914 i 1N4152-imaju puno manju struju u inverznom
smjeru.  Tada sam izvrsio niz mjerenja i ustanovio da je u DS-u navedena kapacitivnost navedenih dioda, mjerenjem uvijek manja od navedene. Takodje i vrijeme oporavka je uvijek bolje od navedenog u DS-u.-
pOz

LINK ka grafovima naponskog šuma LED dioda, Zenerica, Kratkog spoja - šum opreme, kalibrisanje sa 60R = 1nV/sqrt(Hz) = 0dB
LP
Dragan
Reply
C7 spider style

APEXaudio.MileSlakovic
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)