Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti
Macola,
izvini nisam bio kuci.
Na zalost razvijam projekat od pola, prethodnik je odabrao senzor, ventil i princip rada a investitor usvojio. Ne mogu birati periferiju.
Puni se rezervoar za vodu visine oko 30cm vodenog stuba.
Mjerenje nivoa je ultazvucnim senzorom.
Imam interapt kod praznjenja rezervoara.
Dakle, rezervoar se napuni i ceka u spremnom stanju.[Image: C:\Documents%20and%20Settings\HP%20PC\My%20Docum...stabil.bmp]
Kad se desi potreba za praznjenjem procesor to zna.
Probudi se, izmjeri nivo, po potrebi otvori ventil i ceka da se nivo popne do gornje granice.
Tada gasi ventil.
Budi se svakih 10 minuta i provjerava nivo ( cisto da se vidi zaptivenost sistema).
Procesor Atmega 328 ima maksimalno oko 8 sekundi watchdog.
E tu je nastala dilema.
Najvise struje iz baterije ode na punjenje kondenzatora.
Mogu uzeti manji kond i eto manje struje, ali moram cesce buditi procesor i puniti vise puta manjom energijom.
kako i procesor u probudjenom stanju trosi struju, a integral malih ali cescih i velikih ali rjedjih paketa je skoro konstantan odabrao sam 8 sec impuls, a spoljni  watchdog ( prvi monostabil) je oko 14 sec - ima rezerve.
Neces vjerovati, probao sam monostabil sa komplementarnim mosfetima ( skoro identican kao na tvojoj semi) ali potrosnja je ista.
Zlo je napuniti elko 10uF od nekih 3 do skoro 5V, i jos tome napuniti elko 47uF.
E kad bi se to moglo izbaciti.
Ali, moj imperativ je da ako procesor krepa i pin ode ili na 0 ili na 1 jer ne znam kako ce krepati da se stvar odradi.
Izvrsni organ je prosti relej koji bezuslovno zatvori ventil.


Attached Files
.pdf   V3-1bez bustera.sch.pdf (Size: 11,66 KB / Downloads: 28)
Reply


Messages In This Thread
RE: Arduino - tutorijali, pitanja, primjeri i projekti - by veselinovic - 03-06-2018, 10:56 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 20 Guest(s)