Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"obsolete" tranzistori,kud dalje?
sve češće i sve više tranzistori na koje smo navikli da ih ima svuda postaju oni kojih više nema ili su im zalihe na lagerima prodavaca na izmaku i neće ih više biti. tako je kako sam večeras vidjeo sa MJE15034 MJE15035,negdje sam pročitao da se više ne proizvodi ni 2SA1943 2SC5200, kao ni neki od BC5XX tranzistora.
.
ideja teme je da ako čujete za neki konkretan tranzistor da se više ne proizvodi da se postavi njegov naziv,pa ako se zna i zamjena koja ima svjetliju perspektivu tj koja se bar u nadi neće tako skoro prestati proizvoditi.
Chop your own wood and it will warm you twice
Reply
Interesantna i vrlo korisna tema...

Koji su razlozi da se prestane proizvoditi neki tranzistor koji je toliko rasprodat i još uvijek se koristi i sad odjednom kraj nema ga više?
Reply
vjerovatno vrijeme koliko dugo se već proizvodi, a i novi načini i tehnologije proizvodnje dovode do boljih karakteristika samih tranzistora. ne znam koliko brzo se ide dalje i bolje kod bipolarnih ali mosfetima se svakako posvećuje mnogo pažnje zbog korisnosti smps napajanja,pojačala d-klase i sličnih uređaja gdje je visoka frekvencija nosilac korisnosti. svako malo izađe neki novi(ji) mosfet sa manjim parazitnim kapacitetima,brži, jači i lakši za pokretanje upravljačkom dijelu ma koji uređaj da je u pitanju. čak i nove vrste mosfeta izniču sve češće.
nove tehnologije istiskuju stare,dolaze bolji tranzistori sa boljim karakteristikama i naravno većim cijenama. zamisli samo jedan cent razlike na nekom novom BC550 tranzistoru,pa puta ✖ milijardu komada u perspektivi... a kod ovih snažnijih i do ???? dolar/???? evro razlike u cijeni pa po komadu,velika je tu lova u pitanju a za isti rad i utrošeni materijal i vrijeme. dakako,za krajnjeg korisnika skuplje,a i bolje rješenje.
smatram da neće proći tako dugo da će "through hole" postati kompletan "obsolete",osim onih jačih snaga reda nekoliko vati pa na više. moraćemo se prilagođavati novim vremenima ili izumrijeti kao dinosaurusi! Smile
Reply
Bas tako Aco, sve teze se nabavljaju snazni BJT tranzistori, ovi sitni se i koriste tu-i-tamo ali generalno svi snazniji poluprovodnici u raznim tehnologijama izrade su najpre optimizovani za nekakve prekidacke skopove, SMPS, Class-D i ostalo.

Recimo ovo je odprilike buducnost tranzistora, to je ceo polumost sa GaN prekidackim elementima i integrisanim drajverom u sebi (80V 10A 10MHz)!
http://www.ti.com/product/lmg5200?qgpn=lmg5200

Dakle ta SMD kockica moze opusteno da izgura Class-D od 0.5kW i da biras na kojoj frekvenciji nosioca da radis, na par MHz recimo izlazni L/C filter za tu snagu bi bio velicine kutije sibica za stereo varijantu Smile
Reply
Samo ovo da dodam, prakticno svaki MOS-FET ili SiC, GaN moze da se linearizuje i da radi u analognom rezimu, cak u nekim slucajevima imaju i bolje karakteristike od BJT tranzistora, tako da to nije strasno sto se ne proizvode bas neki nama dragi i popularni modeli tranzistora jer ima alternativa!
Reply
Pazi ovo, uzmes ovaj LMG5200, napravis PWM Class-D modulator za npr 1MHz, moze samooscilujuci a moze i bez FB, na to dodas jos jedan isti modul koji ce raditi kao Buck regulator DC napona i taj regulator se upravlja sa Gain potenciometrom!
Sta smo dobili tako?
Dobili smo skoro savrsen Class-D pojacavac koji ima Gain kontrolu i na malim snagama (kucno slusanje i slicno) imace skoro nemerljiv THD, dok isti AMP ako mu se pojaca gain tj samo regulisemo nivo DC napajanja AMP-a, on ce na maksimalnom gain tek da ima onih specificiranih 0.01% i slicno THD + ako dizemo frejvenciju mozemo da se igramo za izlaznim filterima i veceg reda i da to bude sve minijaturno i da se jos vise poboljsaju ukupne karakteristike takvog pojacavaca bez neke preterane nauke da se to sklopi, sve sto je kriticno je prakticno integrisano u ovakvom jednom modulu, okolo R/L/C komponente i kleme i to je to!

Znas kako ce to da radi na recimo 5V DC napajanja podesenog preko tog Gain gde sam AMP radi u celom svom dinamickom opsegu (ulazni signal je uvek maksimalan), nema izmedju Analogne Volume kontrole, to u Open Loop moze da ima fenomenalne karakteristike i da se cuje bas bas pristojno, nema narusavanja dinamickog opsega sa Volume kontrolom!!! Sto bi rekao Macola, nebih to pricao da nisam probao i to na 10 do 100x nizim frekvencijama nosioca nego sto pruza ovaj LMG5200 modul!
Ne znam da li me kapiras sta pokusavam da prikazem kao ideju, na malom gain tj naponu napajanja se svi parametri skaliraju prakticno na bolje, i izlazni shum i THD i tek na maksimumu ima karakteristike koje bi inace imao da nema tog regulatora napona za njegovo napajnje.

Inace je poznato da svi Class-D najbolje rade tek blizu maksimalne snage (tj sam PWM modulator najbolje radi pri maximumu ulaznog signala) i ova moja ideja primenjuje to pravilo + resava uvek problematicni Volume potenciometar gde se u mom slucaju prakticno ide na jedan mono potenciometar koji upravlja DC naponom Buck regulatora, prakticno nema nikakve veze sa Audio signalom.

Ko zna mozda vec i postoji ovakva topologija ali mislim da je do skora bila vrlo nepristupacna DIY krugovima.
Reply
NJW0281 umjesto 2sc5200...
NJW0302 umjesto 2SA1943...
Reply
ili još bolje NJW3281 umjesto 2SC5200
a NJW1302 umjesto 2SA1943, ovi su snage 200W u odnosu na NJW0xyz koji su 150W.
Reply
pdf obe zamjene :
"Features
• Exceptional Safe Operating Area
• NPN/PNP Gain Matching within 10% from 50 mA to 5 A
• Excellent Gain Linearity
• High BVCEO
• High Frequency
• These Devices are Pb−Free and are RoHS Compliant
Benefits
• Reliable Performance at Higher Powers
• Symmetrical Characteristics in Complementary Configurations
• Accurate Reproduction of Input Signal
• Greater Dynamic Range
• High Amplifier Bandwidth
Applications
• High−End Consumer Audio Products
♦ Home Amplifiers
♦ Home Receivers
• Professional Audio Amplifiers
♦ Theater and Stadium Sound Systems
♦ Public Address Systems (PAs)"
obratiti pažnju na drugu tačku, i na uporedne grafike u PDF-ovima...

Attached Files
.pdf   NJW3281-D.PDF (Size: 111,84 KB / Downloads: 7)
.pdf   NJW0281-D.PDF (Size: 102,43 KB / Downloads: 1)
Reply
Može li neko prokomentarisati razliku u ceni ova dva komplementarna tranzistora? 

Reply
Pogledaj stock.
Ai ne prave se vise. Treba juriti exicon kao zamenu mada i oni bole Big Grin
Reply
Photo 
Kolega ima staru štamparsku mašinu i traži za nju Semikron-ov modul: SK 75DB 060 D (dva darlingtona od 75A).
 Kod Moueser-a i Farnell-a ga nema... Vjerovatno je i zastarjeo jer je mašina iz 1993. god.

Na Ebay se može naći, ali to mi je zadnja opcija, ako baš ništa drugo ne mognem iskopati Smile

Ako neko ima ideju gdje ovo naći, ili sa čim zamijeniti, neka mi se javi...
Reply
(02-26-2018, 11:14 AM)ognjan Wrote: Kolega ima staru štamparsku mašinu i traži za nju Semikron-ov modul: SK 75DB 060 D (dva darlingtona od 75A).
 Kod Moueser-a i Farnell-a ga nema... Vjerovatno je i zastarjeo jer je mašina iz 1993. god.

Na Ebay se može naći, ali to mi je zadnja opcija, ako baš ništa drugo ne mognem iskopati Smile

Šta drivuje taj darlington HalfBridge modul?

Možda može isti driver drivati i IGBT HalfBridge!
A to je lakše i možda čak jeftinije pronači za  80A+, 600V+ jer Semikron (pa i drugi) ne prave više PowerModule Darlington
ako pogledaš seriju SemiTRANS 2 do 9, to je cijela serija sa IGBT
https://www.semikron.com/products/produc...s-2-9.html
LP
Dragan
Reply
(02-26-2018, 12:05 PM)Dragan100 Wrote:
(02-26-2018, 11:14 AM)ognjan Wrote: Kolega ima staru štamparsku mašinu i traži za nju Semikron-ov modul: SK 75DB 060 D (dva darlingtona od 75A).

Šta drivuje taj darlington HalfBridge modul?

Možda može isti driver drivati i IGBT HalfBridge!
A to je lakše i možda čak jeftinije pronači za  80A+, 600V+ jer Semikron (pa i drugi) ne prave više PowerModule Darlington
ako pogledaš seriju SemiTRANS 2 do 9, to je cijela serija sa IGBT
https://www.semikron.com/products/produc...s-2-9.html

Valjda neki trofazni motor, nepozate snage... masinu niasm ni vidjeo, to je 50km od mene, a on ne zna i ne vidi snagu motora... Sad
 Ako bi se islo sa ovim novim modulima, pretpostavljam da bi se moralo nešto prilagođavati kod pobude modula... ?
 Hvala.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)