Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Apex Pojačala ( Apex amplifiers ) - by Mile Slavković
Simpatično izgleda.
Za koje namene je prvenstveno predviđen i kakvi su Terijevi utisci?
Face up...make your stand and realise you're living in the golden years!
Reply
'Well my parts came in so the FX100 is singing. Sounds lovely as expected.
I got a chance to hook it up the the A/B setup. It is virtually indistinguishable from the VSSA. Very, very nice. It has higher gain than the VSSA. No need for a preamp at all.

Very worth building. I'll post the etching files if anyone is interested.'

Ovo su njegovi utisci, samo da dodam da je DC offset 0.5mV a bias je podesio na 45mA
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
FX100 ima istu namenu kao i F100, hi-fi pojacalo sposobno za vecinu mini PA amplifikacija. F100 je moj najcesce koriscen modul po broju ugradjenih plocica.

.pdf   Apex FX100 with trimmer iron.pdf (Size: 151,45 KB / Downloads: 12)
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Terijeva plocica za FX100... proverena Smile

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Indonezani stancaju B500TEF

APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Hahaha! Big Grin
Nisam znao da si otvorio fabriku u Indoneziji... Big Grin

Bez zezanja, ozbiljno im izgledaju ova pojačala!
Reply
Cool Smile
Posalji makar neku majcu, pojacalo glupo da trazimo Wink
Reply
Zdravo kolege ovo je moj prvi post na ovaj forum moze nekad i ja cu gresim u jeziku Big Grin ali eto,video sam da u ovom temu Mile pretstavio moj rad,a i nekoj me pohvalio hvala,evo slike od moga pojacala, odnosno F-100 od Mile,radi perfektno bez suma,bruma,i da ne ga hvalim mnogo,i vi to znate kako radi F-100 savrseno,samo malo sam redizajnirao pcb po mom ukusu Smile,evo neke slike kako je ispalo.pozz. iz Makedonije Big Grin
[Image: 9MS7eNk.jpg][Image: snGQevd.jpg][Image: UaHNb7o.jpg][Image: IDoH6tL.jpg]
Reply
Ma to nema da fali, sve pod konac.
Dobrodošao na forum.
Reply
Odlično je ovo Pece.
Okači ako želiš i fajlove za ove pločice.
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=3t-mlfCOmZ0
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=74uMl1X6...Ys70fOLAzk
APEXaudio.MileSlakovic
Reply
Drugari,
Jednom mom kolegi je izgorelo pojacalo i treba da se reparira. Imamo tranzistore C5200/A1943 nove ukupno 4 para (2 para po kanalu). Napajanje je osvezeno novim elektrolitima 2x10000uF/100V i napon je +/-85VDC.
Koje APEX pojacalo bi moglo da se napravi sa raspolozivim tranzistorima i napajanjem?
U pitanju je pojacalo INKEL MA 620.
Reply
http://www.hal9000.at/audio/inkel_ma620/

Kompletna sema postojeceg. Ako nema kratere na stampi, moze se reparirati. Mada znam ljude koji su mijenjali dijelove stampane ploce na slicnim pojacalima.-
pOz
Reply
Od popravke se odustalo jer ne mogu da se nadju sitni originalni tranzistori koji su mahom svi pocrkali. Vise se ne proizvode, a jebada sa zamenskim je prevelika.
Pojacalo je dozivelu neku torturu na nekoj zurci!!!

Dakle, iamamo na stanju nove izlazne tranzizstore i potpuno ispravno i osvezeno napajanje.

Definitivan plan je da se postojeca stampa izbaci i da se ubaci nova stampa po APEX semi. Mislim da je Mile predstavio dovoljno sema da se moze naci jedna koja moze da zadovolji potrebe i uslove. Nemam iskustva sa APEX semama ali ovde su mnogi pravili i i maju iskustva. Dajte predlog i da startujem sa izradom.
Reply
Mozda B500
Reply
+/-85VDC napajanja, pa kod max neka kleca par volti.
Onda Izlazni stepen možemo očekivati da ude u klipping oko 77-78Vpeak
Što na 8R0 opterečenju iznosi punih 370 - -380Wrms / 8R0
strujnih peakova 7 do 10Apeak+
C5200/A1943 po DS na tom Uce naponu mogu u granicama SOA Derated dati max 2--3Apeak (kriva izmedju 100msec i 10msec)
znači zatrebaju ti 3, još bolje 4 para za 8R0
SecondBreak-down limit brzo se ga nadje inače!!!
Visok je to napon za C5200/A1943...to jest na tom naponu Uce imamo tek malo strujnih resoursa sa njima!

za 4R0 sve poduplano!

P.S.
I to drži nebitno koju shemu/topologiju pojačala odabereš!
LP
Dragan
Reply
Znam Dragane znam,

C5200/A1943 su nabavljeni da zamene originalne tranzistore koji su pocrkali a koji se tesko nalaze. Dakle pojacalo je vec bilo poddimenzionisano. Mislim da trafo ne moze da izbaci toliku snagu i da nece biti problema. Investicija za nabavku dodatnih izlaznih tranzistora nije moguca. Mozda bi mogao neki strujni limiter da resi problem.
Reply
(08-01-2019, 08:49 PM)BeliNinja Wrote: Mozda B500

Za tako visok napon napajanja, možda gledati nešto sa mosfet izlaznim? Bilo je neko baš jako koliko se sećam od Borivoja Jagodića.

PS
ovo, taman za žurke
http://audiocircuit.blogspot.com/2012/03...by-dr.html
Reply
NIXIE
Nema velikih investicija. Tranzistori su nabavljeni, napajanje osvezeno.
Na zalost reparacija originalnog pojacala nije moguca zbog nenabavlhivosti originalnih delova.
Vidim da B500 ima u izlazu tranzistore koje imamo na stanju. Broj izlaznih ce biti svedena na dva para po kanaku. Videcu danas dimenzije trafoa, cenim da he negde oko 500 do 600W prema jezgru... Prema tome mozda nije problem koristiti samo dva para u izlazu sa nekim limiterom. . .
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)