Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
(03-06-2018, 10:56 PM)veselinovic Wrote: Macola,
izvini nisam bio kuci.
Na zalost razvijam projekat od pola, prethodnik je odabrao senzor, ventil i princip rada a investitor usvojio. Ne mogu birati periferiju.
Puni se rezervoar za vodu visine oko 30cm vodenog stuba.
Mjerenje nivoa je ultazvucnim senzorom.
Imam interapt kod praznjenja rezervoara.
Dakle, rezervoar se napuni i ceka u spremnom stanju.[Image: C:\Documents%20and%20Settings\HP%20PC\My%20Docum...stabil.bmp]
Kad se desi potreba za praznjenjem procesor to zna.
Probudi se, izmjeri nivo, po potrebi otvori ventil i ceka da se nivo popne do gornje granice.
Tada gasi ventil.
Budi se svakih 10 minuta i provjerava nivo ( cisto da se vidi zaptivenost sistema).
Procesor Atmega 328 ima maksimalno oko 8 sekundi watchdog.
E tu je nastala dilema.
Najvise struje iz baterije ode na punjenje kondenzatora.
Mogu uzeti manji kond i eto manje struje, ali moram cesce buditi procesor i puniti vise puta manjom energijom.
kako i procesor u probudjenom stanju trosi struju, a integral malih ali cescih i velikih ali rjedjih paketa je skoro konstantan odabrao sam 8 sec impuls, a spoljni  watchdog ( prvi monostabil) je oko 14 sec - ima rezerve.
Neces vjerovati, probao sam monostabil sa komplementarnim mosfetima ( skoro identican kao na tvojoj semi) ali potrosnja je ista.
Zlo je napuniti elko 10uF od nekih 3 do skoro 5V, i jos tome napuniti elko 47uF.
E kad bi se to moglo izbaciti.
Ali, moj imperativ je da ako procesor krepa i pin ode ili na 0 ili na 1 jer ne znam kako ce krepati da se stvar odradi.
Izvrsni organ je prosti relej koji bezuslovno zatvori ventil.

Proveri na semi T5. Naopako je okrenut. Parazitna dioda unutar tranzistora je uvek provodna, pa onda sam tranzistor nema ulogu.
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by vojinilic - 03-07-2018, 11:25 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 29 Guest(s)