DIY Electronic projects
Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Printable Version

+- DIY Electronic projects (https://forum.yu3ma.net)
+-- Forum: Tutorijali & teorija - Tutorials & theory (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: Tutorijali - Tutorials (https://forum.yu3ma.net/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Thread: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom (/showthread.php?tid=756)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

Izrada pločice sa laminatorom

Za štampanje filma, može da se koristi papir kunsdruk 120 gramski, ili papir iz nekog kataloga. Ako je papir iz kaktaloga, bitno je da bude masan.
Pored pomenurog papira za film, potreban je i laserski štampač.

[Image: IMG_0716.jpg]

[Image: IMG_0717.jpg]

Pošto smo isekli pločicu, sad je i treba preneti na stranu bakra, pomoću laminatora.

[Image: IMG_0718.jpg]

Dovoljni je pločicu sa filmom, provući kroz lamitaor 10-ak puta.

[Image: IMG_0719.jpg]

[Image: IMG_0721.jpg]

[Image: IMG_0722.jpg]

Pošto smo završili sa laminiranjem pločice, istu poločicu ostavimo u hladnu vodu 10-ak minuta, i potom polako skinemo papir. Videćete da je toner ostao na bakru.

[Image: IMG_0725.jpg]

Možda će, a sigurno će, da se desi da negde ostane neka tačkica, gde se toner nije preneo (50%).
Posle igranja sa retuširanjem pločice, sledi nagrizanje bakra pomoću sone kiseline+hidrogena.
Posle nagrizanja bakra, isti bakar treba i zaštiti (vodove).
Može da se zaštiti sa pastom za lemljenje bakarnih cevi (koriste je monteri grejanja), kalafonijumom otopljenog u nitro razređivaču, ili sa srebro-nitrat, sirće i kuhinjska so.

[Image: IMG_0732.jpg]

[Image: IMG_0733.jpg]

Zaštićena pločica na kraju izgleda

[Image: IMG_0727.jpg]

Za štampanje rasporeda delova sa gornje strane (TOP), postupak je isti kao i za štampu vodova.
Da se toner ne bi skinuo sa TOP (gornje strane), pre bušenja rupa, treba ga zaštiti sa nitro lakom, ili nekim drugom zaštitom.

[Image: IMG_0731.jpg]

I na kraju....

[Image: IMG_0728.jpg]

To bi bilo sve. što se tiče izrade pločica da laminatorom. Skoro isti postupak je sa peglom.

Toliko od mene.
TDA, izvini, ali nikako nisam mogao ranije da postavim kratko uputstvo za laminator.


RE: Sve i svašta - TDA - 01-04-2015

Lepo. Smile
Isti dj-oka kao i pegla.... Big Grin


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 01-04-2015

e kad si već sve ovo ovako lijepo objasnio - daj molim te opiši i postupak prepakivanja laminatora,kao i koje/kakve modele preporučuješ za nabavku u ove svrhe?


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 01-04-2015

Mene najviše zanima upravo koji laminator uzeti i kako ga prepakirati. Imam jedan mali laminator ali kako je posuđen neću da ga podešavam za tiskane pločice da ne bi bilo kasnije vraga. Inače vitroplast debljine 1,5mm teško ide u taj laminator moram da recimo šrafncigerom razmaknem grijače da mogu ugurati pcb.

Druga stvar je zaštita bakra sa srebrnim nitratom, jel možda ima tu na forumu točno opisan postupak jer svugdje gdje sam našao nije bilo baš detaljno opisano.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

(01-04-2015, 03:14 PM)11277 Wrote: e kad si već sve ovo ovako lijepo objasnio - daj molim te opiši i postupak prepakivanja laminatora,kao i koje/kakve modele preporučuješ za nabavku u ove svrhe?

Jedino što trebaš, jeste da ga otvoriš, izvadiš jedan ili dva termistora (zavisi od modela laminatora), i da dodaš nov termistor (elektronski ili od ringle). Ako koristiš od ringle, gledaj samo da bude preko 200 stepeni, da ne ugradiš od 150 stepeni. Najbolji temperatura za prenos tonera je oko 190 stepeni.
Poslaću ti na email šemu za elektronski termostat (0-1000 stepeni). Vrlo je lak za sklapanje.

Svaki laminator je OK. Jedino im cena nije OK Undecided
Ako se odlučiš za laminator, moja preporuka ti je, da obavezno na gornjem delu laminatora (plastika), izbušiš jedno 5-8 rupa fi10mm.
Na slici možeš da vidiš, šta temperatura od 190 stepeni, uradi gornjoj polovini kućisšta.
Sa izbušenim rupama, višak toplote će izaći, pa se plastika neće deformisati, a neće ni uticati na prenos tonera.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

(01-04-2015, 03:43 PM)Khadgar2007 Wrote: Mene najviše zanima upravo koji laminator uzeti i kako ga prepakirati. Imam jedan mali laminator ali kako je posuđen neću da ga podešavam za tiskane pločice da ne bi bilo kasnije vraga. Inače vitroplast debljine 1,5mm teško ide u taj laminator moram da recimo šrafncigerom razmaknem grijače da mogu ugurati pcb.

Druga stvar je zaštita bakra sa srebrnim nitratom, jel možda ima tu na forumu točno opisan postupak jer svugdje gdje sam našao nije bilo baš detaljno opisano.
Nemaš potrebe da razmačinješ grejače, niti možeš da ih razmakneš, pošto je grejač ugrađen u profilisani aluminijum. Pločica debljine 2mm, bez problema prolazi između dva silikonska valjka.
Valjci su postavljeni ispod aluminijuma i grejača.
Može da ima jedan ili dva grejača. Manji laminatori imaju samo jedan grejač, dokle veći A3 formata, imaju dva grejača (gore i dole).


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

(01-04-2015, 03:04 PM)TDA Wrote: Lepo. Smile
Isti dj-oka kao i pegla.... Big Grin
Baš tako. Samo....
Prednost laminatora je u ravnomernom pritisku i jednakom zagrevanju cele površine pločice, što je sa peglom teže izvodljivo.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - mikikg - 01-04-2015

Ja sam iskoristio ovaj laminator:
http://www.genie-online.de/genie-la-5/

Prepravka je banalna, odsrafis temperaturni senzor (mala Si diodica) sa ALU profila sklonis je negde sa strane (ne uklanjas elektricno) i onda njegov regulator tera maksimalnom snagom.
Ostavis ga jedno 5 - 10 minuta da nabije temperaturu i onda krenes da provlacis plocice.

Nisam imao probleme tipa pregrevanje ili nesto slicno, moze tako da radi sat/dva.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

Može i tako Miki. Jedino, što se laminator greje na max, a to je negde oko 250 stepeni.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - mikikg - 01-04-2015

Inace meni u kombinaciji sa spomenutim laminatorom nije bas islo dobro sa masnim papirom.
Desavalo mi se da se prenese i sama stampana boja sa papira.

Najbolje rezultate sam imao sa 100 gramskim papirom, oni "fini" za laserske stampace.
Malo se teze rastvara posle ali uzmes finu cetkicu za zube, potopis to u toplu vodu sa nesto tecnosti za sudove i lagano skines papir.

Tom metodom sam izvlacio bas fin raster, cinimi se 12mils debljina (skoro kao debljina dlake) za npr SSOP SMD kucista.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - HomeMadeAudioProject - 01-04-2015

papir ti se lijepi za bakar baš zbog jako visoke temperature...


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

To se i meni dešavalo, dokle je bio na maksimumu. Od kako sam mu ugradio ringlu, nemam više tih problema.
Prvi put kada mi se to desilo, slatko sam se nagledao slika i slova na pločici. Mada se lako skine ofset štampa, sa pomenutom četkicom za zube i malo deterđenta za sudove.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - mikikg - 01-04-2015

Moguce je da mi je previsoka temperatura ali sam nasao tu neku "sredinu" za ceo proces koji mi je davao zadovoljavajuce rezultate.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

Bitno je, da završava posao.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 01-04-2015

Evo ovakav laminator imam,firma GBC,Docuseal 40.



Kada guram pcb između grijača bome treba ne sila već macola od 2kg,drugim riječima ako gurnem unutra pcb+papir,papir ode u vječna lovišta ako ne razmaknem grijače jer su oni kod moga modela sa nekim federima/špange našpanati i mogu se odmicati jedan od drugoga.

Inače laminator ne bi koristio za "peglanje" već za nanašanje fotofilma na pcb,jer mi je dosta sprejanja foto laka na pcb. Peglanje ne bih radio jer čim sam vidio to po prvi puta u srednjoj školi vidio sam da je to relativno petljancija zbog činjenice da se papir može pomaknuti i onda idemo sve ispočetka. Daleko od toga da oni koji su izvježbani ne rade super pločice tako ali ja sam na fotopostupku već preko 15 godina i mislim na tome ostati.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

(01-04-2015, 04:57 PM)Khadgar2007 Wrote: drugim riječima ako gurnem unutra pcb+papir,papir ode u vječna lovišta ako ne razmaknem grijače j

Fillm-papir, zalepi na jednom kraju sa selotejpom za pločicu (pogledaj 3 sliku, gde se vidi da je papir zalepljen za pločicu), pa papir neće u večna lovišta.
Onda će i lakše da prođe kroz laminator.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 01-04-2015

Ajde probati ću to ponovo ali sa malo više entuzijazma.  Tongue Baš bi ovaj mjesec trebao naručiti nekakav film sa aliexpresa pa da se sa time počnemo igrati jer ovaj lak u spreju je dosta skupa igra,koja skoro svake godine postane oko 1€ skuplja(dignu cijenu spreja).  Sad
Jedino negativno je to ča na aliexpresu nisam vidio pozitiv film već samo negativ foto lak tako da mi svi filmovi koje sam do sada napravio i pohranio su mi neupotrijebljivi.

Ajde ako ti se da da malo detaljnije objasniš kako se sa srebrnim nitratom zaštiti bakar,ili ako imaš neki link za provjeren recept.


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

Zaštita vodova na pločici sa srebro-nitratom.
Recept:
1/3 srebro nitrata
1/3 sirćeta (alkoholno, vinsko, jabukovo) ne bitno koje sirće
1/3 kuhinjske soli
 
Sve zajedno pomešati i ostaviti da se kuhinjska so što više rastvori u srebro-nitratu i sirćetu.
Zaštita ili posrebljavanje vodova se radi uz pomoć plutanog pampura (čepa) od vina. Umočiš plutani čep u rastvor i polako utrljavaš po vodovima. Videćeš, da se srebro-nitrat, odmah hvata za bakar. Ta zaštita je trajna, osim nasilnog mehaničkog oštećenja.

Primer za 1/3
0,5dl srebro-nitrata
0,5dl sirćeta
0,5dl kuhinjske soli

Sa ovim rastvorom od 1,5dl, možeš da posrebriš oko 20 pločica Euro formata (10 x 16cm).


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - saggit - 01-04-2015

Sad.... da li ćeš uspeti da nabaviš srebro-nitrat u slobodnoj prodaji, to ne znam. Ako imaš nekog u zdravstvu, farmaciji, vidi da ti oni nabave srebro-nitrat.
1dl srebro nitrata, ima da ti traje.... ohohooooo


RE: Tutorijal : Izrada pločica laminatorom - Khadgar2007 - 01-04-2015

Znam da je problem sa srebrnim nitratom. To sam daaaavno tražio i nigdje nisam našao,ali nije da sam se nešto pretrgao od posla tražeći. Imam nekoliko poznatih u zdravstvu te bi baš mogao da ih malo pogurnem.

Da li ću ovu zaštitu koristiti ne znam, jer također mislim isprobati lot-stop foliju koje također ima na aliexpresu ali recept sigurno ide u arhivu. Smile