Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom
Jučer i danas sam se malo igrao sa isprobavanjem vremena za osvjetljivanje sa dry-filmom kupljenim na aliexpressu. Osvjetljivač je da ponovimo gradivo ovaj dolje. Udaljenost od PCBa do lampi je 5cm, a njihova snaga 3x8W. Zaštitio sam elektroniku sa limom koji sam plastificirao samo mi se nije dalo zbog toga ponovo slikati. Biti će slike kada kompletno dovršim osvjetljivač tj. kupim lampe i elektroniku za drugu stranu, stavim pante na kutiju te ga napravim spremnim da štancam dvostrane pločice.



Priprema vitroplasta je standardno, vim,fina žičana "spužva" za pranje suđa i udri dok se bakar ne sjaji. Nakon toga sušenje(iako taj korak bi mogao komotno preskočiti radi sljedećega. Kada se vitroplast osuši pošpricam ga malo sa razrijeđenom tekućinom za pranje stakla(zato možda ne treba prethodno sušenje) i stavim foto-film te lagano spužvastim valjkom istjeram višak vode i kada vidim da film ne pleše na sloju vode stavim ga u laminator(okačio bi sliku ali ju nigdje ne mogu iskopati na kompu jer sam je dobro spremio. Tongue  ).
Laminator stavim na neku najnižu temperaturu tj. pločica kada izađe iz laminatora treba da bude topla na dodir,možda 30-40°C pa prema toga podesim temperaturu na laminatoru(moj ima potenciometar pa nije neki problem). Tako prođem kojih 10-15 puta i nakon toga ostavim pločicu da se malo ohladi nekih 30 minuta. Bitno je da se pločica grije da ostatak vlage između filma i bakrenog sloja nestane i film se relativno dobro primi za bakreni sloj,iako i tada se film može relativno lako odlijepiti ali je dovoljno dobro za daljni rad.

Nakon toga ide osvjetljavanje. Jučer sam probao sa do 2,5 minute sa 30 sekundi intervalima, blago rečeno katastrofa jer se film lijepo zapekao i samo ga je otopina HaOH(to koristim za skidanje filma nakon nagrizanja) mogla skinuti sa bakra. Danas sam išao u intervalima od 15 sekundi i negdje taman vrijeme je bilo oko 30-45 sekundi.  Nakon toga ide otopina natrijevog kabronata,ja sam vagao na kuhinjskoj vagi i recimo da sam uspio izvagati oko 10-15g i to stavio u 1 litru vode. Rezultat je ispao ok.

Sljedeće je da zapravo i napravim neku pločicu i vidim kako ispadne nakon nagrizanja.
Reply


Messages In This Thread
RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - by Khadgar2007 - 04-13-2016, 10:52 AM
RE: Sve i svašta - by TDA - 01-04-2015, 03:04 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)