Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino nano + HC-06 bluetooth
Već duže vremena razmišljam kako krenuti u neko programiranje koje bi zadovoljilo moje veoma skromne potrebe,a da ne preopteretim ono malo memorije u mozgu koja mi je još slobodna. Tongue 

Nabavio sam arduino nano i bluetooth modul hc-06,a imam i jedan wifi kojeg za sada ne mislim koristiti. Našao sam i stranicu remotexy http://remotexy.com/en/examples/firstproject/ i krenuo sa prvim projektom, pali/gasi LED na Nanou. RX i TX pinovi na Nanou su 1 i 2, tako da sam u programu koji je predviđen za neki veliki Arduino promijenio pinove za komunikaciju sa HC-06

Quote:// RemoteXY connection settings
#define REMOTEXY_SERIAL_RX 1 
#define REMOTEXY_SERIAL_TX 2
#define REMOTEXY_SERIAL_SPEED 9600
Na tome Arduinu su pinovi RX i TX 2 i 3.

Za upload programa u Arduino sam upotrijebio njihov program verzije 1.8.9 i upload na Nano je prošao bez problema, barem mi je tako program javio.Nano ima 5V komunikaciju dok HC-06 3,3V znači na TX pina na Nanou sam stavio dijeljitelj sa 10k i 20k da se 5V spusti na 3,3V. E sada tu se javio problem, na tome pinu imam 2,6V dok na RX imam cijelih 3,3V.

Također mobitel mi se ne da spojiti sa HC-06 modulom,da li je to do onih 2,6V na TX pinu ili nečeg drugog nemam pojma. Imam instaliranu najnoviju verziju remotexy na mobitelu ali kaže mi da je vrijeme za spajanje isteklo i ćorak.

Evo i program koji sam ukucao u Nano. Znači kod programa se automatski generira na remotexy stranici kada se završi sa izradom grafičkog sučelja. Nakon toga se učita library remotexy u Arduino 1.8.9 i učita kod koji je generiran, uploada na Nano i to bi trebalo raditi...

.zip   Gumb arduino.zip (Size: 1,14 KB / Downloads: 2)
Reply
Da nisi omasio u povezivanju? Rx i Tx na nao plocici su D0 i D1. Sa softwareSerial mozes da koristis bilo koja dva nano pina ali si mozda pogresno vezao. Pogledaj na osciloskopu sta se dogadja.
Reply
Obicno kad se probava neki kod ili rad sa recimo Arduino Nano svi koriste napajanje preko USB-a ako je tako onda ti je i komunikacija u koliziji izmedju racunara i tog HC modula jer su na istoj liniji...Znaci trebao bi iskljuciti USB kabl iz Nano dok probavas program a napajanje dovesti neko spoljno na Vin cca 5-12V. Ako je problem ove prirode onda je resena i misterija 2.5V na TX pinu koja bi u tom slucaju bila posledica iste kolizije....Program nisam gledao dok ne proverimo gornje navode
Kao sto ti @gorankg rece RX-TX su pinovi D0, D1 tj. 0,1

p.s. sta bi ti tacno hteo da radis sa tim hc modulom tj. sta bi program trebao da obradi ili uradi????

[Image: introduction-to-arduino-nano-13-1.png]

Tvoj #define treba da bude ovako:
Code:
// RemoteXY connection settings
#define REMOTEXY_SERIAL_RX 0
#define REMOTEXY_SERIAL_TX 1
#define REMOTEXY_SERIAL_SPEED 9600
Lp,
YuMERA
Reply
Imam analogni skop tako da uhvatiti neku pojavu koja je jednokratna malo teže ili ne znam kako jer ja sam analogni tip. hihi

Recimo da sam krivo u kodu označio pinove na Nanou kao što si naveo. Evo pinouta Nanoa pa lijepo meni bedaku objasni kako da u kodu napišem ime tim pinovima. Tongue
Ja sam ih nazvao 1 i 2 ali moguće da je to pogrešno. Pa kako je ime tim pinovima da ih Arduino program prepozna.

Sada sam se igrao sa remotexy sučeljem i ovaj puta sam odabrao Nano a ne defaultni Uno, stavio sam hardversku komunikaciju i za divno čudo programčić je proradio. Znači greška je u imenovanju pinova. Također koliko vidim remotexy ima neke pinove rezervirane. Znači kada sam odabrao softversku komunikaciju mogu odabrati pinove 2 pa na dalje, a kada odaberem hardversku onda mi on automatski odabere 0 i 1.  Zaobišao sam pravilno ukucavanje naziva pinova jer je program sve riješio ali i problem i dalje ostaje.
Kako u kodu ukucati ime pinova kod recimo Nana da ih program prepozna.
Ako ti nije problem imaš u prvom postu zakačen kod za Nano pa da mi prepraviš te rx i tx linije da vidim na primjeru kako bi to trebalo izgledati.
Reply
@Yumera,
Meni sada program radi dok je Nano uštekan u komp na usb 2.0(radi i kada je ištekan i na eksternom napajanju).Na usb 3.0 komp nije uopće prepoznavao modul. Također dok mi je bio uštekan HC-06 na rx i tx Nano se nije dao programirati tako da svako probavanje i programiranje morao sam te dvije linije ištekati.

Idem sada probati daj define kako si ga ti napisao da vidim jel šljaka.

EDIT:
Prepravio sam define i sada radi. Ja mislim da sam sada skužio kako se imenuju pinovi pa barem na tome ne bi trebao da zapnem.

Mislim ganjati motor pot, input selektor audio ulaza i takve sitnice preko mobitela. Znam da remotexy može da prikaže recimo temperaturu koju Nano očita pa na istu foru mogu da gledam i bias lampi,izlazni DC offset i takve stvarčice. Sada se sve samo stvar izrade periferije i nešto malo programiranja koje uz FLProg nadam se da će biti svedeno na minimum.
Reply
Nacrtaj nam kako si povezao nano i HC-06. Tako ćemo brže naći grešku.
Reply
Nema hardverske greške,problem je bio u imenovanju RX i TX pinova u kodu.
Reply
Za te stvari koje nameravaš raditi mnogo bolje rešenje su ti ESP32 moduli. Takav jedan ima na sebi i WiFi i bluetooth i još puno toga. Možeš da koristiš Arduino IDE za programiranje na koji si već navikao.
Evo ovde imaš više informacija:

https://randomnerdtutorials.com/getting-...ith-esp32/
Reply
...........................................................

p.s. greska otislo pogresno ovde... sorry
Lp,
YuMERA
Reply
Ne mislim koristiti Arduino IDE jer to zahtjeva poznavanje nekog programskog jezika. Arduino IDE sam uzeo za ovaj primjer samo radi jednostavnosti implementiranja gotovog koda jer je tako bilo u uputama na remotexy web stranici.
U planu mi je koristiti FLProg program za programiranje Arduina i remotexy za grafičko sučelje. FLProg je neki ruski program koji je sveo programiranje na čisto grafičko stavljanje blokova i njihovo podešavanje, nešto kao što Cypress ima samo naravno puno slabije. Ja mislim da ima podršku za neke MCUe koji na sebi imaju wi-fi ali nisam siguran. Uglavnom ako netko zna za nekakav program u kojemu se programiranje svodi na grafičke blokove i koji podržava te ESP32 module neka samo viče.
Reply
(07-05-2019, 10:06 PM)Khadgar2007 Wrote: Ja mislim da ima podršku za neke MCUe koji na sebi imaju wi-fi ali nisam siguran. Uglavnom ako netko zna za nekakav program u kojemu se programiranje svodi na grafičke blokove i koji podržava te ESP32 module neka samo viče.

Podržava ESP8266 koji ima WiFi.
Odlično ti je ova kombinacija.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)