Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vifa XT25A made in PRC
Jeftini visokotonci kupljeni na Aliexpress-u za 32dolara par, oznaka Vifa XT25A, 8 oma. Nemaju na sebi Vifa oznake, ali prodavac tvrdi da su Vifa made, fabrika Vifa drivera sa NEO magnetima je i inače u Kini.

Mereno na kartonu, one neravnine u opsegu su verovatno posledica toga što nisam upustio driver nego je malo virio iz kartona. U Holmi Impulse je bio postavljen donji limit na 600Hz, nisam koristio redni kondenzator.

Mislim da su to upotrebljivi driveri za niskobudžetne projekte, ne nađoh ništa bolje za te pare a da je 8 oma nominalno, uglavnom su 4 oma ti Vifa ring radijatori. 

Mehanički sve je u redu, centrator (bakarni) je čvrst, ne mrda se, konektori takođe. Driveri su dosta ujednačeni, malko se razlikuju.

Možda nekome bude od koristi za neke jeftine zvučnike, dosta lepo izgledaju. Možda za backfire tweeter. Nemaju ferofluid.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Moram priznati da sam impresioniran konzistencijom.
Reply
(06-05-2019, 11:41 AM)Zvu Wrote: Moram priznati da sam impresioniran konzistencijom.

Imaju oba neki mali pik impedanse oko 2,7kHz vidi se i na frekventnom i na faznom dijagramu, to mi malo bode oči (jedan ima jači drugi jedva vidliv). Neka je rezonancija u kućištu, ali opraštam im zbog niske cene.

Recimo da je ovo jaka konkurencija SAL zvučnicima.
Reply
Lepo i linearno. Rezonancija i nije neki problem ako se tretira kako treba, a i svakako bi ukrštanje tu trebalo biti na oko 3KHz.Ko voli zvuk ring radijatora (poput mene) teško može da pogreši.

Imam i ja neke te kineze koje treba da premerim. Kud me mrzi, a još i nemam vremena.
Reply
Čućemo ga, živo me zanima kako svira. Možda improvizujem nešto u nekoj kutiji, imam dva midbasa od 5", Vifa P13WH-08 i neke Tonsil isto 2kom. od 5"  8 oma.
Reply
Tonsil ako imaju poveći magnet, papirnu membranu zelenkaste boje, sunđerasto vešanje i žutu metalnu korpu - to su oni sa 25mm kalemom i papirnim formerom... Sviraju lepo ali su jako osetljivi na pregrevanje kalema. Ne crkne nego samo provri former i krene da češe.

Ako nije ništa od toga, zanemari post Smile
Reply
(06-05-2019, 01:58 PM)Zvu Wrote: Tonsil ako imaju poveći magnet, papirnu membranu zelenkaste boje, sunđerasto vešanje i žutu metalnu korpu - to su oni sa 25mm kalemom i papirnim formerom... Sviraju lepo ali su jako osetljivi na pregrevanje kalema. Ne crkne nego samo provri former i krene da češe.

Ako nije ništa od toga, zanemari post Smile

To su ti, zamenio sam im sunđerasta vešanja, premazao membrane sa Visaton LTS50, sasvim su ispravni. Jedino što sam izmerio Qt=0,94.

Ma dobri su za probu, posle ide Vifa ili nešto treće. Treba da budu mali zvučnici za PC, da stoje na stolu, oko 5l zapremine plafon.
Reply
Evo Tonsila, oni mi služe za eksperimente sa mazanjem i probe pojačala.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Šta je njima bilo u glavi pa su napravili papirni former, nikad neću dokučiti. Tako sam se slatko naslušao muzike pre 15-ak godina sa aluminijumskim kutijama u kojima su bile takve petice, a iznad njih kalotni visokotonci - isto Tonsil. Visokotonce sam premotao i prebacio na alu former. Stereo sub od 12" sa dva takva satelita je bio besno rešenje u mojoj tinejdžerskoj sobi od 12kvm. Pogonjeno nekim Hitachi pojačalom baziranim na STK4141.
Reply
Ja sam slušao dugo DIY pojačalo sa 2N3055 60W/4oma, DIY pretpojačalo (BC109C), na par niških zvučnika (dva basa i visokotonac, dapolito konfiguracija), Marantz tuner i dek, Tehniks gramofon SLD1 sa Nagaoka glavom. Posle se prešlo na ozbiljnije stvari, SAM SBI1, Marantz pojačalo pa mosfet pojačalo, Luxman dek, lampaško pretpojačalo, DIY gramofon sa Grace G707 i Ortofon MC10 super sa DIY baterijskim pretpojačalom. Sad sam skroz digitalan, nama više gramofona i ploča odavno.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)