Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
PA zvučnici u kućnom sistemu
Slika govori vise od hiljadu recu. Ovo na slici je Zvu. Ako zeli sliku moze da obrise! Kako ovo zvuci? Pa ja bi rekao da nije lose.

Zeljko

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Sa setom se secam ovog mog sistema. U svakom slucaju sve PA jedinice: 2x2235, 1x2202, 1x2441, H93 horna + Lens, 1x2405
Reply
Kad se setim samo koliko nam je trebalo da izvadimo taj srednjetonac iz kutije i kako vrljavo smo radili zamenu - odmah mi se želudac okrene  Confused

A sve u cilju da ne oštetimo plavu prednju.

Taj na slici - simpatičan mladić  Cool ali ima malo ludački pogled  Shy
Reply
Big Grin

E ondaK, on zasluzuje da se udubi u sistem sa 3x15" (Beyma) po zvuji. Stranica je www.phasure.com (cela u vidu foruma) i pod-sekcija Orelino / Orelo MKII Loudspeakers 
Tamo ima citave 2 stranice sa raznim temama, merenjima, slicicama itd. A Bert (Doppenberg) je dovoljno lood pa pravi i sistem sa po 6x15" po zvucniku: 

[Image: attachment.php?aid=25287]

Eto inspiracije za tebete i kuma Smile

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(11-20-2017, 09:49 PM)Zeljkor Wrote: Sa setom se secam ovog mog sistema. U svakom slucaju sve PA jedinice: 2x2235, 1x2202, 1x2441, H93 horna + Lens, 1x2405

Ovo je meni so na ranu, tebi mogu mislit... ...al vredelo je čuti Smile
Nemoj silom, uzmi veći čekić.
Reply
(11-20-2017, 06:52 PM)ManicP Wrote: pakonja: Nemoj puno da se oslanjas na tudja merenja vec samo u svoj sluh.

Trudim se da se oslanjam na oba Smile

Tako je druže Peđa.

10 Volim da slušam.
20 Ali volim i da merim.
30 GOTO 10

(11-20-2017, 09:42 PM)Zeljkor Wrote: Slika govori vise od hiljadu recu. Ovo na slici je Zvu. Ako zeli sliku moze da obrise! Kako ovo zvuci? Pa ja bi rekao da nije lose.

Upravo su mi ti zvučnici skrenuli uopšte pogled prema PA, uopšte prema JBL studio monitor serijama iz 80-ih, itd........... rekao sam: Kad je ovaj čovek uspeo ovo da napravi, onda mora da vredi Big Grin
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
Evo jos jednog interesantnog dizajna (najnovije od BD-a) sa 4x12" (Beyma SM112N) relativno prihvatljivih dimenzija: Revelation
Reply
(11-20-2017, 10:06 PM)nik Wrote: Big Grin
 Stranica je www.phasure.com (cela u vidu foruma) i pod-sekcija Orelino / Orelo MKII Loudspeakers 

a sta taj lik n.s.r.e.
Reply
@danibosn
Ne razumem, pojasni skracenicu ili daj malo opsirnije svoje vidjenje.
Al' iskreno, mislim da nisi dorastao za diskusiju, ako je tebi BatoMM otkrovenje pojacala.
NHF - No Hard Feelings
Reply
Wink 
pa skracenica bi trebala bit lako prepoznatljiva a ocito i je, jer je. cini mi se  izazvala neke HF Tongue

A sto se tice diskusije i nije bas nuklearna fizika koliko vidim, doduse mozda ja ne razumijem jelte.

OK sad ozbiljno, nisam nikog tija ni uvrijedit ni omalovazit. ono sto sam tija rec a mislim da bi se vecina slozila da je ono kako je PeterST-e opisao pomenute zvucnike a i isvoj DAC koji naravno prodaje za masne pare vec toliko puta vidjeno prodavanje magle u stilu:

So the Orelo MKII sounds totally neutral when it was tuned to the specific situation.

ma kako on zna da je potpuno neutralan, potpuno neutralan u odnosu na sta

Side note for existing Orphean horn owners : Although this is the same horn and drivers, nothing compares to it; your sensitivity will be 114dB (115dB for older versions like my own);

What you get from the additional 3-4dB of sensitivity is a kind of air in that mid range.

ma zamisli koji je to trzaj od 3 dB na 115 dB

A iza svega vjerojatno stoji:

So let's see what actually the parameters (possible variations) are (at least for current due owners) :

- We all use XXHighEnd;
- We all use the NOS1 D/A converter;

i

Also notice that this starts with a DAC (NOS1) which is to be completey neutral, and not any other DAC will do this really, so if your's is another then you possibly won't be able to comprehend because of that already.

Eto to sam tija rec

Bato je, osim par ebay kitova, prvo ozbiljno pojacalo kioje sam sam napravija pa sam mozda malo emotivno vezan.
A bija sam u prilici, par puta, slusat neke poprilicno skupe setove i Bato je spojen na one moje otfrlje kutije dosa vrlo blizu da ne kazem pretekao neke od njih.

Tako da me i dalje odusevljava

nhf i pozdrav
Reply
nik oprosti

tek sad sam skuzija da si ti mozda pomislija da se moj komentar odnosi na tebe.
Ako je tako duboka isprika, kao sto vidis iz mog posta komentar je bija na vlasnika od tebe navedene stranice
Reply
Lakse malo momci. Svi smo svesni da na ovaj forum dolaze clanovi koji su se dokazali pre svega kao kvalitetni ljudi. Nesporazumi u pisanoj komunikaciji su veoma laki i cesti. Obojica razmislite o svojim pisanjima i pustite prasinu da se slegne. Utorak je zaeban dan jer naelektrisanje zna da bude negativnije nego recimo sredom Big Grin
Reply
@danibosn

Nema Hard Feeling-a i nisam pomislio da se na mene odnosi. Ali jesam kvotovan pa sam odgovorio. Ne volim duge pisanije bez veze vec otvoreno kazem sta mislim. Sad cu malo razloznije tj. detaljnije.

Taj forum (Phasure ili XXHighEnd - po nazivu softvera za reprodukciju muzike) pratim negde od 2008 godine, nedugo potom sam kupio licencu za njegov softver (oko koga je i nastao forum) a od kraja 2010 god sam i (vrlo ponosni) vlasnik D/A konvertera zvanog 'Phasure NOS1' koji ti opet onako 'olako' oceni kako si ga ocenio.

Peter Stordiau je pre svega nadareni programer, koji iza sebe ima vrlo uspesan softver za globalno pracenje svih finansijskih i materijalnih tokova velike firme, recimo velikih lanaca trgovine, tzv. ERP softver iliti prosireno 'Enterprise Resource Planning' sa svim sto planiranje resursa podrazumeva. Jedno vreme je radio i za Philips, na razvoju nekakve audio tehnike vise za vojnu upotrebu no za civilnu.

Audio softver mu je tek hobi a poceo je da ga razvija jer nije bio zadovoljan niti jednim softverom koji se do tada nudio. Na forumu su boravile najpametnije glave kada se diskutuje o digitalnoj reprodukciji muzike. Nekoliko njih je sa tog foruma nastavilo svojim putem i ponudilo svoja resenja u vidu sada uspesnih komercijalnih audio softvera. Primer je recimo Josef Piri, Novosadjanin, autor poznatog 'JPlay' softvera i njegov partner u audio avanturama, Marcin Ostapowicz, poljak. Zatim recimo autor softvera za optimizaciju Windows OS-a 'Fidelizer', Keetakawee Punpeng, vise poznat pod nik-om 'WindowsX'. I tako daje. Za ovih 8-9 godina zaista je tesko pobrojati sva imena. A ima ih, velicanstvenih.

Peter-ov otac je vlasnik studija za snimanje muzike te Peter od rane mladosti boravi u studiju, valjda je zato u mogucnosti da ponesto kaze sta je realno a sta nije. Peter svira nekoliko instrumenata, zadnji put sam video sliku njega za klavijaturama, negde na Kubi bese. A sin lupa bubnjeve po kuci pa valjda i to moze da snimi/proveri. Uspot, Peter raspolaze najmocnijim spravama za analizu audio signala koje sam igde video.  

Sto se D/A konvertora tice, tesko da ces shvatiti sta znaci 24-bitna, 768Khz masina R2R konstrukcije, bez oversemplinga i bez ikakvog filtera na svom izlazu.
I tesko ces razumeti da neko spuca 1600-2000e na PC koji nema ama bas nista sem maticne ploce, procesora, memorije i napajanja. Gde se ne samo audio plejer vec kompletan Windows 10 smesta u radnu memoriju a zatim hard-disk sa koga je sve ucitano fizicki otkaci, izbaci iz PC-a. Oni koji to razumeju, sistem su ocenili kao 'Digital Reference'.

Zvucnici. Ime Bert Doppenberg bi trebalo da ti nesto znaci ako si iole pratio visi segment Hi-Fi opreme. Kada se udruze dva vanredna mozga, usput i fizicki 'komsije', onda nastaju vrlo interesantni projekti. Prvi je bio 'Orelino', mini verzija Bert-ovih ogromnih 'Orelo' zvucnika. Zatim je dosao 'Orelo MKII' kao zajednicki projekat njih dvojice. Onih '3 decibela' itekako znaci ali kako Peter rece, 'neces to ni shvatiti ako nemas NOS1' Smile
Reply
beli nemoj da brines povlacim se iz ove rasprave

posto stvarno ne razumijem zasto nekome treba 24 bita ili ti 144 dB dinamike kad na 130 usi krvare( a u jednadzbu nije ukljucen pozadinski sum od recimo 40-tak dB), ili 768 kHz sample rate-a sto daje 384 kHz reprodukcije a muska bica mojih godina tesko mogu cuti i 18 kHz.
Mozda su golden ears u pitanju ili samo ona stara potreba za sto vecim brojevima i elitizmom.
Shodno tome naravno da ne razumijem potrosenih 2000 eura na PC i 3000 + eura na te brojeve, jer sam siguran da postoje puno slabija mjesta u audio lancu koja bi se tim novcem osnazila.

A sto se tice BD, poteka je iz DIY-a i prema covjeku gajim veliko postovanje zbog ucinjenog a jos vise zbog dijeljenja stecenog znanja.
Kad sam se odlucija za kupovinu Beymi 12BR70, izmedju bar 10 vlo slicnih kandidata prevaga je bilo njegovo koristenje istih
ultimate subwoofer

ako su njemu dobre sto ne bi bile meni.

Sorry Alex evo uzurpirali mi tvoju temu skroz. ali necemo vise, bar ja necu

P.S. bez teskih osjecaja molim, malo burnije rasprave ponekad dobro dodje. Ako svi mislimo isto znaci da nitko ne razmislja.
Reply
Evo ja samo jos malo 'lekcije' preneto od druzenja sa idejama i spravama od g. PeterSt:
Trebalo bi da si u opisu DAC-a zapazio 'bez oversemplinga' i 'bez filtera na svom izlazu'. Takva sprava bi u normalnim uslovima davala ogromna izoblicenja tj.
bili bi prisutni strahovito veliki ostaci D/A konverzije. I sta pametan covek uradi? Pametan covek shvati da je PC daleko brza i preciznija masina od bilo kog D/A chip-a 
(ovde su 8x Burr-Brown PCM1704U-K) pa standardni 'Red Book' CD u PC-u podigne (apsempluje) 16x a zatim na tim stratosfreskim visinama (705600Hz tacno) filtrira 
signal svojim licno kreiranim filterom nazvanim 'Arc Prediction' (ima i jos par 'Custom' filtera, predugo za objasniti) i usput, dodavanjem nula na kraj 16-bitne informacije 
stvori dovoljno prostora za kreiranje digitalne atenuacije bez gubitka i najsitnije informacije iz signala. Usput, ako je trazeno, uradi i normalizaciju nivoa pojedinih numera
sa plej liste. Sada takav, ociscen, perfektno obradjen signal podesen na zeljenu jacinu doturi D/A konvertoru pa zato i napise da DAC ne radi - nista.

O spustanju frekvencije rada PC-a na svega 300-350Mhz radi minimiziranja elektronskih smetnji iz komponenti PC-a, drugom nekom prilikom.

Inace i ja slusam muziku na PA zvucnicima pa sam dobro u temi Smile
Reply
(11-20-2017, 06:52 PM)ManicP Wrote: pakonja: Nemoj puno da se oslanjas na tudja merenja vec samo u svoj sluh.

Trudim se da se oslanjam na oba Smile
Tek sad videh komentar... inace slazem se, ne treba ni slucajno izostaviti merenja, ali tvoja merenja su najmerodavnija a onda slusanje pa se nadje neki balans izmedju merenja... tako bar ja radim... Smile

(11-22-2017, 08:58 AM)nik Wrote: Inace i ja slusam muziku na PA zvucnicima pa sam dobro u temi Smile

Na kojim zvucnicima slusas, koji drajveri? I da li je u pitanju aktiva ili pasiva?
Reply
@pakonja

Radi se o OB konstrukciji mada ne potpunoj: gore je 'P.Audio BM8CXA' 8" koaksijalac sa pasivnom skretnicom na 1K za HF drajver. Midbass dole nije rezan, prirodno (o)pada.
Bass (sub-bass) se pokriva sa 2x12" 'Eminence Acoustinator N2012' u neobicnoj konfiguraciji - drajveri su iskoseni 45 stepeni ka unutra tako da je silueta zvucnika izuzetno
uzana, taman za nase omanje sobe. Bass sekcija se pokrece sa odgovarajucim 2x200W plate amp-ovima uz 'shelving' tj pojacanje/izdizanje 6dB LF podrucja koje se stimuje
(vrh 'grbe') prema potrebama sobe, u podrucju 30-125Hz. Tu je i rumble filter tako da nema nepotrebnog setanja membrane bass jedinica.
Reply
(11-22-2017, 06:02 AM)danibosn Wrote: Sorry Alex evo uzurpirali mi tvoju temu skroz. ali necemo vise, bar ja necu

Ma samo vi pisite svi, da ste zivi i zdravi. Ja jos uvek ne znam sta bih, eto, razmisljam o dosta toga, vrti mi se svasta po glavi, a ovde bi mogli da vezemo o PA zvucnicima, sta je u trendu, sta je popularno, sta je dobro, jeftino za diy, itd...

Jedna moja ogromna zelja su JBL Everest D66000, te serije... Sad, to je kao da sam rekao, mi vozimo ovde neke Renoe, Fordove i Mercedese, a ja rekao, jao san mi je da vozim Bugatija Big Grin

Ali mozda da napravim jeftinu mini verziju Bugatija, da uzmem par ovih Beymi, onda onaj kompresioni koaksijalac (e on jeste malo skup, al jbg) i da dam stolaru crtez (pod uslovom da se ne slogira) i sta znam, napravi se neka lepa kutija, i da svira lepo sto je jos bitnije.

Evo, stoji mi slicka na desktopu danima, cek da je attachujem i podelim sa vama, pa balavite i vi sto samo ja... Big Grin

https://www.youtube.com/watch?v=VKYyLKU5_Ec

Jao majko... Big Grin
Između astronauta nikada nije postojala granica. Onog dana kada taj koncept bude dopreo do svesti političara, naša planeta će izgledati drugačije. Aleksej Leonov
Reply
A možda 'vako nešto ... mislim, ako je dobro Medvedevu  Rolleyes

il' ako voliš OB, neku repliku Emerald Physics-a(obrati pažnju na ''Aperture Bass Propagation'') sa
Eminence Alpha15(obavezno model sa 2kom Big Grin )
Eminence Beta12CX + Selenium D220Ti(il' neki bolji)
Reply
4 x Alpha 15A
4 x Beta 15A

Let the games begin.

[attachment=25311] [attachment=25312]
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)